REKLAMA
  • Pies
  • Zdrowie
  • Profilaktyka

Tabletki na kleszcze dla psów - porady, ceny, opinie

Opublikowane: 12:56 Przeczytasz w: 6 min

Tabletki na kleszcze dla psów to jedna z wielu form preparatów skierowanych przeciwko pasożytom zewnętrznym dostępnych na rynku. Dlaczego wybrać lek akurat w takiej postaci, na którą tabletkę się zdecydować i czy warto obawiać się skutków ubocznych? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w niniejszym artykule.

Spis treści

    REKLAMA

    Po co stosować tabletki na kleszcze dla psów? 

    Kleszcze to ektopasożyty bytujące na ciele zwierzęcia, które są wektorami licznych patogenów wywołujących ciężkie choroby takie jak babeszjoza, borelioza u psa oraz wiele innych. Z tego względu warto zabezpieczać psa przed kleszczami, wykorzystując dostępne na rynku preparaty w postaci kropli, obroży bądź opisanych w niniejszym artykule tabletek na kleszcze dla psów. Stosowanie wymienionych produktów zmniejsza liczbę pasożytów na ciele psa i skraca ich czas bytowania, dzięki czemu ograniczamy ryzyko przeniesienia się choroby odkleszczowej. 

    Co ważne, tabletki na kleszcze dla psów nie działają jedynie na kleszcze, ale również na inne pasożyty zewnętrzne takie jak pchły, nużeńce oraz świerzbowce. Istnieją także preparaty łączone, które w swoim składzie zawierają więcej niż jedną substancję czynną, co powoduje, że tabletka na kleszcze dla psa działa również na pasożyty wewnętrzne. 

    Jak wybrać tabletkę na kleszcze dla psa? 

    Poszczególne tabletki na kleszcze dla psów różnią się substancją czynną w swoim składzie, jednak wszystkie związki należą do wspólnej grupy izoksazolin. Dzięki temu każdy preparat ma inny czas działania na wybrane pasożyty, długość utrzymywania się w organizmie oraz dawkowanie. 

    Na rynku spotkamy substancje czynne takie jak: sarolaner (Simparica), który działa przez 5 tygodni na pchły i kleszcze, afoksolaner (NexGard), którego działanie utrzymuje się przez 4 tygodnie przeciwko kleszczom i 5 tygodni w stosunku do pcheł oraz najdłużej działający dostępny na rynku lek fluralaner (Bravecto), którego czas działania wynosi nawet do 12 tygodni ochrony przed kleszczami i pchłami. 

    Tabletki na kleszcze dla psów podaje się w dawce zależnej od masy ciała zwierzęcia z wykorzystaniem przedziałów wagowych podanych w ulotce i na opakowaniu produktu. Przed zastosowaniem zawsze należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania lub skonsultować z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednią tabletkę na kleszcze dla psa. 

    Ile kosztują tabletki na kleszcze dla psa i gdzie je kupić? 

    Wraz z ilością substancji czynnej zawartej w preparacie, która to jest skorelowana z masą zwierzęcia oraz czasem działania leku, zmienia się cena tabletek na kleszcze dla psów. W gabinecie weterynaryjnym można nabyć całe pudełko, w którym znajdują się zwykle 3 tabletki lub kupić je na sztuki. Ceny wahają się od około 30 do 180 zł za sztukę, jednak są one indywidualnie ustalane w każdej placówce oraz zależne od sytuacji rynkowej.  

    Kleszcze to groźny ektopasożyty bytujące na ciele zwierzęcia. 123RF

    Sposób działania tabletek na kleszcze dla psów 

    Tabletki na kleszcze dla psów podawane są zwierzęciu doustnie. Często zalecane jest, aby podać ją wraz z jedzeniem lub tuż po posiłku, ponieważ w ten sposób zwiększamy wchłanialność substancji czynnej z jelit. Podczas podawania tabletki na kleszcze dla psa należy przypilnować pupila, aby zjadł całą tabletkę, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że będzie ona spełniała swoje zadanie. Doustna droga podania wydaje się być wysoce efektywna, ponieważ daje dużą gwarancję, że cała dawka leku zostanie wchłonięta, podczas gdy w przypadku kropli lub obroży często dochodzi do błędów w czasie aplikacji, czego konsekwencją może być niezadowalające działanie przeciwpasożytnicze. 

