Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Szczeniak w domu

Pierwszy pies – jak wybrać rasę psów dla początkujących właścicieli?

Opublikowane: 14:50 Przeczytasz w: 8 min

"Pies to najlepszy przyjaciel człowieka" to stwierdzenie, które bardzo często pada z ust właścicieli czworonogów. Nie bez powodu! Psy towarzyszą ludziom od momentu ich udomowienia, co najprawdopodobniej miało miejsce ok. 20 tysięcy lat temu. To bardzo dużo czasu na wykształcenie jedynej w swoim rodzaju relacji! Nie zmienia to jednak faktu, że wybór pupila to bardzo trudna decyzja, która potrafi spędzać sen z oczu przez wiele dni. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie cechy powinien posiadać pierwszy pies?

Spis treści

    Pierwszy pies – jak wybrać rasę psów dla początkujących właścicieli? Źródło: 123rf.com

    Wielka odpowiedzialność związana z posiadaniem psa 

    Pomimo wielu zalet, posiadanie psa wiąże się z masą obowiązków. Przed podjęciem decyzji o zaadoptowaniu lub kupnie pierwszego czworonoga musisz poważnie zastanowić się nad tym, czy jesteś gotowy wziąć odpowiedzialność za istotę, która będzie od ciebie w stu procentach zależna. Zanim zaczniesz rozważania nad wyborem rasy, przemyśl podstawowe kwestie. 

    Zastanów się nad tym, czy twój tryb życia pozwoli na zaspokojenie podstawowych potrzeb pupila. Pomyśl o tym, czy masz wystarczająco dużo czasu, aby zabierać go na spacery kilka razy dziennie o stałych porach. Musisz zapewnić psu możliwość regularnego spełniania potrzeb fizjologicznych. Dowiedz się, jakich warunków mieszkaniowych wymaga rozważana przez ciebie rasa. 

    Koszt utrzymania psa 

    Weź pod uwagę aspekt finansowy. Utrzymanie psa w dzisiejszych czasach kosztuje coraz więcej, a osoby, które nigdy nie posiadały pupila, być może nie zdają sobie sprawy z tego, o jakim rzędzie wielkości mowa. W tym celu dokonaj podstawowych obliczeń. Sprawdź, ile kosztuje dobrej jakości karma i podstawowe usługi weterynaryjne. Weź pod uwagę, że niestety, ale twój pupil może zachorować lub ulec kontuzji kilkukrotnie w ciągu swojego życia. Może też się okazać, że na niektóre schorzenia będzie leczony przez długi czas. Porozmawiaj ze swoimi znajomymi posiadającymi psy na ten temat. Zapytaj ich, ile wydają na zwierzaka miesięcznie i ile kosztowały ich ostatnie wizyty u lekarza weterynarii. 

    Oczywiście jest to rzecz, której nie można bardzo dokładnie oszacować. Ważne jednak, abyś miał świadomość, że posiadanie psa wygeneruje w twoim życiu nowe koszty. Zastanów się, czy jesteś gotowy je ponieść. Być może dobrym rozwiązaniem okaże się założenie konta oszczędnościowego, na które będziesz odkładał pieniądze "na czarną godzinę" dla swojego zwierzaka? 

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Jaką rasę wybrać na pierwszego psa? 

    Psy rasowe cieszą się ogromną popularnością wśród świeżo upieczonych właścicieli. Nie ma co się dziwić! Jako szczeniaki wyglądają bardzo urokliwie. Ważne jednak jest, abyś pamiętał o tym, że każdy pies wyrośnie z wieku szczenięcego. 

    Musisz zastanowić się nad tym, jaki rozmiar pupila będzie dla ciebie odpowiedni. Weź pod uwagę, że duży pies z pewnością zje o wiele więcej karmy niż mały. Oczywiście małe czworonogi również wymagają tego, ale berneński pies pasterski z pewnością nie będzie zadowolony, jeśli na obiad zaserwujesz mu porcję przewidzianą dla yorka! 

    Rasa pupila musi pasować do twojego stylu życia. Jeśli nie lubisz ruchu i długich spacerów, nie decyduj się na czworonoga wymagającego większej aktywności fizycznej, np. border collie

    Jeśli masz dzieci, musisz zwrócić uwagę na usposobienie danej rasy. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się psy mające łagodny charakter, np. cavalier kings charles spaniel lub golden retriever. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli posiadasz inne zwierzęta! 

    Dowiedz się możliwie jak najwięcej o danej rasie. Z pewnością pomocne w tym będą książki i strony internetowe oraz fora w mediach społecznościowych. Spróbuj znaleźć informacje na temat chorób, do których wystąpienia predysponowana jest wybrana przez ciebie rasa psa. Być może pomoże ci to w zdecydowaniu się na wykonanie dodatkowych badań profilaktycznych, np. RTG stawów biodrowych (duże psy mają skłonność do ich dysplazji). 

    Dwa dalmatyńczyki bawiące się szarpakiem

    Kup szczeniaka tylko od sprawdzonego hodowcy 

    Kiedy już zdecydujesz się na przyjęcie psa rasowego, pomyśl o sprawdzonej hodowli. Niestety istnieje wiele ludzi nadużywających zasad prowadzenia rozrodu i utrzymujących zwierzaki w bardzo złych warunkach. Przed wyborem hodowli dowiedz się, czy jest ona zarejestrowana w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Jest to jedyna organizacja oficjalnie zrzeszona w FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej). ZKwP posiada regulamin zapewniający dobrobyt psom przeznaczonym do rozrodu i wymagający hodowlę zwierząt zgodną z wzorcem rasy. 

    Nigdy nie decyduj się na zakup szczeniaka z tzw. pseudohodowli, nawet jeśli cena okaże się niższa. Być może ty na tym zaoszczędzisz, ale suki rodzące szczenięta ponad swoje siły z pewnością ucierpią na całym procederze. 

    Jeśli w trakcie poszukiwań szczeniaka natkniesz się na "hodowlę", która wzbudza twoje podejrzenia, zgłoś tę sprawę do policji, straży miejskiej, Inspekcji Weterynaryjnej lub Towarzystwa Ochrony Zwierząt. 

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl
    Zapytaj experta...Jaki pies na pierwszy raz?

    Dla osób bez doświadczenia w posiadaniu psa, najlepiej jest wybrać rasy, które są znane ze swojego łagodnego temperamentu, łatwości w szkoleniu i ogólnego dostosowania do życia rodzinnego. Oto niektóre z nich:

    1. Labrador Retriever: Są przyjazne, łatwe do wyszkolenia i mają zrównoważony temperament, co sprawia, że są świetnymi towarzyszami dla rodzin i pojedynczych osób.

    2. Golden Retriever: Podobnie jak Labradory, są to psy przyjazne, cierpliwe i łatwe w szkoleniu, co czyni je dobrym wyborem dla pierwszorazowych właścicieli.

    3. Cavalier King Charles Spaniel: Mały, przyjazny i łagodny, doskonale nadaje się do życia w mieszkaniu i jest dobrym towarzyszem.

    4. Bichon Frise: Ten mały pies jest przyjazny, wesoły i dobrze dostosowuje się do życia w rodzinie. Bichon Frise jest również dobrym wyborem dla osób z alergiami, ponieważ ma włosy podobne do ludzkich i minimalnie linieje.

    5. Papillon: Inteligentny, łatwy do tresury i przyjazny, Papillon jest świetnym wyborem dla osób, które szukają małego, ale aktywnego psa.

    6. Shih Tzu: Ta rasa jest znana z łagodnego charakteru i małych rozmiarów, co czyni ją idealną dla osób mieszkających w mniejszych przestrzeniach.

    7. Pudel: Wszystkie odmiany pudli (miniaturowy, średni, duży) są inteligentne, łatwe do szkolenia i mają niskie linienie, co czyni je dobrym wyborem dla początkujących właścicieli.

    8. Greyhound: Pomimo swojej wielkości, są spokojne, delikatne i często określane jako "kanapowe ziemniaki". Są również łatwe w utrzymaniu, co czyni je dobrym wyborem dla nowych właścicieli.

    9. Bokser: Chociaż są dość aktywne, boksery są znane z przyjaznego i lojalnego charakteru. Są również dość łatwe w treningu.

    10. Whippet: Podobny do greyhounda, whippet jest spokojny, łagodny i łatwy w opiece, co sprawia, że jest dobrym wyborem dla nowych właścicieli psów.

    Źródło: 123rf.com

    Adopcja pierwszego psa ze schroniska 

    Istnieje wiele psów, które ze względu na różne nieprzyjemne sytuacje musiały znaleźć się w schronisku. Niestety problem bezdomności zwierząt wciąż istnieje, a adopcja to jeden ze sposobów na radzenie sobie z nim

    Nie zawsze psy ze schroniska są rekomendowane dla początkujących właścicieli, ale jeśli czujesz się na siłach - zastanów się nad wzięciem bezdomnego czworonoga pod swój dach. Może to okazać się wyzwaniem, jednak bardzo często zwierzaki te wykazują ogromną dozę wdzięczności za możliwość rozpoczęcia nowego życia dzięki adopcji! 

    Pierwszy pies - wiele radości i nowych obowiązków 

    Kupno pierwszego psa to zdecydowanie wspaniała przygoda, która wiąże się z bardzo dużą zmianą w życiu. Pamiętaj o tym, aby bardzo dobrze przemyśleć decyzję o wyborze rasy. Zastanów się, jakie czworonogi są ci najbliższe i czy jesteś w stanie spełnić ich wymagania. Kiedy już przygarniesz szczeniaka pod swój dach, udaj się z nim do lekarza weterynarii i zadaj wszystkie nurtujące cię pytania. Powiedz, że jest on twoim pierwszym psem i poproś o cenne rady. 

    Adopcja psa ze schroniska może być niezwykle satysfakcjonująca, jednak wymaga cierpliwości i wyrozumiałości. Psy, które doświadczyły trudnych sytuacji, mogą potrzebować więcej czasu na adaptację, dlatego kluczowe jest zapewnienie im spokoju i poczucia bezpieczeństwa.

    Dr. Thomas Baker (UK) Lekarz weterynarii, specjalista ds. adopcji i behawiorystyki psów

    Źródło: 123rf.com

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci