REKLAMA
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Sporty kynologiczne — jakie sporty mogę trenować z psem?

Opublikowane: 18:43 Przeczytasz w: 8 min

Sporty kynologiczne stają się coraz popularniejsze wśród aktywnych psiarzy kochających spędzać czas ze swoim pupilem. Dla wielu osób psie sporty stały się nie tylko weekendowym hobby, ale pasją i pracą na pełen etat. Wybór dyscyplin i szkół jest obecnie tak duży, że każdy pies i przewodnik znajdzie coś dla siebie. Zobacz jakie sporty kynologiczne możesz uprawiać ze swoim czworonogiem.

Spis treści

    Wspólne uprawianie sportu z psem, korzyści

    Zajęcia ze sportów kynologicznych dla psa to przede wszystkim świetna zabawa, która umocni więź z przewodnikiem. Przełoży się to po czasie na ogólnie lepszy kontakt, a zamiast właściciela i psa staniecie się drużyną.

    Psie sporty a zdrowie

    Sporty kynologiczne i psi fitness wymagają ruchu, spędzania czasu na świeżym powietrzu, są zatem dobre dla zdrowia. Jednak jeśli wybierasz się z pupilem na zajęcia, upewnij się, że nic mu nie dolega. Ważne będzie wykonanie badań u ortopedy w kierunku dysplazji czy chorób kręgosłupa. To specjalista powinien dać zielone światło do większych aktywności. Przyda się również badanie serca i USG jamy brzusznej.

    Najpopularniejsze psie sporty

    Zobacz przegląd wszystkich najpopularniejszych sportów kynologicznych i sprawdź, który mógłby najlepiej pasować Twojemu psu. Pamiętaj, by dobierać siły na zamiary- jeśli jednakowo Twój pies ani ty nie lubicie biegać, to raczej agility ani canicross nie przypadnie wam do gustu. Natomiast dla psów bardzo energicznych np. border collie, sporty takie jak nosework będą tylko dodatkiem, ale nie spełnią ich wszystkich potrzeb.

    Obedience, czyli posłuszeństwo sportowe

    Obedience to sport, gdzie pies, zależnie od klasy trudności, musi wykonać około 10 ćwiczeń takich jak chodzenie przy nodze, zostawanie, aport, bieganie do kwadratu, szukanie patyczka z zapachem przewodnika, zmianę pozycji i wiele innych. W przeciwieństwie do PT, czyli posłuszeństwa sportowego, czy też Rally-O (łatwiejszej wersji obedience), nie może zrobić tego jakkolwiek. Kluczem do sukcesu jest tu precyzja wykonania i ładny wyraz pracy. Sędziowie obcinają punkty na zawodach za krzywy siad, czy napieranie na nogę przewodnika w czasie chodzenia. Dlatego każdy detal się liczy, a aby osiągnąć sukces, pies musi chcieć i być pełen entuzjazmu do wykonywanych ćwiczeń. To nie jest wojskowa musztra! Lubisz szczegóły? Ten sport będzie dla Was odpowiedni.

    Uwaga: niektóre ćwiczenia mocno obciążają nadgarstki, łokcie czy kręgosłup dlatego najpierw sprawdź, czy pies jest zdrowy.

    Sportowe posłuszeństwo, czy poprawia posłuszeństwo na co dzień?

    Posłuszeństwo sportowe, czyli obedience ma mało wspólnego z posłuszeństwem na co dzień. Oczywiście jako wspólnie uprawiany sport, pomoże wzmocnić więź i chęć bycia blisko przewodnika. Jednak same ćwiczenia z obedience wymagają niezwykłej precyzji i pracy nad detalami, co zupełnie nie jest potrzebne na co dzień. W obedience chodzi o to, by pies usiadł prosto, zatrzymał się szybko, posiadał precyzję wykonania. Na co dzień zaś nie musi iść przy nodze, wyprostowany patrząc się nam w oczy i nie wyprzedzając (a nawet nie powinien!).

    Agility — tor przeszkód dla psa

    Agility to nie jest sport dla psiaków z problemami ortopedycznymi, otyłych albo seniorów. Jednak przy zdrowym ciele, każda rasa może go trenować. Sport ten jest wymagający fizycznie również od przewodnika, więc musisz lubić się ruszać.

    Agility to dyscyplina polegająca na pokonaniu w jak najkrótszym czasie toru przeszkód składającego się z hopek, przeszkód strefowych i slalomu. Psiaki startują w trzech klasach wzrostowych XS, S, M, ML, L gdzie hopki mają wysokość dobraną do psa, gdyż nie jest to konkurs wskoków wzwyż. Nie poleca się ćwiczenia tego sportu w ogródku na domowej roboty przeszkodach. Te dopuszczone do zawodów mają wyśrubowane standardy bezpieczeństwa. Psiaki osiągają na torze duże prędkości i przewodnik musi nauczyć się jak je odpowiednio poprowadzić ruchami swojego ciała i komendami.

    Uwaga: agility to sport wymagający świetnej kondycji, częste są kontuzje palców i nadgarstków dlatego psy muszą być pod opieką zoofizjoterapeutów i być przebadane, zanim zaczną treningi.

    Dog frisbee, czyli latające psy

    Dog frisbee to coraz popularniejszy sport, w którym biorą udział psy wszystkich ras i kundelki. Mamy tam kilka konkurencji, które z grubsza polegają na rzucaniu psu dysku. Są to konkurencje dystansowe oraz freestyle. W tym drugim przez kilka minut pies i człowiek prezentują układ przy akompaniamencie muzyki, polegający na wykonywaniu sztuczek i tricków połączonych z łapaniem przez psa dysków. Odbicia od ciała, salta, przeskakiwanie człowieka i przy tym łapanie latających dysków — ten sport robi wrażenie! Dlatego też coraz więcej osób bierze się za jego trenowanie, a szczególnie dotyczy to posiadaczy border collie czy owczarków australijskich, które wiodą w nim prym. Należy jednak uważać- przez nieumiejętne rzucanie dysku możemy narazić psa na poważną kontuzję. Dlatego lepiej wybrać się na zajęcia do trenera, a opiekun psa musi poświecić sporo czasu nauczenie się rzutów.

    Pies trenujący dog frisbee powinien być najpierw przebadany przez ortopedę i być pod opieką zoofizjoterapeuty.

    Dog dancing, czyli taniec z psem

    Taniec z psem to dość nowa konkurencja w naszym kraju, która zyskuje rzeszę miłośników. Polega na wykonaniu do muzyki układu składającego się z serii sztuczek i przejść między nimi przy akompaniamencie muzyki. Nie tylko psy muszą tu „tańczyć”, ale i ich przewodnicy. Mile widziane są przebrania ich opiekunów rekwizyty, które tworzą artystyczną wizję. W tańcu z psem istnieją dwie konkurencje. Freestyle to układ dowolny- można opowiedzieć tam historię, można zrobić układ taneczny, wszystko to blisko lub daleko od przewodnika. Drugą konkurencją jest heelwork, gdzie pies przez większość układu wykonuje figury przy nodze przewodnika.

    Dog dancing jest dla wszystkich, nie tylko zdrowy pies może go trenować, ale też taki na wózku inwalidzkim! Ma specjalną klasę senior, dla psów starszych i handicap dla psów niepełnosprawnych.

    Flyball, wyścigi drużynowe dla psów

    W tym amerykańskim sporcie dwie drużyny biją się o każdą setną sekundy. Każda grupa ma w składzie 4 psy i muszą one pokonać stojące obok siebie równoległe tory złożone z 4 przeszkód i boksu. To z niego po przebiegnięciu hopek pobrać muszą piłkę i wrócić tą samą drogą mijając się z kolejnym psem na linii startu. To sport idealny dla osób kochających adrenalinę i dla psów kochających bieganie i zabawę.

    Uwaga: flyball to sport, który może powodować kontuzje nadgarstków, palców i łokci u psów, dlatego przed rozpoczęciem treningów skonsultuj się z lekarzem weterynarii i być pod opieką zoofizjoterapeuty.

    Nosework, mantrailing i zajęcia węchowe

    Praca węchowa to rodzaj sportu i wspaniała rozrywka uruchamiająca naturalne potrzeby twojego psa. Możemy te dyscypliny trenować z psem każdej rasy, kundelkami, seniorami, a nawet psami np. z dysplazją czy niewidomymi.

    Nosework polega na odnalezieniu próbki zapachowej (zapach np. cynamonu, pomarańczy czy goździków) ukrytej w pomieszczeniu na zewnątrz, w aucie, a nawet na wodzie.

    Mantrailing to tropienie ludzi po śladzie zapachowym. Pozorant na treningach odchodzi np. na 100-1000 m i chowa się psu. Ten dostaje do nawęszenia jego zapach i musi odnaleźć początek śladu, a potem podążać nim do pozoranta. Mimo że to dyscyplina wywodząca się z pracy użytkowej to każdy psiak może ją trenować i odbywają się nawet otwarte dla każdego zawody.

    Weightpulling, sport dla terrierów typu bull

    Sport ten wymaga nie tylko maksymalnej siły fizycznej, uporu i chęci rywalizacji, charakterystycznej tylko dla terrierów typu bull. Ciągnięcie ciężarów na specjalnej uprzęży, do czego pies przygotowywany musi być stopniowo, to główny element tej dyscypliny. Innym jest skok po wysokiej ścianie do zabawki, co wymaga już niesamowitej sprawności i pomocy specjalistów, gdyż może się to skończyć bardzo bolesnymi kontuzjami. Tego sportu nie ćwicz sam w domu!

    Banicorss, bikejoring i psie zaprzęgi

    Psie zaprzęgi to jeden z psich sportów nie dla każdego. Wymaga zarówno od psa, jak i przewodnika pewnych predyspozycji i najlepiej sprawdzają się w nim psy bardzo sprawne fizycznie, wytrzymałe, lubiące biegać długie dystanse takie jak siberian husky. Bikejoring polega na tym,  że pies przypięty jest do roweru i razem z przewodnikiem pokonują wyznaczony tor w jak najszybszym czasie. Canicross z kolei to bieganie z psem przypiętym na uprzęży. Miłośnicy survivalu mogą startować w ten sposób w tzw. Hard Dog Race. Jest to bieg przełajowy, gdzie pokonują skomplikowany tor przez wodę, las, błoto i różne przeszkody na czas. Canicross można połączyć ze sportami rekreacyjnymi takimi jak dogtrekking.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.