Spaniel kontynentalny miniaturowy papillon

Spaniel Kontynentalny Miniaturowy, zwany również Papillonem, to mała i elegancka rasa psa charakteryzująca się delikatnym ciałem, długimi uszami w kształcie motyla i gładką sierścią. Ich sierść jest krótka i lśniąca, często w kolorach czarno-białych lub tricolor.

To rasa, która jest znana ze swojego żywiołowego charakteru i energii. Papillony są bardzo towarzyskie i przyjazne, a także inteligentne, co sprawia, że są chętne do nauki i zazwyczaj dobrze reagują na szkolenie. Są także pełne życia i uwielbiają zabawę oraz aktywność.

Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, papillony są pełni energii i potrzebują regularnych spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. Ich długie uszy dodają im uroku, a wyraziste oczy wyrażają żywiołowy charakter.

Papillony są znane z tego, że są urocze i żywe, co czyni je wspaniałymi towarzyszami rodziny. Ich delikatna budowa ciała sprawia, że są idealnymi psami do mieszkań, ale potrzebują aktywności i interakcji z ludźmi, aby były szczęśliwe. To rasa, która jest ceniona przez wiele osób za swoje uroda, inteligencję i przyjazny charakter.

 

 

Wielkość Wielkość: Mały
Waga Waga: 0-5 kg
Długość życia Długość życia: 11-15 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

Papillon nie linieje w sposób intensywny. Regularne szczotkowanie pomaga usunąć martwe włosy i utrzymać sierść w dobrej kondycji. Papillon nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Wystarczy regularne czesanie oraz kąpiele z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków, przeznaczonych do długiej, jedwabistej sierści

Gatunek włosa: Półdługa

Sierść papillona jest bujna, gęsta i falista. Odznacza się ona pięknym, jedwabistym połyskiem. Dłuższy włos na szyi tworzy kryzę i żabot, opadając falami na klatkę piersiową. Cechą charakterystyczną rasy są frędzle na stojących uszach i tylnych partiach kończyn przednich. W miotach papillonów rodzą się szczenięta, którym nie stoją uszy. Są one przesuwane do rasy phalene po ukończeniu 9 miesięcy. Sytuacje odwrotne (phalene do papillona) nie zdarzają się, ponieważ phalene kojarzone między sobą nie dają szczeniąt o stojących uszach. Pies ten nie ma podszerstka. 

 

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Często

U papillona może wystąpić nadmierna szczekliwość, co jest częstym zachowaniem u małych ras psów. Odpowiednie szkolenie i socjalizacja od szczenięcia mogą pomóc w kontrolowaniu tego zachowania. Właściwe angażowanie psa w aktywność fizyczną i umysłową również może pomóc w zminimalizowaniu nadmiernego szczekania.

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

Spaniel kontynentalny miniaturowy jest niezwykle aktywny. Nie bez powodu mówi się, że jest to wielki pies w małym ciele. Papillon ma nieograniczone zapasy energii i wszędzie go pełno. Jest bardzo ciekawostki i chętnie zagląda w każdy kąt. Warto każdego dnia zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu. Dzięki temu w domu pies będzie wypoczywał, zbierając siły na kolejne przygody.

Podatność na układanie: Wybitna

Niewiele psów przywiązuje się do swojego opiekuna tak bardzo, jak mały papillon. Szkolenie tego psa nie sprawia większych problemów, a pochwała ukochanego człowieka jest dla niego równie istotna, co najbardziej wyborny smakołyk. Warto od okresu szczenięcego trenować zostawanie samemu w domu – papillon źle znosi samotność, więc jest to niezwykle istotne. 

Predyspozycje użytkowe: Stróżujący

Spaniel kontynentalny miniaturowy jest doskonałym stróżem. Pies ten jest niezwykle czujny, więc zareaguje na każdy podejrzany hałas. Należy pamiętać, że papillon jest bardzo zwinny i szybki. Dobrze poradzi sobie podczas psich zawodów – warto więc wybrać się z nim na trening agility. 

 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

Na ogół papillon dobrze dogaduje się z innym psami. Bywa jednak zadziorny – szczególnie chętnie zaczepia największe psy na osiedlu, chcąc zademonstrować swoje możliwości. Na szczęście większe psy są dla niego pobłażliwe. Często jest to tylko przekomarzanie, ponieważ papillon chętnie bawi się z innymi psami. Nie ma on żadnych problemów z towarzystwem innych czworonożnych domowników. 

 

Stosunek do dzieci: Opiekuńczy

 

Papillon jest bardzo łagodny i towarzyski, dlatego może być dobrym kompanem dla dzieci. Należy jednak mieć na uwadze, że pies ten jest bardzo kruchy – małe dzieci mogą być dla niego zbyt niedelikatne. Warto więc zachować szczególną ostrożność, aby wspólna zabawa nie zakończyła się kontuzją u tego małego psiaka. 

 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.