Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Profilaktyka

Profilaktyka cukrzycy u psów — jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby?

Opublikowane: 22:45 Przeczytasz w: 7 min

Czy wiedziałeś, że nasi czworonożni przyjaciele mogą cierpieć na cukrzycę tak samo jak ludzie? W profilaktyce tej choroby psów niezwykle ważna jest właściwie zbilansowana dieta oraz dobrostan zwierzęcia.

Spis treści

    Profilaktyka cukrzycy u psów — jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby? Źródło: 123rf.com

    Czym jest cukrzyca u psa?

    Cukrzyca to choroba przewlekła, która dotyka psy, koty, ale też inne zwierzęta. Chore czworonogi przy odpowiedniej opiece lekarskiej oraz odpowiedniej diecie mogą cieszyć się długim oraz komfortowym życiem.

    Ze stanem tym mamy do czynienia, kiedy zależność pomiędzy glukozą a insuliną w organizmie zwierzęcia zostanie zachwiana. Cukrzyca u psa może przybierać dwie formy:

    • Cukrzyca insulinozależna (cukrzyca typu pierwszego) - to sytuacja, w której organizm psa nie produkuje wystarczającej ilości insuliny. Z takim stanem mamy do czynienia, kiedy doszło do uszkodzenia trzustki lub nie funkcjonuje ona w sposób prawidłowy. Zwierzę cierpiące na ten typ cukrzycy potrzebują codziennych zastrzyków z insuliny. Cukrzyca typu pierwszego to najczęściej występujący typ cukrzycy u psów.

    • Cukrzyca insulinoniezależna (cukrzyca typu drugiego) - to przykład, w którym trzustka zwierzęcia produkuję wystarczającą ilość insuliny, ale jego organizm nie jest w stanie w prawidłowy sposób jej wykorzystać. W efekcie glukoza nie jest pobierana do wnętrza komórek z krwioobiegu. Ten typ cukrzycy charakterystyczny jest przede wszystkim dla starszych, otyłych psów.

    Suki mogą rozwinąć okresową insulinooporność, kiedy mają cieczkę lub są w ciąży.

    Przyczyny cukrzycy

    Cukrzyca u zwierzęcia może mieć wiele przyczyn. U większości psów rozwija się cukrzyca typu pierwszego na skutek reakcji układu immunologicznego, w której atakowane są komórki trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny. Jest to przykład choroby autoimmunologicznej u psów. Zjawisko to prowadzi do częściowego lub całkowitego zahamowania wydzielania tego hormonu.

    Wśród innych przyczyn występowania cukrzycy u psów wymienia się czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, czy inne choroby, które prowadzą do jej rozwoju.

    Niektóre rasy dziedziczą predyspozycje do rozwoju tej choroby dlatego cukrzycę klasyfikujemy jako chorobę mającą podłoże genetyczne. Wymienia się wśród nich m.in.: teriery australijskie, mopsy, pudle, malamuty, szpice, samojedy, czy yorkshire terier.

    Podniesiony poziom hormonów takich jak progesteron, hormon wzrostu, czy kortyzol może doprowadzi do nietolerancji glukozy. Choroba Cushinga to przykład dysfunkcji endokrynologicznej, która powoduje wzrost poziomu kortyzolu, co zdecydowanie utrudnia leczenie cukrzycy u psa.

    Przewlekłe zapalenie trzustki może doprowadzić do zniszczenia komórek trzustki odpowiedzialnych za produkcję insuliny, co skutkuje rozwojem cukrzycy.

    Otyłość i wysokotłuszczowe diety mogą spowodować zapalenie trzustki, które często przyczynia się do rozwoju tej choroby.

    Suki są dwa razy bardziej podatne na rozwój cukrzycy w porównaniu do psów.

    Długotrwałą terapią lekami steroidowymi może doprowadzić do rozwoju tej choroby.

    Profilaktyka cukrzycy u psa

    Nie we wszystkich przypadkach możliwe jest przeciwdziałanie cukrzycy, natomiast zawsze warto przestrzegać zasad oraz podjąć działania mające na celu zmniejszenie ryzyka rozwoju tej choroby.

    Każdy pies powinien, przynajmniej raz do roku, stawić się na wizycie w gabinecie weterynaryjnym, gdzie lekarz weterynarii przeprowadzi dokładne badanie kliniczne oraz zleci rutynowe badanie krwi pupila. Psi seniorzy, szczególnie ci powyżej szóstego roku życia, powinni być kontrolowani co pół roku. Badanie kliniczne, wywiad oraz wyniki morfologii oraz biochemii krwi pozwolą specjaliście potwierdzić lub wykluczyć cukrzycę jeszcze przed rozwinięciem się jej objawów klinicznych.

    Jeszcze przed uzyskaniem wyników badań należy dokonać zmian trybu życia zwierzęcia, by zapewnić mu jak najdłuższe i komfortowe życie.

    Dieta cukrzycowa dla psa – kontrola cukru we krwi

    Niezwykle ważna jest dieta, która powinna być niskotłuszczowa, wysokobiałkowa oraz zawierać wysoki poziom włókna, które opóźnia przejście glukozy do krwioobiegu po posiłku, co zapewni twojemu pupilowi długie uczucie sytości. Karmy o obniżonej zawartości tłuszczu są mniej kaloryczne. Tego typu tryb żywienia twojego czworonoga pozwoli mu zrzucić zbędne kilogramy oraz ustabilizować poziom glukozy we krwi. Upewnij się, że pies pije dużą ilość wody, ponieważ błonnik zawarty w jego diecie może zabierać wodę z organizmu zwierzęcia podczas procesu pęcznienia, co często powoduje zatwardzenia i odwodnienia zwierzęcia.

    Większość psów czuje się dobrze będąc na diecie opartej o karmy monoobiałkowe, które możesz kupić np. w gabinetach weterynaryjnych. W niektórych przypadkach lekarz może jednak zlecić konsultację z dietetykiem zwierzęcym, który zadba o prawidłowe dobranie jadłospisu czworonoga.

    By przeciwdziałać nagłym zmianom poziomu glukozy we krwi, ważne jest, by pies miał zapewniony odpowiedni poziom wysiłku fizycznego.

    Cukrzyca u psa — objawy

    Pierwsze objawy cukrzycy mogą być ciężkie do zauważenia. Wymienia się śród nich:

    • Wzmożone pragnienie — pies pije więcej, przez co musisz uzupełniać wodę w jego misce zdecydowanie częściej.

    • Częstsze oddawanie moczu — pupil może domagać się wyjścia na zewnątrz częściej niż zwykle oraz mogą zdarzyć się sytuacje, w których pies nie trzyma moczu, zostawiając mokre plamy na podłodze, dywanie czy kanapie. Dzieje się tak, gdyż organizm zwierzęcia chce pozbyć się nadmiaru glukozy więc wiąże go z wodą i próbuje wydalić.

    • Utrata masy ciała — pies pomimo spożywania takiej samej ilości karmy staje się chudszy. Jest to powodem braku prawidłowego przekształcania składników odżywczych z pożywienia.

    • Zwiększony apetyt — twój przyjaciel może zdecydowanie częściej domagać się jedzenia, gdyż komórki jego ciała nie otrzymują wystarczającej ilości glukozy mimo spożywania prawidłowej ilości jedzenia.

    Wśród zaawansowanych objawów cukrzycy wymieniamy:

    • brak apetytu,

    • brak energii, ciągłe zmęczenie,

    • znacznie obniżony nastrój,

    • wymioty.

    Brak prawidłowego zaopiekowania się zwierzęciem oraz wprowadzenia odpowiedniego leczenia prowadzi do dewastujących zmian w jego organizmie. Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie cukrzycy, częste kontrolowanie stanu zdrowia zwierzęcia i możliwie jak najwcześniejsze wprowadzenie terapii leczniczej.

    Cukrzyca u psa — leczenie czworonożnego diabetyka

    Jest ona chorobą nieuleczalną. W większości przypadków leczenia cukrzycy bardzo ważne jest regularne podawanie insuliny oraz zmiany w diecie zwierzęcia.

    Insulina dla psów z cukrzycą

    To podstawowa droga leczenia cukrzycy. Rolą insuliny jest przenoszenie glukozy z krwioobiegu do komórek, gdzie może być ona również magazynowana. Jest ona podawana w postaci zastrzyków podskórnych. Większość psów wymaga zastrzyków z insuliny dwa razy dziennie.

    Groźne powikłania cukrzycy u psa, co robi nieleczona cukrzyca?

    Niekontrolowana cukrzyca może doprowadzić do dewastujących zmian w organizmie zwierzęcia, dlatego wczesna diagnostyka oraz leczenie są niezbędne. Wśród długofalowych efektów oddziaływania nienormatywnego poziomu glukozy na ustrój wymienia się:

    • kataraktę, która często prowadzi do ślepoty,

    • powiększenie wątroby,

    • upośledzenia funkcjonowania narządów

    • częste infekcje dróg moczowych,

    • niewydolność nerek,

    • drgawki,

    • kwasicę ketonową — to potencjalnie zagrażający życiu stan, któremu towarzyszy niemiarowy, szybki oddech, odwodnienie, letarg, wymioty czy słodko pachnący oddech. Ta jednostka chorobowa może być indukowana silnym stresem, operacją, głodówką, infekcją czy innym stanem chorobowym, w których dominuje niedobór insuliny.

    Jak długo może żyć pies chory na cukrzycę?

    W zależności od czynników takich jak np. choroby towarzyszące pies cierpiący na cukrzycę może żyć lata po zdiagnozowaniu u niego tej choroby. Jednak niektóre badania donoszą, iż w ciężkich przypadkach średni czas przeżycia zwierzęcia szacowany jest na 18 do 24 miesięcy.

     

    Bibliografia
    1. Diabetes in Dogs - Lauren Jones, VMD
    2. Diabetes in Dogs: Symptoms, Causes, & Treatment - By AKC Staff
    3. Postępowanie w cukrzycy u psów - Cynthia R. Ward

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.