Najmądrzejsze rasy psów to przede wszystkim te najbardziej podatne na układanie i tresurę. Cechują się dobrą pamięcią, samodyscypliną i inteligencją emocjonalną. Zobacz, które czworonogi wykazują takie predyspozycje.
Spis treści
Najmądrzejsze rasy psów, czyli jakie?
Najmądrzejsze rasy psów to zwykle te, które najłatwiej się uczą i socjalizują. Inteligencja jest cechą odróżniającą te czworonogi od innych zwierząt. Nasuwa się zatem pytanie, które cechy świadczą o tym, że psy odbierane są jako bardziej inteligentne i od czego zależy ich inteligencja?
Według badaczy intelekt tych czworonogów uzależniony jest przede wszystkim od rasy. Łatwość uczenia się, umiejętność wykonywania nowych poleceń, zdolność rozwiązywania problemów oraz wrodzona wrażliwość na emocje, świadczą o inteligencji psa. U niektórych ras jest ona większa, np. border collie, labradorów lub, co może wydawać się nieoczywiste, pudli.
Naukowcy zgłębiający wiedzę na temat pojętności psów różnych ras brali pod uwagę posłuszeństwo oraz tempo nauki. Stwierdzono, że mądry pies to taki, który przyswaja polecenia człowieka w jak najmniejszej liczbie powtórzeń. Najinteligentniejsze psy wykonywały zadania błyskawicznie, bo po zaledwie czterech próbach.
Najmądrzejsze psy cechowała przy tym wysoka samodyscyplina. Przeprowadzone doświadczenia pozwoliły naukowcom stworzyć ranking inteligencji psów. Opracowano listę obejmującą dziesiątkę ras psów, które szybko przyswajają nowe komendy i dlatego zostały uznawane za najmądrzejsze.
Rodzaje inteligencji u najmądrzejszych ras psów
Czy inteligentny pies może wykazywać się różnego rodzaju predyspozycjami określającymi jego inteligencję? Odpowiedź brzmi - tak. Rodzaje psiej inteligencji są powiązane z przynależnością psa do danej rasy, odznaczając się konkretnymi umiejętnościami, motoryką ciała oraz rezolutnością danego czworonoga.
Warto wiedzieć, że psy bardziej oporne na naukę wcale nie są dyskwalifikowane w rankingu „najmądrzejsze rasy psów”. Te zwierzęta bywają bezkompromisowe i nieugięte, nie lubią się podporządkowywać. Z tego względu potrzebują metod pracy dopasowanych do swojego charakteru. Należy pamiętać, że nawet najmądrzejsze psy również wymagają systematycznego treningu, aby móc wydobyć ukryte zdolności.
Stanley Coren, naukowiec specjalizujący się w psiej psychologii wyróżnił następujące rodzaje psiej inteligencji:
-
inteligencja instynktowna,
-
inteligencja ruchowa,
-
inteligencja przestrzenna,
-
inteligencja pracy,
-
inteligencja kreatywna,
-
inteligencja interpersonalna (wewnątrzgatunkowa i międzygatunkowa).

Źródło: Opracowanie własne
Inteligentne rasy psów
Wiele osób, decydujących się na przygarnięcie psa szuka ras inteligentnych i mądrych, ufając, że najłatwiej będzie je wychować. Okazuje się jednak, że najmądrzejsze psy nie zawsze są najłatwiejsze w wychowaniu, a niektóre nich wymagają naprawdę doświadczonych i cierpliwych opiekunów, by "wydobyć" z nich bystrość umysłu. Choć istnieje wiele mądrych psów, jak terier walijski czy seter angielski, lista dziesięciu najmądrzejszych zarezerwowana jest dla innych ras...
Border collie - najmądrzejszy pies na świecie?
Nie bez powodu border collie zajmuje czołowe miejsce w psich rankingach. Ten pies pasterski potrafi przyswoić nową komendę w ciągu pięciu powtórzeń. Uznawany jest za najmądrzejszą rasę psów na świecie, pod względem posłuszeństwa i inteligencji roboczej. Doskonale odnajduje się w różnych dziedzinach takich jak: praca przy stadzie zwierząt gospodarskich, dogoterapia, ratownictwo czy uprawianie sportu.
Psy te wymagają od swojego opiekuna więcej niż inne rasy. Jego inteligencja przekłada się na spryt, dlatego nierzadko wykorzystuje błędy wychowawcze tresera na swoją korzyść. Border collie potrzebuje konsekwentnego, cierpliwego i łagodnego opiekuna.

Border collie, źródło: Freepik
Owczarek niemiecki
Żadnej innej rasie nie są powierzane tak różnorodne cele i zadania, jak owczarkowi niemieckiemu. Kiedyś wykorzystywane przy wypasaniu zwierząt, dziś przeznaczone są głównie do pracy w służbach mundurowych, np. jako psy policyjne. Często to także psy terapeutyczne, psy-przewodnicy, psy ratownicze oraz poszukiwawcze.
Owczarek niemiecki jest bardzo pewny siebie, posłuszny i odważny. Cechuje go wysoka inteligencja i szybka zdolność przyswajania nowych sztuczek. Wrodzone błyskawiczne podejmowanie decyzji i niebywały zapał sprawiają, że chętnie podejmuje się wyzwań i stara się im sprostać. Zawsze pozostaje wierny i lojalny wobec swojego opiekuna.

Owczarek niemiecki, źródło: Freepik
Golden retriever
Golden retriever to typowy pies rodzinny. Jego ponadprzeciętna inteligencja przeplatająca się z łagodnym usposobieniem jest szczególnie doceniana przez treserów i opiekunów. Ten czworonóg bardzo szybko uczy się nowych rzeczy, jednak ze względu na swój wrażliwy charakter wymaga konsekwentnej tresury metodami pozytywnymi.
Golden retrievery szybko przywiązują się do swoich opiekunów, są im oddane i wierne. Nie lubią spędzać samotnie czasu. Mają niesamowitą pamięć i chęć do nauki, dlatego są wykorzystywane jako ratownicy, asystenci osób niepełnosprawnych, czy pomocnicy służb mundurowych. Goldeny posiadają inteligencję adaptacyjną. W praktyce oznacza to, że mają zdolność uczenia się na podstawie wcześniejszych doświadczeń.

Golden retriever, źródło: Freepik
Pudel
Pudle są jednymi z najmądrzejszych psów świata, co dla niektórych może być zaskakujące. Chociaż ich wygląd przypomina raczej „maskotkę” do towarzystwa na kanapie, to nic bardziej mylnego. Rasa ta jest wyjątkowo inteligentna i charakterna.
Pudle szybko uczą się nowych sztuczek, potrafią zrozumieć wiele słów, są wierne, posłuszne i bardzo oddane opiekunowi. Rasa ta ma bardzo dobrą pamięć, dzięki czemu szybko przyswaja nowe wiadomości. Aktywność fizyczna we wszelkiej możliwej formie, to dla żywiołowych pudli sama radość.
Doberman
Wbrew krążącym mitom, doberman to czułe i oddane zwierzę. Niesprawiedliwie uznane za rasę niebezpieczną, w rzeczywistości są bardzo inteligentne i sprytne. Pojawiająca się w nich agresja, jest wyłącznie wynikiem nieprawidłowego wychowania. Opiekun powinien być konsekwentny w tresurze, ale nie może posługiwać się metodami awersyjnymi. Dobermany są bardzo pamiętliwe, zatem wyrządzona im krzywda generuje w nich negatywne cechy.
Przy właściwiej opiece będą ułożone i posłuszne. Zwierzęta te są niezwykle sprytne, ale i uparte. Bardzo łatwo jest wpoić w nich złe nawyki, dlatego aby tego uniknąć należy już od szczenięcia konsekwentnie je prowadzić. Dobermany to doskonałe psy obronne i towarzyszące. Są bardzo czujne, dlatego sprawdzą się jako psy stróżujące.

Doberman, źródło: Freepik
Labrador retriever
Labrador retriever to rasa psów, które świetnie sprawdzą się, jako pierwsze psy w domu. Są serdeczne, oddane, łagodne i chętne do zabawy. Zwierzęta te wykazują się niezwykłą empatią. Odczuwają uczucia ludzi i dostosowują się do nich. Ich emocjonalna inteligencja wykorzystywana jest w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Psy tej rasy doskonale odnajdują się również jako tropiciele, ratownicy czy terapeuci.
Obecność labradorów działa uspokajająco na człowieka. Są ufne i kochające. Potrzebują pochwał od opiekuna, wykonując zadanie. Są pojętny, szybko się uczą. Ich wytrwałość i zaangażowanie w powierzone zadania są wysoko cenione wśród ludzi.

Labrador retriever, źródło: Freepik
Owczarek szetlandzki
Ten niezwykły czworonóg jest bardzo wyczulony na emocje swoich opiekunów. Bywa uparty, a przy tym sprytny. Pies te potrafi nakłonić swojego opiekuna do konkretnych zachowań, będąc przy tym subtelnym i delikatnym.
Świetnie manipuluje człowiekiem bez wykorzystania agresji. Jest chętny do nauki i zabawy, zawsze gotowy do działania. Potrzebuje dużo ruchu na świeżym powietrzu. Łatwość szkolenia wskazuje, że zasługują na miejsce na liście pt. „najmądrzejszy pies”.
Australian cattle dog
Ta rasa psów, pochodząca z najmniejszego kontynentu, jest bardzo chętna do współpracy z człowiekiem. Świetnie odnajduje się w psich sportach, np. agility, tropieniu czy obronie sportowej. Ważną kwestią w szkoleniu tego psa jest zbudowanie z nim pozytywnych relacji. Nauka oparta na przemocy może skutkować agresją czworonoga.
Zwierzak musi mieć zapewnioną codzienną dawkę aktywności fizycznej i umysłowej. Jego upór i niezależność świadczą o wysokiej inteligencji. Australian cattle dog pomimo swojego silnego charakteru jest podatny na szkolenia.
Rottweiler
Ten pies stróżujący odznacza się silnym zmysłem terytorialnym i obronnym. Rottweiler jest odważny i pewny siebie. Niesłusznie uznawany za rasę agresywną, potrzebuje stanowczego opiekuna, który poskromi jego potrzebę dominacji. W rzeczywistości rottweiler jest spokojny i cierpliwy, jednak źle znosi bezczynność. Niezaspokojenie jego silnych potrzeb aktywności fizycznej i umysłowej może prowadzić do negatywnych zachowań.
Pies rasy rottweiler wymaga asertywnego, konsekwentnego i spokojnego opiekuna, inaczej zwierzę może stać się niebezpieczne dla otoczenia. Inteligencja psa rasy rottweiler wykorzystywana jest do pracy w służbach mundurowych.

Rottweiler, źródło: Freepik
Papillon
Ten wesoły i przyjazny pies nie bez powodu znalazł miejsce na liście „najmądrzejsze psy”. Chętnie się uczy, jest wyjątkowo oddany opiekunowi. Papillon z trudem znosi rozłąkę i samotność. Wysoka wrażliwość tego psiaka wymaga odpowiedniej socjalizacji z innymi zwierzętami, ponieważ bywa zazdrosny o swojego opiekuna. Papillon psią inteligencję rozwija poprzez uprawianie sportów czy trenowanie nowych sztuczek.
IQ psa - czy się określa?
Inteligencja psów może się różnić w zależności od rasy i indywidualnych cech. Istnieją różne testy IQ dla psów, takie jak testy posłuszeństwa, umiejętności pracy oraz rozwiązywania problemów, które pomagają ocenić zdolności poznawcze psa. Nie ma jednak jednoznacznej skali IQ dla psów, jaką znamy dla ludzi. Zamiast tego, psy są oceniane pod względem zdolności do uczenia się, współpracy oraz rozwiązywania problemów związanych z ich naturalnymi instynktami i cechami rasy.
Jak naukowcy badają inteligencję psów?
Badacze stosują różnorodne metodologie do oceny inteligencji psów, w tym testy zdolności rozwiązywania problemów, mierzące, jak szybko pies potrafi pokonać przeszkodę lub odnaleźć ukrytą nagrodę. Istotnym aspektem jest również pomiar inteligencji adaptacyjnej, określającej zdolność psa do uczenia się z wcześniejszych doświadczeń i dostosowywania zachowania do nowych sytuacji.
Psychologowie behawioralni często wykorzystują testy takie jak "detour test", sprawdzające zdolność psa do znalezienia alternatywnej drogi do celu, gdy bezpośrednia ścieżka jest zablokowana. Naukowcy mierzą także inteligencję społeczną psów, badając ich zdolność do interpretowania ludzkich gestów, rozumienia wskazówek niewerbalnych oraz nawiązywania i utrzymywania relacji z opiekunami i innymi zwierzętami.
Jakie są najgłupsze psy?
Psy są z reguły bardzo mądrymi zwierzętami, łatwo się socjalizującymi, wiernie towarzyszącymi człowiekowi i rozumiejącymi jego różne przekazy. "Najgłupsze psy" to jedynie psy nieułożone, których opiekunom brakuje umiejętności i doświadczenia, aby zapewnić im odpowiednią ilość uwagi i właściwe wychowanie. Brak ułożenia i porozumienia z "psim rodzicem" zawsze jest winą człowieka, nie psa. Po stronie właściciela leży bowiem obserwacja, jakie są wrodzone talenty i unikalne cechy czworonoga, a także ich rozwijanie i pielęgnowanie. Wszystkie psy (nie tylko te uznawane za szczególnie inteligentne) są doskonałymi towarzyszami, jeśli są odpowiednio prowadzone i mają mądrych opiekunów.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.