Obroża antyszczekowa wydaje się na pierwszy rzut oka rozwiązaniem idealnym dla psów, które mają problem ze szczekaniem. Trudno dziwić się ich opiekunom, że poszukują szybkiego rozwiązania — często nadmierne ujadanie psa prowadzi do konfliktów sąsiedzkich, a nawet telefonów na policję, a spacery to udręka. Niestety, obroża antyszczekowa to rozwiązanie awersyjne, które likwiduje efekt, a nie przyczynę problemu. Zobacz, jak działa obroża antyszczekowa, czy jest ona skuteczna i dlaczego lepiej zastosować inne rozwiązania wobec nadmiernie szczekliwego psa.
Spis treści
Obroże antyszczekowe to urządzenia, które mają wydawać psu reprymendę za szczekanie. Na specjalnej obroży znajduje się urządzenie, które wysyła psu na szyję impulsy elektrostatyczne, wibracje lub sygnał dźwiękowy.
Obroża elektryczna różni się od antyszczekowej tym, że ta druga posiada system, który sam wychwytuje szczekanie psa, a nawet wibracje strun głosowych. Obrożą elektryczną zaś sterujemy sami za pomocą pilota, jednak ich działanie- czyli awersyjny, negatywny impuls, jaki dostaje pies, są takie same, mają różne stopnie i natężenie siły. Obroże antyszczekowe najczęściej działają w odpowiedniej kolejność, najpierw pies dostaje sygnał dźwiękowy, jeśli dalej szczeka, dostaje wibrację jako ostrzeżenie, a potem dopiero impuls elektrostatyczny, dopasowany do wagi psa, który może być później modyfikowany na coraz silniejszy, jeśli pies nie poddaje się takiej korekcie.
Czy obroża antyszczekowa jest skuteczna?
Obroża antyszczekowa, jak każde narzędzie awersyjne czy kary może być skuteczna, jednak zastanowić się trzeba czy jest dobra dla naszego psa. Jeśli nie dbamy o jego emocje, o to, czy jest zestresowany, a chcemy, tylko by nie przeszkadzał nam swoim szczekaniem, to obroża taka może nam pomóc. Warto wtedy jednak zastanowić się nad tym, po co mamy tego psa i czy jesteśmy dla niego odpowiednimi opiekunami, skoro nie liczymy się z jego samopoczuciem.
Dlaczego obroża antyszczekowa jest niebezpieczna?
Obroże antyszczekowe mogą być narzędziem niebezpiecznym z wielu względów.
- Przede wszystkim zadają mniejszy lub większy dyskomfort psu i samo to, jest wystarczająco kontrowersyjne w nowoczesnym szkoleniu psów. Kupno taniej obroży antyszczekowej może skończyć się źle, może ona np. reagować na szczekanie psa sąsiada, za co dostawać będzie nasz pies.
- Każde narzędzie, które wydaje psu korektę, musi być wprowadzone pod okiem trenera, który pokaże psu, co ma robić w zamian. Jeśli już upieramy się na stosowanie takich narzędzi, to korektę wydaje się psu po to, by zaprzestał jakiegoś zachowania. Jednak trzeba pokazać mu od razu, jakie zachowanie jest poprawne i wzmacniać je pozytywnie. Dlatego, jeśli chcielibyśmy wydać psu korektę za szczeknięcie, musimy pokazać mu, że cisza to zachowanie pozytywne, o które nam chodzi. Opiekunowie psów, którzy nie mają doświadczenia w pracy z nimi, zostawią psa samego sobie i nie pokażą mu, co ma robić.
- Pies może wpaść w spiralę stresu i mieć atak paniki. Obroża antyszczekowa wychwytuje zarówno głos, jak i wibracje strun głosowych po to, by mogła działać samodzielnie, bez naszego udziału i podczas naszej nieobecności. Pies, który nie zna jej działania, nie akceptuje go, lub jest na tyle zestresowany, że szczekaniem próbuje się odstresować, kiedy dostanie impuls korygujący, może wpaść w panikę. Zacznie szczekać jeszcze mocniej, a wtedy obroża antyszczekowa będzie zwiększać siłę działania. Nie będzie nikogo obok, kto pomógłby psu i pokazał, co ma robić. Panika może trwać wiele minut i skończyć się dla psa nawet tragicznie. Dlatego nigdy nie używaj takich narzędzi, gdy nie ma Cię obok psa. Nigdy nie używaj obroży antyszczekowej do pracy z lękiem separacyjnym u psa!
Źródło: 123rf.com
Czy obroża antyszczekowa jest legalna?
W Polsce obroże antyszczekowe i obroże elektryczne są legalne. Nie są natomiast legalne w wielu innych krajach, chociażby u naszych sąsiadów w Niemczech, a także w Szwecji czy Wielkiej Brytanii.
Szczekanie psa, przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Zanim wydamy ponad tysiąc złotych na awersyjne wynalazki takie, jak obroża antyszczekowa, udajmy się do doświadczonego behawiorysty psów lub trenera psów, który nauczy nas wiele o psich emocjach i stresie. Szczekanie psa bowiem nie bierze się znikąd. I o ile dla nas jest to irytujące zachowanie, a nawet odczytujemy je jako złośliwość czy dominację, tak dla psa ma inne znaczenie. Przede wszystkim szczekanie psa jest narzędziem silnie regulującym stres. Gdy np. widzi on innego psa, którego chce od siebie odsunąć, bo obawia się go, nie chce mieć z nim do czynienia, to zacznie szczekać, a samo szczekanie przynosi mu pewną ulgę. Praca z takim psem będzie polegała na zredukowaniu stresu, oswajaniu ze stresowymi bodźcami i pokazanie psu innych strategi radzenia sobie ze stresem.
Niektóre rasy np. pinczer miniaturowy, jamnik, owczarek australijski szczekanie mają we krwi i był to element ich pracy, dlatego decydując się na takiego psa, musimy liczyć się z tym, że to właśnie szczekaniem będą one regulowały swoje emocje. Psy o silnym instynkcie stróżującym, reaktywne na bodźce będą miały tendencję do częstszego szczekania i to nad emocjami i spokojem trzeba z nimi pracować. Stosowanie u nich obroży antyszczekowej spowoduje tylko, że będą jeszcze bardziej zestresowane, co odbije się negatywnie na ich zdrowiu psychicznym i fizycznym. Po prostu my nie będziemy już słyszeć ich irytującego nas głosu.
Obroże dźwiękowe, wibracyjne czy antyszczekowe? Różnice
Nie każda obroża z impulsami jest nieprzyjemna dla psa. Możemy wybrać również obrożę dźwiękowe czy wibracyjne bez impulsu elektrostatycznego. Obroże elektryczne, które wydają również nieprzyjemny impuls korygujący, mają też w sobie często możliwość wyboru wibracji czy sygnału dźwiękowego. Tylko od nas zależy, który zastosujemy.
Sygnał dźwiękowy i zwykła wibracja używane są w pracy z psami głuchymi, można używać ich do nauki przywołania, stosując do tego pozytywne wzmocnienia. Nie są one dla psa awersyjne.
W obrożach elektrycznych jednak główną rolę gra impuls elektrostatyczny, który jest dla psa nieprzyjemny i wydaje korektę. Jego również możemy używać na różne sposoby, jednakowo na bardzo małym natężeniu, które nawet dla nas nie byłoby specjalnie nieprzyjemne, jak i na silniejszych impulsach, które stosuje się często do np. zatrzymania psa z pogoni za zwierzyną. O moralnej istocie takiego szkolenia trwają ciągle dyskusje między trenerami i behawiorystami, a niektóre kraje zakazują używania obroży elektrycznych i antyszczekowych.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.