Koniec roku kalendarzowego niesie dla nas wiele okazji do świętowania. To czas podsumowań, spotkań z rodziną i zabawy. Niestety, dla wielu zwierząt może on okazać się wyjątkowo stresogenny. W szczególności dotyczy to nocy sylwestrowej, kiedy powszechne jest puszczanie fajerwerków. Co zrobić, aby sylwester nie był traumatycznym przeżyciem dla psa?
Spis treści
Źródło: 123rf.com
Dlaczego psy boją się huku petard?
Niewielu właścicieli zdaje sobie sprawę z tego, że strach przed hukiem fajerwerków w noc sylwestrową to w rzeczywistości fobia dźwiękowa wynikająca z predyspozycji genetycznych, niewłaściwej socjalizacji w wieku szczenięcym lub traumatycznych przeżyć w przeszłości (np. wystrzał petardy w niedalekiej odległości). Aż 60% opiekunów czworonogów źle znoszących głośne dźwięki, uznaje jednak, że nie jest to związane z konkretnym wydarzeniem, które mogło wywołać tego typu zachowania.
Warto zaznaczyć, że strach przed nagłym i nieprzewidzianym hałasem jest u zwierząt zupełnie normalny. Pies ocenia ten bodziec jako zagrażający życiu i zdrowiu, w związku z czym stara się przed nim uchronić. Z reakcją patologiczną mamy do czynienia, gdy stopień pobudzenia zwierzaka jest niewspółmiernie wysoki do potencjalnego niebezpieczeństwa oraz gdy powrót do równowagi emocjonalnej trwa zbyt długo. Inaczej ujmując, pies cierpi na fobię, gdy nie adaptuje się do czynnika stresogennego w sposób prawidłowy.
Co ciekawe, omawiane zaburzenia bardzo często towarzyszą lękowi separacyjnemu u psa.
Jakie są objawy strachu przed fajerwerkami?
Symptomy strachu przed petardami można zaobserwować jeszcze przed sylwestrem, bowiem fajerwerki zaczynają być puszczane już na kilka dni przed 31 grudnia. Do niepokojących objawów zaliczyć można:
- rozszerzenie źrenic,
- ziajanie,
- drżenie ciała,
- pocenie się między opuszkami łap,
- niekontrolowane oddawanie moczu i kału,
- opróżnianie zatok okołoodbytowych,
- szczekanie psa,
- chowanie się w cichym i ciemnym miejscu.
Podobne symptomy mogą towarzyszyć również innym głośnym dźwiękom wywołującym stres u psa. Jeśli twój pupil boi się burzy lub hałasu miejskiego (np. przejeżdżającego tramwaju) możesz zakładać, że huk wystrzału petard w sylwestra będzie wywoływał u niego strach.
Czy można psa zostawić w Sylwestra?
Zostawienie psa samego w Sylwestra może być stresujące i niebezpieczne dla zwierzęcia. Hałas związany z fajerwerkami może bardzo niepokoić psy, powodując lęk i stres, a niektóre psy mogą próbować uciekać lub ranić się próbując się schronić. Zaleca się zapewnienie psu bezpiecznego i spokojnego miejsca w domu oraz, jeśli to możliwe, towarzystwa członka rodziny, aby pomóc mu czuć się bezpiecznie.
Jak radzić sobie z psem w Sylwestra?
Zanim udasz się do lekarza weterynarii po leki uspokajające dla psa, zastanów się, w jaki sposób możesz zminimalizować jego strach na własną rękę. Istnieje szereg działań, które pomogą wam przeżyć sylwestrową noc w mniejszym stresie.
Gdy zauważysz, że twój pupil się boi — nie próbuj go pocieszać. Może to wydawać się szokujące i trudne do wykonania, bowiem każdy właściciel widzący swojego psa w strachu pragnie okazać mu wsparcie mentalne. Przyniesie to jednak więcej szkód niż korzyści. W ten sposób utwierdzisz czworonoga w przekonaniu, że jest się czego bać. Jeśli natomiast będziesz zachowywał się neutralnie, twój pies sam dojdzie do wniosku, że nie zagraża mu żadne bezpieczeństwo.
Pod żadnym pozorem nie karć zwierzaka. W ten sposób wzmacniasz jego strach i przyczyniasz się do pogłębienia stresu. Najlepszym rozwiązaniem będzie ignorowanie psa i zachowywanie się w neutralny sposób. Pupil musi widzieć, że fajerwerki nie są dla jego właściciela czymś nadzwyczajnym: "Jeśli opiekun jest spokojny, to może nie zagraża mi niebezpieczeństwo?". Jeśli widzisz, że twój zwierzak jest schowany i towarzyszy mu silny stres — spróbuj zacząć bawić się jego zabawką. Jeśli przyłączy się do ciebie — to bardzo dobrze! Jeśli jednak nie będzie chciał uczestniczyć w zabawie — nie zmuszaj go do niej.
