Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Najgroźniejsze rasy psów - uznawane za agresywne

Opublikowane: 18:26 Przeczytasz w: 9 min

Jakie psy najczęściej gryzą ludzi? Jaka rasa psa jest najgroźniejsza? I które rasy psów są określone jako niebezpieczne? Sprawdź, jakie rasy znalazły się na liście psów agresywnych. Czy rzeczywiście są groźne?

Spis treści

    Jaka rasa psa jest najgroźniejsza?

    Polski ustawodawca dokładnie określił, jakie rasy psów są uznane w naszym kraju za niebezpieczne, czyli takie, których m.in. skłonność do agresji, obrony terytorium i właścicieli, masa oraz rozmiar mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, i innego zwierzęcia. 

    W Polsce jako najgroźniejsze psy zostało usankcjonowanych 11 ras. Wśród nich znalazły się następujące czworonogi: 

    1. Amerykański pit bull terrier; 
    2. Buldog amerykański; 
    3. Dog argentyński; 
    4. Pies z Majorki; 
    5. Pies kanaryjski; 
    6. Tosa inu; 
    7. Akbash dog; 
    8. Rottweiler; 
    9. Moskiewski stróżujący; 
    10. Anatolian karabash; 
    11. Owczarek kaukaski. 

    W innych państwach za niebezpieczne rasy psów uznaje się też np. owczarka środkowoazjatyckiego, cane corso, bandoga amerykańskiego, boerboel'a czy rhodesian'a ridgeback'a. 

    Najgroźniejsze rasy psów a polskie prawo 

    Na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28.04.2008 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne utworzono listę groźnych psów, która obejmuje powyższe 11 ras. Chcąc stać się posiadaczem jednego z wymienionych tam pupili, należy spełnić kilka przesłanek. Przede wszystkim trzeba zgłosić się do właściwego terytorialnie urzędu gminy i pobrać wniosek o posiadanie psa należącego do rasy ustawowo określonej jako niebezpieczna. We wniosku musimy podać takie informacje jak rasa, płeć psa, oznakowanie, numer czipa, numer rejestracyjny zwierzęcia w Związku Kynologicznym oraz deklarację dotyczącą tego, jakie warunki bytowo-socjalne możemy zapewnić pupilowi. Do wniosku należy dołączyć kopię rodowodu albo metryki zwierzęcia, kopię dokumentu potwierdzającego szczepienie psa przeciwko wściekliźnie oraz dowód dokonania opłaty. Właściciel pupila uważanego za rasę agresywną ma 30 dni na złożenie takiego wniosku. Zezwolenie na trzymanie groźnego psa powinno być wydane w przeciągu 30 dni. Wystawia je wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Od odmownej decyzji można się odwołać w terminie do 14 dni od wydania pisma. 

    Źródło: 123rf.com

    Jaka jest najbardziej agresywna rasa psa? Czy istnieje? 

    Czy faktycznie jednak istnieje coś takiego jak groźne rasy psów? Polski Związek Kynologiczny publicznie potępił wskazaną wcześniej listę najgroźniejszych ras psów. Według stowarzyszenia nie należy wiązać kwestii agresji u psów z konkretną rasą, ponieważ jest to krzywdzące dla przedstawicieli, znajdujących się w takim wykazie, psich ras. 

    Zgodnie z twierdzeniem PZK pies może stać się agresywny tylko wówczas, kiedy zostanie niewłaściwie poprowadzony przez właściciela, czyli nie zostaną zapewnione mu odpowiednie warunki do rozwoju i życia. Groźne rasy psów to zatem takie, których wychowanie, socjalizacja, nauka posłuszeństwa itp. nie zostały przeprowadzone w ogóle albo nie zrobiono tego poprawnie. Oznacza to, że lista psów agresywnych de facto może być znacznie dłuższa, ponieważ groźnym psem może być nawet ratlerek. 

