Źródło: 123rf.com
 • Pies
 • Mam psa
 • Życie z psem

Jakiej rasy jest pies Lewandowskich?

Opublikowane: 09.11.202313:45 Przeczytasz w: 4 min

W zeszłym roku Anna i Robert Lewandowscy kupili psa i pochwalili się tym na Instagramie. Jak się okazuje, Ich Bella to hybryda cavapoo — połączenie pudla miniaturowego i cavaliera king charles spaniela. Nie jest to rasa uznana przez FCI i nie istnieje jej oficjalny wzorzec. Nie wszystkim internautom spodobało się więc, że pies Lewandowskich pochodzi z pseudohodowli.

Spis treści

  Pies Lewandowskich — jaka to rasa?

  Cavapoo — pies, którego posiadaniem szczyci się Anna Lewandowska, to młoda rasa stworzona na skutek skrzyżowania pudla miniaturowego i cavalier king charles spaniela w latach 90. ubiegłego wieku.

  Pierwsze hodowle pojawiły się w Australii, a później w Stanach Zjednoczonych, skąd cavapoo zawędrował też do Wielkiej Brytanii i rozprzestrzenił się na całą Europę. Celem wyhodowania tej hybrydy było uzyskanie psa hipoalergicznego. Jednakże, nabywając cavapoo, należy zdawać sobie sprawę, że wcale on nim nie jest. Choć pies ten gubi bardzo mało sierści, w porównaniu z innymi zwierzętami domowymi, ani on, ani żadna inna rasa nie chronią przed wystąpieniem reakcji alergicznej.

  Cavapoo zdobyły popularność w USA i Europie, jednak nad rozmnażaniem tej rasy nie ma żadnej kontroli. Dlatego też jej hodowle tak naprawdę są pseudohodowlami a rodowód psa, którego rasa nie jest uznawana przez najważniejsze organizacje kynologiczne, nie ma znaczenia. 

  Więcej o problemie pseudohodowli znajdziesz w artykule - Czym jest pseudohodowla? Jak ją rozpoznać?

  Czy Lewandowscy kupili psa z pseudohodowli?

  Robert i Anna Lewandowscy pochwalili się na Instagramie zakupem psa rasy cavapoo. „Bella mocno zaciekawiona” - opisuje reakcję czworonoga na pojawienie się w nowym domu Anna Lewandowska.

  Jednakże Anna i Robert Lewandowscy zgromadzili w mediach społecznościowych potężną falę krytyki. Internauci sugerują, że celebrytom nie przystoi promowanie hybryd. Uważają oni, że osoby, które stać na psa z najlepszej hodowli, powinny raczej przestrzegać wiele milionów osób obserwujących je przed kupowaniem mieszanek ras, niż kupować zwierzęta pochodzące z pseudohodowli psów.

  Kynolodzy sądzą, że mieszając przedstawicieli dwóch różnych ras, tak odmiennych jak pudel i cavalier king charles spaniel, trudno przewidzieć, jakie geny zostaną przekazane potomstwu, a więc dla samych psów takie połączenie może być bardzo niebezpieczne. Na jego skutek powstają bowiem często zwierzęta chore lub, zdeformowane. U cavapoo mogą wystąpić: choroby oczu, serca, problemy z rzepką kolanową, sierścią i skórą oraz syringomielia — ciężka choroba neurologiczna cavaliera skutkująca m.in. padaczką. Również długie, zwisające uszy występujące u tej rasy są wrażliwe i narażone na wiele problemów. Dlatego też kupowanie rasowego psa jest zarówno bezpieczniejsze, jak i bardziej odpowiedzialne niż ma to miejsce w przypadku hybrydy.

  Pies Lewandowskich — cavapoo — czym się charakteryzuje?

  Cavapoo to nieduży pies, którego wysokość w kłębie wynosi od 22 do 35 cm, a waga od pięciu do dziewięciu kilogramów. Pomimo niewielkich rozmiarów, ma on solidną i zwartą konstrukcję. Jego uszy zawsze muszą być długie i wiszące. Kufa może być krótka, nieco dłuższa lub całkiem spłaszczona. Okrągła głowa, duże, ciemne oczy i puszysta, miękka, kręcona sierść nadają temu zwierzakowi wyglądu pluszowego misia.

  Sierść cavapoo jest zmienna — może być miękka, falowana, lub skręcona w loki, podobnie jak u pudli. Psy te występują we wszystkich kolorach umaszczenia typowych dla pudli i cavalier king charles spanieli. Pielęgnacja cavapoo wymaga sporo czasu i umiejętności.

  Jaki charakter ma cavapoo?

  Cavapoo to czworonogi bardzo sympatyczne o odważnej i czujnej naturze. To też psy bardzo łagodne i towarzyskie. Ich usposobienie jest przyjazne zarówno dla psów, jak i ludzi. Są bardzo zorientowane na człowieka i zawsze szukają bliskości swojej rodziny. Dobrze dogaduje się również z kotami, choć namiętnie polują na myszy. Cavapoo doskonale sprawdzają się także jako drugi pies w domu.
  Hybrydy pudla i spaniela to psy chętne do nauki entuzjastycznie nastawione do ćwiczeń i zabaw. Sporty, takie jak agility, czy też zabawy węchowe lub nauka sztuczek mogą być dla nich ciekawą aktywnością.

  Jak widać, choć cavapoo ma niewątpliwie dużo zalet i wydaje się przeuroczy, jego niepewne i niesprawdzone połączenie genów wydaje się dość ryzykowne i może skutkować w przyszłości chorobami dziedzicznymi. Małej Belli życzymy więc dużo zdrowia.

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.