REKLAMA
  • Pies
  • Mam psa
  • Akcesoria dla psa

Jak dobrać odpowiednią smycz dla psa?

Opublikowane: 15:53 Przeczytasz w: 6 min

Smycz dla psa to niezbędny element spacerowej wyprawki. W sklepach dostępnych jest mnóstwo modeli i rodzajów, dlatego wybór może wydawać się nieco utrudniony. Jak wybrać smycz idealną dla twojego pupila? Podpowiadamy!

Spis treści

    Jakie są rodzaje smyczy dla psa? 

    Smycz to obowiązkowy element wyprawki dla psa. Jednak trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jaka smycz dla psa będzie najlepsza. Wiele zależy zarówno od wielkości i siły czworonoga, jak i od jego umiejętności chodzenia na luźnej smyczy. Poniżej przyjrzymy się kilku najpopularniejszym rodzajom smyczy i omówimy ich najważniejsze cechy. 

    Smycz przepinana 

    Znana szerzej jako smycz regulowana. Jest to jeden z najczęściej wybieranych modeli zarówno dla psów, które mają już za sobą trening, jak i dla tych, które dopiero się uczą. Smycz przepinana składa się z taśmy, na której obydwu końcach znajdują się karabińczyki. W zależności od długości smyczy na taśmie znajdziemy dwa lub trzy kółka. Regulowana smycz może być dowolnie skracana lub wydłużana poprzez zapinanie karabińczyka na jednym z nich. 

    Smycz dla psa przepinana jest niezwykle praktyczna. Świetnie sprawdza się zarówno na spacer po mieście, jak i podczas dłuższej wędrówki po polach i lasach. Okaże się odpowiednia także podczas treningów chodzenia na luźnej smyczy. 

    Linka i smycz treningowa 

    Tym, co wyróżnia linkę treningową, jest długość smyczy. Może ona mieć od 5 do nawet 25 metrów. W tej formie dostępne są smycze skórzane, taśmowe czy linowe (nawet w wersji odblaskowej). W istocie liczy się długość, która pozwala zwierzęciu swobodnie eksplorować otoczenie, przy jednoczesnym byciu pod kontrolą opiekuna. 

    Linka treningowa doskonale sprawdza się w przypadku psów, które uczą się przywołania i jeszcze nie opanowały tej umiejętności w stu procentach. Warto pamiętać, że korzystanie z takiej smyczy wymaga od opiekuna pewnej sprawności i doświadczenia. 

    Wybierając się na wspólny spacer z psem na lince, warto zabrać ze sobą rękawiczki ochronne, które uchronią cię od potencjalnych obtarć na dłoniach. 

    Smycz automatyczna 

    Smycz automatyczna budzi wiele emocji w środowisku psiarzy. Ma zarówno swoich gorących zwolenników, jak i zaciętych przeciwników. Faktem jest, że ten rodzaj smyczy wymaga od psa ciągłego napinania linki, co nie sprzyja nauce spokojnego spacerowania. Dodatkowo dźwięki wydawane przez rozwijającą się taśmę mogą stanowić poważny stresor dla psów lękliwych. 

    Smycz automatyczna może być skutecznym narzędziem spacerowym. Można jednak uznać, że nadaje się tylko dla tych psów, które potrafią spokojnie chodzić na luźnej smyczy. Warto również dobrać ją do wagi psa. W przypadku dużych psów mechanizm powinien być solidniejszy a sama główka smyczy większa i masywna. 

    Smycz z amortyzatorem 

    Do biegania z psem i niektórych psich sportów idealna może okazać się smycz z amortyzatorem. Jest to zazwyczaj stosunkowo krótka taśma, którą rozciąga się przy pociągnięciu. Amortyzuje szarpnięcie, co zwiększa zarówno komfort psa, jak i opiekuna. 

    Smycze z amortyzatorem można przypiąć do roweru lub specjalnego pasa, dzięki któremu masz kontrolę nad psem i jednocześnie wolne obydwie ręce. 

    Jak dobrać długość smyczy? 

    Długość smyczy jest bardzo istotnym kryterium jej zakupu. W istocie parametr ten powinien zależeń od wielu czynników, takich jak: 

    • charakter spaceru; 
    • wielkość psa; 
    • umiejętność chodzenia na smyczy; 
    • temperament zwierzęcia; 
    • potrzeby opiekuna. 

    Standardowa długość smyczy spacerowej wynosi od 1.5 do 3 metrów. Jednocześnie pozwala ona psu na swobodne węszenie podczas spaceru a tobie poczucie kontroli nad zwierzęciem. Smycz przepinana ma regulowaną długość, dlatego można swobodnie skracać ją podczas wspólnych spacerów. 

    Jeżeli często wybierasz się ze swoim psem na długie wędrówki po parkach, polach i lasach możesz wybrać dłuższą smycz, na przykład taką o długości do 10 metrów. W warunkach miejskich lepiej jednak wybierać krótszą taśmę, która pomoże ci zapewnić poczucie kontroli nad psem. 

    Jaką grubość taśmy wybrać? 

    Istotna jest nie tylko długość, ale także grubość smyczy. Wybieraj taką, która została wykonana z wysokiej jakości taśmy kaletniczej. Im większy rozmiar twojego psa, tym szersza powinna być taśma. 

    Dla przedstawicieli ras dużych i olbrzymich oraz tych, które mają skłonność do intensywnego ciągnięcia podczas spacerów, najlepiej sprawdzi się taśma o grubości 3-3.5 cm. W przypadku mniejszych psiaków warto zdecydować się na nieco cieńszą taśmę, na przykład taką o szerokości 2.5 cm. 

    Pamiętaj, że od grubości taśmy zależy ciężar smyczy. Ta z kolei powinna być na tyle lekka, aby nie sprawiać psu dyskomfortu podczas spaceru, a człowiekowi pozwolić na swobodne trzymanie linki w ręku. 

    Design, czyli smycz dopasowana do psiej obroży 

    Smycz, obroża czy szelki dla psa nierzadko tworzą fantazyjne zestawy w różnych kolorach i wzorach. Ta istna psia moda bije rekordy popularności w mediach społecznościowych. Obecnie każdy może wybrać taką smycz dla psa, która pasuje do jego umaszczenia a nawet do nastroju czy garderoby opiekuna. 

    Wbrew pozorom kolorowe smycze nie są wcale niepraktyczne. Zwiększają one widoczność psa w bardzo różnych warunkach, co wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo twojego pupila. Jeżeli nie przepadasz za wzorzystymi projektami, możesz po prostu zdecydować się na smycz w jednolitej, ale odblaskowej barwie. 

    O czym jeszcze pamiętać wybierając smycz dla psa? 

    Dobra smycz to taka, która odpowiada twoim potrzebom, a jednocześnie wpisuje się w zapotrzebowanie zwierzaka. Ciężkie czworonogi będą potrzebowały grubszej i stabilniejszej linki niż psie maluchy. W praktyce nie trzeba wcale ograniczać się wyłącznie do jednej smyczy. Możesz postawić na uniwersalną przepinaną linkę, która sprawdzi się zarówno w warunkach miejskich, jak i na spacerach w plenerze. Z drugiej strony oprócz codziennej można mieć również smycz treningową czy taką z amortyzatorem. 

    Niezależnie od tego, na jaką linkę się zdecydujesz, pamiętaj, aby regularnie ćwiczyć z psem spokojne chodzenie na luźnej smyczy! 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.