    Dlatego opiekun psa groźnego, a raczej czworonoga uznanego przez prawo za niebezpiecznego, powinien być osobą odpowiedzialną, doświadczoną i kompetentną, jeśli chodzi o opiekę i tresurę takiego zwierzęcia. 

    Socjalizacja i wychowanie mogą zmniejszyć ryzyko agresji u psa 

    Silne psy, zarówno pod względem swoich gabarytów, jak i tendencji do dominacji w stadzie, należy odpowiednio wychować. Ich potrzeby żywieniowe i bytowe muszą być bezwarunkowo zapewnione. Czworonogi należące do niebezpiecznych ras psów muszą być socjalizowane od wczesnych miesięcy. Powinny być regularnie komunikowane z otoczeniem, czyli ludźmi, szczególnie tymi, z którymi mieszkają pod jednych dachem oraz z innymi zwierzętami (psami, kotami itp.). Pod żadnym pozorem nie należy bić, przymuszać, karać fizycznie oraz krzywdzić psów w inny sposób. Takie zachowanie rodzi u psów lęk czy frustrację, które u zwierząt nierzadko przeradzają się w agresję. Naturalnie nie wolno wykorzystywać pupila zmuszając go do uczestniczenia w walkach psów bądź innych nielegalnych procederach. 

    Na liście psów agresywnych znajdują się zwierzęta, które mogą być łagodne jak baranki, zwłaszcza dla domowników, o ile właściwie podejdzie się do ich procesu wychowawczego. 

    Jakie psy najczęściej gryzą ludzi? 

    Psy ras, które najczęściej są związane z przypadkami gryzienia ludzi to zazwyczaj psy o dominującej postawie, takie jak rasy molosów (np. pitbulle, rottweilery) oraz psy obronne (np. owczarki niemieckie). Często także psy, które doświadczyły traumy lub nieodpowiedniego wychowania, mogą wykazywać agresywne zachowania wobec ludzi. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek gryzienia psa wymaga indywidualnej analizy, ponieważ agresywne zachowania mogą być wynikiem różnych czynników.

    Amerykański pit bull terrier 

    Amerykański pit bull terrier w Polsce należy do ras psów, które wykazują agresywne zachowania. Jednak na świecie te czworonogi cieszą się wielką sympatią, ceni się je przede wszystkim za duże przywiązanie do opiekunów oraz zamiłowanie do zabaw. To duży, muskularny pies, którego dawniej wykorzystywano do walk psów. Ma też opinię zawziętego oraz bardzo odpornego na ból. W rękach niedoświadczonego opiekuna może stać się niebezpiecznym zwierzęciem, ale właściwie prowadzony stanie się oddanym, posłusznym i pogodnym towarzyszem rodziny. 

    Buldog amerykański 

    Buldogi amerykańskie są masywnymi czworonogami, których przeznaczeniem jest stróżowanie. Przez swoją masę, rozmiar, siłę oraz nieugiętość były używane do nielegalnych walk psów. Agresja psów tej rasy może się unaocznić, jeśli będzie celowo podsycana przez właściciela albo zostanie zaniedbana ich socjalizacja. Dobrze wychowany buldog amerykański będzie wiernym i towarzyskim członkiem rodziny, jednak z innymi psami może próbować konkurować. 

    Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario) 

    Pies kanaryjski to pies bojowy. Czworonogi należące do rasy perro de presa canario są też psami stróżującymi, które w przeszłości pilnowały stad bydła, a także walczyły z innymi psami. Ich posiadanie oznacza, że należy poświęcić zwierzętom sporo czasu, ponieważ potrzebują one wybiegania się oraz właściwego treningu, który spożytkuje ich energię. Lubią zabawę, także z dziećmi, jednak zawsze powinna się ona odbywać pod nadzorem odpowiedzialnych dorosłych. Psy kanaryjskie są nieufne wobec obcych. Zachowania agresywne nie będą się pojawiały, jeśli pies zostanie dobrze wychowany i zsocjalizowany. 

    Dog argentyński – groźny pies? 

