Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Pies Boo — czy w ogóle istnieje? Jaka to rasa?

Opublikowane: 21:48 Przeczytasz w: 6 min

Boo to imię czworonoga rasy pomeranian, która znana jest również jako szpic miniaturowy. Zyskał on niezwykła popularność dzięki facebookowemu profilowi, na którym zebrał ponad 10 milionów polubień. Czworonóg ten stał się on gwiazdą mediów społecznościowych i doczekał się nawet swojego artykułu na Wikipedii.

Spis treści

    Pies Boo – czemu zawdzięcza swoją popularność?

    Boo to nie rasa psa, ale imię niezwykle popularnego czworonoga rasy pomeranian, urodzonego 16 marca 2016 roku w San Francisco. Dzięki swojej egzotycznej fryzurze zyskał on wygląd pluszowego misia, po czym wygrał w konkursie Worldwide’s cutest dog.

    Jak do tego doszło? Otóż choć szpice miniaturowe zwykle mają dłuższą sierść, opiekunka Boo ze względu na jego mocno skołtunioną sierść zdecydowała się na krótkie jej ostrzyżenie, co nadało psiakowi uroczy wygląd maskotki. Szata czworonoga nigdy już nie odrosła. Golenie psa bowiem zaburza jego naturalną warstwę ochronną, co skutkuje nadprodukcją podszerstka lub jego zanikiem. Po drastycznym strzyżeniu Boo zaczął się pokazywać w mediach społecznościowych w ubrankach.

    Piesek Boo i jego profil na facebook’u

    Irene Ahn, pracownica facebooka, właścicielka charakterystycznie ostrzyżonego szpica o imieniu Boo prowadziła fanpage’a poświęconego życiu czworonoga, który rozpoczynał się od słów "life is good". Zyskał on około 20 milionów fanów.

    Popularność Boo rozpoczęła w roku 2010 piosenkarka Kesha, wysyłając tweeta, w którym dodała link do profilu Boo. Pies zdobył wówczas sławę, a świat dowiedział się jego o istnieniu. Wkrótce wszyscy go pokochali. Profil jego w szybkim tempie zdobył miliony polubień, a on sam stał się prawdziwą gwiazdą mediów społecznościowych.

    Pomeranian Boo był modelem okularów przeciwsłonecznych dla The Monocle Order z linii Blood and Tears. Jego wizerunek znalazł się na kalendarzach i książkach dla dzieci. Znane amerykańskie wydawnictwo Chronicle Books odezwało się do jego właścicielki i wspólnie z nią stworzyli fotoksiążkę o Boo, która została opublikowana w 10 językach.

    Piesek Boo zmarł w wieku 12 lat po długiej walce z chorobą. Stał się jednak tak sławny, że każdy pomeranian bywa obecnie nazywany jego imieniem, Profil Boo na Facebooku nie został usunięty.

    Pies skaczący w powietrzu z monetą w pysku generatywny obraz AI 123rf.oom

    Szpic miniaturowy — pomeranian — czym się charakteryzuje?

    Nazwa rasy pomeranian należy do klasyfikacji FCI w sekcji szpice europejskie i pochodzi od słowa Pomorze. Pierwsze wzmianki o rasie pochodzą bowiem z terenów bałtyckiego pomorza.

    Różne odmiany długowłosych szpiców znano w Niemczech już w XVII w., natomiast pomeraniany pojawiły się w wieku XIX, a do rozsławienia rasy przyczyniła się brytyjska królowa Wiktoria. Miniaturowe szpice były wówczas znacznie większe niż obecnie i ważyły około 13 kg, choć największą popularnością cieszyły się szczenięta boo o najmniejszym rozmiarze. Z czasem hodowcy zaczęli zmierzać do uzyskania osobników jeszcze mniejszych, ale z dużą ilością sierści.

    Szpice miniaturowe wywodzą się od arktycznych psów zaprzęgowych. Ich krewnymi są: szpic wilczy, norweski elkhund i samojed, a swoim wyglądem przypominają one małe lisy. Te miniaturki boo ważą od 2 do 3 kg i mierzą w kłębie od 18 do 22 cm. Sierść piesków boo jest długa, gęsta i składa się bowiem z dwóch warstw: włosa okrywowego oraz podszerstka. Umaszczenie pomeranianów jest zazwyczaj pomarańczowe, brązowe, czarne białe lub łaciate.

    Niektórzy zastanawiają się, ile żyją pieski boo? Zwykle przeżywają one od 13 do 15 lat, gdyż są dość zdrową rasą. Mogą jednak pojawić się u nich typowe problemy, występujące u ras psów miniaturowych.

    Należą do nich:

    • zwichnięcia rzepki,
    • zapadająca się tchawica,
    • hipoglikemia,
    • niedoczynność tarczycy,
    • problemy z sercem (szmery, powiększenie mięśnia).
    • alopecja X.

    Specyficzne choroby zakaźne u psa rasy pomeranian nie występują.

    Pielęgnacja pomeraniana jest dość czasochłonna. Ten najsłodszy pies ze względu na swoją miękką i puszystą sierść, która lubi się kołtunić, wymaga bowiem czesania raz dziennie. Z kolei kąpiel psa powinna odbywać się raz w miesiącu. Można to robić rzadziej, jeśli nasz czworonóg nie ma tendencji do brudzenia się na spacerach. Ważną informacją dla miłośników psów tej rasy może być fakt, iż w przypadku pomeraniana niezbędne są regularne wizyty u psiego fryzjera.

    Wiele osób jest zapewne ciekawych, ile kosztuje pies boo. Cena psa boo, czyli szpica miniaturowego posiadającego rodowód psa z hodowli ZKWP może wahać się od 6000 do 12000 zł.

    Warto też wiedzieć, że czarny szpic miniaturowy był jednym trzech psów ocalałych z katastrofy statku wycieczkowego Titanic w 1912 roku.

    Charakter pieska Boo — co charakteryzuje szpice miniaturowe?

    Pies czy suczka rasy boo to czworonogi pełne energii uśmiechnięte i uparte. Mimo niewielkich rozmiarów posiadają one cechy psów stróżujących. Zwykle bacznie nasłuchują i alarmują o podejrzanych odgłosach. Boo szczeniak to pies pełen temperamentu, którego wszędzie pełno, Czworonogi te są ciekawskie i oczekują pieszczot oraz zabaw.

    Pomeranian Boo jest bardzo żywym zwierzakiem, który wymaga także dużo opieki, czułości i codziennych spacerów. To bardzo odważny pies, który może szczekać nawet na zwierzęta większe od siebie. Lubi też kopać w ziemi i potrafi zrobić podkop i uciec, trzeba więc na niego bacznie uważać.

    Do ulubionych zajęć pomeraniana należą:

    • spacery i bieganie,
    • zabawy z piłkami,
    • trening posłuszeństwa,
    • sporty kynologiczne, takie jak dogfrisbee, obedience, Rally-O, nosework, mantrailing, flyball, pasienie czy agility.

    Jak widać, uroczy pomeranian nie jest jedynie uroczą maskotką. Wbrew przesłodzonym zdjęciom z facebooka szpic miniaturowy to żywy aktywny pies, który oprócz czasochłonnej pielęgnacji wymaga zapewnienia mu towarzystwa i codziennej aktywności. Warto wziąć to pod uwagę, planując jego zakup lub adopcję.

     

    Bibliografia
    1. K. Fiszdon, M. Redlicki Szpice Agencja Wydawnicza Mako Press 2022 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci