REKLAMA
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Ponad 10 najpopularniejszych ras psów myśliwskich

Opublikowane: 17:57 Przeczytasz w: 9 min

Jakie rasy są psów myśliwskich? Jak dzielimy psy myśliwskie? I jaki pies myśliwski do domu? Sprawdź, jakie są grupy psów myśliwskich, czym się odznaczają oraz jak z nimi postępować.

Spis treści

    Ponad 10 najpopularniejszych ras psów myśliwskich. Źródło: 123rf.com

    Jak dzielimy psy myśliwskie?

    Psy myśliwskie są obecnie cenione nie tylko za silny instynkt łowiecki, umiejętność aportowania, świetny węch i wspaniałą kondycję. Kocha się je także za piękną budowę ciała, sympatyczny wygląd, oddanie opiekunowi oraz przyjacielskie usposobienie.

    Rasy psów myśliwskich podzielono na grupy, które cechuje określona specjalizacja, związana z polowaniem. Najpopularniejsze psy myśliwskie dzielą się zatem na:

    • psy aportujące;

    • psy gończe;

    • dzikarze;

    • płochacze;

    • norowce;

    • tropowce;

    • posokowce;

    • legawce;

    • charty.

     

    Jakie rasy są psów myśliwskich?

    Oto lista najpopularniejszych ras psów myśliwskich:

    • Beagle
    • Jamnik
    • Golden Retriever
    • Labrador Retriever
    • Springer Spaniel
    • Pointer
    • Wyżeł niemiecki szorstkowłosy
    • Wyżeł weimarski
    • Wyżeł włoski
    • Wyżeł węgierski

    Psy na polowania – aportery

    Czworonogi z grupy aporterów charakteryzują się umiejętnością cierpliwego oczekiwania aż myśliwy zestrzeli ptactwo, wówczas psy znajdują je (potrafią wyszukać zwierzynę nawet w wodzie, ponieważ są doskonałymi pływakami) i przynoszą w pysku w nienaruszonym stanie. Oprócz posłuszeństwa i cierpliwości te psy myśliwskie muszą wykazywać się doskonałym rozeznaniem w pracy w łowiskach wodnych. Do grupy psów myśliwskich aportujących należą m.in.:

    • labrador retriever,

    • golden retriever (w ostatnim czasie golden retriever, podobnie jak labrador, należą do najczęściej kupowanych psów rodzinnych, ponadto są angażowane do pracy w policji i innych służbach, a także wykorzystywane w dogoterapii),

    • curly coated retriever,

    • flat coated retriever,

    • chesapeake bay retriever.

    Gończe – psy myśliwskie do pogoni

    Od gończych psów myśliwskich oczekiwano wytrzymałości, idealnej kondycji i ogromnej siły mięśni, ponieważ musiały one niejednokrotnie biec za zwierzyną kilka, czy kilkanaście kilometrów, następnie osaczyć ją i głośnym ujadaniem informować myśliwego o swojej lokalizacji. Psy przeznaczone do pogoni za zwierzem zazwyczaj pracują w większej grupie, składającej się z kilku, a nawet kilkunastu psów. Aby nie wykazywały wobec siebie agresji, powinno się je od maleńkości wychowywać w stadzie i uczyć harmonijnych relacji między sobą. Najbardziej znane psy gończe to:

    Dzikarze – psy do polowań na dziki

    Czworonogi należące do grupy dzikarzy powinny wyróżniać się dużą odwagą, zaciętością, doskonałym węchem, dzięki któremu są w stanie wytropić dzika, wypłoszyć go z kryjówki, a dalej oszczekiwać, dopóki pan nie dotrze na miejsce. Okazuje się, że wypłaszanie zwierząt, takich jak dziki, świetnie idzie nie tylko dużym, potężnym psom, ale również takim rasom jak: jamniki (jamnik słynie z wszechstronnych zdolności łowieckich, jest wykorzystywany także jako aporter, norowiec, naganiacz oraz posokowiec), a także niektóre teriery. Do grupy dzikarzy zalicza się też gończe polskie i płochacze niemieckie.

    Płochacze – psy wypłaszające zwierzynę

    Płochacze są obdarzone doskonałym węchem, dzięki któremu są w stanie zlokalizować miejsce, w którym spadło ustrzelone ptactwo i dostarczyć ją myśliwemu. Ich rolą jest też wypłoszenie zwierzyny z szuwarów. Do tej psiej myśliwskiej grupy zalicza się głównie takie rasy jak: cocker spaniel angielski, płochacz niemiecki i angielski springer spaniel.

    Norowce – psy do wypłaszania zwierzyny z nor

    Psy należące do grupy norowców służą do wypłaszania najczęściej drobnej zwierzyny (głównie lisów, borsuków, czy jenotów) z nor lub do zagryzania jej. Te zazwyczaj małe psy myśliwskie są bardzo waleczne, nieustraszone, silne i nieustępliwe. Jako norowce wykorzystuje się wiele ras terierów, a w tym jack russell terrier, border terrier, foksterrier i jagdterrier. Warto wiedzieć, że psy tych ras myśliwskich odznaczają się wyjątkową zajadłością, uporem i autonomicznością, co nierzadko staje się zarzewiem problemów wychowawczych i behawioralnych u tych czworonogów.

    Tropowce i posokowce – psy do tropienia zwierzyny

    Czworonogi z grupy posokowców oraz tropowców są przeznaczone do długich polowań. Ich zadaniem jest tropienie zwierzyny, nierzadko w gęstych lasach. Świetny węch oraz nieoceniona inteligencja tych psów pomagają odnaleźć lokalizację zwierzęcia, co ułatwia łowy myśliwym. Należy zaznaczyć, iż posokowce tropią ranne zwierzę, które brocząc krwią, zostawia ślady, po których pies myśliwski dociera do ofiary. W roli posokowców najlepiej sprawdzają się: alpejski gończy krótkonożny, posokowiec bawarski i posokowiec hanowerski. Na psa tropiącego można wyszkolić niemal każdego psa myśliwskiego.

    Legawce na polowania

    Psy pracujące jako legawce to psy wszechstronne. Te myśliwskie psy odznaczają się opanowaniem, bardzo dobrą kondycją fizyczną oraz wytrwałością. Ich zadaniem jest wskazanie łowczym, gdzie znajduje się zdobycz oraz aport ustrzelonego zwierzęcia. Co charakterystyczne dla tej grupy myśliwskich czworonogów, potrafią wykonywać tzw. stójkę, czyli nieruchomą pozycję ciała z uniesioną jedną łapą, ze skupionym wzrokiem na danym punkcie. Wśród legawców znajdziemy m.in. takie rasy psów: seter irlandzki, seter angielski, pointer, wyżeł niemiecki krótkowłosy, wyżeł weimarski, wyżeł węgierski i mały munsterlander.

    Chart – najstarszy pies na polowania

    Charty uważane są za prawdopodobnie najstarsze psy myśliwskie. Idealnie nadają się one do polowań na otwartej przestrzeni. Chętnie są wykorzystywane do pracy w otwartych warunkach łowieckich ze względu na bystry wzrok, niesamowitą prędkość, jaką potrafią osiągnąć podczas galopu, sprężystość ruchów oraz sfokusowanie na celu. Psy myśliwskie rasy chart jednocześnie są spokojne i nie wykazują agresywności. Należy mieć na uwadze, że aby wejść w posiadanie charta, należy zdobyć odpowiednie pozwolenie. Ponadto polowania z chartami nie są dozwolone w naszym kraju.

     

    Jaki pies myśliwski do domu?

