Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Leczenie

Kastracja chemiczna psa – czym jest kastracja farmakologiczna?

Opublikowane: 15:30 Przeczytasz w: 7 min

U psów sposobem na obniżenie popędu płciowego oraz uniemożliwienie reprodukcji jest kastracja, która w przypadku metody chirurgicznej polega na usunięciu jąder. Kastracja chemiczna to podanie substancji czynnej, która na pewien okres czasu wpływa na gospodarkę hormonalną psa.

Spis treści

    Czym jest kastracja chemiczna psa? 

    Kastracja psa polega na podaniu psu środków farmakologicznych, które mają na celu tymczasowe zablokowanie produkcji testosteronu. Czasowe ograniczenie produkcji hormonów odpowiedzialnych za popęd seksualny jest w pełni odwracalne. Po wygaśnięciu działania substancji czynnej produkcja testosteronu wraca do stężenia sprzed użycia leku. 

    Metoda ta jest stosowana głównie w przypadkach, gdy kastracja chirurgiczna jest niewskazana ze względu na uwarunkowania psa lub opiekun chce tylko na dany okres zmniejszyć popęd seksualny samca. 

    Na czym polega kastracja chemiczna psa? 

    W Polsce lek dostępny jest w gabinetach weterynaryjnych w postaci implantu do podania podskórnego. Zabieg wykonuje lekarz weterynarii. Przed decyzją o kastracji farmakologicznej należy rozważyć indywidualnie wszystkie zalety i przeciwskazania. 

    Źródło: 123rf.com

    Jakie zmiany w organizmie powoduje kastracja chemiczna? 

    Substancja czynna hamuje oś przysadkowo-gonadalną. Dochodzi do zablokowania wydzielania przez przysadkę mózgową gonadotropin: LH - hormon luteinizujący oraz FH - hormon luteinizujący. Wymienione związki warunkują funkcję narządów płciowych. Po 4-6 tygodniach dochodzi do spadku stężenia testosteronu we krwi, upośledzenia spermatogenezy, czyli produkcji plemników oraz obniża się popęd seksualny. 

     

    Co daje kastracja: 

    • Zmniejszenie agresji (Może zmniejszyć tendencje do agresywnego zachowania się, szczególnie w stosunku do innych psów i ludzi).
    • Zmniejszenie ryzyka niektórych chorób (Obniża ryzyko wystąpienia chorób prostaty, nowotworów jąder oraz infekcji układu moczowego).
    • Ograniczenie znakowania terytorium (Może ograniczyć częstotliwość znakowania terytorium moczem, szczególnie u dorosłych psów).
    • Kontrola populacji (Zapobiega przypadkowym ciążom i nadmiernej reprodukcji, co przyczynia się do kontroli populacji psów).
    • Poprawa zachowania (Może pomóc w zmniejszeniu niepożądanych zachowań, takich jak nękające zachowanie seksualne czy ucieczki w poszukiwaniu partnera płciowego).
    • Zmniejszenie ryzyka niechcianych ciąż (Zapobiega niekontrolowanej reprodukcji i rodzeniu się niechcianych szczeniąt).
    • Dłuższe i zdrowsza życie (Umożliwia prowadzenie dłuższego i zdrowszego życia poprzez zmniejszenie ryzyka wielu chorób związanych z układem rozrodczym).

    Jak długo działa kastracja chemiczna psa?

    Lek zapewnia czasową bezpłodność po 6 tygodniach od podania, która trwa około 6 miesięcy. Po tym okresie należy ponownie skonsultować się z lekarzem weterynarii, w celu kolejnego podania leku lub separować psa od suk w rui

    Kastracja farmakologiczna to metoda odwracalna 

    Kastracja chemiczna psa nie jest metodą trwałą i po czasie działania substancji czynnej stężenie testosteronu wraca do normy, co pozwala na wznowienie produkcji plemników. W badaniach wykazano, że u około 20% samców efekt może utrzymywać się dłużej i wzrost stężenia testosteronu do wartości prawidłowych wynosił 18 miesięcy. Dodatkowo masa ciała zwierzęcia może mieć wpływ na działanie leku. Dowiedziono, że u większości psów poniżej 10 kilogramów bezpłodność utrzymywała się około 12 miesięcy. By upewnić się, na jakim etapie jest powrót samca do płodności, należy zbadać stężenie testosteronu we krwi. 

