Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Porady żywieniowe

Czy pies może jeść truskawki? Czy truskawki mogą zaszkodzić psu?

Opublikowane: 15:24 Przeczytasz w: 6 min

Truskawki dla psa to słodkie smaczki, które można mu podawać w ramach przekąski albo jako dodatek do dania głównego. W truskawce znajduje się wiele zdrowych komponentów, takich jak witamina C, magnez, fosfor, pektyny, czy kwasy organiczne. Sprawdź, czy ten owoc może zaszkodzić psu.

Spis treści

    Czy owoce mogą znaleźć się w diecie psa?

    Dieta psa w przeważającej mierze opiera się na mięsie (białko pochodzenia zwierzęcego stanowi aż 70% psiego jadłospisu), resztę puli powinny wypełnić warzywa i owoce (w psiej misce powinno lądować nie więcej niż 5% owoców). Właściciele czworonogów zastanawiają się czy pies może jeść truskawki, maliny, bądź inne czerwone owoce. Owoce są pełne korzystnych dla zdrowia pupila składników odżywczych, w tym witamin, minerałów i innych ważnych komponentów żywieniowych. Ten artykuł spożywczy może idealnie zastąpić tłusty psi smaczek lub stanowić atrakcyjny dodatek do posiłku. Dla psa owocesmaczną przekąską, ale też surowcem wspierającym ich dobrostan. Wiele z nich ma bowiem np. niski indeks glikemiczny, właściwości antyoksydacyjne, a także wpływa na dobrą przemianę materii u zwierzaka. Jednak pamiętaj, że nie każdy owoc nadaje się do jedzenia przez twojego pupila.

    Czy można dawać psu truskawki?

    Czy pies może jeść truskawki? Jak najbardziej! Zarówno truskawki jak i maliny są uwielbianym smakołykiem przez czworonogi. Nic dziwnego, w tym deserze bowiem kryją się dobre dla psów składniki, które m.in. mają działanie przeciwnowotworowe, wspierają pracę jelit, nerek oraz wątroby. Te czerwone owoce okazują się idealną przekąską, ponieważ są cennym źródłem witamin dla psa, zwłaszcza witaminy C. W truskawkach obecne są również pierwiastki mineralne, takie jak magnez (wspomaga napięcie mięśniowe, ale też układ nerwowy i pracę serca), potas (dobroczynnie wpływa na układ krwionośny, działanie nerek), wapń oraz fosfor (dzięki niemu właściwie funkcjonuje mózg, a także kości i zęby). Poza tym truskawka kryje w sobie kwasy organiczne, korzystnie oddziałujące na wątrobę, a także pektyny, które pozytywnie wpływają na układ pokarmowy i dbają o sprawny metabolizm zwierzęcia.

    Warto dodać, iż w truskawce znajduje się aż 90% wody, co sprawia, że owoc ten pomaga dbać o odpowiednie nawodnienie zwierzęcia.

    Truskawki powinny być podawane zwierzakowi umyte, obrane z liści i pozbawione szypułek. Oczywiście do miski wrzucamy owoce bez dodatku cukru. W upalne dni można zaserwować psu mrożony deser truskawkowy. Dobrym pomysłem jest wrzucenie kilku zmrożonych truskawek do psiej miski z wodą. Jednak nie należy przesadzić z ich ilością, by pupil się nie przeziębił.

    Czy pies może jeść truskawki? Czy truskawki mogą zaszkodzić psu? 123rf.com

    Czy truskawka jest trująca dla psa? Czy truskawki uczulają psa?

    Niestety niektórych psów nie można częstować truskawkami, ponieważ są na nie uczulone. Aby sprawdzić, czy truskawki dla psa są bezpieczną potrawą, należy podać mu testową, czyli niewielką ilość owocu i obserwować reakcje jego organizmu. Jeśli pojawią się takie objawy jak:

    • drapanie się,
    • biegunka,
    • wymioty,
    • ból brzucha,

    najpewniej oznacza to alergię na truskawki, zatem należy je wyeliminować z psiego jadłospisu. Podobne symptomy mogą się pojawić, gdy podaliśmy psu te owoce w zbyt dużej ilości.

    Czy pies może jeść arbuza, jabłko i inne owoce?

    Czy pies może jeść jabłko, arbuza, gruszkę, czy borówkę? Wszystkie wymienione owoce są jak najbardziej zalecane w psim żywieniu. Mogą one stanowić samodzielną przekąskę albo dodatek do pokarmu (można urozmaicić nimi mokrą lub suchą karmę). Owoce takie jak arbuz powinno się dawać zwierzakowi bez skóry, należy też usunąć pestki. Jabłko natomiast zaleca się podawać psu umyte, lecz ze skórką, ponieważ to w niej mieszczą się witaminy i inne dobroczynne składniki. Podobnie powinno się postępować z gruszką. Pamiętaj, by oczyścić cząstki owocu z nasion, twardych części itp.

    Jakich owoców nie może jeść pies?

    W przyrodzie występują rośliny trujące dla psa oraz inne składniki pokarmowe, których zjedzenie przez czworonoga może spowodować u niego poważne problemy zdrowotne. By uniknąć niebezpiecznych zdarzeń zdrowotnych u pupila, należy wyprowadzać go na spacery stosując odpowiednie zabezpieczenia, jak smycz dla psa, szelki dla psa, a nawet kaganiec (szczególnie jeśli zwierzę uwielbia spożywać zakazane dla niego produkty).

    Czy psom wolno jest jeść winogrona, wiśnie i cytrusy? Do owoców, którymi nie należy karmić psa należą:

    • czereśnie, wiśnie i mirabelki (niebezpieczne są duże pestki, które mogą utknąć w przewodzie pokarmowym zwierzęcia, a w żołądku wywołać stan zapalny);

    • winogrono i rodzynki (mogą spowodować zatrucie organizmu, a nawet ostrą niewydolność nerek);

    • cytryna, mandarynki i inne cytrusy (mogą przyczynić się do silnego zatrucia i innych powikłań ze strony systemu pokarmowego).

    Uważajmy na łakomstwo naszych podopiecznych, nie dajmy się nabrać na ich maślane oczy, które mimo sytości żołądka, proszą o więcej. Rasą psów, która "żebranie" o jedzenie opanowała do perfekcji, jest m.in. labrador.

    Czy truskawki są zdrowe dla psa?

    Truskawka zawiera moc pozytywnych dla psiego zdrowia substancji. Oprócz właściwej pracy mózgu, odpowiedniej przemiany materii, sprawnie działającego układu trawiennego i krwionośnego, truskawki korzystnie działają na napięcie mięśniowe u psa. Poza tym nawadniają organizm czworonogów. Dlatego warto włączyć czerwony owoc do jego diety. Można jeść truskawki razem z innymi owocami, takimi jak jabłka, banany, czy borówki, jednak trzeba zwracać uwagę na ilość owoców w diecie psa, by nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania na ten składnik pokarmowy oraz należy mieć baczenie na zawartość cukru w konkretnym produkcie.

    Czy psy mogą jeść czereśnie, winogrona, cytrusy? Niestety wymienionych owoców nie powinno się podawać psom, ze względu na zbyt duże ryzyko powikłań zdrowotnych.

    Bibliografia
    1. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, Psie smaki. O zbilansowanej diecie psa, Wydawnictwo Otwarte, 2023. Praca zbiorowa pod redakcją dr Jacka Wilczaka, O żywieniu twojego psa - praktycznie, Dog & Sport, 2022.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci