Jakie rasy psów do policji? Psy policyjne są specjalistycznie wyszkolonymi czworonogami, którym przydzielono konkretne zadania, takie jak m.in. tropienie ludzi, wyszukiwanie zapachu narkotyków lub materiałów wybuchowych. Dowiedz się, jak się je uczy oraz jakie rasy psów mogą służyć w policji oraz innych służbach.
Spis treści
Psy policyjne. Jakie rasy mogą służyć w policji? Źródło: 123rf.com
Czym zajmują się psy policyjne?
Psy policyjne wykonują bardzo ważną pracę w policji. Jedne są szkolone do wyszukiwania zapachów narkotyków bądź zwłok ludzkich czyli nosework, czy materiałów wybuchowych, jeszcze inne do tropienia (ludzi, rzeczy oraz śladów, np. pozostawionych przez sprawcę jakiegoś przestępstwa lub przez ofiarę). Kolejna grupa psów służbowych zajmuje się ratownictwem, czyli ratowaniem ludzi spod gruzów budynków, z lawin bądź topiących się w wodzie (ten rodzaj psich zadań określa się mianem ratownictwa wodnego). Psów policyjnych używa się również do patrolowania, wówczas wraz ze swoim przewodnikiem ochraniają one m.in. imprezy masowe, ważne obiekty czy demonstracje. Tych psich specjalistów odnotowuje się najwięcej.
Warto podkreślić, że jeden pies policyjny może zajmować się konkretnym zadaniem. Zatem psy szkolone są wyłącznie do wykrywania narkotyków albo tylko do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, czy poszukiwania ludzi.
Jakie rasy psów do policji?
Aby być policyjnym psem, należy posiadać odpowiednie cechy. Na potrzeby policji szuka się czworonogów, które wykazują się odwagą, siłą, zwinnością, nienagannym posłuszeństwem w stosunku do opiekuna, wspaniałym węchem, wzrokiem i słuchem, ale także odpornością na czynniki zewnętrzne, takie jak dym, wystrzały, zbiegowisko ludzi, inne zwierzęta, itp.
Psem policyjnym może być osobnik, który jest zdrowy, młody (szkolenie psów policyjnych powinno się rozpocząć zanim skończy on 2 lata) oraz rasowy. Preferowane rasy psów pracujących dla policji to przede wszystkim owczarki niemieckie. Jednak nie tylko ta psia rasa potrafi świetnie współpracować ze swoim opiekunem i nienagannie wykonywać obowiązki. W służbach mundurowych spotyka się też m.in. psy rasy malinois, owczarki holenderskie, labradory retrievery, rottweilery, golden retrievery, terriery walijskie oraz nowofunlandy.
Co to znaczy K9?
K9 to skrót używany w odniesieniu do psów, zwłaszcza w kontekście policyjnym lub wojskowym. Litera "K" oznacza "Canine" (ang. "pies") oraz "9" jest homofonem angielskiego słowa "nine" (pol. "dziewięć"), co odnosi się do pozycji, jaką zajmuje litera "I" w alfabecie angielskim, tworząc w ten sposób symbol oznaczający psa. Skrót "K9" jest często używany w nazwach jednostek policyjnych lub wojskowych odpowiedzialnych za szkolenie i pracę psów pracujących, takich jak psy tropiące.
Jakie psy do poszukiwań?
Oto lista ras psów często wykorzystywanych do poszukiwań:
- Labrador retriever
- Golden retriever
- Border collie
- Belgia malinois
- Springer spaniel
- Labradoodle
- Bloodhound
- Beagle
- Owczarek niemiecki
Na czym polega szkolenie psów policyjnych?
Tresura psów policyjnych zajmuje od kilku do kilkunastu miesięcy intensywnej nauki i wspólnej pracy zwierzaka oraz jego opiekuna. Podczas tego okresu między czworonogiem a przypisanym do niego pracownikiem policji zawiązuje się silna więź, dzięki której pies staje się oddanym i posłusznym współpracownikiem człowieka, a opiekun dba o podległe mu zwierzę. Pies policjant musi nauczyć się także wzorowego posłuszeństwa wobec swojego przewodnika.
Mając na uwadze rozmaite zadania psów policyjnych, podczas szkolenia na psa służbowego, zwierzak uczy się konkretnego fachu, czyli np. identyfikacji śladów zapachowych ludzi, poszukiwania narkotyków, wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich, czy osób zaginionych.
Samo szkolenie powinno obejmować jednego psa i tego samego opiekuna. Jeśli z jakichś powodów zwierzę lub człowiek nie mogą dokończyć procesu szkoleniowego, tresurę rozpoczyna się już w nowym składzie od początku.
Obecnie odchodzi się od metod szkoleniowych, które polegały przede wszystkim na karaniu niewłaściwych zachowań psa, a zmierza się w kierunku nagradzania oczekiwanych działań i aktywności czworonoga.
Kto szkoli psa policyjnego?
Szkoleniem psów policyjnych zajmuje się Zakład Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie z siedzibą w Sułkowicach. Trenerzy z tego ośrodka szkolą około 150 psów w ciągu roku.
Wyszkolone zwierzęta pracują nie tylko dla polskiej policji. Ich umiejętności są doceniane także w innych służbach, np. w straży granicznej, służbach celnych, w wojsku, straży pożarnej, itp. Na tę chwilę w naszym kraju pracuje około 900 psów policyjnych oraz około 600 zwierząt szkolonych na potrzeby pozostałych służb.
Ile lat ma pies policyjny?
Długość pracy w policji jest uzależniona od konkretnego czworonoga, jego indywidualnych cech, stanu zdrowia oraz chęci do współpracy. Zwykle psy nadają się do służby do 8. lub 10. roku życia.
Treserzy z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach uczą młode psy, które nie skończyły 2. roku życia. Nierzadko jednak już dorosłe zwierzęta jeszcze niejednokrotnie uczestniczą w kursach doszkalających, które stanowią pomoc nie tylko dla czworonoga, ale też jego przewodnika.
W wieku około 10 lat psi policjant przechodzi na emeryturę, gdzie opiekę bierze nad nim dotychczasowy opiekun, albo inna wyznaczona do tej roli osoba, bądź placówka.
Nie każdy pies nadaje się do pracy w policji lub w innych służbach mundurowych. Wybrany do wykonywania określonego zadania czworonóg musi reprezentować szereg cech, które predysponują go do danego działania. Psy policyjne muszą być zdrowe, mieć doskonały węch, słuch i wzrok.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.