W zeszłym roku Anna i Robert Lewandowscy kupili psa i pochwalili się tym na Instagramie. Jak się okazuje, Ich Bella to hybryda cavapoo — połączenie pudla miniaturowego i cavaliera king charles spaniela. Nie jest to rasa uznana przez FCI i nie istnieje jej oficjalny wzorzec. Nie wszystkim internautom spodobało się więc, że pies Lewandowskich pochodzi z pseudohodowli.
Spis treści
Pies Lewandowskich — jaka to rasa?
Cavapoo — pies, którego posiadaniem szczyci się Anna Lewandowska, to młoda rasa stworzona na skutek skrzyżowania pudla miniaturowego i cavalier king charles spaniela w latach 90. ubiegłego wieku.
Pierwsze hodowle pojawiły się w Australii, a później w Stanach Zjednoczonych, skąd cavapoo zawędrował też do Wielkiej Brytanii i rozprzestrzenił się na całą Europę. Celem wyhodowania tej hybrydy było uzyskanie psa hipoalergicznego. Jednakże, nabywając cavapoo, należy zdawać sobie sprawę, że wcale on nim nie jest. Choć pies ten gubi bardzo mało sierści, w porównaniu z innymi zwierzętami domowymi, ani on, ani żadna inna rasa nie chronią przed wystąpieniem reakcji alergicznej.
Cavapoo zdobyły popularność w USA i Europie, jednak nad rozmnażaniem tej rasy nie ma żadnej kontroli. Dlatego też jej hodowle tak naprawdę są pseudohodowlami a rodowód psa, którego rasa nie jest uznawana przez najważniejsze organizacje kynologiczne, nie ma znaczenia.
Więcej o problemie pseudohodowli znajdziesz w artykule - Czym jest pseudohodowla? Jak ją rozpoznać?
Czy Lewandowscy kupili psa z pseudohodowli?
Robert i Anna Lewandowscy pochwalili się na Instagramie zakupem psa rasy cavapoo. „Bella mocno zaciekawiona” - opisuje reakcję czworonoga na pojawienie się w nowym domu Anna Lewandowska.
Anna i Robert Lewandowscy zgromadzili w mediach społecznościowych potężną falę krytyki. Internauci sugerują, że celebrytom nie przystoi promowanie hybryd. Uważają oni, że osoby, które stać na psa z najlepszej hodowli, powinny raczej przestrzegać wiele milionów osób obserwujących je przed kupowaniem mieszanek ras, niż kupować zwierzęta pochodzące z pseudohodowli psów.
Renata Kurcil Trenerka psów, ekspertka zoocial.plKynolodzy sądzą, że mieszając przedstawicieli dwóch różnych ras, tak odmiennych jak pudel i cavalier king charles spaniel, trudno przewidzieć, jakie geny zostaną przekazane potomstwu, a więc dla samych psów takie połączenie może być bardzo niebezpieczne. Na jego skutek powstają bowiem często zwierzęta chore lub, zdeformowane. U cavapoo mogą wystąpić: choroby oczu, serca, problemy z rzepką kolanową, sierścią i skórą oraz syringomielia — ciężka choroba neurologiczna cavaliera skutkująca m.in. padaczką. Również długie, zwisające uszy występujące u tej rasy są wrażliwe i narażone na wiele problemów. Dlatego też kupowanie rasowego psa jest zarówno bezpieczniejsze, jak i bardziej odpowiedzialne niż ma to miejsce w przypadku hybrydy.
Pies Lewandowskich — cavapoo — czym się charakteryzuje?
Cavapoo to nieduży pies, którego wysokość w kłębie wynosi od 22 do 35 cm, a waga od pięciu do dziewięciu kilogramów. Pomimo niewielkich rozmiarów, ma on solidną i zwartą konstrukcję. Jego uszy zawsze muszą być długie i wiszące. Kufa może być krótka, nieco dłuższa lub całkiem spłaszczona. Okrągła głowa, duże, ciemne oczy i puszysta, miękka, kręcona sierść nadają temu zwierzakowi wyglądu pluszowego misia.
Sierść cavapoo jest zmienna — może być miękka, falowana, lub skręcona w loki, podobnie jak u pudli. Psy te występują we wszystkich kolorach umaszczenia typowych dla pudli i cavalier king charles spanieli. Pielęgnacja cavapoo wymaga sporo czasu i umiejętności.
Mieszanie dwóch ras, takich jak pudel i cavalier king charles spaniel, niesie ryzyko przekazania potomstwu wad genetycznych. Cavapoo mogą cierpieć na choroby oczu, serca oraz problemy neurologiczne, jak syringomielia. Decyzja o zakupie hybrydy powinna być dobrze przemyślana, z uwzględnieniem zdrowia zwierzęcia.
Dr. Klaus Richter (DE) lekarz weterynarii, specjalista genetyki psówJaki charakter ma cavapoo?
Cavapoo to czworonogi bardzo sympatyczne o odważnej i czujnej naturze. To też psy bardzo łagodne i towarzyskie. Ich usposobienie jest przyjazne zarówno dla psów, jak i ludzi. Są bardzo zorientowane na człowieka i zawsze szukają bliskości swojej rodziny. Dobrze dogaduje się również z kotami, choć namiętnie polują na myszy. Cavapoo doskonale sprawdzają się także jako drugi pies w domu.
Hybrydy pudla i spaniela to psy chętne do nauki entuzjastycznie nastawione do ćwiczeń i zabaw. Sporty, takie jak agility, czy też zabawy węchowe lub nauka sztuczek mogą być dla nich ciekawą aktywnością.
Jak widać, choć cavapoo ma niewątpliwie dużo zalet i wydaje się przeuroczy, jego niepewne i niesprawdzone połączenie genów wydaje się dość ryzykowne i może skutkować w przyszłości chorobami dziedzicznymi. Małej Belli życzymy więc dużo zdrowia.
Renata Kurcil Trenerka psów, ekspertka zoocial.pl
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.