Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Leczenie

Gabapentyna dla psa — wskazania, dawkowanie i skutki uboczne

Opublikowane: 22:34 Przeczytasz w: 8 min

Syntetyczna forma GABA jest lekiem przeciwdrgawkowym z powodzeniem używanym u ludzi. Podobnie jak w przypadku wielu środków, znalazła ona zastosowanie również w medycynie zwierząt jako środek przeciwdrgawkowy, przeciwbólowy i uspokajający.

Spis treści

    Gabapentyna jest syntetycznie uzyskiwaną substancją, która strukturalnie podobna jest do kwasu gamma aminomasłowego (tzw. GABA). GABA należy do aminokwasów niebiałkowych i jest jednym z głównych hamujących przekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Działa ona poprzez blokowanie kanałów wapniowych w mózgu w celu stłumienia nadmiernie pobudzonych neuronów, które powodują niepokój, ból i drgawki.

    Czy gabapentyna jest bezpieczna dla psów?

    Ogólnie rzecz biorąc, gabapentyna jest lekiem o stosunkowo szerokim marginesie bezpieczeństwa dla psów. Nie należy jednak podawać jej na własną rękę. Po pierwsze jest to lek wydawany jedynie na receptę, po drugie niektóre preparaty z gabapentyną, mają też dodatki, które mogą być groźne dla czworonoga. Przykładem może być tu dostępny w innych krajach syrop z gabapentyną. Preparat ten w swoim składzie zawiera słodki ksylitol. Słodzik ten jest silnie trujący dla psów, a jego stosowanie może skończyć się u nich poważnym zatruciem, długotrwałymi skutkami zdrowotnymi, a nawet śmiercią.

    Warto też wspomnieć, że gabapentyna może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami czy suplementami diety. Decyzję o jej zastosowaniu u psa powinien podjąć jedynie lekarz weterynarii.

    Zastosowanie gabapentyny

    Gabapentyna znalazła wiele zastosowań w przypadku leczenia psów. Stosuje się ją m.in :

    • W leczeniu drgawek - często razem z innymi środkami przeciwdrgawkowymi tworzy tzw. koktajl przeciwpadaczkowy, padaczka u psa.

    • Leczeniu bólu, w tym leczeniu przewlekłego bólu czy nerwobóli (tzw. ból neuropatyczny) - najczęściej u pacjentów, u których inne środki przeciwbólowe nie wykazały odpowiedniej skuteczności, w przypadku bólu stawów, bólów kostnych czy bóli związanych z procesem nowotworowym.

    • Często stosowana jest jako lek przeciwbólowy u pacjentów geriatrycznych.

    • Gabapentyna z powodzeniem łączy się z innymi lekami przeciwbólowymi i uspokajającymi, w szczególności z niesteroidowymi lekami przeciwbólowymi np. karprofenem czy przeciwdepresyjnym trazodonem, w celu wzmocnienia ich działania.

    • W przypadku chęci uspokojenia psa np. przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym, w celu przygotowania go do operacji, czy chęci ograniczenia fobii dźwiękowej związanej z noworocznymi fajerwerkami.

    • Jako leczenie wspomagające terapię behawioralną — kiedy u psa zdiadgnozowano tzw. stany lękowe, u psów nadpobudliwych nadpobudliwy pies lub w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia depresji u psa po traumatycznym przeżyciu.

    Gabapentyna jest wszechstronnym lekiem stosowanym u psów w leczeniu bólu neuropatycznego i jako wsparcie w terapii padaczki. Łączenie jej z innymi lekami, jak niesteroidowe środki przeciwbólowe lub trazodon, zwiększa skuteczność leczenia, szczególnie u pacjentów geriatrycznych lub z przewlekłym bólem.

    Dr. Jennifer Hayes (US) lekarka weterynarii, specjalistka farmakologii weterynaryjnej

    Więcej o korzystnym działaniu gabapentyny w artykule "Tabletki uspokajające dla psa - jak odstresować naszego pupila?"

    Dowiesz się w nim:

    • Jakie metody uspokajające dla psa można zastosować?
    • W jakim czasie można spodziewać się szybkich efektów, a które środki wymagają dłuższego okresu podawania, aby uzyskać poprawę?

    Jak podawać gabapentynę?

    Gabapentyna może być podawana doustnie w postaci kapsułki lub tabletki, z jedzeniem lub bez. Jeśli Twój pies nie chce zjeść tabletki możesz podać ją w kawałku smakołyku lub w specjalnych przysmakach do podawania leków.

    Pamiętaj o podawaniu leku zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Podawanie go na własną rękę może skończyć się dla Twojego psa pojawieniem się poważnych skutków ubocznych.

    Co ważne, nie można przerywać nagle podawania preparatu u psów leczonych na padaczkę. Może to spowodować napady padaczkowe z odstawienia.

    Gabapentynę charakteryzuje wysoka biodostępność i szybkie działanie — już po 1 - 2 godzinach widoczne jest zmniejszenie poziomu bólu i uspokojenie pacjenta.

    Karolina Tatarczak doktor nauk weterynaryjnych, ekspertka zoocial.pl
    Zapytaj experta...Jak podawać psu lekarstwa?

    Leki należy podawać psu z ostrożnością. Jest to bardzo ważne, aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie zwierzęcia. 

    Umieść rękę na pysku psa i delikatnie nakłoń jego głowę do góry, w stronę sufitu. Używając drugiej ręki, delikatnie rozchyl dolną szczękę psa i umieść tabletkę głęboko na jego języku. Następnie delikatnie zacznij zamykać pysk psa i delikatnie masuj jego gardło lub lekko dmuchnij mu w nos. Pilnie obserwuj psa, aby upewnić się, że tabletkę została połknięta.

    Pamiętaj:

    Konsultacja z lekarzem weterynarzem:

    Zawsze konsultuj się z weterynarzem przed podaniem jakiegokolwiek leku. Nigdy nie podawaj psu leków przeznaczonych dla ludzi lub innych zwierząt bez wcześniejszej zgody weterynarza.

    Ścisłe przestrzeganie dawkowania:

    Przestrzegaj dokładnych instrukcji dotyczących dawkowania podanych przez weterynarza. Nadmierna dawka leku może być niebezpieczna, a nawet śmiertelna dla psa.

    Obserwacja reakcji:

    Po podaniu leku obserwuj psa pod kątem jakichkolwiek niepokojących objawów lub reakcji ubocznych i niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem, jeśli takie wystąpią.

    Bezpieczne przechowywanie leków:

    Przechowuj leki w miejscu niedostępnym dla psa, aby uniknąć przypadkowego spożycia.

    Podawanie leku:

    Jeśli masz trudności z podaniem leku, poproś weterynarza o wskazówki, jak to zrobić skutecznie i bezpiecznie.

    Przestrzeganie harmonogramu:

    Jeśli lek ma być podawany przez określony czas, nie przerywaj leczenia przedwcześnie, nawet jeśli objawy choroby ustąpiły.

    Interakcje z innymi lekami:

    Jeśli Twój pies już przyjmuje inne leki, upewnij się, że nowo przepisany lek nie wejdzie z nimi w interakcje.

    Dostosowanie diety i aktywności:

    W niektórych przypadkach leczenie farmakologiczne może wymagać również dostosowania diety lub poziomu aktywności psa.

    Dawkowanie gabapentyny

    Jeśli stan twojego psa wymaga stosowania gabapentyny, o jej dawkowaniu powinien decydować lekarz weterynarii. Nie bez powodu jego stosowanie wymaga recepty. Nigdy nie podawaj tego leku swojemu pupilowi na własną rękę.

    Dawki gabapentyny stosowane przy:

    • leczeniu bólu to 5-20 mg/kg m.c. co 8-12 godzin,

    • leczeniu padaczki to 10-20 mg/kg m.c. co 8 godzin (początkowa dawka to zwykle 10 mg/kg m.c. co 8 godzin),

    • leczeniu silnych ataków drgawek 20-30 mg/kg m.c. co 8 godzin,

    • konieczności uspokojenia pacjenta to 5-20 mg/kg m.c. co 8-12 godzin, w zależności od działania.

    Jakie są działania niepożądane w przypadku gabapentyny?

    W przypadku zastosowania gabapentyny u niektórych pacjentów mogą wystąpić skutki uboczne tj. nadmierne uspokojenie i utrata koordynacji (pies zachowuje się jakby był pijany). Objawy te częściej obserwowane są u zwierząt, które przyjmują ten lek po raz pierwszy. Rzadziej zgłaszaną reakcją po zastosowaniu gabapentyny u psów są biegunka i wymioty.

    Skutki oboczne działania leku zazwyczaj mijają w ciągu 24 godzin od jej podania. Jeśli u wojego psa pojawiły się działania niepożądane, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

    Jakie są przeciwwskazania do stosowania gabapentyny?

    Badania wykazują, że w przypadku psów gabapentyna metabolizowana jest przez nerki i wątrobę (u ludzi jedynie przez nerki). Jest to o tyle ważne, że psy z problemami z nerkami lub wątrobą mogą dotkliwiej i dłużej odczuwać skutki uboczne. Gabapentyny nie można stosować również u psów uczulonych na ten lek.

    Z czym nie łączyć gabapentyny?

    Gabapentyny nie należy podawać u psów, które przyjmują tzw. opioidowe leki przeciwbólowe, takie jak hydrokodon lub morfina. Nie należy jej także łączyć z preparatami zobojętniającymi sok żołądkowy. Może się to bowiem wiązać z pojawieniem się poważnych skutków ubocznych.

    Jeśli twój pies przyjmuje jakiekolwiek leki bądź suplementy diety (witaminy, zioła) poinformuj o tym lekarza weterynarii.

    Co zrobić w przypadku przedawkowania?

    Jeśli u psa doszło do przedawkowania gabapentyny jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Zbyt duża dawka leku może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u twojego pupila i wymaga jak najszybszej interwencji.

    Gabapentyna jest lekiem coraz częściej używanym w weterynarii. Jej działanie wymaga stałego monitorowania przez lekarza i jednoczesnej współpracy ze strony właściciela psa. Jeśli więc twój pupil przyjmuje gabapentynę porozmawiaj z weterynarzem na temat możliwych skutków ubocznych i objawach związanych z podawaniem leku.

    Karolina Tatarczak doktor nauk weterynaryjnych, ekspertka zoocial.pl
    Bibliografia
    1. Aghighi SA, Tipold A, Piechotta M, Lewczuk P, Kästner SB. Assessment of the effects of adjunctive gabapentin on postoperative pain after intervertebral disc surgery in dogs. Vet Anaesth Analg. 2012; 39(6):636-46
    2. Gollakner R. Gabapentin. https://vcahospitals.com/know-your-pet/gabapentin
    3. Wagner AE, Mich PM, Uhrig SR, et al. Clinical evaluation of perioperative administration of gabapentin as an adjunct for postoperative analgesia in dogs undergoing amputation of a forelimb. J Am Vet Med Assoc 2010; 236(7):751-756.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci