Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Psi fryzjer — czym się zajmuje?

Opublikowane: 14:40 Przeczytasz w: 6 min

Strzyżenie psów, kąpiele, obcinanie pazurków — to tylko niektóre zadania, które stoją przez psim fryzjerem. Poznaj pracę groomera od podszewki. Sprawdź, w jaki sposób przygotować psa do wizyty w salonie groomerskim.

Spis treści

    Psi fryzjer — czym się zajmuje? Źródło: 123rf.com

    Jak się nazywa fryzjer dla psów?

    Psi fryzjer, czyli groomer, to osoba, która jest wyspecjalizowana w pielęgnowaniu zwierząt domowych, zwłaszcza psów, ale także kotów, świnek morskich, królików itp. Czynności, które wykonuje w ramach usług pielęgnacyjnych, to:

    • strzyżenie psów i kotów;
    • trymowanie sierści;
    • czesanie i wyczesywanie kołtunów;
    • czyszczenie uszu, przemywanie oczu, pielęgnacja psich łap i pazurów, mycie okolic moczowo-płciowych i wykonywanie innych zabiegów higienicznych;
    • kąpiele psów i innych zwierząt domowych, a następnie suszenie;
    • eliminacja pasożytów zewnętrznych, takich jak kleszcze i pchły;
    • inne usługi (np. przygotowanie do wystaw psów).

    Zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne, wykonywane przez psiego fryzjera, powinny stać na najwyższym poziomie. Groomer wykonuje pielęgnację zgodnie z wzorcem wyglądu danej rasy psów, kotów itd. Kosmetyki, preparaty higieniczne oraz narzędzia są dobierane indywidualnie do rasy, wielkości zwierzaka, stanu jego zdrowia, sugestii właścicieli itp.

    Usługa groomera powinna być przeprowadzana w taki sposób, by zwierzę było bezpieczne.

    Źródło: 123rf.com

    Jak przygotować się do wizyty u groomera?

    Zanim trafisz do salonu fryzjerskiego dla psów, dowiedz się, czy wybrany groomer posiada odpowiednie umiejętności, by poradzić sobie z fachową realizacją usługi. Warto postawić na osobę z doświadczeniem w pracy ze zwierzętami, która zapewni twojemu pupilowi nie tylko najwyższą jakość serwisu, ale też bezpieczeństwo.

    Podczas umawiania się na wizytę, groomer będzie potrzebował od nas informacji na temat m.in. gatunku i rasy zwierzęcia, tego, czy to jego pierwsza wizyta, czy kolejna, jak przebiegały poprzednie spotkania z groomerami, w jakim stanie zdrowia jest pupil, jakiej usługi oczekujemy, czy ma być zrealizowana kompleksowa pielęgnacja itp. Ponadto dobrze jest opowiedzieć trochę o swoim czworonogu, jego usposobieniu, upodobaniach, po to, by psi fryzjer miał bogatszą wiedzę na temat swojego przyszłego klienta. Można to zrobić osobiście, w salonie, albo telefonicznie.

    Przed wizytą należy wyprowadzić psa na spacer, po to, by zwierzę się załatwiło oraz rozluźniło. Nie podawajmy zwierzakom jedzenia przed udaniem się do gabinetu fryzjerskiego, ponieważ ewentualny stres, z którym może wiązać się grooming, może wywołać wymioty.

    Kiedy po raz pierwszy wybrać się z psem do fryzjera?

    Pierwsza wizyta psa u groomera powinna mieć miejsce w okresie szczenięcym, ponieważ to czas socjalizacji i asymilacji czworonogów. W przyszłości będzie łatwiej zabierać go w takie miejsca. To pierwsze spotkanie z psim fryzjerem może polegać na usłudze, która nie zajmie dużo czasu, takiej jak obcinanie pazurów psa(o ile jest to konieczne), wyczesywanie sierści, czy higiena jamy ustnej u psa. Zarezerwujmy sobie jednak więcej miejsca w kalendarzu na to wydarzenie, ponieważ ten pierwszy raz u groomera może trwać dłużej, niż zakładamy. Dobry psi fryzjer będzie wykonywał wszystkie czynności spokojnie, delikatnie. Zadba o to, by szczenię najpierw zapoznało się z zapachami panującymi w salonie, być może pobawi się chwilę z twoim pupilem. Zachęcamy, by bardziej długotrwałe zabiegi pielęgnacyjne, jak kąpiel psa, również znalazły się w waszym wykazie koniecznych czynności, które powinno się przeprowadzić na etapie socjalizacji zwierzęcia.