    Należący do rasy psów niebezpiecznych dog argentyński to pies stróżujący, który świetnie sprawdzi się również jako pies policyjny oraz służący do polowań. Odznacza się on szybkością, zwinnością, a także siłą. Pupile zaliczane do tej rasy mogą być dobrymi, lojalnymi towarzyszami i ukochanymi członkami rodziny. Niestety kiepsko dogadują się z innymi czworonogami, zarówno z psami, jak i kotami. Dlatego podczas spaceru powinny być trzymane na smyczy. Nie poleca się szukania im towarzystwa w postaci innych psów. 

    Tosa inu – czy to najgroźniejsza rasa psa? 

    Tosa inu to rasa wyhodowana w Japonii, pierwotnie służąca tam do psich walk. Psy rasy tosa inu należą do ras olbrzymich, charakteryzują się wiernością względem opiekunów oraz permanentną gotowością do obrony rodziny. Ponadto są cierpliwe, ciche (prawie nie szczekają) oraz czujne, szczególnie wobec obcych. Niektóre rasy psów, takich jak tosa inu, nie powinny być przepracowywane. Nie zależy więc fundować im ciężkiego wysiłku fizycznego. Wystarczy im ciekawy spacer oraz interesująca zabawa. 

    Rottweiler – pies skłonny do agresji 

    Rottweiler to następny pies rasy uznawanej za agresywną. Lubi dominować, lecz jednocześnie sprawdza się jako niezawodny opiekun stada. Jest odważny, pewny siebie, uwielbia aktywność i działanie. Stąd sprawdzi się jako pies obronny i stróżujący. Nie jest to zwierzę służalcze. Posiadanie psa tej rasy zmusza właściciela do odpowiedniego podejścia wychowawczego, by wydobyć z czworonoga potencjał opiekuna rodziny, a nie agresora. 

    Akbash dog – pies obrońca 

    Akbash dog to psi strażnik, który uwielbia wchodzić w rolę opiekuna i ochroniarza stada. Nie jest to pies pasterski, ale bardziej pilnujący. Czy są to psy agresywne? Zwykle opisuje się je jako łagodne, nad wyraz oddane opiekunowi, inteligentne, ale też niezależne. Przejawy agresywnego zachowania mogą pojawić się wyłącznie wobec obcych, ale zawsze będą one miały uzasadnienie. 

    Anatolian karabash – anatolijski pies pasterski 

    Ta rasa psa to oddani, troskliwi opiekunowie, którzy wiernie chronią swoich właścicieli. Anatolian'a karabash'a cechuje wysoka inteligencja, spokój oraz niezależność, która w połączeniu z budzącą grozę posturą i siłą, zadecydowała o umieszczeniu tej rasy w wykazie psów uznawanych za agresywne. Historia pamięta przypadki zwierząt należących do tej rasy, które walczyły na wojnach. Obecnie dąży się do wyeksponowania cech opiekuńczych w tej rasie. 

    Owczarek kaukaski 

    Owczarki kaukaskie są przeznaczone do samodzielnego stróżowania. Niegdyś na Kaukazie i Uralu same pilnowały stad trzód. To jedne z najgroźniejszych psów, ponieważ są waleczne, odważne, mają silny charakter. W rodzinie owczarek kaukaski będzie wiernym opiekunem. Jeśli w otoczeniu jego stada pojawi się zagrożenie, kaukaz z pewnością zareaguje. W obronie opiekuna może dopuścić się nawet agresywnych zachowań. 

    Jak już wielokrotnie wcześniej wspomniano, miarą agresji u psa nie jest przynależność do konkretnej rasy, ale sposób wychowania, poziom socjalizacji i praca ze zwierzęciem, codzienne traktowanie i odpowiadanie na potrzeby czworonoga. 

     

    Jaki pies zabija najwięcej ludzi?

    Najwięcej ludzi zabijają psy nieułożone i wychowane w niestabilnym środowisku, które czują się zagrożone. Brak odpowiedniego szkolenia psa to znacznie bardziej sprzyjający agresji czynnik, niż rasa, czy rozmiar. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.