• Kot
 • Mam kota
 • Akcesoria dla kota

Jak w prosty sposób zrobić samemu drapak dla kota?

Opublikowane: 27.04.202319:58 Przeczytasz w: 5 min

Coraz więcej osób woli tworzyć kreatywne rzeczy samodzielnie niż wykorzystywać produkty zakupione w sklepach. Taka opcja jest nie tylko tańsza, ale także sprawia mnóstwo przyjemności. Dotyczy to również kociarzy, którzy doskonale wiedzą, jak ważnym elementem w domu jest drapak. Dlaczego więc nie zrobić go samodzielnie i tanim kosztem ocalić swoje meble przed kocimi pazurkami? Sprawdź, jak w prosty sposób zrobić drapak dla kota.

Spis treści

  Dlaczego drapak jest ważny dla pupila? 

  Koty mają zapisaną w genach potrzebę drapania, ponieważ w ten sposób ścierają swoje pazury. Ponadto wzmacniają mięśnie łap i więzadeł odpowiedzialnych za ich wysuwanie. Gruczoły znajdujące się między opuszkami wydzielają feromony, dzięki którym koty oznaczają teren. W ten sposób przekazują wiadomość dla innych zwierząt w najbliższym otoczeniu. Drapanie jest dla kota ważne również dlatego, że rozładowuje wtedy swoje emocje, niweluje stres i odreagowuje nieprzyjemne doświadczenia. Ich naturalna potrzeba drapania nie powinna być tłamszone, dlatego drapak jest kompromisem pomiędzy kocią fizjologią a nienaruszonymi meblami. Czy istnieje idealny drapak dla kota? Tak - to taki, który zbudujesz samodzielnie.  

  Wybierz drapak dostosowany do preferencji twojego kota  

  Zanim przystąpisz do projektowania drapaka, zastanów się, które miejsce domu będzie odpowiednie. Lokalizacja musi być dla kota atrakcyjna, inaczej twój mruczek nawet nie spojrzy na zabawkę. Planując konstrukcję weź pod uwagę rozmiar swojego czworonożnego przyjaciela, gdyż nie każdy drapak jest odpowiedni dla dużych kotów. Warto też zwrócić uwagę na to, czy zwierzę preferuje poziome, czy pionowe powierzchnie. To bardzo istotne, ponieważ jeżeli woli poziome płaszczyzny, to i tak zamiast mięciutkiej tuby wybierze dywan.  

  Jak zrobić prosty drapak — rodzaje drapaków 

  Jeżeli już oceniliśmy, co lubi nasz pupil, a czego nie, przejdźmy do działania. Wykonanie kociego drapaka wcale nie należy do skomplikowanych czynności. Wystarczy trochę cierpliwości i odpowiednie materiały. Konstrukcja zależy od ciebie - może być zrobiona z kartonu, rury PCV czy nawet gałęzi. Istnieje szerokie pole do popisu w tej kwestii.  

  Idealny drapak dla kota - zrób sam.

  Idealny drapak z deski dla dużego kota 

  Najprostszy drapak wykonamy z kawałka starego, mocnego dywanu zamocowanego na desce, którą wystarczy położyć na podłodze. Taką wykładzinę można też przykleić na ścianie lub na bok szafy. I chociaż taki drapak nie należy do najbardziej designerskich, to żaden zwierzak nie będzie w stanie przejść obok niego obojętnie. 

  Stabilny drapak z rury PCV 

  Twój pupil podziękuje ci za taki drapak, jednak należy zwrócić uwagę na to, aby był stabilny. Na samym początku przygotuj więc solidną podstawę z wyciętych z płyty małych kwadratów. Następnie obij je starą wykładziną przy użyciu zszywacza do mebli, po czym przymocuj do niej rurę. Najlepiej wykorzystać do tego wkrętarkę i wkręty. Dalej skróć rurę piłą i połącz z przygotowaną wcześniej częścią wedle twojego pomysłu. Na koniec owiń plastikowe części sznurkiem sizalowym lub jutowym, dzięki czemu drapak będzie cieszył oko.  

  Tekturowy drapak dla kota 

  Tu ogranicza cię jedynie wyobraźnia, ponieważ tektura jest na tyle wdzięcznym materiałem, że da się z niego zbudować niemal wszystko. Możesz pokusić się o wysoki drapak, aby twój kot mógł się po nim wspinać lub niższy z miejscem na legowisko. Warto połączyć ze sobą kilka kartonów i skonstruować korytarz. Do środka możesz wrzucić ulubione zabawki zwierzaka oraz specjalną matę, aby zwierzę mogło drapać pazury.  

  Drapak z gałęzi 

  Jeżeli twój pupil przynosi ci do domu niespodzianki w postaci patyków, to ten drapak jest dla niego. Do jego wykonania potrzebne są grube gałęzie (można pokusić się o niewielki konar), które należy połączyć ze sobą za pomocą kątowników w sposób zupełnie dowolny. Ważne jest to, aby wywiercić otwór w płycie wiórowej stanowiącej podstawę. Umieść drapak na podstawie, po czym owiń gałęzie i niektóre części poziome sznurkiem. Możesz także przygotować zwierzakowi miejsce do spania i położyć jego ulubiony koc. Wówczas drapak sprawdzi się jako miejsce odpoczynku.  

  Koty kochają drapaki  

  Jak widać, solidny, ale dobrze prezentujący się drapak można zrobić tanio. Jego stworzenie to doskonała zabawa dla ciebie i niezastąpiony gadżet dla twojego kota. Kupując drapak w sklepie, na pewno oszczędzasz czas, ale nie pieniądze i satysfakcję z samodzielnie wykonanej pracy. Zaletą konstrukcji jest to, że możesz umieścić ją w dowolnym miejscu w mieszkaniu: w salonie, przedpokoju czy sypialni. Jej rozmiar i sposób wykonania zależą od ciebie. Musisz jedynie zaopatrzyć się w odpowiednie produkty budowlane oraz akcesoria atrakcyjne dla twojego mruczka.  

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.