Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Bezpieczny spacer z psem — jak powinien wyglądać?

Opublikowane: 15:58 Przeczytasz w: 6 min

Bezpieczeństwo psa na spacerze zależy od jego właściciela. To opiekun odpowiada za swojego zwierzaka w przestrzeni publicznej. Warto więc być świadomym zagrożeń czyhających na pupila w trakcie spaceru i mieć oczy dookoła głowy. Na co zwrócić uwagę i jak zareagować? Podpowiadamy!

Spis treści

    Źródło: Protekt Animals

    Jak zwiększyć widoczność psa podczas spaceru?

    Odpowiednia widoczność psa w trakcie spaceru to bardzo ważna kwestia. Pomaga ona w dostrzeżeniu pupila podczas jego ewentualnej ucieczki oraz zwiększa prawdopodobieństwo, że zwierzak zostanie zauważony wieczorem przez nadjeżdżający samochód.

    Pomocne mogą okazać się elementy odblaskowe takie jak specjalne szelki z kolekcji FLASH od Protekt Animals. Jest to zdecydowany must-have podczas spacerów w sezonie jesienno-zimowym! Szelki są wykonane w całości z dzianiny pokrytej odblaskową membraną — duża odblaskowa powierzchnia zwiększa widoczność w każdych warunkach. To doskonałe rozwiązanie pozwala zapobiec wypadkom komunikacyjnym poprzez zwiększanie widoczności zwierzaka.

    Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem szelek, Protekt Animals wychodzi z propozycją innych odblaskowych gadżetów. Możesz zaopatrzyć się w specjalną nerkę z praktyczną kieszonką na kupoworki, saszetkę na smaczki lub odblask na smycz! Kolekcja FLASH dba o bezpieczeństwo twoje i twojego pupila.

    Źródło: Protekt Animals

    Jak powinien być zabezpieczony pies na spacerze?

    Warto zaopatrzyć się również w specjalną adresówkę dla psa, na której będą wypisane twoje dane. Pozwoli to na zidentyfikowanie czworonoga w razie ewentualnej ucieczki. Pomocne w takiej sytuacji może okazać się również czipowanie psa.

    Pamiętaj, że w trakcie spacerów może dojść do różnych niebezpiecznych wypadków takich jak np. pogryzienie, wbicie się ciała obcego lub uraz ortopedyczny. Koszty leczenia weterynaryjnego w takich sytuacjach potrafią być naprawdę wysokie. Rozważ więc wykupienie ubezpieczenia psa.

    Daria Porębiak psia behawiorystka, ekspertka zoocial.pl

    Bezpieczeństwo psa — co zagraża twojemu pupilowi w trakcie spaceru?

    Spacer z psem to zdecydowanie jeden z ulubionych momentów czworonoga w trakcie dnia. Dla właściciela to idealna okazja na odpoczynek i aktywność fizyczną. Warto jednak pamiętać o rzeczach, na które należy zwrócić uwagę podczas spaceru z pupilem.

    Podstawą bezpieczeństwa psa podczas przechadzek jest nauka chodzenia na luźnej smyczy. Powinna ona rozpocząć się już w wieku szczenięcym. Niestety, nauczenie pupila chodzenia przy nodze nie jest łatwym zadaniem w związku z czym wielu właścicieli decyduje się na pomoc behawiorysty lub grupowe treningi dla psów.

    Zdecydowanie warto również poświęcić czas na naukę czworonoga tzw. komend ratujących życie, czyli "stop", "wróć" i "zostaw". Ostatnia z nich pozwala zapobiec wielu sytuacjom, w których pupil chce zjeść coś na spacerze. Niestety wciąż spotyka się zatrute przynęty na psy. Nauczenie psa podstawowych komend, w tym "zostaw", może uratować jego zdrowie, a nawet życie.

    Pamiętaj o regularnym zabezpieczaniu swojego pupila przeciwko pasożytom zewnętrznym. Kleszcze przenoszą bardzo niebezpieczne psie choroby zakaźne, np. babeszjozę, boreliozę i anaplazmozę. Obecnie zaleca się, aby stosowanie preparatów przeciwko ektopasożytom miało miejsce nieprzerwanie przez cały rok. Jeśli zauważysz kleszcza na psie — zdejmij go jak najszybciej!

    Żródło: Protekt Animals

    Czy pies bez szczepienia może wychodzić na dwór?