    Zaleca się, by podczas profesjonalnej pielęgnacji sierści pupila, nie było przy nim właściciela, ponieważ to zwykle rozprasza zwierzęta, trudniej się nimi wówczas zająć w sposób specjalistyczny. Od maleńkości psy powinny wiedzieć, że u groomera nic złego im nie grozi.

    Jak często warto odwiedzać psiego fryzjera?

    Do psiego fryzjera powinno się chodzić co około 2,5-3 miesiące, ale to zależy od konkretnych potrzeb zwierząt oraz ich właścicieli. Poza wizytami u groomera warto systematycznie pielęgnować swojego psa, czyli czesać, wyczesywać splątaną sierść i niepożądane ciała obce, w razie konieczności — kąpać itd. Podczas takich zabiegów zwracamy uwagę na higienę zębów, uszu i oczu pupila. Strzyżenie warto zostawić specjaliście. Jeśli psu przyda się obcięcie pazurków, a sami obawiamy się przeprowadzić tę czynność, zgłośmy się do groomera. Do wykonywania takich zabiegów psi fryzjer posiada odpowiednie narzędzia, wiedzę, doświadczenie oraz preparaty pielęgnacyjne.

    Groomer z powołania nie będzie stosował środków farmakologicznych, by uspokoić zestresowanego czworonożnego klienta. W żadnym razie nie może być mowy o użyciu przemocy wobec zwierzęcia. Jeśli pies zachowuje się podczas zabiegu w salonie agresywnie, czy jest wyraźnie zalękniony, powinno się przerwać pielęgnację.

    Jakie psy wymagają wizyt u fryzjera?

    Właściwie każda psia rasa może odwiedzać salon groomerski. Istnieją jednak rasy, których wizyty u psiego fryzjera powinny odbywać się częściej, zwykle też trwają dłużej, niż u innych psów. Najczęstszymi klientami groomerów są czworonogi należące do ras z długą, wymagającą sierścią, np. shih tzu, maltańczyk, york. Nierzadko spotyka się tam też takie zwierzęta jak pudel i pudel miniatura, west highland white terrier, spaniel, sznaucer czy pekińczyk.

    W zależności od wielu czynników niektóre pieski będą potrzebowały poświęcenia im większej porcji czasu. Jednym z takich czasochłonnych klientów jest berneński pies pasterski. Jego groomerska obsługa trwa nawet 4 godziny. Przeciętnie pakiet usług groomerskich zamyka się w około dwugodzinnym przedziale czasowym.

    Oczywiście każdy pies, także mieszaniec, który wymaga fachowej pomocy groomera, powinien regularnie trafiać do salonu.

    Niektóre rasy psów, ze względu na swoje długie, włochate futro lub specyficzne cechy rasowe, mogą wymagać regularnych wizyt u fryzjera. Oto kilka przykładów:

    • Pudel
    • Bichon Frise
    • Yorkshire Terrier
    • Maltezy
    • Shih Tzu
    • Lhasa Apso
    • Owczarek szetlandzki
    • Coton de Tulear
    • Afgan
    • Bobtail

    Ile bierze psi fryzjer?

     

    Cena za usługi psi fryzjer zależy od wielu czynników, takich jak wielkość psa, jego rasa, stan futra, oraz zakres usług (np. kąpiele, strzyżenie, czesanie, przycinanie pazurów). Ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji i renomy salonu. Ogólnie rzecz biorąc, ceny mogą oscylować między 50 zł, a nawet kilkuset złotych za jedną wizytę u psi fryzjera.

     

     

    Bibliografia
    1. Anna Iglikowska, Pielęgnacja i żywienie psa, Wydawnictwo SBM, 2021.
    2. Adam Jankowski, Poradnik pielęgnacji psa, Mutico Oficyna Wydawnicza, 2006.
    3. Aleksandra Cherek, praca zbiorowa, Pies. Pielęgnacja, szkolenie i trening charakteru, Wydawnictwo Edgard, 2011.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.