Dobra relacja dziecka i psa nie jest taka łatwa do zbudowania, o ile zależy nam na dobrostanie psychicznym nie tylko pociechy, ale i czworonoga. Wiele psów obawia się dzieci, warczy na nie, nie chce mieć z nimi bliskiego kontaktu, albo czuje się źle w ich towarzystwie. Zobacz, co może być tego przyczyną i jak to zmienić.
Spis treści
Nurtują Cię pytania typu: Czy dziecko powinno wychowywać się z psem? Jak pies reaguje na dziecko? Czy mój pies zaakceptuje dziecko? Jaki wpływ ma pies na dziecko? Tak? Dobrze trafiłeś, bo w niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na każde z nich, a nawet więcej!
Czy dziecko powinno wychowywać się z psem?
Wychowywanie się z psem może być korzystne dla dziecka. Dziecko wychowujące kota lub psa uczy odpowiedzialności, empatii i szacunku do zwierząt od najmłodszych lat. Jednak ważne jest, aby rodzice zapewnili bezpieczne warunki i nadzór, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa dziecka oraz psa. Dobrym pomysłem jest również edukacja dziecka na temat prawidłowego zachowania się wobec zwierząt, aby promować harmonijną relację między nimi.
Jaki wpływ ma pies na dziecko?
Posiadanie psa może mieć pozytywny wpływ na dziecko, wspierając jego rozwój emocjonalny poprzez naukę empatii, odpowiedzialności i współczucia. Interakcja z psem może również pomóc dziecku w radzeniu sobie ze stresem i poprawie nastroju, poprzez wyzwalanie hormonów szczęścia takich jak oksytocyna. Ponadto pies może zachęcać dziecko do aktywności fizycznej poprzez zabawę na świeżym powietrzu, co przyczynia się do ogólnego zdrowia i dobrej kondycji fizycznej dziecka.
Poznaj najlepsze rasy psów dla dzieci.
Jak pies reaguje na dziecko?
Psy, według powszechnej opinii raczej rzadziej niż częściej są wielkimi fanami małych dzieci i przytulania. Maluchy mogą być dla co bardziej wrażliwych psów zbyt głośne, chaotyczne, ruchliwe, nieczytelne w ruchach i zbyt dominujące. Polegać to może na sposobie, w jaki dzieci dotykają psy — bardzo gwałtowny, często dla psa nieprzyjemny, na podbieganiu do psa szybko czy braniu go na ręce. Całowanie w pysk, przytulanie się do szyi, leżenie na psie — wszystko to dla czworonoga jest bardzo nieprzyjemne, dominujące i zawłaszczające jego przestrzeń osobistą. Oczywiście istnieją psy, które wręcz kochają tego typu pieszczoty, ale to zdarza się raczej rzadko. Niestety większość psów jest do tego zmuszana i wykazuje tzw. wyuczoną bezradność, co często mylone jest z byciem zrelaksowanym.
Posiadanie psa to również obowiązki wobec niego — nie może on służyć człowiekowi za zabawkę i umilacz czasu dla dziecka. Ma on swoje potrzeby i emocje, które należy respektować.
Tych rzeczy nie pozwalaj dziecku robić wobec psa
Aby zbudować dobrą relację psa i dziecka, absolutnie nie pozwalaj dziecku na:
- wchodzenie do klatki dla psa czy na posłanie i przytulanie oraz całowanie psa, kiedy ten śpi;
- wkładanie rąk do miski pa, gdy ten je;
- ganianie psa, gdy ten ma zabawkę (psy nie lubią bawić się w tzw. berka);
- przytulanie psa poprzez obejmowanie szyi, całowanie głowy;
- kopanie i bicie psa;
- zmuszanie psa do pieszczot np. przytrzymując go na siłę;
- nabiegania na psa i szczekania na niego lub krzyczenie;
- nagłe branie psa na ręce.
Tych rzeczy nie pozwalaj robić psu wobec dziecka:
Aby zbudować dobrą relację, musisz również zadbać o komfort psychiczny dziecka, dlatego nie pozwalaj psu na:
- skakanie na dziecko i przewracanie go;
- bawienie się z dzieckiem jak z innym psem (wchodzenie na niego, kopulowanie w zabawie, mocne gryzienie);
- bieganie za dzieckiem i łapanie za nogawkę oraz szarpanie częściami jego garderoby;
- "pasienie" dziecka (jest to zachowanie raczej dystansujące i trzeba pracować nad nim z psim behawiorystą).
Czy dziecko może przytulać odpoczywającego psa?
Absolutnie nie! Pies ma w domu prawo do odpoczynku i relaksu. Podchodzenie do śpiącego psa i przytulanie go na siłę może spowodować, że nawet najłagodniejszy pies zacznie warczeć i ugryzie, a na pewno będzie czuł się bardzo niekomfortowo, co może wywołać konieczność wizyty u behawiorysty i inne, poważniejsze konsekwencje. Warto wytłumaczyć to dziecku i pozwalać na przytulanie psa jedynie, kiedy ten sam podejdzie do dziecka.
Dzieci często interpretują zachowania psów jako formy zabawy, podczas gdy psy mogą reagować instynktownie, broniąc swojego terytorium lub zasobów, co prowadzi do niepożądanych reakcji, takich jak agresja. Ważne jest, aby edukować dzieci na temat właściwych interakcji z psami i szanowania ich przestrzeni.
Dr. Sarah Heath (UK) behawiorystka zwierząt, specjalistka w zakresie relacji człowiek-zwierzęSzczęśliwe dziecko z psem Portret małego chłopca ze zwierzakiem 123rf.com
Czy mój pies zaakceptuje dziecko?
Zaakceptowanie dziecka przez psa zależy głównie od indywidualnych cech i doświadczeń danego psa oraz sposobu, w jaki zostanie wprowadzone nowe dziecko do jego życia. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednie wprowadzenie i nadzór, aby pies mógł stopniowo przyzwyczaić się do obecności dziecka i pozytywnie zareagować na nową sytuację. Regularne monitorowanie zachowań psa i krok po kroku wprowadzanie go do interakcji z dzieckiem może pomóc w budowaniu pozytywnej relacji między nimi.
Młodsze dzieci i pies — jak przywrócić psu komfort psychiczny w relacji?
Jeśli relacja dziecka i psa jest napięta, warto przede wszystkim wytłumaczyć dziecku zachowania psa i pokazać, jakie są sygnały stresu, którymi pies pokazuje, że odczuwa ból i nie życzy sobie takiego dotyku.
Dobrą relację najlepiej budować i na dworze, i w domu. W pomieszczeniu warto odizolować psa np. barierką, której dziecko nie otworzy i zapewnić mu tym samym bezpieczne, spokojne miejsce na sen i jedzenie. Warto zaangażować dziecko w opiekę nad psem np. nakładanie jedzenia i podawanie go psu w misce.
Daria Porębiak psia behawiorystka, ekspertka zoocial.plMożemy nauczyć psa wspólnie z dzieckiem łatwych sztuczek np. dotykania nosem otwartej dłoni dziecka czy komendy siad. Dziecko uczy tu i nagradza psa, budując z nim więź.
Zabierajmy dziecko na wspólne, długie spacery z psem do lasu. To na otwartej przestrzeni psy czują się najlepiej i kiedy poczują się przytłoczone, będą mogły odejść od dziecka i uzyskać tak potrzebny im dystans. Możecie wspólnie kopać dołki, wskakiwać na pnie, wchodzić pod górki czy uczyć psa przywołania. Wszystkie wspólne, pozytywne aktywności idą na konto przyszłej relacji dziecka i psa.
Starsze dzieci i pies — jak mogą budować dobrą relację?
Psy zwykle dogadują się lepiej ze starszymi dziećmi, gdyż rozwój emocjonalny dziecka w tym wieku jest na dużo wyższym poziomie, nastolatek więcej rozumie i można wytłumaczyć mu jak postępować z psem. Starsze dzieci warto zaangażować nie tylko w opiekę nad psem i pokazać, że posiadanie czworonożnego przyjaciela to obowiązki. Odpowiednio wychowany pies może zostać wyprowadzony przez dziecko na krótki spacer w bezpieczne miejsce. Starsze dzieci zaangażować możemy również w szkolenie psa. Zapiszmy się razem z dzieckiem i psem na kurs posłuszeństwa albo czegoś ciekawszego np. nosework, agility, sztuczek czy innego sportu.
Dziecko boi się czworonożnego przyjaciela, co robić?
Kiedy dziecko boi się psa, warto izolować je od siebie w domu np. bramką i pokazać, że pies nie zrobi mu krzywdy. Wspólne spacery na otwartej przestrzeni, do lasu czy na łąki gdzie razem można eksplorować przyrodę, będą świetnym pomysłem. Nie zmuszaj dziecka do głaskania ani przytulania psów, jeśli tego nie chce. Wyjdzie to również na dobre psom, które zwykle tego nie lubią. Najbardziej zbliżą ich do siebie wspólne aktywności i poczucie bezpieczeństwa. To rolą rodzica jest zapewnienie dziecku i psu bezpieczeństwa oraz wymyślenie jak ciekawie i z korzyścią spędzać czas.
Przygotowanie psa na nowego członka rodziny
Psy lubią rutynę a dziecko w domu wiąże się z jej kompletną zmianą w życiu psa. Będzie on już przed porodem czuł, że coś się dzieje a pojawiające się w domu niemowlę i związane z tym zmiany dotkną psychicznie także jego. Nie warto złościć się na psa, że coś zniszczy czy w inny sposób niepożądanym zachowaniem pokaże, że jest zestresowany.
Przyjście do domu niemowlęcia to też czas, gdy opiekunowie mają mniej czasu dla psa. Warto poprosić o pomoc członka rodziny lub zatrudnić profesjonalną petsitterkę, która raz dziennie zabierze psa na długi spacer, na którym będzie mógł się wybiegać. Takie przygotowanie psa na przyjście dziecka zapewni mu możliwość wyładowania negatywnych emocji. Jeśli tylko będzie taka możliwość warto samemu spędzić z psem trochę czasu. Kupno gryzaków, mat do lizania czy mat węchowych może pomóc psu przetrwać trochę lepiej ten trudny okres.
nowo narodzonych dzieci dziewczyna z psem Mops 123rf.com
Jaki pies jest przyjazny dla dzieci?
Nie ma ras psów dobrych do dzieci. Wszystko zależy od tego, jak poprowadzimy psa i dziecko w tej relacji. Prawdą jest jednak, że wiele ras psów czy kundelków będzie zwyczajnie źle czuła się z dziećmi i trzeba będzie poświęcić bardzo dużo czasu i wysiłku na zbudowanie ich relacji. Dlatego najlepiej, jeśli adopcja psa odbędzie się z domu tymczasowego, gdzie pies miał kontakt z dziećmi. Psy reaktywne, wrażliwe na dźwięki i zmiany w otoczeniu prawdopodobnie nie będą czuły się dobrze z hałaśliwymi dziećmi.
Rasy psów nieodpowiednie do dzieci
Mając ruchliwe dziecko, nie warto kupować psów ras miniaturowych. Po pierwsze nie są one zabawką dla dzieci, po drugie wiele z nich kończy z np. złamanymi lub wyrwanymi kończynami i przeżywa prawdziwe piekło na co dzień, mieszkając z dzieckiem. Dlatego też yorkshire terrier, chihuahua to nie są rasy dobre dla dzieci.
Psy ras pasterskich zaganiających jak border collie czy owczarek belgijski malinois również nie sprawdzają się dobrze z dziećmi, chyba że od dorosłego opiekuna dostaną treningi i dużo potrzebnego im ruchu, a dziecko bardzo uszanuje przestrzeń psa.
Jakie psy są najłagodniejsze?
Rasy, które potencjalnie chętniej przebywają z dziećmi i nie są tak wrażliwe na ich ruch czy dotyk to np. golden retriever, labrador retriever, english staffordshire terrier, american stafforshire terrier — jednak są to rasy wymagające dla opiekunów.
Pasterskie rasy olbrzymie są dobrymi kompanami dla rodzin z dziećmi np. owczarek anatolijski, owczarek kaukaski, owczarek podhalański, nowofundland, bernardyn. Są to psy pewne siebie, spokojne i mało ruchliwe, agresywne jedynie wobec obcych, ale nie nadają się do mieszkania w bloku.
Daria Porębiak psia behawiorystka, ekspertka zoocial.plPodsumowanie
Poprawne zarządzanie relacją dziecka z psem może przynieść pozytywne skutki zarówno dla emocjonalnego, jak i fizycznego rozwoju dziecka. Warto więc zadbać o bezpieczne i harmonijne interakcje między nimi, co może prowadzić do silniejszej więzi i wzajemnego wsparcia.
Bibliografia
- „The Role of Family Education in Reducing Dog-Related Incidents" (2019), Dr. Sarah Heath
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.