Seter angielski

Seter angielski, nazywany także English Setter, to rasa psa o eleganckim wyglądzie i wyjątkowych zdolnościach w polowaniach. Są to psy o średniej wielkości, o harmonijnej budowie ciała i charakterystycznym wyrazie twarzy. Ich sierść jest długa, jedwabiście gładka i zazwyczaj biała z plamami w różnych odcieniach pomarańczy lub brązu.

Seter angielski słynie z doskonałych umiejętności w polowaniach na ptactwo. To psy, które pracują na polu, wskazując i tropiąc zwierzynę. Ich wyjątkowy węch i zwinność czynią je doskonałymi partnerami dla myśliwych. Są również znakomitymi pływakami i potrafią pracować w różnych warunkach terenowych.

Charakter setera angielskiego jest zazwyczaj przyjazny, pełen energii i oddania. Są one inteligentne i chętne do współpracy, co sprawia, że są stosunkowo łatwe do szkolenia. Tworzą silne więzi z właścicielami i są często cenione jako towarzysze rodziny.

Podsumowując, seter angielski to rasa psa o wyjątkowych umiejętnościach myśliwskich i eleganckim wyglądzie. Są energiczne, inteligentne i oddane swoim właścicielom, co czyni je cenionymi zarówno jako pracownicy, jak i towarzysze rodziny.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 20-30 kg
Długość życia Długość życia: 9-12 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Słabo linieje

Jeśli chodzi o linienie, seter angielski jest typowym reprezentantem swojego gatunku. Linieje umiarkowanie, zdecydowanie bardziej intensywnie w sezonach przejściowych, czyli wiosną i jesienią. W tym okresie należy wyczesywać go codziennie. Seter angielski, który ma być prezentowany na wystawach, wymaga skomplikowanej pielęgnacji – najlepiej pod okiem wyspecjalizowanego groomera. Po dłuższych spacerach warto dokładnie wyczesać sierść, ponieważ łatwo wplątują się w nią liście, gałązki czy… kleszcze.

 

Gatunek włosa: Półdługa

Włos setera angielskiego jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech tej rasy. Jest miękki i lekko falowany. Obfite frędzle na przednich i tylnych łapach, a także długie włosy na uszach, prezentują się znakomicie. Umaszczenie bywa różnorodne, choć preferowane są osobniki drobno cętkowane. 

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Rzadko

Seter angielski nie jest zbyt głośny. Oczywiście, jak każdy pies, może szczekać, gdy jest podniecony lub zaniepokojony, ale na ogół jest to rasa stosunkowo cicha. Nie należy więc obawiać się, że pojawi się tutaj problem niekontrolowanej szczekliwości.

Aktywność: Wystarczy regularny spacer

Seter angielski to pies, który uwielbia ruch. Jest wysoce aktywny i wymaga regularnego wysiłku fizycznego. Bez codziennych długich spacerów i zabaw może stać się niespokojny. Pies ten powinien przynajmniej przez godzinę dziennie mieć możliwość swobodnego biegania. Dobrze poradzi sobie w psich sportach – jest szybki i zwinny, a przy tym nastawiony na współpracę z opiekunem. 

 

Podatność na układanie: Bardzo wysoka

Setery angielskie są inteligentne i chętne do nauki, ale mogą wykazywać pewną niezależność. Wymagają cierpliwości i konsekwencji w treningu, ale z odpowiednim podejściem mogą osiągnąć wysoki poziom posłuszeństwa. Psy te są łasuchami, dlatego kieszeń pełna smaczków sprawi, że efekty pojawią się bardzo szybko. Opiekun powinien pamiętać, że pies ten jest bardzo wrażliwy. Nie toleruje on przemocy, a wszelkie awersyjne metody na zawsze zniszczą jego relację z człowiekiem. 

 

Predyspozycje użytkowe: Myśliwski

Seter angielski ma naturalne predyspozycje do pracy. Jest to rasa stworzona do polowań. Wykazuje wielkie zamiłowanie do pracy w polu i w lesie, a jego instynkt łowiecki jest silny. Seter dobrze radzi sobie podczas polowań w wodzie, ponieważ jest doskonałym pływakiem. Obecnie jest to również ceniony pies do towarzystwa. 

 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Toleruje

Setery angielskie zwykle dobrze tolerują obecność innych zwierząt domowych. Są z natury przyjazne i otwarte, więc prawdopodobnie będą chciały się zaprzyjaźnić z innymi zwierzętami w domu. Psy tej rasy nie mają większych problemów, jeśli chodzi o kontakty z innymi zwierzętami. Mogą jednak polować na małe zwierzaki, z uwagi na bardzo silny instynkt łowiecki. 

 

Stosunek do dzieci: Opiekuńczy

 

Seter angielski jest bardzo dobrze uspołeczniony, co czyni go idealnym kompanem dla całej rodziny. Dobrze dogaduje się z dziećmi, jest chętny do zabawy, a przy tym bardzo łagodny. Pies ten jest jednak bardzo wrażliwy, dlatego należy pamiętać o nauczeniu dziecka, jak odnosić się do psa. Zbyt obcesowe zachowanie sprawi, że seter będzie nieszczęśliwy, a z czasem dziecięca niedelikatność może go zdenerwować. 

 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: tak

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.