Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Akcesoria dla psa

Adresówka dla psa — jak ją wybrać? Co powinno się na niej znaleźć?

Opublikowane: 14:29 Przeczytasz w: 6 min

Czy kiedy spacerujesz z pupilem, zdarza się, że zwierzę oddala się poza twoją kontrolą? A może twój czworonóg uwielbia samotne wyprawy, uciekając z posesji? W obu przypadkach nie obędzie się bez identyfikatora. Co powinno się znaleźć na adresówce dla psa? Jaki model wybrać?

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Co trzeba kupić dla psa?

    Oto jak powinna wyglądać wyprawka dla psa:

    1. Miska na jedzenie i wodę
    2. Karma odpowiednia dla wieku i potrzeb psa
    3. Obroża lub szelki oraz smycz
    4. Legowisko lub koc
    5. Zabawki różnego rodzaju (interaktywne, do żucia, do wyciągania)
    6. Miska na przysmaki i smakołyki
    7. Zestaw do pielęgnacji (szczotka, grzebień, szampon, szczoteczka do zębów)
    8. Adresówka. 

    Jaki identyfikator dla psa? Czym jest adresówka dla psa?

    Adresówka dla psa stanowi swoisty identyfikator, dzięki któremu twój pupil z łatwością może zostać rozpoznany. Najczęściej doczepia się ją do obroży, szelek, ewentualnie smyczy. Na adresówce powinny się znaleźć takie informacje jak imię psa, numer telefonu do właściciela pupila, opcjonalnie — adres. W przypadku kiedy zwierzę choruje na jakieś schorzenie czy występują u niego pewne dolegliwości zdrowotne, dobrze aby na identyfikatorze pojawiły się wytyczne odnośnie postępowania z takim czworonogiem.

    Dzięki dopiętej do obroży adresówce zwiększy się bezpieczeństwo twojego pupila podczas spacerów. Jeśli zwierzę zerwie się ze smyczy, oddali się w lesie w sposób niekontrolowany czy ucieknie z posesji, wiadomości zebrane na identyfikatorze ułatwią znalazcy odnalezienie domu zwierzaka, czy powiadomienie opiekuna psa o znalezieniu czworonożnej zguby poprzez kontakt telefoniczny.

    Jak wybrać adresówkę dla psa?

    Adresówki na rynku akcesoriów zoologicznych występują w różnych formach. Najczęściej jednak przyjmują postać zawieszek, wykonanych z metalu, drewna, plastiku lub skóry. W ofercie wielu sklepów zoologicznych pojawia się usługa grawerowania danych dotyczących pupila na konkretnym tworzywie, najczęściej na metalu, ale można też grawerować na skórze, drewnie czy plastiku. Taki rodzaj adresówki wydaje się najtrwalszy.

    Istnieją również identyfikatory działające na zasadzie odkręcanej beczułki, do której środka wkłada się karteczkę z danymi właściciela oraz imieniem psa. Niestety takie adresówki nie zawsze się sprawdzą, ponieważ nie każdy domyśli się, że zawieszka kryje w sobie tak cenne informacje.

    Adresówkę należy dobrać do rozmiaru pupila i jego temperamentu. Im pies jest bardziej żywiołowy, tym bardziej odporny na zniszczenia i zerwanie powinien być identyfikator. Niewątpliwie to akcesorium powinno też zabezpieczać nasze potrzeby. Warto postawić na wysokiej jakości sprzęt niż co chwilę kupować nowy tani gadżet.

    Adresówki, światełka i ozdoby — akcesoria dla każdego psa

    Jeśli trafił ci się często uciekający pies!!!, koniecznie wyposaż go w identyfikator. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy postanowi oddalić się od ciebie na spacerze czy znajdzie dziurę w płocie i skorzysta z okazji do ucieczki. Adresówka może wyróżniać się np. tym, że jest widoczna po zmroku. Niektóre opisywane modele adresówek są zrobione w bardzo gustowny sposób, co czyni je niemal dodatkiem biżuteryjnym.

    Na rynku artykułów dla zwierząt domowych występują też specjalistyczne akcesoria, takie jak obroża, uprząż oraz szelki, wykonane z takiego tworzywa, na którym można umieścić istotne dane o psie i jego właścicielu. W obroży i szelkach również montowane są odblaski, światełka, które pomagają dostrzec zwierzę po ciemku.

    Trzeba jeszcze dodać, iż niezawodnym sposobem na sprawną identyfikację zwierzęcia, poza przymocowaniem mu adresówki, jest czipowanie psa.

    Wytrzymały i funkcjonalny identyfikator dla psa

    Jaka jest wytrzymała i funkcjonalna adresówka dla psów? Ocenia się, że trwałe modele adresówek to takie, które są wykonane z metalu, a dane dotyczące pupila są na nich wygrawerowane na życzenie klienta. Dobrze także, aby ów gadżet nie był zbyt duży, czy miał nietypowy kształt, który uwierałby zwierzę i przeszkadzał mu w funkcjonowaniu. Jeżeli zawieszka okaże się niewygodna, nasz czworonożny przyjaciel z pewnością znajdzie sposób, by ją sobie ściągnąć, czy zgubić. Dostępne są też adresówki w formie pendrive'a, na który załadowuje się niezbędne do odszukania psa informacje. Jednak minusem tego rozwiązania jest konieczność posiadania urządzenia, do którego ów pendrive można dopiąć, by zczytać z niego dane.

    Zdrowie, dobre samopoczucie i bezpieczeństwo psa powinny stanowić priorytet dla jego właściciela. Jeśli zawczasu nie zadbamy o ochronę swojego zwierzaka, być może po oddaleniu się od nas trafi do osoby, która uzna go za bezdomnego, czy jako bezimienny pies zostanie odwieziony do schroniska.

    Co napisać na adresówce dla psa?

    Na adresówce dla psa warto umieścić:

    1. Imię psa
    2. Imię i nazwisko właściciela
    3. Numer telefonu właściciela
    4. Adres zamieszkania (opcjonalnie)
    5. Informacje dodatkowe, takie jak alergie lub specjalne potrzeby psa (opcjonalnie) 

     

    Jak samemu zrobić adresówkę dla psa? 

    Adresówkę dla psa możesz samodzielnie zrobić w prosty sposób:

    1. Materiał: Wybierz trwały materiał, np. plastikową lub metalową blaszkę, która będzie odporna na warunki atmosferyczne.

    2. Informacje: Napisz na adresówce imię psa, imię i nazwisko właściciela, numer telefonu kontaktowego oraz ewentualne dodatkowe informacje, takie jak alergie lub potrzeby specjalne psa.

    3. Projekt: Możesz użyć kreatywnego projektu lub szablonu dostępnego online, lub w sklepie zoologicznym. Możesz też ręcznie napisać informacje lub wydrukować je i przykleić na adresówce.

    4. Zabezpieczenie: Po napisaniu informacji zabezpiecz adresówkę folią lub laminatem, aby chronić ją przed wilgocią i uszkodzeniami.

    5. Przymocowanie: Zamocuj adresówkę do obroży psa za pomocą specjalnych klipsów lub metalowych pierścieni. Upewnij się, że adresówka jest dobrze przymocowana i nie może się zgubić podczas codziennych aktywności psa.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.