Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Najgroźniejszy pies świata — jaka rasa psa jest najgroźniejsza?

Opublikowane: 19:40 Przeczytasz w: 8 min

Zdaniem znanego behawiorysty Joela de Hasse nie stwierdzono naukowo żadnej korelacji pomiędzy wyglądem a zachowaniem psa. Wszelkie stwierdzenia ukazujące którąś z ras jako bardziej agresywną niż inne, nie znajdują naukowego potwierdzenia. Jakie więc rasy są niekoniecznie słusznie określane jako niebezpieczne lub agresywne?

Spis treści

    Jaka jest najgroźniejsza rasa psa na świecie? Jakie psy najczęściej gryzą ludzi? I czy taka klasyfikacja ma sens z naukowego punktu widzenia? O tym pomówimy w niniejszym artykule. 

    Czy istnieją niebezpieczne rasy psów?

    Zasadniczo żaden pies nie rodzi się agresywny. Może się taki stać, jeśli będzie pozbawiony prawidłowego wychowania i socjalizacji. Rasa psa nie wpływa na przejawianie agresji, albowiem agresywne bywają również yorki, jamniki czy maltańczyki powszechnie nieuważane za groźne rasy psów.

    Zdaniem naukowców istnieją jedynie rasy psów o większych predyspozycjach do przejawiania zachowań agresywnych z uwagi na obronę terytorium lub mniejszą tolerancję na obcych, a przez to wymagające większej pracy włożonej w prawidłową socjalizację oraz szczególnej konsekwencji w wychowywaniu i szkoleniu. Zostały one w wielu krajach, w tym Polsce, niesłusznie uznane za agresywne. W różnych państwach w zależności od często nieuzasadnionych decyzji urzędników są to często zupełnie inne rasy psów.

    Czym jest agresja u psów?

    Zdaniem Jamesa O’Heare, amerykańskiego behawiorysty, agresja to zamierzony atak lub groźba ataku na innego osobnika. Do zachowań agresywnych u psów należy pokazywanie zębów, warczenie czy kłapanie oraz groźne szczekanie psów. Mają one jednak w rzeczywistości na celu unikanie samej walki, pogryzień i ran.

    Psi behawioryści uważają, agresywne zachowania za naturalne dla każdego normalnego psa oraz za część repertuaru jego zachowań. W przypadku zagrożeniu życia, silnego strachu czy bólu, prawie każdy bowiem pies czy szczeniak gryzie i reaguje agresją. Jednak w zależności od lękliwości czworonoga, różne, sytuacje mogą być przez niego zakwalifikowane jako konieczność obrony. Wysoko reaktywny pies może przestraszyć się nawet kija od szczotki i przypuścić atak.

    Jaka jest najgroźniejsza rasa psa na świecie?

    Co wyróżnia najgroźniejsze rasy psów? Otóż tzw. groźne psy mają pewne cechy, zwiększające prawdopodobieństwo nieprawidłowego reagowania na pewne bodźce. Wiele z nich charakteryzuje się ogromną siłą fizyczną i niezależnym charakterem. Rasy psów niebezpiecznych posiadają też często silny instynkt stróżowania. Gdy taki nieufny czworonóg oceni, że jego właściciel lub terytorium są zagrożone, może zdecydować się na atak.

    Jednak ważne jest, aby pamiętać, iż agresja u psów zależy bardziej od indywidualnego charakteru, treningu i socjalizacji niż od rasy.

    W Polsce kwestia agresywnych ras psów została uregulowana prawnie. Obecnie obowiązującym aktem prawnym jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykazu czworonogów uważanych za najniebezpieczniejsze rasy psów. Stworzono w nim listę ras uznawanych za psy agresywne. Jednak wybór wyszczególnionych na niej ras nie jest potwierdzony żadnymi badaniami. Przede wszystkim w świetle naszego prawa jedynie pies rasowy i niepochodzący z pseudohodowli psów może zostać uznany za objętego tymi rozporządzeniami. Wszelkiego rodzaju mieszańce, kundelki i psy w typie rasy nie są wzięte pod uwagę.

    Natomiast z lokalnych statystyk pogryzień prowadzonych w Polsce wynika, że głównymi sprawcami pogryzień są mieszańce. Na drugim miejscu uplasował się owczarek niemiecki, a na trzecim jamnik. Żaden z nich nie należy do najgroźniejszych ras psów wymienionych w rozporządzeniu.

    Jakie są najgroźniejsze rasy psów w Polsce? 

    Na liście sporządzonej przez urzędników znalazły się psy rasy:

    • amerykański pit bull terrier,
    • pies z Majorki,
    • buldog amerykański,
    • dog argentyński,
    • pies kanaryjski,
    • tosa inu,
    • rottweiler,
    • akbash dog,
    • anatolian karabash,
    • moskiewski stróżujący,
    • owczarek kaukaski.

    Jaki pies jest najsilniejszy na świecie? 

    Najsilniejszym psem na świecie jest mastiff tybetański, czyli jeden z największych psów na świecie. To ogromna rasa, znana z potężnej sylwetki i zdolności do wykonywania ciężkich prac. Mastiff Tybetański ma reputację jednego z najpotężniejszych psów na świecie, co czyni go imponującym zarówno pod względem fizycznym, jak i charakterystyką.

     

    Jakie psy najczęściej gryzą ludzi? 

     

    Najczęściej psy, które gryzą ludzi, to te, które zostały źle socjalizowane lub nieprawidłowo wychowane. Rasy, które często są wymieniane jako potencjalnie bardziej agresywne, to na przykład amerykański pit bull terrier, rottweiler, oraz niemiecki owczarek. Jednak agresywne zachowania mogą być wynikiem różnych czynników, takich jak brak odpowiedniego szkolenia czy stres, i nie zawsze zależą od rasy psa.

     

    Pit bull terriery

    Pit bull terrier należy do najbardziej kontrowersyjnych ras psów. Ze względu na to, że został on stworzony jako pies bojowy, bywa uważany za niebezpiecznego. Jednak dobrze socjalizowany i właściwie wychowany może być lojalnym i kochającym psem rodzinnym.

    Psy z Majorki

    Pies z Majorki wyhodowany był na Balearach ze skrzyżowania owczarków z Majorki z buldogami angielskimi i służył on do walk z innymi psami i szczucia byków. Czworonogi tej rasy należy wychowywać konsekwentnie i przyzwyczajać od małego do obecności innych zwierząt. Dobrze wychowane mogą być spokojne i oddane rodzinie.

    Buldogi amerykańskie

    Są to silne i wytrzymałe psy, które nie lubią innych zwierząt i mogą być wobec nich agresywne, zwłaszcza gdy wyczują zagrożenie. Powinny być szkolone i socjalizowane od małego. W innym wypadku może pojawić się u nich niesubordynacja i problem z autorytetem, a wówczas stają się nieprzewidywalnymi i groźnymi zwierzętami.

    Dogi argentyńskie

    Dog argentyński to duża i potężna rasa psa, pierwotnie hodowana do polowań na dzikie zwierzęta. Posiada on silne instynkty łowieckie i ochronne, dlatego właściwe szkolenie i socjalizacja są dla tej rasy niezbędne.

    Dogi kanaryjskie

    Dogi kanaryjskie to duże i silne czworonogi. Mają predyspozycje do stróżowania i obrony właściciela. Kiedy wyczują zagrożenie ze strony człowieka lub innego psa, mogą wykazywać zachowania agresywne.

    Tosa inu

    Tosa inu to duża rasa psów pochodząca z Japonii. Znana jest ona z potężnej budowy oraz nieufności wobec obcych.

    Rottweilery

    Te psy posiadają mnóstwo energii i bardzo przywiązują się do właściciela, a także do swojego terenu. Gdy ktoś wtargnie na ich terytorium, mogą być gotowe do walki. W ich wypadku kluczowe jest szkolenie i przyzwyczajanie do obecności innych ludzi oraz psów.

    Akbash dog

    Akbash to pies pasterski pochodzący z zachodniej Turcji wykorzystywany przez Amerykanów do odganiania kojotów od stad owiec i kóz. Bywa podejrzliwy w stosunku do obcych, a rozdrażniony może być nieobliczalny i potrafi podjąć nawet walkę z niedźwiedziem.

    Anatolian karabash

    Owczarki anatolijskie to duże psy, używane do obrony stad owiec przed wilkami i złodziejami.

    Moskiewskie stróżujące

    Rasa powstała w wyniku skrzyżowania bernardyna z owczarkiem kaukaskim w połowie XX wieku, w celu uzyskania psa do stróżowania, patrolowania i konwojowania. Czworonogi te lubią obcych osób ani psów a sprowokowane zaciekle walczą, stąd wymagają one szkolenia w zakresie posłuszeństwa. Nie jest to rasa polecana mieszkańcom miast ani tłocznych osiedli.

    Owczarki kaukaskie

    Rasa ta wywodzi się z Kaukazu, gdzie była używana do obrony stad owiec przed drapieżnikami i złodziejami. Kaukazy służyły w wojsku i milicji. Obdarzone silnym instynktem stróżującym i ochronnym mogą być doskonałymi psami obronnymi, ale wymagają konsekwentnego szkolenia. Nieumiejętnie prowadzone mogą stać się agresywne.
     

     

    Podsumowanie 



    Należy podkreślić, że agresja u psa należy do naturalnych zachowań tego gatunku, a skłonność do niej jest cechą osobniczą, a nie cechą rasy. Do najczęstszych przyczyn należą: nieprawidłowa socjalizacja, niewłaściwe metody szkolenia i złe traktowanie powodujące stres u psa, traumatyczne przeżycia z przeszłości, a nawet problemy zdrowotne. Dlatego też dla wyeliminowania tej ostatniej przyczyny należy zrobić badanie krwi u psa. Niestety polskie prawo i media umacniają mity związane z psami ras uznawanych za agresywne. Nie istnieje bowiem„gen agresji” ani „psy mordercy”. Nie jest też prawdą, że czarne psy lub psy z czarnym podniebieniem gryzą częściej niż inne psy. Tego typu stereotypy są bardzo krzywdzące i utrudniają one wielu czworonogom znalezienie domu.

     

    Bibliografia
    1. Joel de Hasse Agresja u psów Postępowanie w przypadku agresywnych zachowań u psów. Galaktyka 2006

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.