    Właściciele psów są objęci obowiązkiem szczepienia swoich pupili na wściekliznę raz do roku. Dokumentem potwierdzającym ważność szczepienia jest zaświadczenie wydawane przez lekarza weterynarii. Warto nosić je ze sobą w trakcie spacerów, np. w portfelu.

    Szczepienie psa przeciwko pozostałym chorobom zakaźnym (nosówce, chorobie Rubartha, parainfluenzie i parwowirozie) są zalecane przez lekarzy weterynarii, niemniej jednak nie są obowiązkowe. Warto jednak się na nie zdecydować. Patogeny odpowiedzialne za choroby zakaźne u psów są szeroko rozpowszechnione w środowisku. Nabycie czynnej odporności przez zwierzaka podczas szczepienia znacznie ogranicza ryzyko zachorowania.

    Co w przypadku podbiegania innego psa?

    Podbieganie innego psa w trakcie spaceru to dla wielu opiekunów bardzo niekomfortowa i niepożądana sytuacja. Nie ma co się dziwić! Spacerowy savoir vivre nakazuje trzymanie swojego pupila na smyczy, jeśli nie zna on komendy "wróć". Nie każdy właściciel jednak się do tego stosuje.

    Jeśli w trakcie spaceru podbiegnie do ciebie i twojego pupila inny pies — zachowaj spokój. Pamiętaj, że twoje emocje udzielają się czworonogom. Jeśli podbiegający pies jest przyjaźnie nastawiony — prawdopodobnie cała sytuacja skończy się dobrze. Kulturalnie zwróć uwagę właścicielowi "podbiegacza", że nie każdy pupil jest towarzyski i nie każdy opiekun sobie tego życzy. Wzajemna edukacja jest bardzo ważna.

    Jeśli jednak "podbiegacz" wyda ci się być agresywny w stosunku do twojego psa, postaraj się zasłonić go własnym ciałem. W ten sposób zasygnalizujesz, że macie nad nim przewagę liczebną. Mów do swojego pupila spokojnym głosem i nie panikuj. Poproś drugiego właściciela o zapięcie psa na smycz.

    Daria Porębiak psia behawiorystka, ekspertka zoocial.pl

    Źródło: Protekt Animals

    Bezpieczny spacer z psem — podsumowanie informacji 

    Wspólne spacery to doskonały czas na zacieśnianie więzi między psem a właścicielem. Należy jednak pamiętać, że przechadzki wiążą się także z szeregiem zagrożeń. Pamiętaj, że twój zwierzak musi być całorocznie zabezpieczony przeciwko pchłom i kleszczom. Jako właściciel masz również obowiązek zaszczepienia go na wściekliznę.

    Jeśli jesteś opiekunem szczeniaka — już od pierwszych miesięcy życia ucz go komend ratujących życie, czyli "stop", "wróć" i "zostaw". Nieoceniona może okazać się tutaj pomoc behawiorysty i treningi grupowe, w tracie których twój pupil nauczy się prawidłowych interakcji z innymi psami.

    Zwróć uwagę na widoczność swoją i swojego psa. Dotyczy to w szczególności okresu jesienno-zimowego. Warto zaopatrzyć się w odblaskowe elementy takie jak szelki lub saszetki na smaczki z innowacyjnej kolekcji FLASH od Protekt Animals.

    Pamiętaj, że podczas spaceru może dojść do różnych urazów i moze być potrzebna apteczka pierwszej pomocy dla psa.

    Idealny spacer z psem to także odpoczynek dla właściciela na świeżym powietrzu. Zadbaj o swój komfort i widoczność. Pomocne mogą okazać się akcesoria z kolekcji FLASH takie jak saszetka odblaskowa na ramię z wieloma udogodnieniami — np. otworem na "kupoworki"!

    Czas spaceru można połączyć z innymi aktywnościami takimi jak bieganie z psem lub słuchanie audiobooków. Postaraj się, aby czas ten był odpoczynkiem zarówno dla ciebie, jak i czworonoga. Pozwoli to na zacieśnienie waszej więzi. Miej jednak oczy dookoła głowy.

    Bezpieczny spacer z psem wymaga dbałości o profilaktykę zdrowotną, w tym stosowanie ochrony przeciw pchłom i kleszczom oraz regularne szczepienia przeciwko wściekliźnie. Te działania zmniejszają ryzyko poważnych chorób, które mogą zagrażać zarówno psom, jak i ich właścicielom.

    Dr. Laura Hayes (US) lekarka weterynarii, specjalistka medycyny prewencyjnej
    Bibliografia
    1. "Trener Twojego Psa", Michał Dąbrowski

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci