Serce to niezwykle ważny narząd. Wprawia ono krew w organizmie zwierzęcia w ruch, dzięki czemu wszystkie tkanki i narządy organizmu otrzymują tlen i składniki odżywcze. Zdrowe serce jest więc bezwzględnie potrzebne do życia i funkcjonowania psa. Ważne zatem, aby poświęcić trochę uwagi profilaktyce chorób serca, aby w jak najlepszej kondycji służyło pupilowi długie lata. Jak jednak dbać o zdrowe serca psa? W tym artykule przedstawimy ważne informacje na temat zapobiegania chorób układu krążenia u psów, w tym czynniki ryzyka i strategie zapobiegawcze.
Spis treści
Profilaktyka chorób serca u psów — jak dbać o zdrowie serca swojego pupila? Źródło: 123rf.com
Choroby układu krążenia — czym są i kiedy występują?
Choroby serca to jedna z rodzaju chorób układu krążenia występujących u psów i jedna z częstszych dolegliwości ciągnących się za pacjentem do końca życia. Są to wrodzone wady w budowie lub funkcjonowaniu serca albo nabyte nieprawidłowości w kurczliwości mięśnia sercowego, działaniu układu bodźcowo-przewodzącego serca odpowiedzialnego za jego kurczenie się; i inne. Objawiają się męczeniem się zwierzęcia przy wysiłku, dusznością, kaszlem sercowym, niedokrwieniem, spadkiem apetytu, obrzękami czy utratą masy ciała. Skutecznie obniżają samopoczucie zwierzęcia i jego zdolność do normalnego funkcjonowania, a nieleczone mogą prowadzić do śmierci zwierzęcia. Istnieje bardzo dużo jednostek chorobowych dotykających serce, niektóre z nich to: niewydolność serca, dysplazje zastawek, kardiomiopatie, choroby zwyrodnieniowe zastawek, ubytki w przegrodach serca, zwężenie aorty lub tętnicy płucnej, przetrwały przewód tętniczy Botalla.
Choroba serca może wystąpić w wyniku predyspozycji genetycznych, nawet jeśli pies jest pod dobrą opieką, jednak często odpowiednia profilaktyka chorób układu krążenia może odwlec lub wyeliminować wystąpienie problemu. Serce jest bowiem narządem, na który wpływa niemal wszystko, co dzieje się w organizmie — warto więc minimalizować ilość negatywnie działających na nie czynników.
Choroby serca — jakie psy są najbardziej narażone?
Choroby układu sercowo naczyniowego mogą wystąpić u każdego psa. Istnieją jednak czynniki, które sprawiają, że dany osobnik może być bardziej predysponowany do pojawienia się u niego tego typu schorzenia. Możliwość zakwalifikowania psa jako pacjenta kardiologicznego wzrasta między innymi przy cechach takich jak:
-
Starszy wiek — mogąca pojawić się u pacjentów geriatrycznych niewydolność serca to stan nieprawidłowości w funkcjonowaniu lub strukturze serca, wynikających między innymi z długotrwałego występowania innych chorób. Pacjenci w podeszłym wieku są więc bardziej podatni na schorzenia serca, tak samo jak na wiele innych problemów zdrowotnych.
-
Predyspozycje genetyczne/rasa psa — jeśli w rodowodzie pupila występowały problemy na tle sercowym, można spodziewać się zwiększonego występowania tych schorzeń u potomstwa. Dobrze widoczne jest to zwłaszcza u niektórych ras, u których dużo częściej występują wrodzone lub nabyte problemy sercowe. Do ras predysponowanych należą, na przykład Cavalier King Charles Spaniel, Doberman, Dog niemiecki, Bokser, Owczarek szkocki collie, Yorkshire terrier, Owczarek niemiecki, Buldog angielski, Nowofundland, Beagle, Labrador retriver i inne. W przypadku posiadania psa rasy narażonej na kłopoty z sercem profilaktyka i regularna kontrola tego narządu staje się jeszcze bardziej niezbędna.
-
Otyłość i niska aktywność fizyczna — nadmierne kilogramy, często wynikające dodatkowo z braku ruchu, bardzo negatywnie wpływają na kondycję układu krwionośnego organizmu. Mimo że psy nie chorują na miażdżycę nawet w połowie tak często jak ludzie, to stan otyłości w przebiegu innych mechanizmów będzie obciążająco wpływał na ich serce, co z czasem doprowadzi do nieprawidłowości w jego pracy.
-
Nieodpowiednia dieta — nie bez powodu mówi się, że zdrowie zaczyna się na talerzu. Nadmierne spożycie soli, wysoka ilość kalorii prowadząca do nadwagi i otyłości, brak odpowiedniej ilości antyoksydantów, ważnych aminokwasów i pożądanych kwasów tłuszczowych zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca.
-
Choroby towarzyszące — cukrzyca u psa, nadczynność tarczycy, czy schorzenia płuc to tylko niektóre z dolegliwości zdrowotnych występujących u psów, które zwiększają tempo rozwoju choroby serca u psa!!!. Z tego powodu pacjenci cierpiący na te schorzenia powinni być monitorowani także pod kątem kardiologicznym.
Zdrowe serce psa — jak zadbać o nie w domu?
Zapobieganie chorobom układu krążenia może zacząć się w życiu codziennym, w domu właściciela. Podstawą jest dieta u psa. Powinna ona zawierać składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego, takie jak dobroczynne kwasy omega-3, aminokwasy i antyoksydanty. Dobra karma wysokiej jakości będzie zawierała też odpowiednie ilości i stosunki makro oraz mikroelementów, a także witamin, korzystnie wpływających na pracę serca. Jeśli nasz pies należy do grupy ryzyka lub już zaczął być leczony kardiologicznie — dieta powinna być ustalona z pomocą dietetyka zwierzęcego lub kompetentnego lekarza weterynarii i ściśle przestrzegana. Należy pamiętać też o unikaniu doprowadzania zwierzęcia do przybierania na wadze. Wszystkie smaczki z ludzkiego jedzenia między posiłkami powinny zostać wyeliminowane — nie tylko ze względu na dużą ilość dodatkowych kalorii, ale też na wysoką zawartość sodu.
Dodatkowo należy dbać o odpowiednią aktywność fizyczną swojego psa — przy czym odpowiednio, nie zawsze znaczy jak najwięcej. Tak samo jak u ludzi — ruch poprawia kondycje układu krążeniowo-naczyniowego, jednak najważniejsze jest, by był regularny. Spacery na świeżym powietrzu i zabawy ruchowe zapewnią psu odpowiednią dawkę aktywności stymulującą układ krążenia. Nie należy forsować fizycznie zwłaszcza zwierząt z pojawiającymi się problemami serca i w podeszłym wieku — wtedy nadmierny wysiłek jest wręcz przeciwskazany.
Nigdy nie powinno się też lekceważyć żadnego występującego u psa schorzenia, dlatego że niektóre choroby zakaźne lub pozornie niegroźne infekcje mogą doprowadzić do poważnych w skutkach chorób serca, na przykład zapalenia mięśnia sercowego. Przy każdym zaobserwowaniu niepokojących objawów lub chęci zmiany dotychczasowej terapii należy bezwzględnie odwiedzić lekarza weterynarii.
Profilaktyka chorób układu krążenia — przede wszystkim badania
Badania profilaktyczne to podstawa w utrzymaniu naszych pupili w dobrym zdrowiu. Zapobiegają one rozwinięciu się pierwszych objawów do poważnych stanów, mogących stanowić nawet zagrożenie dla życia psa. Wizyta u weterynarza będzie obejmować wywiad, w trakcie którego lekarz będzie chciał wiedzieć więcej o ewentualnych zmianach zachowania zwierzęcia i występowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów. Następnie przeprowadzi rutynowe badanie kliniczne obejmujące oglądanie, omacywanie i osłuchiwanie psa. Jeśli w badaniu stetoskopem wykryte zostaną jakieś nieprawidłowości, na przykład alarmujące szmery bądź tony serca różniące się od fizjologicznych — z pewnością pies zostanie skierowany na dodatkowe badania. Lekarz weterynarii może zdecydować o wykonaniu badań krwi, pomiaru ciśnienia krwi, elektrokardiogramu (EKG), echa serca lub nawet badania ultrasonograficznego (USG). Pacjenci kardiologiczni na wizyty obejmujące dokładną kontrolę serca powinni być umawiani regularnie i najlepiej do lekarza specjalisty. W przypadku wykrycia lub pogorszenia się nieprawidłowości zaproponowane zostaną odpowiednie kroki, obejmujące leczenie i zalecenia dotyczące dalszej opieki nad podopiecznym. W niektórych wypadkach wymagane może być przyjmowanie odpowiednich leków do końca życia, a przy wykryciu wady wrodzonej — zabiegi kardiologiczne u psa. Dzięki temu jednak pies będzie dalej żył i funkcjonował, ciesząc właściciela swoim towarzystwem.
Jak dbać o psa chorego na serce?
Aby zadbać o psa chorego na serce, należy:
- Regularnie podawać leki zgodnie z zaleceniami weterynarza.
- Zapewniać psu odpowiednią dietę bogatą w składniki wspierające zdrowie serca.
- Regularnie kontrolować psa u weterynarza i śledzić objawy pogorszenia stanu zdrowia.
Co jest dobre dla psa na serce?
Dobre dla psa na serce są:
- Specjalistyczne diety dla psów z problemami sercowymi.
- Regularna aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości psa.
- Regularne wizyty kontrolne u weterynarza.
Jakie badania u psa na serce?
Podczas diagnozy problemów sercowych u psa można wykonać następujące badania:
- Badanie fizykalne, w tym osłuchiwanie serca.
- EKG (elektrokardiogram).
- Badanie radiologiczne klatki piersiowej.
- Badanie echo serca (echokardiografia).
- Testy laboratoryjne, takie jak analiza krwi.
Ile kosztuje badanie echo serca u psa?
Koszt echokardiografii (badania echo serca) u psa może się różnić w zależności od regionu i placówki weterynaryjnej. Średnio cena takiego badania wynosi od 400 do 800 złotych, ale może być wyższa w przypadku bardziej zaawansowanych diagnostycznie ośrodków.
Bibliografia
- Praktyka kliniczna: psy, Hans G. Niemand, Peter F. Suter, Barbara Kohn, Galaktyka, 2011
- Badania kliniczne w diagnostyce chorób wewnętrznych zwierząt domowych, Józef Nicpoń 2003
- Fizjologia zwierząt, Tadeusz Krzymowski, Jadwiga Przała, Powszechne wydawnictwo rolnicze i leśne, 2015
- Kardiologia psów i kotów, Larry P. Tilley, Elsevier Urban& Partner, 2008
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.