Źródło: 123RF,com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Profilaktyka

Czym jest aromaterapia dla zwierząt? -- Olejki eteryczne, obroże odstraszające owady, a może inhalacje?

Opublikowane: 10:28 Przeczytasz w: 8 min

Aromaterapię zwierząt często wykorzystuje się w różnych obszarach weterynarii i branży zoologicznej. Dowiedz się o niej więcej!

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Na co jest aromaterapia? 

    Aromaterapia zwierząt to ciągle jeszcze rzadko poruszany temat. Mimo wszystko na świecie od lat bada się wpływ olejków eterycznych na naszych czworonożnych przyjaciół.

    Aromaterapia z pomocą olejków eterycznych to zabieg stosowany nie tylko u ludzi. Badacze (z Caroline Ingraham na czele) od lat wskazują na ich dobroczynny wpływ na zwierzęta. Nic dziwnego, że zoofarmakognozja jest coraz szybciej rozwijającą się dziedziną. Wiele badań wskazuje na to, że zwierzęta w naturze same korzystają z właściwości niektórych roślin. Właściwe stosowane olejki eteryczne mogą wesprzeć układ odpornościowy, poprawić kondycję sierści, a nawet odstraszyć owady.

    W czym pomaga aromaterapia? Zoofarmakognozja stosowana a olejki eteryczne

    Czym jest zoofarmakognozja? Termin ten to w istocie zbitka trzech greckich słów. Zoo – zwierzę, pharmacon – leczenie oraz gnosy – wiedza. Ta dziedzina opiera się na przekonaniu, że zwierzęta mają naturalną zdolność do samoleczenia poprzez spożywanie, wąchanie lub miejscowe stosowanie elementów spoza grupy typowych dla siebie pokarmów. Mogą to być:

    • części roślin,
    • gleba,
    • węgiel drzewny,
    • niektóre bezkręgowce.

    Zoofarmakognozja zyskała popularność w latach dziewięćdziesiątych, przede wszystkim dzięki książce Cindy Engel zatytułowanej "Wild Health: How Animals Keep Themselves Well and What We Can Learn from Them". Środowisku naukowym ciągle trwają dyskusje na temat tego w jakim stopniu zwierzęta faktycznie stosują samoleczenie. Przeprowadza się jednak coraz więcej badań, które mają na celu potwierdzenie wpływu olejków eterycznych na zdrowie i dobre samopoczucie naszych pupili. 

     

    Aromaterapia może pomóc psom w różnych aspektach ich zdrowia i samopoczucia. Oto lista niektórych korzyści:

    1. Redukcja stresu i lęku
    2. Łagodzenie bólu i stanów zapalnych
    3. Poprawa jakości snu
    4. Wspomaganie trawienia
    5. Odstraszanie insektów
    6. Poprawa zdrowia skóry i sierści
    7. Wspomaganie leczenia infekcji

    źródło: Over zoo

    Obroża Bio Protecto Plus to produkt, który doskonale wykorzystuje naturalne olejki eteryczne w celu zapewnienia kompleksowej pielęgnacji. Olejek cedrowy jest nie tylko znany ze swoich właściwości ochronnych, nawilżających i odżywczych, ale także wzmacnia sierść i zapobiega jej wypadaniu. Natomiast olejki eukaliptusowy i cytrynowy działają oczyszczająco i odświeżająco, dodając uczucie świeżości. Olejek miętowy z kolei skutecznie reguluje przetłuszczanie się skóry.

    Olejki eteryczne są znane i cenione od wieków nie tylko ze względu na ich właściwości pielęgnacyjne, ale także ze względu na ich intensywny zapach, który jest nieprzyjemny dla owadów. Dzięki innowacyjnemu systemowi stopniowego uwalniania składników, obroża utrzymuje swoje właściwości aż przez 2 miesiące, zapewniając długotrwałą ochronę i komfort Twojemu zwierzęciu.

    Na czym polega aromaterapia dla zwierząt? 

    Aromaterapia dla zwierząt to metoda wykorzystująca naturalne olejki eteryczne pochodzenia roślinnego w celu poprawy zdrowia i samopoczucia zwierząt. Poprzez wdychanie lub aplikację na skórę, olejki eteryczne mogą mieć działanie uspokajające, przeciwbólowe, przeciwzapalne lub odstraszać insekty, ale ważne jest stosowanie ich ostrożnie, ponieważ mogą być toksyczne dla zwierząt w zbyt dużej ilości. Przed zastoswaniem aromaterapii dla zwierząt zaleca się konsultację z weterynarzem, aby upewnić się, że jest bezpieczna i odpowiednia dla konkretnego zwierzęcia.

    Olejek geraniowy

    Ten olejek ma potencjał do łagodzenia stanów zapalnych skóry.  Wspiera również jej zdrowy wygląd. Jest szczególnie polecany zwierzętom, które borykają się z podrażnieniami i problemami skórnymi. Wspomaga również kondycję sierści, nadając jej połysku i elastyczności. Zapach geranium działa uspokajająco, dlatego olejek ten bywa pomocny w redukcji napięcia podczas stresujących dla zwierzaka sytuacji, takich jak na przykład wizyta u lekarza weterynarii.

    Przy zachowaniu ostrożności i właściwego stężenia olejek geraniowy może być dodawany do naturalnych preparatów pielęgnacyjnych. Dodatkowo jego piękny zapach działa jak naturalny odstraszacz owadów. W ten sposób pomaga chronić zwierzęta przed natrętnymi insektami, takimi jak komary czy pchły.

    Olejek miętowy

    Jego intensywny zapach działa jako skuteczny odstraszacz owadów, zapobiegając nie tylko ukąszeniom, ale także uporczywemu swędzeniu. Dodatkowo olejek miętowy może pomóc w łagodzeniu niektórych dolegliwości układu oddechowego. Jest przy tym orzeźwiający i może działać pobudzająco.

    Jednocześnie warto pamiętać o tym, że ten lubiany olejek  może okazać się zbyt intensywny dla kotów oraz psów małych ras. Zawsze należy stosować go z bardzo dużą ostrożnością. W profesjonalnych preparatach przeznaczonych do sprzedaży w sklepach zoologicznych znajdują się wyłącznie bezpieczne stężenia olejków. Mimo wszystko warto dokładnie obserwować zwierzaka.

    Olejek eukaliptusowy

    Jego charakterystyczny, świeży zapach nie tylko działa jako skuteczny odstraszacz owadów, ale także wspomaga właściwe funkcjonowanie układu oddechowego. Stosowanie takie olejku w aromaterapii zwierząt może skutecznie pomóc w łagodzeniu problemów oddechowych. Nie zastąpi jednak właściwej terapii.

    Olejek eukaliptusowy w odpowiednim stężeniu bywa wykorzystywany na przykład w obrożach odstraszających owady. Zazwyczaj jednak są to produkty dostosowane do średnich i dużych psów. Nie poleca się stosowania go u kotów, ponieważ może być niebezpieczny dla tego gatunku.

    Olejek cedrowy

    Ten olejek wyróżnia się bardzo silnymi właściwościami antyseptycznymi. Może działać przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie, dlatego obroże z jego dodatkiem polecane są zwierzętom z wrażliwą skórą, czy takim, które właśnie przechodzą przez rekonwalescencję po chorobach dermatologicznych.

    Jego zapach można opisać jako delikatny i drzewny. Bywa stosowany w obrożach dla małych psów i kotów. Jednocześnie odstrasza owady, takie jak pchły, czy komary oraz wpływa relaksująco i uspokajająco na samopoczucie zwierzaka.

     

    Czy olejki eteryczne są szkodliwe dla zwierząt?

    Jak widać aromaterapia u zwierząt może mieć niezwykle pozytywny wpływ na naszych czworonożnych przyjaciół. Warto jednak pamiętać, że nieumiejętnie stosowane olejki eteryczne mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Nigdy nie dopuszczaj do sytuacji, kiedy zwierzak spożyje, któryś z olejków. W takiej formie są toksyczne i bardziej niebezpieczne. Obroże odstraszające owady powinny być zakładane zgodnie z zaleceniami producenta.

    Podczas stosowania aromaterapii trzeba bardzo dokładnie obserwować zwierzaka. W niektórych przypadkach zapach może okazać się zbyt intensywny, drażniący lub wywołać alergię u psa. Jeżeli masz wrażenie, że pies lub kot dyskomfort, koniecznie odetnij go od źródła zapachu.

    Na koniec warto wspomnieć o tym, że zoofarmakognozja jest wąską dziedziną, którą zajmuje się w Polsce relatywnie niewielu specjalistów. Do aromaterapii zwierząt, szczególnie z użyciem olejków eterycznych należy podejść z dużą ostrożnością. Nigdy nie wykorzystuj czystych olejków na własną rękę. Lepiej zdać się na przebadane i sprawdzone produkty z rynku zoologicznego.

     

    Czy psy mogą wdychać olejki eteryczne? 

    Psy mogą wdychać olejki eteryczne, ale niektóre z nich mogą być toksyczne i powodować problemy zdrowotne. Olejki takie jak tea tree, eukaliptusowy, cytrusowy i miętowy są szczególnie niebezpieczne dla psów. Zawsze należy skonsultować się z weterynarzem przed użyciem olejków eterycznych w obecności psa.

    Jakie olejki eteryczne szkodzą psom?

     

    Niektóre olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego, olejek z mięty pieprzowej i olejek z eukaliptusa, mogą być szkodliwe dla psów, gdy są wdychane lub spożywane w dużych ilościach, dlatego unikaj ich podczas szkolenia nosework i aromaterapii. Te olejki mogą powodować problemy oddechowe, podrażnienia skóry, drażnienie oczu oraz zaburzenia układu pokarmowego u psów. Ważne jest, aby stosować olejki eteryczne u psów ostrożnie i zawsze skonsultować się z weterynarzem przed ich użyciem, aby upewnić się, że są one bezpieczne dla zdrowia psa.

    Bibliografia
    1. Caroline Ingraham, „Aromatherapy for Animals: Healing Animals with Essential Oils and Plant Extracts”, Orphans Press, 2002.
    2. J. C.; Bravo, C.; González-Coloma,"Bioactivity of plants eaten by wild birds against laboratory models of parasites and pathogens"https://digital.csic.es/bitstream/10261/284794/5/Bautista_FEE10_e1027201_2022.pdf [dostęp: 26.08.2023].

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.