    Wybór psa myśliwskiego do domu zależy od wielu czynników, takich jak styl życia, preferencje i potrzeby rodziny oraz przestrzeń dostępna w domu. Oto kilka ras psów myśliwskich, które mogą być dobrą opcją jako zwierzęta domowe: 

    • Beagle –  energiczne, przyjazne psy, które dobrze się dogadują z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Potrzebują jednak regularnego wysiłku i aktywności.
    • Golden retriever – łagodne, przyjazne i łatwe do szkolenia psy, które świetnie sprawdzają się jako towarzysze rodziny.
    • Labrador retriever – przyjazne, inteligentne i pełne energii, co sprawia, że są doskonałymi towarzyszami rodziny.
    • Springer spaniel – żywiołowe, inteligentne i przyjazne psy, które lubią spędzać czas z rodziną. Ich energiczna natura wymaga regularnej aktywności fizycznej.
    • Wyżeł niemiecki krótkowłosy – wszechstronne i energiczne psy, które świetnie nadają się do życia w domu, ale wymagają regularnego wysiłku fizycznego i mentalnego.
    • Wyżeł weimarski – lojalne, inteligentne i czułe psy, które dobrze się dogadują z rodziną, ale potrzebują dużo aktywności fizycznej i mentalnej.

    Jak zaspokoić potrzeby psa myśliwskiego?

    Najpopularniejsze rasy psów myśliwskich to obecnie ulubione rasy psów do domów, bloków, gdzie mieszkają razem z rodzinami i dziećmi. Nic dziwnego, to często bowiem piękne, urocze i bardzo towarzyskie zwierzęta. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że psy ras myśliwskich potrzebują się wybiegać, spożytkować ogromne pokłady energii, które w nich drzemią każdego dnia. Nie wystarczą im długie spacery. One łakną aktywności fizycznej, która je zmęczy, ale też zadowoli pod względem intelektualnym. Warto angażować je w psie sporty (np. tropienie użytkowe, praca wodna, aportowanie przedmiotów, agility), a także robić im ciekawe, atrakcyjne treningi z wykorzystaniem różnych gadżetów i sprzętów treningowych (np. nosework, trening posłuszeństwa itp.). Jeśli nie dostarczymy psu myśliwskiemu odpowiednich doznań, ćwiczeń itp., możemy spodziewać się problemów behawioralnych, takich jak nadpobudliwość, niszczenie sprzętu domowego, a nawet agresja wobec właściciela.

    Dobrym posunięciem jest wizyta u lekarza weterynarii, który zbada naszego pupila, oceni stan jego zdrowia oraz kondycję, a także podpowie, jak powinniśmy postępować z psem rasy myśliwskiej.

     

    Czy na psa myśliwskiego trzeba mieć pozwolenie? 

     

    Wymagania dotyczące posiadania pozwolenia na posiadanie psa myśliwskiego różnią się w zależności od lokalizacji i przepisów obowiązujących w danym kraju, stanie lub regionie. W niektórych miejscach posiadanie psa myśliwskiego może wymagać specjalnych zezwoleń lub licencji, zwłaszcza jeśli pies jest wykorzystywany do polowań.

    Jaki najlepszy pies myśliwski?

    Wybór najlepszego psa myśliwskiego zależy od indywidualnych potrzeb, umiejętności i preferencji każdego myśliwego. Istnieje wiele różnych ras psów myśliwskich, z różnymi umiejętnościami, temperamentem i stylami polowania, dlatego ważne jest dokładne rozważenie, jaki pies najlepiej odpowiada twoim potrzebom i możliwościom. Przed podjęciem decyzji warto przemyśleć kilka kwestii, takich jak rozmiar psa, jego siła, umiejętności polowania, temperament, potrzeba ruchu, jak również czas i zaangażowanie, jakie możesz poświęcić na szkolenie i opiekę nad psem. Dobrze jest również skonsultować się z doświadczonymi myśliwymi i hodowcami, którzy mogą doradzić najlepszy wybór rasy psa myśliwskiego dla Ciebie.

     

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.