Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Psy ras brachycefalicznych — które rasy mają płaskie kufy?

Opublikowane: 10:37 Przeczytasz w: 8 min

Psy brachycefaliczne cieszą się ogromną popularnością. Niestety, słodki wygląd często niesie za sobą poważne kłopoty ze zdrowiem. Poznaj rasy brachycefaliczne i dowiedz się, skąd wynikają ich problemy.

Spis treści

    Psy z płaskim pyskiem to marzenie wielu osób. Są niezwykle urocze a przy tym — zazwyczaj — bardzo drogie. Dodaje im to prestiżu i sprawia, że stają się po prostu modne. Amatorzy ras brachycefalicznych rzadko jednak zdają sobie sprawę z tego, jak wiele zagrożeń niesie za sobą nieodpowiedzialne rozmnażanie zwierząt z taką budową anatomiczną. W dalszej części artykułu przyjrzymy się najchętniej wybieranym psom z krótkim pyskiem, a następnie powiemy kilka słów na temat zespołu brachycefalicznego.

    Syndrom ras brachycefalicznych – na czym polega?

    Syndrom brachycefaliczny (ang. brachycephalic airway syndrome) nie jest chorobą a jedynie zespołem objawów, który dotyczy psów z płaskimi, skróconymi kufami i krótkim nosem. Tak specyficzna budowa skutkuje tym, że ich nozdrza są węższe, a podniebienie miękkie jest dłuższe i bardziej obwisłe. Nierzadko język często zajmuje znaczną część przestrzeni w jamie ustnej. To wszystko prowadzi do wielu potencjalnie niebezpiecznych objawów, takich jak:

    • Problemy z oddychaniem – skrócony pysk, przerośnięte podniebienie miękkie i węższe nozdrza powodują trudności w swobodnym przepływie powietrza. To może prowadzić do duszności, kaszlu, świszczącego oddechu i zwiększonego wysiłku przy oddychaniu, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej lub w ciepłym otoczeniu.

    • Przegrzewanie się  ze względu na ograniczone zdolności termoregulacji, psy brachycefaliczne są bardziej narażone na przegrzewanie się. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do udaru cieplnego.

    • Problemy dentystyczne – niejeden pies rasy brachycefalicznej doświadcza wady zgryzu. Wszystkie 42 zęby zwyczajnie nie mieszczą się w zbyt krótkim pyszczku, co prowadzi do stłoczenia. Przez to zwierzę bardziej narażone jest na choroby przyzębia.

    • Choroby układu sercowo-naczyniowego zwężone nozdrza i oddychanie przez otwór ustno-gardłowy mogą wywoływać nadciśnienie w drogach oddechowych, co wpływa negatywnie na funkcjonowanie serca.

    • Zapalenie spojówek i inne problemy z oczami płytkie oczodoły uniemożliwiają całkowite zamknięcie szpary powiekowej, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do chorób i zwyrodnień.

    • Problemy z jedzeniem u niektórych osobników przerost podniebienia miękkiego jest tak duży, że może powodować ulewanie pokarmu i problemy z przełykaniem.

    Oczywiście wymienione objawy nie występują w takim samym natężeniu u wszystkich psów ras brachycefalicznych. Wiele zależy od genów oraz opieki, jaką otaczamy danego psa.

    Psy ras brachycefalicznych

    Mops

    Jedna z najpopularniejszych ras zaliczanych do grupy psów brachycefalicznych. Waga mopsów zazwyczaj nie przekracza 9 kilogramów. Z charakteru są to zwierzęta wesołe i bardzo żywiołowe. Niestety, często budowa anatomiczna uniemożliwia im cieszenie się życiem i pełną aktywnością.

    Przez dekady hodowcy dążyli do maksymalnego skrócenia pyska mopsa, co doprowadziło do nasilenia objawów syndromu brachycefalicznego. Współcześnie trwają prace nad odwróceniem tej tendencji, jednak wiele mopsów ciągle cierpi na choroby dróg oddechowych i poważne problemy z oczami.

    Buldog angielski

    Buldogi angielskie to średniej wielkości psy o masywnym ciele i krótkim pysku. Wyróżnia je spokojne usposobienie i stoicki charakter. Niestety, budowa anatomiczna tych zwierzaków często uniemożliwia im jakąkolwiek większą aktywność fizyczną.

    Wiele buldogów angielskich doświadcza wszystkich objawów syndromu ras brachycefalicznych. Cierpią na problemy z oddychaniem, kłopoty okulistyczne i stomatologiczne. W skrajnych przypadkach wymagają chirurgicznej interwencji lekarza weterynarii.

    Buldog francuski

    Ta jedna z najpopularniejszych w ostatnich latach ras psów z krótkim pyszczkiem. Są niewielkie, bardzo żywe i ciekawskie. Wbrew pozorom uwielbiają aktywność fizyczną, a przy tym są niezwykle towarzyskie zarówno w stosunku do ludzi, jak i innych zwierząt.

    Buldożki francuskie nie cierpią na tak wiele problemów zdrowotnych, jak ich angielscy kuzyni. Mimo wszystko trzeba zadbać o to, aby rodowód psa pochodził z FCI a hodowla była naprawdę sprawdzona. W ten sposób zmniejszamy ryzyko niepokojących objawów.

    Shih tzu

    To niezwykle popularne, malutkie psiaki o pięknym i stale rosnącym włosiu. Shih tzu mają skrócone pyszczki, dlatego cierpień na problemy zdrowotne związane z układem oddechowym. W tej rasie skrajne przypadki syndromu brachycefalicznego występują rzadko.

    Warto jednak pamiętać, że kupowanie rasowego psa powinno być dobrze przemyślane. Popularność rasy sprzyja powstawaniu pseudohodowli a tym samym rozmnażaniu psów o skrajnej budowie anatomicznej.

    Bokser

    Boksery to niezwykle energiczne i bardzo wesołe psiaki. Lubią pracować z człowiekiem a wiele z nich bierze aktywny udział w uprawianiu sportów kynologicznych. Mimo wszystko ze względu na spłaszczoną kufę rasa zalicza się do grupy psów brachycefalicznych.

    Boksery miewają kłopoty z oczami. Pies pochodzący z dobrej i sprawdzonej hodowli nie powinien mieć jednak żadnych większych problemów z oddychaniem. Rasa nie jest już tak popularna jak kilka dekad temu, dlatego liczba pseudohodowli spadła. Mimo wszystko podczas wyboru szczeniaka trzeba dokładnie weryfikować jego pochodzenie.

    Pekińczyk

    Pekińczyki to bardzo urodziwe małe psiaki. Ich charakter jest jednak dosyć stateczny. Zachowały dostojność swoich przodków, którzy towarzyszyli chińskim cesarzom. Jako drugi pies w domu pekińczyk może okazać się trudny do ułożenia. To zdecydowanie towarzysz jednego człowieka, który nie przepada za dziećmi i może mieć problem z akceptacją innych zwierząt.

    Pekińczyki to psy zaliczane do grupy ras brachycefalicznych. Rozmnażane w nieumiejętny sposób mogą cierpieć na problemy z oddychaniem. Nierzadko występują u nich również poważne choroby oczu, w tym wypadanie gałki ocznej.

    Gryfonik belgijski

    Gryfonik to bardzo sympatyczny, wesoły i łatwy do ułożenia piesek. Z natury unika konfliktów, nie jest hałaśliwy i bardzo ceni sobie pracę z człowiekiem. Rasa nie cieszy się bardzo dużą popularnością, ma jednak swoich miłośników także w Polsce.

    Gryfoniki z natury są zdrowe i odporne. Ze względu na spłaszczoną kufę mogą cierpień na problemy stomatologiczne. Ich oczy również wymagają stałej pielęgnacji. Ze względu na płytko osadzone zęby należy unikać podawania tym psiakom twardych gryzaków i intensywnej zabawy w szarpanie.

    Mastif angielski

    To największy psiak na naszej liście. Potężny molos może ważyć nawet 100 kilogramów! Jest doskonałym psem stróżującym, ale dobrze ułożony nie wykazuje nieadekwatnych do sytuacji zachowań agresywnych. To spokojny i nieco flegmatyczny angielski dżentelmen.

    Mastify angielskie to psy brachycefaliczne. Rasa nie należy do szczególnie popularnych, dlatego hodowcy przykładają dużą wagę przede wszystkim do zdrowia i prawidłowej budowy anatomicznej. Przedstawiciele rasy rzadko cierpią na silne problemy zdrowotne związane z ich spłaszczoną kufą.

    Jak dbać o rasy brachycefaliczne?

    Zespół brachycefaliczny nie jest chorobą, dlatego nie może zostać wyleczony. Mimo wszystko można zrobić wiele, aby zadbać o komfort życia psa ze spłaszczonym pyskiem. Co możesz zrobić?

    • Zadba o odpowiednią wentylację. Ze względu na ich anatomię, psy brachycefaliczne mogą mieć trudności z oddychaniem. Upewnij się, że przebywają w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, zwłaszcza w ciepłe dni.

    • Unikaj wysiłku w gorące dni. Te rasy są podatne na przegrzewanie się, co może prowadzić nawet do udaru cieplnego. Ogranicz aktywność na zewnątrz w gorące dni i unikaj spacerów w najgorętszych godzinach.

    • Zadbaj o odpowiednią wagę. Nadwaga może jeszcze bardziej utrudnić oddychanie psom brachycefalicznym. Utrzymuj je w zdrowej wadze, dostosowanej do ich budowy i wieku.

    • Regularne kontrole u weterynarza. Psy brachycefaliczne są narażone na różne problemy zdrowotne. Regularne wizyty u weterynarza pomogą wykryć i leczyć ewentualne nieprawidłowości na wczesnym etapie.

    • Zadbaj o higienę. Obszar w fałdach skóry psów brachycefalicznych trzeba regularnie czyścić i suszyć, aby uniknąć powstawania infekcji i podrażnień. Upewnij się także, że oczy i uszy pozostają czyste.

    • Dobra dieta. Odpowiednio zbilansowana dieta o niskiej zawartości tłuszczu i odpowiednią ilością błonnika pomoże utrzymać prawidłową masę ciała psa i zapewnić jego zdrowie.

    • Kup specjalistyczne akcesoria: Dla psów brachycefalicznych są dostępne specjalne miski, czy obroże, które poprawiają komfort życia psa.

    • Unikaj długotrwałego wysiłku. Psy brachycefaliczne mają trudności z oddychaniem, więc staraj się nie narażać je na zbyt długie spacery, szczególnie w cieplejsze dni.

    • Poznaj niebezpieczne objawy. Naucz się rozpoznawać symptomy problemów zdrowotnych specyficznych dla tych ras, takich jak trudności w oddychaniu, suchość oczu, kichanie czy nadmierne ślinienie.

    Pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby unikać pseudohodowli. Poważne wady anatomiczne są wynikiem nieprawidłowego planu hodowlanego. Jeżeli chcesz kupić psa ze spłaszczoną kufą, wybieraj sprawdzonych i legalnych hodowców. Oczywiście w grę wchodzi również adopcja psa ze schroniska. Wówczas musisz jednak liczyć się z możliwością wystąpienia nasilonych objawów syndromu brachycefalicznego.

    Bibliografia
    1. Daniel Koch, "Zespół oddechowy ras krótkoczaszkowych – najnowsze informacje na temat patofizjologii i leczenia", Magwet

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci