Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Psy stróżujące - rasy, które znane są z pilnowania

Opublikowane: 19:07 Przeczytasz w: 6 min

Psy stróżujące alarmują opiekuna o zagrożeniu. Ich zadanie polega też na obronie swojego właściciela przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Dowiedz się, jakie rasy nadają się do stróżowania.

Spis treści

    Czym wyróżniają się psy stróżujące? 

    Pod pojęciem "pies do pilnowania" kryją się dwie podstawowe grupy czworonogów: psy stróżujące oraz psy obronne. Te pierwsze odznaczają się skłonnością do alarmowania domowników czy właścicieli w każdej sytuacji, która dla pupila wydaje się nietypowa lub warta zauważenia. Pies stróżujący, którego atutem jest natychmiastowe informowanie o zbliżającym się intruzie, obcym pojeździe, odmiennej niż zazwyczaj sytuacji, itp., wyróżniają się silnym związaniem z terenem, na którym mieszkają lub którego pilnują. Są one czujne, zazwyczaj też mniej pewne siebie, co powoduje wzmocnienie ich zamiłowania do ochrony terytorium. 

    Top 4 ras psów stróżujących 

    Poniżej zebraliśmy kilka najbardziej popularnych ras psów stróżujących, które świetnie nadają się do ochrony domu, posesji, czy terenu zakładu. 

    Polski owczarek podhalański 

    Jest to pies pasterski oraz pies-stróż, który szczekaniem od razu daje znać o zbliżającym się obcym osobniku. Owczarek podhalański nie należy do ras psów agresywnych oraz obronnych, jednak w razie konfrontacji, może się zdarzyć, że zaatakuje intruza. Świetnie wejdzie w rolę psów stróżujących. Warto dodać, że odczuwa silną więź z człowiekiem, uwielbia czułości i zabawy, cechuje go łagodność i cierpliwość. 

    Yorkshire terrier 

    To niesłychanie czujny, niewielki, lecz bardzo odważny pies stróżujący, który nieustępliwym szczekaniem poinformuje opiekuna o każdym zdarzeniu, mającym miejsce w okolicy. Wykazuje silny instynkt terytorialny oraz oddanie właścicielowi. 

    Airedale terrier 

    To spokojny pies stróżujący, który ujada w sytuacji zagrożenia, czym zwraca uwagę opiekuna na zbliżanie się potencjalnego niebezpieczeństwa. Charakteryzuje się silnym instynktem terytorialnym. Airedale terrier jest czuły, energiczny, ale też uparty i niezależny, co oznacza, że właściciel musi więcej pracować z takim pupilem. 

    Bernardyn 

    Bernardyny ta rasa psów, która jest niezwykle łagodna, pozbawiona agresji czy nawet chęci do kontrofensywy, w razie ataku. Jednak dzięki postawnej budowie ciała, gabarytom oraz groźnemu wyglądowi, bernardyny sprawdzają się w roli stróża domu oraz posesji. Te psy stróżujące potrzebują kontaktu z człowiekiem. 

    Psy obronne: najlepsze rasy do pilnowania 

    Jaki zatem jest być pies obronny? To zwierzę, które swoim wyglądem, głosem oraz zachowaniem daje do zrozumienia, że będzie broniło domu, posesji i "swoich ludzi" do skutku, czyli aż intruz opuści jego teren. Taki pies potrafi kompletnie oddać się obronie swojego właściciela, a także terytorium, którego pilnuje. Jednym z przykładów takich czworonogów jest pies pracujący w policji czy innych służbach mundurowych. Nierzadko ten rodzaj zwierząt domowych wykazuje skłonność do agresji, odnotowuje się także próby dominacji nad opiekunem, czy innymi członkami stada (w rozumieniu psa są to członkowie rodziny). Dlatego takie psy powinny mieć odpowiedzialnych właścicieli. 

    Owczarek niemiecki 

    Owczarek niemiecki to idealny pies obronny oraz alarmujący. To również jeden z najinteligentniejszych psów. Poinformuje o zagrożeniu głośnym szczekaniem, odstraszy przeciwnika nieprzyjaznym wyglądem, ale też przystąpi do obrony, jeśli sytuacja będzie tego wymagała. Te zwierzaki są doskonałymi towarzyszami rodzin, dlatego powinny jak najwięcej czasu spędzać z właścicielami. 

    Moskiewski pies stróżujący 

    Te psy obronne są uznawane za wyjątkowo agresywne, dlatego należy przykuć dużą uwagę do właściwego wychowania pupila oraz eliminowania u nich tendencji do dominacji. To ogromne psy, których już sam wygląd budzi respekt. Wobec obcych mogą być nieprzyjazne, jednak dobrze prowadzone przez opiekuna, odpłacą się oddaniem. 

    Mastif tybetański 

    Z natury są mądrymi, spokojnymi, łagodnymi psami, lecz kiedy zostaną sprowokowane, mogą zaatakować. Te psy obronne to idealni stróże domu oraz posesji. Mastify tybetańskie potrzebują angażujących zabaw z właścicielem oraz częstych kontaktów z innymi psami. 

    Owczarek środkowoazjatycki 

    To inteligentny pies o silnym charakterze, który źle znosi samotność i odznacza się nieufnością wobec obcych. Bardzo mało szczeka, jednak świetnie zda egzamin na stróża domu. Psy tej rasy nie należą do zwierząt, które łatwo się układa i prowadzi, dlatego ich opiekun powinien rozważnie i świadomie je tresować. 

    Pies stróżujący – szkolenie 

    Psy stróżujące już od szczeniaka powinny być odpowiednio szkolone. Wychowania psów obronnych, zwłaszcza należących do ras agresywnych, nie należy zostawiać przypadkowi. Tylko konsekwentne i umiejętne podejście do procesu wychowawczego pupila przyniesie sukces oraz radość z posiadania psa. 

    Pies obronny oraz pies stróżujący alarmujący już od szczenięctwa powinny być poddawane fachowej tresurze. Jeśli właściciel nie dysponuje odpowiednimi umiejętnościami oraz wiedzą w tym zakresie, powinien zdać się na pomoc specjalisty, czyli np. psiego tresera oraz/lub behawiorysty. 

    Jak wybrać psa do pilnowania domu i posesji? 

    Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania: jakiego psa pragnę, czego od niego oczekuję oraz co mogę mu zaoferować. Jednym najbardziej będzie odpowiadał pies rodzinny, który doskonale wejdzie w rolę stróża domu, innym — typowy pies ochroniarz, który głównie przebywa na dworze i strzeże pana domu oraz posesji. Pupila należy też dobrać do stylu życia twojej rodziny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy zaznajomić się z naturalnymi cechami danej rasy: czy jest to pies przyjazny wobec ludzi, czy raczej nieufny wobec obcych, czy łatwo i chętnie się uczy, czy jest uparty i oporny na wiedzę, czy lubi aktywność czy bardziej ceni sobie spokój itp. 

    Pies stróżujący = pies agresywny? 

    Pamiętajmy, że pies to obowiązek. Psy stróżujące, szczególnie takie, które uchodzą za obronne, mogą wykazywać się agresywnością. Jeśli zaatakują obcą osobę i zrobią jej krzywdę, jako właściciele psów możemy spodziewać się, że zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej oraz/albo karnej. Dlatego na opiekunie psa stróżującego spoczywa obowiązek właściwego wychowania pupila (by był mu bezwzględnie posłuszny) oraz zabezpieczenia terenu posesji tak, by pies nie mógł się z niej wydostać. 

    To, że posiadamy psa stróżującego, nie oznacza jednak, że automatycznie staliśmy się właścicielami psa agresywnego. Dużo zależy od osobniczych cech danej rasy oraz od właściwego wychowania i prowadzenia zwierzęcia. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci