REKLAMA
Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Leczenie

Zapalenie stawów u psa — przyczyny, objawy, leczenie

Opublikowane: 21:57 Przeczytasz w: 7 min

Zapalenie stawów u psa to bardzo często diagnozowana jednostka chorobowa. Za jej główne przyczyny uznaje się procesy zwyrodnieniowe, autoimmunologiczne i czynniki zakaźne. Podstawowym elementem terapii jest leczenie bólu towarzyszącego procesowi zapalnemu. Jak rozpoznawać i leczyć choroby stawów?

Spis treści

    Objawy zapalenia stawów u psa

    Pomimo zróżnicowania przyczyn chorób stawów objawiają się one całkiem podobnie. Z tego powodu bardzo ważna jest pogłębiona diagnostyka, mająca na celu dokładne ustalenie istoty problemu czworonoga. Za główne symptomy zapalenia stawów uznaje się:

    • kulawiznę,
    • niechęć do ruchu,
    • obrzęk lub/i przebudowę stawu,
    • zwiększoną ciepłotę stawu,
    • ograniczoną ruchomość stawów.

    Choroba zwyrodnieniowa stawów u psa

    Choroba zwyrodnieniowa stawów u psa (osteoarthritis, OA) dotyczy 20% psów i kotów w podeszłym wieku. Jest to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń w gabinetach weterynaryjnych. Dotyczy głównie starszych psów ras dużych i olbrzymich, niemniej jednak może dotknąć każdego pacjenta. Za czynnik predysponujący do wystąpienia osteoarthritis uznaje się otyłość. Nadmierne kilogramy dodatkowo obciążają stawy, co przyspiesza rozwój choroby. OA występuje również częściej u pacjentów z cukrzycą.

    W przebiegu zwyrodnienia stawów obserwuje się postępujące procesy degeneracyjne w obrębie chrząstek stawowych, czemu towarzyszy uwalnianie mediatorów zapalnych i silny ból. Warto zaznaczyć, że choroba ta jest nieodwracalna. Celem terapii jest minimalizowanie bólu stawów i utrzymanie ich motoryki na stałym poziomie.

    Diagnostyka choroby zwyrodnieniowej stawów polega na wykonywaniu zdjęć RTG i ewentualnym badaniu mazi stawowej. Bardzo często jednak OA jest stwierdzane przez lekarzy jedynie na podstawie wywiadu z właścicielem zwierzaka i badania klinicznego w kontekście wieku, rasy i wagi.

    Leczenie osteoarthritis obejmuje podawanie leków przeciwbólowych, preparatów chondroprotektywnych i utratę nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w przypadku towarzyszącej otyłości. Pomocne mogą okazać się również suplementy dla psa na stawy.

    Zapalenie stawów na tle zakaźnym

    Zapalenie stawów często jest również wynikiem chorób zakaźnych u psa przenoszonych przez kleszcze. Należą do nich borelioza i anaplazmoza.

    Borelioza stawów u psa

    Borelioza to choroba wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia. Bakterie przenoszone są z osobnika zarażonego na inne przez kleszcze pospolite (łac. Ixodes ricinus).

    Przebieg boreliozy u psa może być zróżnicowany. Zazwyczaj obserwuje się objawy ogólne takie jak posmutnienie i powiększenie węzłów chłonnych oraz zapalenie stawów lub zapalenie nerek. Czas, jaki upływa od kontaktu z zarazkiem do wystąpienia objawów klinicznych, wynosi kilka miesięcy.

    Zapalenie stawów to najczęściej stwierdzana postać boreliozy u psów. Wynika ona z namnażania się bakterii w obrębie torebki stawowej, co wywołuje stan zapalny i silny ból. Jako pierwszy zajęty zostaje staw najbliższy ukąszeniu kleszcza.

    Objawem dominującym jest kulawizna wynikająca z silnej bolesności stawu. Początkowo może mieć ona charakter wędrujący. Oznacza to, że najpierw obejmuje jedną kończynę, a po kilku dniach pozostałe.

    Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do ludzi w przebiegu boreliozy u psów z reguły nie występuje tzw. rumień wędrujący.

    Anaplazmoza u psa

    Anaplazmoza u psa to choroba odkleszczowa, której czynnikiem etiologicznym są bakterie z gatunku Anaplasma phagocytophilum przenoszone przez kleszcza pospolitego. W jej przebiegu początkowo występują nieswoiste objawy takie jak osłabienie, apatia i gorączka.

    W ostrej postaci anaplazmozy obserwuje się nagły spadek masy ciała, krwawienia z błon śluzowych, powiększenie wątroby i śledziony, biegunkę, zapalenia stawów oraz objawy nerwowe.

    Ze względu na mnogość i niespecyficzność objawów diagnostyka tej choroby może okazać się trudna. Nieleczona anaplazmoza prowadzi do ciężkich powikłań, których konsekwencją może być śmierć zwierzaka.

    Zapalenie stawów u psa — przyczyny, objawy, leczenie 123rf.com

    Reumatoidalne zapalenie stawów

    Istotą reumatoidalnego zapalenia stawów u psa jest toczący się proces autoimmunologiczny. Schorzenie to można podzielić na przebiegające z obecnością nadżerek lub też bez nich. Podstawą ich rozróżnienia jest wykonanie zdjęcia RTG i stwierdzenie obecności uszkodzeń chrząstki stawowej i/lub kości.

    Idiopatyczne zapalenie stawów u psa

    Idiopatyczne zapalenie stawów bez zmian nadżerkowych to najczęstsza postać zapalenia reumatoidalnego — stanowi nawet do 83% przypadków tej choroby. Wyróżnia się cztery typy tego schorzenia:

    • typ I — nie towarzyszą mu choroby innych narządów wewnętrznych,

    • typ II — związany jest z obecnością przewlekłego stanu zapalnego, np. ropnego zapalenia skóry lub zakażeń układu moczowego,

    • typ III — związany jest z przewlekłymi stanami zapalnymi przewodu pokarmowego,

    • typ IV — towarzyszy nowotworom nieatakującym stawów.

    Idiopatyczne zapalenie stawów ze zmianami nadżerkowymi najczęściej występuje u psów ras mniejszych w wieku 2-6 lat. Najczęściej dotknięte są stawy nadgarstkowe, stawy stępu oraz stawy międzypaliczkowe. Schorzeniu towarzyszy kulawizna, gorączka, posmutnienie i powiększenie węzłów chłonnych.

    Leczenie idiopatycznego zapalenia stawów u psów polega na podawaniu pacjentowi leków immunosupresyjnych.

    Toczeń rumieniowaty układowy

    Toczeń u psa to grupa chorób autoimmunologicznych przebiegających z objawami ogólnymi i dermatologicznymi. W przypadku jego postaci rumieniowatej układowej (systemic lupus erythematosus — SLE) jednym z objawów mogą być problemy z narządem ruchu spowodowane aseptycznym zapaleniem stawów. Na rozwój SLE wpływa ekspozycja na światło UV, przewlekłe infekcje bakteryjne i wirusowe oraz stres. Choroba przebiega bez obecności nadżerek w stawach. Leczenie, podobnie jak w przypadku idiopatycznego zapalenia stawów, polega na podawaniu preparatów immunosupresyjnych i immunomodulujących.

    Rasy predysponowane to m. in. owczarek niemiecki, seter irlandzki i labrador retriever.

    Za odmianę tocznia rumieniowatego układowego u psów uznaje się zespół zapalenia wielostawowego i wielomięśniowego. Warto jednak zaznaczyć, że jednostka ta może przebiegać bez towarzyszącego SLE.

    Zespół zapalenia wielostawowego i zapalenia opon mózgowych

    Ten zespół chorobowy początkowo został opisany jedynie u berneńskich psów pasterskich, wyżłów weimarskich i wyżłów niemieckich krótkowłosych. Na ten moment wiadomo, że schorzenie występuje także u innych psów. Najczęściej obserwuje się je u młodych samców ras szybkorosnących. Przebiega bez obecności nadżerek w stawach.

    Objawy kliniczne obejmują apatię, niechęć do chodzenia oraz silną bolesność kręgosłupa. Terapia polega na podawaniu leków immunosupresyjnych.

    Zapalenie stawów u psa - podsumowanie

    Prawidłowe funkcjonowanie stawów jest niezbędne dla komfortu naszych pupili. Niestety, choroby układu ruchu to schorzenia, które są bardzo często spotykane w gabinetach weterynaryjnych. Przyczyny bólu stawów mogą być różnorakie, a ich ustalenie jest niezbędne do wprowadzenia prawidłowego leczenia. W tym celu konieczne jest wykonanie diagnostyki radiologicznej.

    Zwyrodnienie stawów występuje zdecydowanie najczęściej. Wynika z postępujących procesów degeneracyjnych i zbyt dużej masy ciała.

    Przyczyny zapalenia stawów mogą mieć także tło zakaźne. Przykładami takich chorób są borelioza i anaplazmoza. Warto również wspomnieć o reumatoidalnych zapaleniach stawów u psa. U ich podstawy leżą procesy autoimmunologiczne. Całe szczęście, wdrożenie terapii immunosupresyjnej z reguły znacznie polepsza rokowanie pacjenta.

    Należy pamiętać o tym, że leczenie pupila może okazać się kosztowne. Warto więc zaopatrzyć się w ubezpieczenie dla psa które pokryje koszty terapii chorób stawów niezależnie od ich przyczyny.

    Bibliografia
    1. "Rozpoznawanie i leczenie zapaleń wielostawowych o podłożu immunologicznym u psów" - C. M. Kiss, G. C. Troy; Weterynaria po Dyplomie; 04/2012 "Choroba zwyrodnieniowa stawów w praktyce lekarza weterynarii" - R. Fabisz, J. Karel; Magazyn Weterynaryjny; 03/2021 "Choroba zwyrodnieniowa stawów u psów okiem praktyka" - M. Januchta-Kurmin, K. Jaworska-Adamczyk, I. Bissenik; Magazyn Weterynaryjny; 05/2021 "Borelioza psów - choroba przenoszona przez kleszcze" - Ł. Adaszek, P. Łyp, P. Dębiak; Magazyn Weterynaryjny; 12/2016 "Rozpoznawanie anaplazmozy granulocytarnej psów - krok po kroku" - Ł. Adaszek, S. Winiarczyk; Magazyn Weterynaryjny; 2018/07

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.