• Pies
 • Mam psa
 • Życie z psem

Czipowanie psa – na czym polega i ile kosztuje?

Opublikowane: 23.04.202312:42 Przeczytasz w: 6 min

Czipowanie psa to nieinwazyjny zabieg mający na celu ułatwienie identyfikacji czworonoga. Niestety problem zaginięć zwierząt i wynikającej z niego bezdomności pomimo upływu lat i wielu zmian nadal stanowi spory problem. Zaopatrywanie psów w specjalne nadajniki pozwala temu zapobiec.

Spis treści

  Na czym polega czipowanie psa? 

  W celu zaczipowania psa należy umówić się na wizytę w gabinecie lekarza weterynarii i poinformować wcześniej o jej celu. Procedura jest szybka, nieinwazyjna i może być wykonywana zarówno na szczeniętach, jak i psach dorosłych. 

  Lekarz przy pomocy specjalnego urządzenia upewnia się, czy pies nie jest już zaopatrzony w czip. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku psów rasowych lub tych ze schroniska. 

  Następnie czip umieszczany jest pod skórą psa przy pomocy specjalnej, grubej igły. Miejsce iniekcji to zazwyczaj lewa strona szyi lub przestrzeń międzyłopatkowa. Moment ukłucia może powodować dyskomfort u naszego pupila, ale jest on bardzo krótki. Czip jest zazwyczaj wyczuwalny pod skórą, ma wielkość i kształt ziarenka ryżu. 

  Po zakończeniu procedury lekarz dokonuje odczytu czipa celem sprawdzenia, czy czynność przebiegła pomyślnie. Urządzenie wykonane jest z materiałów niewywołujących odczynów alergicznych i bezpiecznych dla zdrowia naszego pupila. 

  Czip jest niewyczuwalny dla psa i nie utrudnia mu codziennego funkcjonowania

  Jaki jest cel czipowania psa? 

  Każdy czip ma przypisany unikatowy, 15–cyfrowy numer. Jest to jedyna informacja, którą jesteśmy w stanie uzyskać po dokonaniu odczytu urządzenia. Czip sam w sobie nie posiada wgranych namiarów opiekuna, dlatego, aby stał się realnie przydatny, właściciel musi zarejestrować go w specjalnej internetowej bazie danych. Przypisujemy tam swoje dane do numeru identyfikacyjnego. Dzięki temu osoba, która odnajdzie zagubione zwierzę i przy pomocy lekarza weterynarii odczyta numer czipa, będzie w stanie zidentyfikować właściciela psa i do niego dotrzeć. 

  Niestety system internetowej ewidencji nie jest zunifikowany i istnieje wiele stron umożliwiających nam wprowadzenie danych naszego pupila. Najpopularniejsza z nich to safe-animal.eu. Warto jednak rozważyć wykorzystanie kilku baz danych. 

  Czip nie posiada usług geolokalizacyjnych. Jeśli chcemy znać dokładne położenie naszego pupila w miejscu i czasie, musimy zaopatrzyć go w specjalny lokalizator, który umieszczany jest zazwyczaj na obroży. Nie stanowi to jednak idealnego rozwiązania. Należy pamiętać o tym, że zwierzę zawsze może zgubić to urządzenie. W przypadku czipa nie ma takiego zagrożenia. 

  Czy właściciel zwierzęcia objęty jest prawnym obowiązkiem zaczipowania psa? 

  Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt nie narzuca na właścicieli zwierząt domowych obowiązku czipowania. Jedyny zapis dotyczący identyfikacji psów mówi o tym, że „Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez ich oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna”. Ustawa nie narzuca więc sposobu oznakowania, a fragment ten dotyczy tylko zwierząt puszczanych wolno, poza terenem prywatnym (jeżeli teren jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście). 

  Sytuacja ma się inaczej w przypadku wewnętrznych przepisów Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). Hodowca zrzeszony w ZKwP ma obowiązek oznakowania szczeniąt czipem i ewentualnie dodatkowo tatuażem. Numer identyfikacyjny musi być naniesiony na metryki zwierząt i zarejestrowany w oddziale ZKwP. Hodowca nie ma natomiast obowiązku wprowadzenia identyfikatora do internetowej bazy danych, dlatego przed zakupem szczenięcia należy uzyskać informację, czy czynność ta została podjęta. 

