Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Profilaktyka

Jak działa obroża na kleszcze — czy jest skuteczna?

Opublikowane: 18:32 Przeczytasz w: 5 min

Rynek weterynaryjny oferuje obecnie szerokie spektrum preparatów przeciwko pchłom i kleszczom. Należą do nich krople spot-on, tabletki i obroże. Ostatnie z nich działają zdecydowanie najdłużej, bo nawet do 8 miesięcy, ale czy aby na pewno cechują się tą samą skutecznością? Odpowiadamy!

Spis treści

    Jak działa obroża na kleszcze — czy jest skuteczna?

    Obroża na kleszcze dla psa

    Na rynku obecnych jest wiele obroży na kleszcze i pchły dla psów i kotów. Najpopularniejsze z nich to:

    • Foresto — występuje w postaci obroży dla psów i kotów do 8 kg oraz dla psów powyżej 8 kg; w jej składzie obecny jest imidaklopryd i flumetryna; działa od 7 do 8 miesięcy,
    • Kiltix obroża dla małych, średnich i dużych psów z propoksurem i flumetryną; działa przez 6 miesięcy u małych psów oraz przez 7 miesięcy u psów średnich i dużych,
    • Deltatic — obroża dla psów bardzo małych, małych i średnich oraz dużych z deltametryną, działa przez 6 miesięcy.

    Jaka najlepsza obroża przeciw kleszczom?

    Wyszczególnienie najlepszej z nich stanowi bardzo trudne zadanie. Zdecydowanie obroża Foresto cechuje się najdłuższym czasem działania. Jako jedyna zwalcza także inwazję pcheł i kleszczy u kotów.

    Czy obroża na kleszcze działa?

    Obroża przeciw kleszczom i pchłom to bardzo skuteczny sposób chronienia twojego czworonoga przed nieprzyjemnym ukąszeniom tych pasożytów. Warto również podkreślić, że zapobiega ona również niebezpiecznym chorobom odkleszczowym takim jak borelioza, anaplazmoza, odkleszczowe zapalenie mózgu lub babeszjoza. Działanie przeciw pchłom ogranicza ryzyko wystąpienia tasiemczycy u psa.

    Co jest lepsze — obroża czy krople?

    Każdy z preparatów przeciwko pasożytom zewnętrznym posiada swoje wady i zalety. Głównym plusem działania obroży jest to, że ochrona twa dłużej niż w przypadku produktów spot-on. Większość z nich działa przez miesiąc. Należy więc pamiętać o zakupie nowych kropli i ponownym zaaplikowaniu ich na kark psa, co stanowi duże utrudnienie.

    Warto zaznaczyć również, że obroża wykazuje działanie repelencyjne. Oznacza to, że odstrasza pchły i kleszcze. Krople nie posiadają takich właściwości. W ich przypadku do zabicia pasożyta dochodzi w momencie jego wbicia się w skórę zwierzęcia. Z tego powodu właściciel może znaleźć wbite w skórę psa lub kota kleszcze nawet pomimo zastosowania kropli. Taka sytuacja ma miejsce o wiele rzadziej w przypadku obroży.

    Należy również pamiętać o tym, że po zastosowaniu preparatu spot-on nie należy kąpać zwierzaka przez dwa dni.

    Jak działa obroża na kleszcze — czy jest skuteczna? Źródło: 123rf.com

    Co lepsze na kleszcze dla psa tabletka czy obroża?

    Tabletki na kleszcze również działają o wiele krócej niż obroże, bo od 5 do 12 tygodni. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku kropli, nie posiadają działania repelencyjnego, czyli odstraszającego. Ich zasadniczą zaletą jest jednak fakt, że warunki środowiskowe takie jak kąpiel czy ulewny deszcz nie wpływają na ich skuteczność — wchłaniają się bowiem z przewodu pokarmowego do 2 godzin po podaniu.

    Większość tabletek na pasożyty zewnętrzne posiada w swoim składzie izoksazoliny — leki chroniące nie tylko przed atakiem kleszczy i pcheł, ale także świerzbowców i nużeńców.

    Obroża na kleszcze Foresto dla psa i kota

    Obroża Foresto to zdecydowanie najpopularniejszy tego typu produkt na rynku weterynaryjnym. Zwalcza pchły i kleszcze od 7 do 8 miesięcy. Jej działanie zaczyna się do 2 dni po założeniu. Obroża Foresto jest skuteczna również w zwalczaniu inwazji wszołów (Trichodectes canis).

    Koty i małe psy o masie ciała do 8 kg powinny nosić obrożę o długości 38 cm, a psy ważące więcej niż 8 kg - 70 cm. Warto pamiętać o tym, że nie powinno stosować się jej u szczeniąt poniżej 7 tygodni i u kociaków poniżej 10 tygodni.

    Obroża jest wodoodporna. Jej skuteczność nie zmniejsza się w przypadku ulewnego deszczu. Należy jednak unikać kąpieli zwierzęcia w obroży.

    Obroża na pasożyty zewnętrzne — podsumowanie

    Obroża to zdecydowanie jeden z popularniejszych sposobów na zwalczanie inwazji pcheł i kleszczy u zwierzaków domowych. Jej główną zaletą jest długi czas działania — nawet do 8 miesięcy! W przypadku innych preparatów na kleszcze i pchły należy pamiętać o ich powtórnym aplikowaniu co kilka tygodni. Obroża posiada także działanie repelencyjne, czyli odstraszające.

    Niestety, jeśli twój pupil lubi bawić i jest aktywny co ma miejsce w przypadku ras takich jak border collie lub golden retriever, istnieje ryzyko zgubienia obroży. Taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku innych preparatów.

    Pamiętaj o tym, aby zabezpieczać swojego czworonoga przeciwko pasożytom zewnętrznym przez cały rok!

    Bibliografia
    1. "Leki po Dyplomie - Weterynaria 2023" - zespół redakcyjny Medical Tribune Polska, Warszawa, 2023, str. 566-568, 681

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.