Czworonogi cierpią na różne choroby. Coraz częściej zdarza się, że psy są uczulone na konkretne źródło białka w pożywieniu. Niektórym pupilom pomaga karma monobiałkowa. Inne zwierzaki muszą przejść na dietę domową. Żywienie psa alergika wcale nie musi być skomplikowane. Dzięki przeczytaniu artykułu dowiesz się, czym są karma monoproteinowa i dieta eliminacyjna. Nie wiesz, jak rozpoznać reakcję alergiczną u psa? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne nurtujące cię pytania dotyczące alergii i nietolerancji pokarmowych u czworonogów.
Spis treści
Czym są alergie pokarmowe i nietolerancje pokarmowe?
Niepożądane reakcje związane z karmą można podzielić na:
- reakcje immunologiczne,
- reakcje nieimmunologiczne.
Nietolerancjami pokarmowymi nazywamy reakcje na pokarm, w których udziału nie bierze układ immunologiczny. Mogą to być np. zatrucia, brak konkretnego enzymu trawiennego (laktaza - nietolerancja na mleko), reakcje farmakologiczne na dietę psa i idiopatyczne (naśladujące alergie, ale bez udziału u. immunologicznego).
Alergię pokarmową charakteryzuje pobudzenie układu immunologicznego. Pies reaguje niepożądanie na alergen zawarty w karmie, ponieważ układ immunologiczny w jelitach odbiera go jako coś obcego. Specjaliści uważają, że najczęstszym alergenem jest białko. Przy pierwszym kontakcie z antygenem organizm nie odpowiada reakcjami niepożądanymi. Dopiero spożycie alergenu po raz drugi prowadzi do pojawienia się objawów, ponieważ w przewodzie pokarmowym są już obecne przeciwciała przeciwko alergizującemu psa składnikowi pokarmowemu.
Niektóre laboratoria weterynaryjne przeprowadzają testy w kierunku alergii pokarmowych. Jednak według aktualnego stanu wiedzy najlepszym rozwiązaniem w celu zdiagnozowania alergii pokarmowych jest przeprowadzenie diety eliminacyjnej.
Czym objawiają się alergie pokarmowe?
Alergia może obejmować objawy dotyczące skóry oraz układu pokarmowego. Najczęstszymi symptomami uczulenia na źródło białka w karmie są: świąd całego ciała albo poszczególnych jego części, zaczerwienie skóry, stany zapalne uszu oraz gruczołów okołoodbytowych.
Objawy dotyczące układu pokarmowego to m.in.:
- wymioty,
- biegunka,
- ulewanie,
- refluks,
- zaparcia,
- wzdęcia.
Reakcje niepożądane na pokarm pojawiają się dość szybko. Pierwsze symptomy można zaobserwować już po kilku godzinach. Jednak zdarza się, że zwierzę zaczyna źle reagować na karmę dopiero po 14 dniach.
Czym jest dieta eliminacyjna?
Dieta eliminacyjna polega na wprowadzeniu karmy monobiałkowej na okres około 8 tygodni. W tym czasie zwierzę nie powinno dostawać innego pożywienia. Dotyczy to również smaczków. Niestety często opiekunowie podają pupilom przysmaki w trakcie diety eliminacyjnej. Jeśli smakołyki są na bazie innego źródła biała niż karma, to mogą wywołać reakcję alergiczną, co zaburzy obserwację w trakcie eliminacji alergenów z diety pupila.
Oczywiście nikt nie zmusza właścicieli, aby stosować karmy monobiałkowe, można również wypróbować gotowane lub surowe jedzenie oparte na jednym źródle białka z odpowiednią suplementacją. Jednak taką dietę eliminacyjną dla psa czy kota powinien ułożyć dietetyk weterynaryjny. Każdego psa cechują inne wymagania żywieniowe, co będzie mieć swoje odzwierciedlenie w jadłospisie.
Skłonność do alergii pokarmowej u pewnych ras, m.in. labrador retriver wymaga stosowanie diety eliminacyjnej.
Co to jest karma monobiałkowa dla psa?
Karma monoproteinowa jest przeznaczona dla psów chorych na atopowe zapalenie skóry oraz alergie i nietolerancje pokarmowe. Najlepsza karma to taka, której skład jest prosty i opiera się na jednym źródle białka zwierzęcego. Bardzo często zdarza się, że białko jest dodatkowo w formie hydrolizowanej. To oznacza, że podczas procesu obróbki dzielone jest na mikrocząsteczki, które nie powinny być odbierane przez układ immunologiczny jelit jako alergen. Dieta dla psów z alergią musi być lekkostrawna.
Czy istnieje monobiałkowa karma dla szczeniąt?