    Po połknięciu tabletka na kleszcze dla psa trafia do żołądka, a następnie jelit, skąd substancja czynna wchłania się do krwioobiegu. Lek jest transportowany przez wszystkie naczynia krwionośne, dzięki czemu, gdy pasożyt zacznie żerować na psie, pobiera lek z krwią i dochodzi do jego zatrucia. 

    Izoksazoliny oddziałują na układ nerwowy pajęczaka, doprowadzając go do paraliżu i w konsekwencji śmierci. Działanie preparatu w stosunku do kleszczy rozpoczyna się 12 h od podania tabletki i zabija wszystkie pajęczaki na zwierzęciu w ciągu 48 h. Aby utrzymać ciągłość działania leku, należy pamiętać, aby podawać tabletkę dla psa na kleszcze w równych odstępach i odpowiedniej dawce, najczęściej co 28 dni, przez cały rok.     

    Czy tabletki na kleszcze dla psów są bezpieczne? 

    Każdy preparat leczniczy, zanim zostanie dopuszczony do obrotu na rynku, musi przejść szereg badań, które potwierdzają jego bezpieczeństwo. Nie inaczej jest w przypadku tabletek na kleszcze dla psów. Podane przez producenta przedziały wagowe i wiekowe zostały ustalone poprzez wykonywanie szeregu testów na grupach badawczych, które to dzięki pozytywnym wynikom bezpieczeństwa umożliwiły pojawienie się leku na rynku. 

    Jak każdy lek, tabletki na kleszcze dla psów mogą powodować u pewnej grupy zwierząt działania niepożądane objawiające się jako problemy gastryczne takie jak wymioty, biegunka i bóle brzucha lub objawy ze strony układu nerwowego manifestujące się drgawkami, drżeniami mięśni bądź ataksją, czyli zaburzeniami koordynacji ruchowej.  Wymienione działania niepożądane najczęściej występują w przypadku pięciokrotnego przedawkowania leku i samoistnie ustępują. 

    Izoksazoliny metabolizowane są głównie w wątrobie, gdzie dezaktywowany lek jest wydalany z żółcią, a następnie kałem. Znaczna część leków posiada taki metabolizm i gdy wątroba naszego zwierzęcia funkcjonuje prawidłowo, narząd nie będzie miał problemów z usunięciem leku z organizmu. Jeżeli twój pupil ma problemy z wątroba, przed zastosowaniem tabletki na kleszcze dla psa warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

    Ze względu na fakt, iż kleszcz musi odżywić się krwią psa, aby wejść w kontakt z lekiem, nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia choroby odkleszczowej. Mimo to badania terenowe wykazały, że regularne podawanie tabletek na kleszcze dla psów daje blisko stuprocentową skuteczność w zapobieganiu wystąpienia babeszjozy. 

    Korzyści płynące z zastosowania tabletek na kleszcze dla psów znacznie przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a cena regularnego zabezpieczania swojego psiego przyjaciela na pewno będzie niższa niż intensywne leczenie w przypadku wystąpienia śmiertelnej choroby wektorowej. Każdy świadomy właściciel powinien stosować preparaty przeciwko kleszczom przez cały rok, aby chronić zdrowie swojego psa. 

    Bibliografia
    1. "Leki stosowane w zwalczaniu inwazji kleszczy i pcheł – przegląd wybranych substancji czynnych" - lek. wet. Adam Wieczorek, dr n. med. lek. wet. Dawid Jańczak
    2. "Skuteczność sarolaneru w zapobieganiu chorobom wektorowym u psów" - dr n. wet. Marcin Garbal, prof. dr hab. Łukasz Adaszek, lek. wet. Radosław Janecki

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.