    Wpływ testosteronu na zachowanie psa 

    Pobudzenie seksualne u psów warunkuje ich zachowanie. Testosteron wpływa na funkcje poznawcze, reguluje nastrój, stąd jego stężenie może zmieniać zachowanie. Często może towarzyszyć im niepokój, skakanie, uciekanie w celu znalezienia suczki w rui. Psy często oznaczają teren, częściej szczekają, nieustannie węszą i nadmiernie chcą kopulować. Wymienione zachowanie jest naturalne u psów i stanowi część ich behawioru. Natomiast nadmierny popęd seksualny u samców i niewystarczające rozładowanie napięcia, często będzie nastręczać wielu kłopotów dla właścicieli. Nieprawidłowe wzorce oraz problemy w komunikacji z pupilem mogą równocześnie przyczyniać się do wystąpienia agresji u psa. Ani kastracja chemiczna, ani chirurgiczna nie rozwiąże samodzielnie problemów z zachowaniem psa, a nawet może przyczynić się do nasilenia agresji. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą w celu określenia przyczyny niepożądanego zachowania czworonoga. 

     

    Ile kosztuje chemiczna kastracja psa?

     

    Koszt chemicznej kastracji psa może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, rozmiar psa i konkretna klinika weterynaryjna. Średnio cena takiej procedury może wynosić od 200 do 500 złotych, ale warto skonsultować się z weterynarzem w wybranej placówce, aby uzyskać dokładne informacje na temat kosztów i procedury.

     

    Czy kastracja chemiczna jest bezpieczna dla psa?

    Kastracja chemiczna, która polega na stosowaniu leków hormonalnych, może być stosowana jako alternatywa dla kastracji chirurgicznej. Jest to procedura stosunkowo bezpieczna, o ile jest przeprowadzana pod kontrolą weterynarza i zgodnie z zaleceniami. Jednakże, jak każda procedura medyczna, może wiązać się z pewnymi ryzykami i skutkami ubocznymi, dlatego ważne jest dokładne przeanalizowanie korzyści i potencjalnych zagrożeń z weterynarzem przed podjęciem decyzji o kastracji chemicznej.

     

    Inne zastosowanie kastracji chemicznej u psa 

    Powiększenie gruczołu krokowego u psów jest częstą zmianą związaną z wiekiem. Wtórnie może wystąpić nawracające zapalenie pęcherza moczowego, kłopoty z oddawaniem moczu, a nawet kału. Niektóre uwarunkowania zdrowotne podnoszą ryzyko operacji, stąd bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wszczepienie implantu obniżającego syntezę testosteronu, co doprowadza do zmniejszenia się prostaty. Badania wykazały, że kastracja chemiczna może hamować rozwój raka gruczołu krokowego oraz jąder. Niestety zdiagnozowane zmiany nowotworowe narządów płciowych wymagają radykalnej metody i konieczna jest operacja. 

    Jak zachowuje się pies po kastracji chemicznej?

    Podskórne podanie implantu może spowodować miejscowo łagodny obrzęk, który znika w ciągu 14 dni. U niektórych psów zauważono przejściowe, punktowe wypadanie sierści. Spadek stężenia testosteronu powoduje zmniejszenie się jąder. W rzadkich przypadkach po podaniu leku zauważono wzrost jąder i ich ból oraz krótkotrwałe wzmożenie popędu płciowego. Istnieje również minimalne ryzyko, że pies stanie się chwilowo agresywny. Każdą wątpliwość należy omówić z lekarzem weterynarii. 

    Długotrwałe stosowanie leku obniżającego syntezę testosteronu może wpłynąć na masę ciała poprzez zmiany w gospodarce tłuszczy, cukrów oraz spadek metabolizmu. 

    Na co zwrócić uwagę przed kastracją? 

    Każda ingerencja w gospodarkę hormonalną będzie miała wpływ na organizm. U psów rosnących kastracja jest w ogóle przeciwwskazana ze względu na udział hormonów płciowych w procesie wzrostu kości. Kolejnym ważnym aspektem jest zachowanie czworonoga. Kastracja u psów zrównoważonych, które nie panikują w nowych okolicznościach, bez większych trudności w kontaktach z innymi zwierzętami, nie powinna spowodować negatywnych zmian w zachowaniu. Natomiast opiekun psów z tendencją do agresji, lękliwych najpierw powinien udać się do behawiorysty, zanim zdecyduje się na kastrację chirurgiczną lub farmakologiczną. 

    Bibliografia
    1. Hassan A., Merga A. F., 2017, Review on chemical sterilization of male dogs, International Journal of Advanced Research 5(11):758-770, 
    2. Duffy D.L., Serpell J.A.: Non-reproductive effects of spaying and neutering on behavior in dogs. Third International Symposium on Non-Surgical Contraceptive Methods for Pet Population Control, Alexandra, Virginia, 2006. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.