  Czipować należy też zwierzęta, które mamy zamiar transportować poza granice kraju. Numer identyfikacyjny musi być naniesiony przez lekarza weterynarii na paszporcie zwierzęcia. 

  Jakie są alternatywy dla czipowania psa? 

  Czipowanie psa to zdecydowanie najlepszy i najwygodniejszy sposób identyfikacji zwierzęcia. Jeśli jednak z różnych względów nie chcemy tego robić, należy zastanowić się, jak inaczej oznakujemy swojego psa. 

  Warto rozważyć wcześniej wspomniany lokalizator. Jest to jednak rozwiązanie mniej praktyczne i droższe. 

  Absolutnym minimum, które właściciel musi wykonać celem oznakowania swojego psa, jest przywieszenie mu na obroży medalika ze swoimi danymi kontaktowymi. Imię zwierzęcia jest w tej sytuacji informacją drugorzędną. 

  Pomocne okazują się także tzw. rabieski, czyli przywieszki przekazywane właścicielowi przez lekarza weterynarii w trakcie corocznego, obowiązkowego szczepienia na wściekliznę. Każdy z takich medalików posiada specjalny numer identyfikacyjny, który weterynarz wpisuje do systemu w trakcie wizyty. Na przywieszce jest również widoczny adres przychodni i numer kontaktowy. 

  Osoba, która odnajduje psa z „rabieską”, ma możliwość skontaktowania się z gabinetem weterynaryjnym, dla którego identyfikacja szczepionego zwierzęcia nie jest problemem. Właściciel może również samodzielnie zarejestrować swojego pupila na stronie rabieski.pl. Warto więc w trakcie następnego szczepienia przeciwko wściekliźnie przypomnieć lekarzowi o wydaniu bezpłatnej „rabieski”. 

  Ile kosztuje czipowanie psa? 

  Czipowanie psa to jednorazowy koszt rzędu 70–130 zł. Cena nie jest stała i zależy w dużej mierze od miasta, w którym znajduje się przychodnia weterynaryjna. Koszt zawiera w sobie opłatę za czip i wykonanie usługi. 

  Należy mieć świadomość tego, że zarejestrowanie numeru identyfikacyjnego w internetowej bazie danych często też jest odpłatne i leży po stronie właściciela. Cena za założenie konta w serwisie safe-animal.eu to 59 zł. Po dokonaniu tej opłaty można dodać dane jednego zwierzęcia. Każdy kolejny pupil przypisany do konta to koszt 45 zł. Podane ceny mogą ulegać zmianie. 

  Czy warto zaczipować psa? 

  Odpowiedź brzmi: tak. Czipowanie psa to nieinwazyjny zabieg stanowiący dla zwierzęcia stosunkowo mały dyskomfort. Wielu właścicieli obawia się, że poprzez podjęcie decyzji o tej procedurze sprawi swojemu zwierzęciu ból. Wszelkie tego typu obawy w świetle korzyści, jakie niesie za sobą czipowanie, są bezpodstawne. 

  Zwierzęta, które w łatwy sposób można zidentyfikować, o wiele częściej wracają do swojego właściciela po zaginięciu. Czipowanie jest więc jednym ze sposobów walki z bezdomnością czworonogów. 

  Bibliografia
  1. art. 10a ust. 3 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 o ochronie zwierząt (Dz. U. 1997 Nr 111 poz. 724)
  2. Regulamin Hodowli Psów Rasowych Związku Kynologicznego w Polsce

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 5,0 | liczba ocen: 3
  0/400
  13.05.2023

  13.05.2023

  Teraz na pewno zaczipuję moją Lusię :-)

  13.05.2023

  Bardzo interesujący artykuł. Wiele nowych praktycznych informacji. Duży profesjonalizm autorki opracowania. Z ciekawością pakujemy nowych opracowań.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.