Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Pies z maski — jak ma na imię? Co to za rasa?

Opublikowane: 11:16 Przeczytasz w: 6 min

Zapewne nie wszyscy wiedzą, że Milo, bohater filmu Maska, pojawiający się u boku Jima Careya, to przedstawiciel rasy jack russell terrier. Ten mały, biało-brązowy piesek wzbudzał wyjątkową sympatię widzów, kiedy tylko pojawiał się na ekranie. 

Spis treści

    Pies z maski — jak ma na imię? Co to za rasa? Źródło: 123rf.com

    Pies z Maski — niecodzienny bohater filmowy

    Milo — pies z Maski, czworonóg rasy jack russell terrier, jest obdarzony niezwykłą inteligencją. To odważny i sprytny zwierzak kochający szaleństwo i zabawy oraz wspierający zawsze swojego pana w trudnych chwilach.

    Warto wiedzieć, że Milo to fikcyjne imię dla psa, a grający jego rolę czworonóg naprawdę miał na imię Max i urodził się w 1983 roku w Luizjanie. Ten przeuroczy jack russell terrier jako przezabawny mały pies z Maski podbijał codziennie serca publiczności. Sprawiło to, że ta rasa psa zyskała ogromną popularność i zaczęła być masowo poszukiwana i nabywana w charakterze przyjaciela domu.

    Pies z Maski — jack russel terrier — co to za rasa?

    Jack russell terriery to nieduże czworonogi, które cechuje energia, odwaga towarzyskość i skłonność do zabawy.

    Ta rasa psa pomimo mimo brytyjskich korzeni wywodzi się z Australii. Historia rasy sięga XVIII w., a wyhodował ją angielski pastor John Russell, żyjący w Dartmouth.

    Pierwszą przedstawicielką tej rasy była suka o imieniu Trump. Z czasem pracowano nad jej udoskonaleniem aż do roku 1990 roku. Wówczas dopiero jack russell terriery zostały oficjalnie zaakceptowane jako psy myśliwskie i uznane przez brytyjski Kennel Club.

    Jak wygląda jack russell terrier i czym się charakteryzuje?

    Jack russell terrier to niewielki, piesek mierzący około 25 – 30 cm wysokości w kłębie, który waży 5–6 kg. Suki są nieco lżejsze a samce cięższe. Jednakże czworonogi te to mała rasa psów. Mają one długość większą niż wysokość, krępy tułów, prostokątną sylwetkę, umięśnione tylne nogi i wysoko osadzony ogon. Uroczy nos jack russell terriera jest zawsze czarny, a niewielkie uszy opadające albo guzikowate, załamane i przylegające do głowy. Oczy u tej rasy są podobne do migdałów.

    Najwięcej kolorów jack russell terrier ma zazwyczaj na głowie, w okolicy oczu, ale zdarzają się one również na innych częściach jego ciała. Jego umaszczenie jest zazwyczaj białe z czarnymi lub rudymi znaczeniami.

    W związku z uderzającym podobieństwem, psy te często mylone z parson russell terrierami. Jednak można je odróżnić po krótszych łapach. Ogon u psa rasy jack russell terrier w ruchu powinien się unosić, natomiast podczas spoczynku opadać.

    Jack russell terrier jest rasą stosunkowo zdrową. Może jednak cierpieć jednak na zwichnięcie rzepki kolanowej, postępujący zanik siatkówki, dysplazję stawów biodrowych, alergie, ataksję i mielopatię. Przeciętna długość jego życia wynosi 13-16 lat

    Pies z maski — jak ma na imię? Co to za rasa? Źródło: 123rf.com

    Charakter i predyspozycje użytkowe jack russell terriera

    Jack russell terrier aktualnie pełni rolę psa do towarzystwa, a czworonogi tej rasy zostawały często pupilami celebrytów. Dobrze wyszkolony, może się też sprawdzić jako pies stróżujący. Wcześniej pomagał w polowaniach, wypędzając z nor drobną zwierzynę, np. lisy, świstaki i borsuki, i od tej czynności pochodzi nazwa tej grupy psów „norowiec". Rasa jack russell terrier podlega uznaniowym próbom pracy.

    Czworonóg ten pomimo niewielkich rozmiarów ma żywy  temperament oraz wesołe usposobienie. Jack russell terrier jest bowiem energiczny i łatwo przystosowuje się do każdych warunków, lubi towarzystwo ludzi i mocno przywiązuje się do właściciela. Nie nadaje się on raczej do rodzin z małymi dziećmi, ale doskonale sprawdzi się jako przyjaciel starszych.

    Charakter jack russell terriera nie jest łatwy. Czworonogi te czasami bywają zbyt hałaśliwe, a ze względu na spory instynkt myśliwski nie poleca się trzymanie ich z małymi zwierzętami domowymi. Na spacerach z psem tej rasy należy uważać, albowiem jack russell terrier może puścić się w pogoń za ptakiem czy szybko poruszającym się przedmiotem. Bywa też zadziorny wobec innych psów.

    Typowy przedstawiciel tej rasy nie jest kanapowcem, potrzebuje bowiem ruchu i regularnych spacerów oraz zajęcia. Znudzony jack russell terrier może niszczyć rzeczy lub kopać. Jest to rasa, która lubi aportować, chętnie pływa, i biega.

    Jack russell terrier — umiejętności, szkolenie i wychowanie

    Jack russell terrier służył początkowo do wypłaszania z nor lisów i borsuków oraz do tępienia gryzoni takich jak szczury na wsiach, i miastach. Czworonogi te są również niekiedy używane w myślistwie oraz jako psy wyszukujące narkotyki i niebezpieczne substancje.

    Jack russell terrier to również zapalony sportowiec. Może on uprawiać wiele psich sportów takich jak agility, flyball, frisbee, dog dancing czy, obedience oraz bieganie z psem. Rasa ta nadaje się również do dogoterapii.

    Choć jack russell terrier jest psem inteligentnym, bywa uparty, ale uczy się szybko, natomiast wymaga   umiejętności szkoleniowych, konsekwencji i właściwej motywacji. Większość nich to łakomczuchy – więc łatwo zmotywować je jedzeniem. Jednak dosyć szybko się one się nudzą, dlatego w ich przypadku najlepiej sprawdzają się krótkie lekcje powtarzane kilkakrotnie w ciągu dnia.

    Jack russell terrier odznacza się też dużą ciętością i niezależnością, stąd wychowanie szczeniaka trzeba zacząć jak najwcześniej oraz zapewnić psu prawidłową socjalizację, najlepiej poprzez zajęcia w psim przedszkolu.

    Dla kogo sprawdzi się jack russell terrier?

    Jack russell terrier nie jest czworonogiem dla  domatora ani osoby, która nie miała nigdy psów, dlatego zakup lub adopcja psa!!! tej rasy powinien zostać dokładnie przemyślany. Jego właściciel powinien mieć już doświadczenie w wychowywaniu zwierząt, musi być też konsekwentny i prowadzić wystarczająco aktywny tryb życia. Jednakże jack russell terrier nadaje się do zamieszkania zarówno w domu z ogrodem, jak i w bloku.

    Bibliografia
    1. Kamila Brodowska Teriery: jack russell terrier, parson russell terrier, Agencja Wydawnicza Mako PRESS, 2022

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci