REKLAMA
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Karma

Jaką karmę wybrać dla szczeniaka - top 5 karm dla szczeniąt

Opublikowane: 21:29 Przeczytasz w: 7 min

Pojawienie się szczeniaka w domu to ekscytujący moment, ale również czas pełen wyzwań. Nowi opiekunowie chcą zapewnić pupilowi wszystko, co najlepsze. Pierwszy i najważniejszy wybór dotyczy tego, jak karmić szczeniaka. Właściciel może czuć się zagubiony, ponieważ na rynku są zarówno suche, jak i mokre karmy dla szczeniąt. Można też zdecydować się na karmienie na bazie naturalnych składników metodą BARF. Pies w wieku szczenięcym ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż osobnik dorosły. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza, to przeczytaj poniższy artykuł.

Spis treści

    Jakie są potrzeby żywieniowe szczeniaka? 

    Jak karmić szczeniaka? Żywienie szczeniaka w nowym domu przez pierwsze dwa tygodnie powinno opierać się na diecie, która została rozpoczęta w hodowli. Po tygodniu można powoli mieszać starą karmę z nową. Młode psy muszą być karmione kilka razy dziennie małymi porcjami. Najlepsza karma to taka, która zaspokaja wszystkie potrzeby rosnącego organizmu.  

    Karma dla szczeniąt ras małych musi zawierać około 29% białka w suchej masie. Jeśli chodzi o tłuszcze w diecie szczeniaka, to powinno ich być około 20%. Nadmiar tłuszczu w diecie może doprowadzić do nadwagi i obciążyć rozwijające się kości oraz stawy. Zapotrzebowanie na węglowodany nie jest jednoznacznie wyznaczone w przypadku szczeniąt. Natomiast przyjmuje się, że maksymalna ilość węglowodanów nie może być większa niż 60%

    Potrzeby żywieniowe szczeniąt dużych ras 

    Szczenięta ras dużych oraz olbrzymich bardzo szybko rosną. Natomiast całkowite zakończenie wzrostu u niektórych ras np. nowofundlanda przypada dopiero na 24 miesiąc życia. Kości i chrząstki podczas intensywnego wzrostu są bardzo wrażliwe na zaburzenia rozwoju. Przyczyną patologii takich jak krzywica czy osteochondroza może być nieprawidłowa karma dla szczeniaka. Kluczowy okazuje się stosunek wapnia do fosforu w diecie szczeniąt, który powinien wynosić 1,54:1. Zaleca się, aby zawartość białka w karmie dla szczeniąt dużych ras wynosiła między 22-32% suchej masy. Ilość białka musi występować w karmie w odpowiednim stosunku do energii. U szczeniąt do 14 tygodnia życia (według European Pet Food Industry Federation) pokarm pełnoporcjowy musi zawierać 62,5 g białka na 1000 kcal. Zbilansowana karma zaprocentuje zdrowiem dorosłego psa. 

     

    Dowiedz się także, jak nazwać szczeniaka

    Na co zwrócić uwagę w składzie karmy dla szczeniaka? 

    Nie wszystkie karmy dostępne na rynku będą dobre dla Twojego pupila. Wybierając karmę, sprawdź zawartość mięsa oraz czy w jej składzie znajduje się dodatek warzyw i owoców. Dobrej jakości karmy dla szczeniąt charakteryzują się brakiem sztucznych konserwantów. Odpowiednio zbilansowana karma przeznaczona dla szczeniąt nie zawiera zbóż w dużych ilościach, a włókno pokarmowe pochodzi z warzyw. W przypadku szczeniąt olbrzymich ras warto zwrócić uwagę czy w składzie karmy widnieje np. siarczan chondroityny, który ma pozytywny wpływ na rozwój kości oraz stawów. Siemię lniane również może pojawić się w niektórych karmach dla szczeniąt, ponieważ wspomaga perystaltykę układu pokarmowego. W składzie karm dla szczeniąt często znajdują się prebiotyki fruktooligosacharydy (FOS) i mannanoligosacharydy (MOS), ponieważ są to składniki uzupełniające mikroflorę układu pokarmowego szczeniąt i wzmacniające odporność młodych psów. Jeśli opiekun ma wątpliwości co do składu karmy, to zawsze może poprosić o pomoc lekarza weterynarii lub psiego dietetyka, którzy na pewno doradzą, jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza. 

    Sucha czy mokra? Jaka karma dla szczeniaka? 

    Karma mokra z reguły jest zdecydowanie bardziej smakowita dla psów. Karmy suche zawierają więcej energii w przeliczeniu na 100 g niż karmy mokre. W związku z tym żywienie tylko karmą mokrą wymaga podawania większej ilości pokarmu w ciągu dnia. Zaletą karmy suchej jest naturalne oczyszczanie zębów z nadmiaru płytki nazębnej, co pomaga utrzymać higienę jamy ustnej szczeniaka. Natomiast karma mokra zwykle zawiera więcej mięsa i lepiej nawadnia organizm, co zapobiega schorzeniom dolnych dróg moczowych. Każda forma karmy ma swoje wady i zalety. Najważniejszy jest jej dobry skład. Niektórzy opiekunowie wybierają mieszany sposób karmienia i wydaje się to być najlepszą opcją. 

    Karmienie szczeniąt na bazie naturalnych składników 

    Część właścicieli szczeniąt chce od samego początku karmić zwierzęta naturalnie np. na bazie świeżego mięsa. Karmienie metodą BARF polega na podawaniu mięsa oraz suplementów diety, które powinny zapewnić odpowiednią ilość witamin oraz makro- i mikroskładników. Ułożenie zbilansowanego jadłospisu jest wyzwaniem dla każdego właściciela. W związku z tym warto skonsultować się w sprawie diety psa z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. Zaraz po odsadzeniu szczenięta mogą otrzymywać na przykład zmielone mięso wołowe razem z drożdżami piwowarskimi oraz nienasyconymi kwasami omega. Później ich dieta powinna być już bardziej urozmaicona. 

    Najlepsze karmy dla szczeniąt — ranking karm 

    Przy wyborze karmy dla małego czworonoga kluczowe znaczenie ma właściwy skład. Poniżej znajdą Państwo kilka propozycji karm dla szczeniąt z dobrym składem. 

    1. Brit Care Grain Free Puppy Salmon & Potato to odpowiednio zbilansowana sucha karma dla szczeniaka bez dodatku zbóż. Głównym składnikiem jest łosoś. Białko ryb rzadko powoduje nietolerancje pokarmowe i reakcje alergiczne u zwierząt. Karmy Brit Care są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz drożdże browarnicze będące źródłem wielu witamin.

    2. Wiejska Zagroda Indyk z jabłkiem to pełnowartościowy posiłek, który zawiera aż 66% mięsa. W składzie znajdują się też między innymi warzywa i owoce. Formuła karmy sprawdzi się u szczeniąt ras dużych, ponieważ chrupki są większe i na dłużej zajmą psiego juniora.

    3. Karma dla szczeniaka Raw Paleo Mini Puppy z Indykiem zawiera 80 g mięsa na 100 g karmy. Składniki użyte do wytworzenia pokarmu są jakości human grade, co oznacza, że są dopuszczone do spożycia przez ludzi. Ponadto w karmie nie ma zbóż ani ulepszaczy smaku czy sztucznych barwników. Raw Paleo Mini Puppy jest dostępna jako karma sucha oraz mokra. Po osiągnięciu przez szczeniaka wieku dorosłego można kontynuować podawanie karmy Raw Paleo o tym samym smaku, ale już z serii dla psów dorosłych.

    4. Karmy mokre, które są godne polecenia, to na przykład Animonda GranCarno Junior wersja z wołowiną i sercami indyczymi. Skład to 68% mięsa. Dodatki to między innymi olej z łososia, który poprawi kondycję skóry i sierści szczeniaka, a także węglan wapnia zapewniający odpowiedni stosunek wapnia do fosforu w diecie rosnącego psa.

    5. Mokra karma dla szczeniaka Lukullus serca indycze z jagnięciną ma bardzo dobry skład, bo 51 % to jagnięcina i podroby jagnięce a 15% mięso z indyka. Oprócz nich w składzie znajdują się między innymi olej z krokosza, który zapewni odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych, a także jabłka będące źródłem cennych witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju.  

    Bibliografia
    1. M.Ceregrzyn, R.Lechowski, B.Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Edra Urban&Partner, s. 193-208, 2019
    2. A.Cholewiak-Góralczyk, Nie dla psa i kota kiełbasa, Wydawnictwo Otwarte, 2020

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.