Szczenięta w fazie rozwoju organizmu potrzebują odpowiednio zbilansowanych posiłków pod kątem zawartości białka, węglowodanów, tłuszczy, makro i mikrolementów. Jednak nawet psy w wieku szczenięcym mogą być uczulone na niektóre składniki karmy np. białko kurczaka. W związku z tym producenci karm monobiałkowych stworzyli produkty monoproteinowe dla szczeniąt. Są to pokarmy pełnoporcjowe, odpowiednio zbilansowane i zawierające jeden rodzaj białka zwierzęcego oraz jeden roślinnego np. indyk z batatami. W takiej karmie nie powinny znaleźć się żadne inne źródła białka.
Jakie gatunki mięsa najrzadziej powodują niepożądane reakcje?
Każdy organizm jest wyjątkowy i może alergicznie zareagować na białko, które u innego czworonoga nie wywoła niepożądanych reakcji. Wprowadzając dietę eliminacyjną, pies powinien otrzymać białko, którego do tej pory nie próbował. W dużej części karm głównym składnikiem jest kurczak, dlatego warto sięgnąć na przykład po pokarm, gdzie źródłem protein będzie wołowina, jagnięcina, indyk albo kaczka. Najrzadsze mięsa używane do produkcji karm to: konina i kangur. Produkty zawierające te białka są przeznaczone dla psów i kotów, które na inne, bardziej popularne mięsa reagują niepożądanymi objawami.
Ostatnimi czasy na rynku pojawiają się karmy monobiałkowe na bazie insektów. Jest to alternatywa dla zwierząt, które po kontakcie z innymi białkami zwierzęcymi miały objawy nietolerancji lub alergii pokarmowej. Produkty te są dostępne zarówno jako karma mokra, jak i sucha.
Karmy monobiałkowe dla psa — ranking
Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to doskonalszych receptur na karmy monobiałkowe. Jednak nie każdy produkt będzie dobry dla pupila. Poniżej przedstawiamy ranking karm dla psów z alergią i nietolerancjami pokarmowymi.
-
Raw Paleo Adult Medium Turkey - sucha karma monobiałkowa z indykiem dla psów dorosłych ras średnich - źródłem białka zwierzęcego w tym produkcie jest indyk. Oprócz niego w składzie występują też ziemniaki, bataty i marchewka. Producent karmy to firma Vet Expert, która posiada całą serię karm monobiałkowych w formie mokrej oraz suchej.
-
Mokra karma monobiałkowa dla psa alergika - Piper Platinum Dolina Noteci Pure na bazie jagnięciny- skład produktu jest bardzo prosty, ponieważ 65% stanowi jagnięcina (płuca, wątroba, żołądki, przełyki), a reszta to rosół jagnięcy, węglan wapnia, chlorek potasu i trójpolifosforan sodu.
-
Karma mokra dla psa - Pure Black Junior (jeleń) John Dog - produkt przeznaczony dla szczeniąt. Skład karmy jest bardzo dobry, ponieważ 85% stanowi jeleń (z czego 60% to mięso mięśniowe, a reszta podroby). Z wielu rodzajów mięs dziczyzna stosunkowo rzadko może wywołać reakcję alergiczną.
-
Alpha Spirit Wild Fish - karma monobiałkowa dla psa - zawiera 85% świeżych ryb. Nie ma w składzie wzmacniaczy smaku i powinna być smakowita dla pupila, ponieważ jest w formie półmiękkiej. Składniki dodatkowe to m.in. glukozamina i siarczan chondroityny, które wzmocnią stawy pupila. Producent zapewnia, że karma jest odpowiednia dla psów w każdym wieku.
-
Wiejska Zagroda - karma monobiałkowa dla psa z królikiem - to karma mokra, której 68% składu stanowi królik (42% mięso, 26% podroby). Dodatkowo zawiera olej z łososia, dzięki któremu sierść pupila powinna być lepiej odżywiona. W opisywanej karmie znajdziemy również czystek, który wspomaga naturalną odporność organizmu.
Opiekunowie czworonogów z alergią pokarmową za każdym razem, kiedy kupują nowe opakowanie karmy, powinni sprawdzić, czy nie zaszły zmiany w jej składzie. Niestety często nawet polecani producenci karm monobiałkowych dokonują modyfikacji i produkt, który do tej pory sprawdzał się u danego psa, może stać się źródłem problemów dermatologicznych i zaburzeń układu pokarmowego.
Bibliografia
- M.Ceregrzyn, R.Lechowski, B.Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Edra Urban&Partner, s. 193-228, 2019
- D.Guidi, Żywienie i dietetyka psów i kotów. Przewodnik dla lekarza weterynarii, Edra Urban&Partner, s.98-99, 2021
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.