REKLAMA

Rottweiler

Rottweiler to imponujący pies o solidnej budowie i charakterystycznym wyglądzie. Ma silne, muskularne ciało, szeroką klatkę piersiową i krótką, gęstą sierść. Jego umaszczenie jest zazwyczaj czarne z rdzawymi lub brązowymi plamami na głowie, nogach i tułowiu.

Głowa Rottweilera jest masywna, a kufa jest krótka i mocna. Ma wyraziste oczy o inteligentnym spojrzeniu i duże, okrągłe uszy, które stoją pionowo. Charakteryzuje się imponującym obwodem klatki piersiowej oraz mocnymi i muskularnymi nogami, które sprawiają, że jest doskonale zrównoważony i zwinny.

Charakter Rottweilera jest zazwyczaj pewny siebie, odważny i lojalny. To pies inteligentny, łatwo uczący się i oddany swojej rodzinie. Jest też odpowiednio czujny i doskonale nadaje się do roli psa stróżującego. Jednakże, jak każdy pies, potrzebuje właściwego szkolenia i socjalizacji od młodego wieku, aby być zrównoważonym i dobrze zachowującym się zwierzakiem.

Wielkość Wielkość: Olbrzym
Waga Waga: 40-50 kg
Długość życia Długość życia: 7-9 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Słabo linieje

rozwiń schowaj

 

Rottweiler linieją dwa razy do roku, ale nie przesadnie obficie, dlatego wystarczy wyczesywać je regularnie raz w tygodniu. Nie są to psy kłopotliwe w pielęgnacji, a w czasie wylinki z czesaniem poradzi sobie każdy opiekun. Nie wymagają wizyt u groomera, a do ich sierści niepotrzebne są specjalne przyrządy, gdyż nie kołtuni się ona, ani nie filcuje. 

 

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

Sierść rottweilera jest krótka, ale za to gruba, sztywna i gęsta. Składa się z sierści okrywowej i miękkiego, krótszego podszerstka. W rasie występuje jeden rodzaj umaszczenia- czarne podpalane. Kasztanowe znaczenia zobaczymy na policzkach, kufie, pod szyją i wzdłuż brzucha, oraz pod łapami, jednak przeważającym kolorem jest czarny. 

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

rozwiń schowaj

 

Rottweilery to psy z reguły pewne siebie, dlatego nie potrzebują szczekaniem dystansować wszystkich w trakcie spaceru. Są w stanie trzymać emocje na wodzy bardzo długo, ale gdy uznają, że czas wziąć sprawy w swoje ręce, usłyszymy to wyraźnie. Ich głos jest donośny i budzi respekt, a na pewno zdecydują się go użyć, pilnując swojej posesji przed obcymi. 

 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Mimo że rottweilery to duże i silne psy, są również bardzo sprawne fizycznie i aktywne. Potrzebują regularnych, długich spacerów i szkolenia. Będą oddanymi kompanami długich wędrówek w góry, po lasach, ale także potowarzyszą w treningu sportowym. Z dorosłymi rottweilerami można również uprawiać jogging, czy zabierać je do biegania przy rowerze. Przede wszystkim jednak pokochają pracę umysłową, z naciskiem na treningi z posłuszeństwa i obrony. 

Podatność na układanie: Bardzo wysoka

rozwiń schowaj

Rottweiler będzie psem, który chętnie podejmie naukę każdej nowej rzeczy, ale jedynie, gdy jego przewodnik jest pewny siebie i zrównoważony psychicznie. Mimo że psy te służyły pierwotnie w policji, to nie będą wykonywać ślepo bezsensownych rozkazów. Najlepiej szkolić je bez użycia agresji i przemocy. Dlatego przewodnik rottweilera powinien mieć już doświadczenie w szkoleniu psów. Opiekunowi, który szkoli go od szczeniaka i poświęca mu czas, rottweiler będzie oddany i chętnie wykona wszystkie jego polecenia. 

 

Predyspozycje użytkowe: Frisbee

rozwiń schowaj

Psy te sprawdzą się szczególnie w obronie sportowej, czy posłuszeństwie sportowym. Jednak z chęcią nauczą się każdego polecenia czy sportu kynologicznego, jaki zaproponuje mu opiekun, nawet będą łapać frisbee. Rottweilery pokochają również pracę węchową i nosework. 

 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

rozwiń schowaj

Rottweiler może żyć zarówno z innymi psami, jak i zwierzętami domowymi. Najlepiej, gdyby przyzwyczajany był do nich od szczeniaka. Nie poleca się dobierać rottweilerom do życia dorosłych psów tej samej płci, gdyż mogą się nie zgadzać. Bywa również, że i dwa osobniki tej samej płci przestają zgadzać się w momencie, gdy jeden z nich dorasta. To wszystko zależy od temperamentu psa, dlatego zawsze należy dobrać je z rozmysłem, tak by ich charaktery ze sobą współgrały. 

 

Stosunek do dzieci: Opiekuńczy

rozwiń schowaj

 

Rottweilery dzieci traktują dobrze, jak członków rodziny, o ile te odnoszą się do nich z szacunkiem i nie zamęczają psa. Są pewne siebie i nie widzą potrzeby okazywania nadmiernego entuzjazmu obcym dzieciom i dorosłym. Inaczej rzecz ma się z pilnowaniem własnej posesji. Intruzi, bez pozwolenia opiekuna, nie będą w stanie wejść do domu rottweilera, co tyczy się również dzieci. 

 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: tak

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.