Ogranicz sylwestrowe spacery ze swoim psem do minimum. Zdecydowanie bezpieczniej będzie czuł się w domu. Pamiętaj również, że fajerwerki to nie tylko hałas, ale także błyski. Zasłoń więc okna. Warto również zaadaptować jakieś pomieszczenie na "kryjówkę" dla zwierzaka. Może to być klatka kennelowa lub stół przykryty kocem.
Jeśli organizujesz w dzień sylwestra przyjęcie w swoim domu, warto zaprosić na nie znajomych z psem, który nie boi się fajerwerków. Towarzystwo odważnego przyjaciela z pewnością pokrzepi czworonoga. Drugi pies w domu odwróci również uwagę twojego pupila od wywołujących strach dźwięków. Fobia nie jest zaraźliwa, a odwaga — wręcz przeciwnie.
Do przygotowania pupila na sylwestra warto podejść długodystansowo. Już podczas świąt Bożego Narodzenia możesz zacząć puszczać muzykę w domu. Zacznij od cichych melodii i stopniowo, z dnia na dzień, zwiększaj głośność. W sylwestra z pewnością mało kto oskarży cię o zakłócanie ciszy nocnej, a muzyka może zagłuszyć dźwięki fajerwerków dobiegające z zewnątrz.
Pamiętaj o tym, że po więcej porad warto skontaktować się z psim behawiorystą.
Czy przytulać psa w Sylwestra?
Przytulanie psa w Sylwestra może być dobrym pomysłem, jeśli Twój pies reaguje na hałas fajerwerków lękiem. Ludzkie towarzystwo i przytulenie mogą pomóc psu poczuć się bezpieczniej i zredukować jego stres. Jednak należy pamiętać, że niektóre psy mogą być przewrażliwione na dotyk w stresujących sytuacjach, więc ważne jest obserwowanie reakcji swojego psa i dostosowanie się do jego potrzeb.
Czy warto zaopatrzyć się w odpowiednie leki?
Wielu właścicieli decyduje się na zakup leków uspokajających, które chce podać swojemu zwierzakowi. Biorąc pod uwagę, że terapia ta nie trwa długo i nie jest obciążająca dla organizmu, często okazuje się to być dobrym rozwiązaniem. Ostatnimi czasy na popularności zyskuje gabapentyna dla psa.
Warto zaznaczyć jednak, że dużo farmaceutyków stosowanych w opisywanej sytuacji zaczyna działać dopiero po kilkunastu dniach od rozpoczęcia ich podawania. Z tego względu warto skonsultować się z lekarzem weterynarii już w pierwszej połowie grudnia. Podawanie leków uspokajających zazwyczaj należy rozpocząć już w okresie świąt Bożego Narodzenia, a nawet wcześniej.
Pamiętaj o tym, że za dobór odpowiedniej i bezpiecznej farmakoterapii odpowiada lekarz weterynarii.
Sylwester z psem — podsumowanie
Sylwester z psem może okazać się trudną nocą zarówno dla pupila, jak i dla właściciela. Warto mieć świadomość tego, że strach przed fajerwerkami towarzyszy większości czworonogów w mniejszym lub w większym stopniu. Należy więc zastanowić się, czy ten typ świętowania jest najbardziej optymalny?
Istnieje wiele alternatyw dla petard. Ostatnimi czasy coraz popularniejsze stają się pokazy świetlne. Być może dobrym i nieprzeszkadzającym zwierzakom pomysłem będzie zaopatrzenie się w niehałasujące zimne ognie?
Niestety, nawet jeśli zdecydujemy się na przyjazny dla czworonogów sposób świętowania, fajerwerki to wciąż żywa noworoczna tradycja, której nie sposób zapobiec. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób pomóc psu przetrwać tę trudną noc. Całe szczęście, wiele działań podnoszących jego komfort jesteśmy w stanie podjąć sami. Jeśli jednak to nie wystarcza, z pomocą przychodzi lekarz weterynarii, który zaproponuje ci odpowiednią farmakoterapię uspokajającą i wyciszającą dla twojego zwierzaka.
Bibliografia
- "Dziesięć zasad postępowania w fobiach dźwiękowych u psów" - J. Kudła; Magazyn Weterynaryjny; 11/2015
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.