Pchły to pasożyty zewnętrzne żywiące się krwią ssaków m.in. psów i kotów. Składają jaja w środowisku, przez co inwazje pcheł są trudne do zwalczenia i często nawracają. Niezbędne jest nie tylko zastosowanie farmakoterapii u zwierzęcia, lecz także dokładne sprzątanie.
Spis treści
Cykl życiowy pcheł
Pchła kocia (Ctenocephalides felis), pchła psia (Ctenocephalides canis) i pchła ludzka (Pulex irritans) to niewielkie stawonogi prowadzące pasożytniczy tryb życia. Dorosłe osobniki są przystosowane do wysysania krwi. Ich budowa ciała umożliwia długie skoki, co ułatwia transmisję inwazji pcheł między zwierzętami. Samica składa około 50 jaj dziennie, z których w środowisku po 2-10 dniach wykluwają się larwy pcheł. Żywią się one odchodami dorosłych osobników. Następnie larwy przeobrażają się w kokonach do postaci dorosłych i szukają swojego żywiciela. Długość cyklu zależna jest od warunków środowiskowych — trwa on od dwóch tygodni do nawet pół roku.
Objawy wystąpienia pcheł u zwierząt
Zwierzęta zaatakowane przez pchły mogą nawet nie wykazywać wyraźnych symptomów- zależy to od czasu trwania i natężenia inwazji. Jednak pchły u psa lub kota uczulonego na ślinę tych owadów wywołują uciążliwe objawy tj.
- świąd,
- wyłysienia zlokalizowane najczęściej w okolicy grzbietu i ogona,
- strupy,
- zaczerwienienie skóry,
- łojotok.
Wyczesując sierść na wilgotną kartkę lub tkaninę można zaobserwować czarne odchody, które po rozduszeniu zostawiają czerwono-brunatne plamy — jest to niestrawiona przez owady krew.
Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plŹródło: 123rf.com
Zwalczanie inwazji pcheł
Cykl życiowy pcheł w znacznej części przebiega w środowisku, a kokony larw chronią je przed niesprzyjającymi warunkami. Znacznie utrudnia to pozbycie się inwazji tych pasożytów.
Po czym poznać, że w domu są pchły?
Przy znalezieniu odchodów pcheł w sierści psa lub kota należy założyć, że w domu są już jaja i larwy. Znaleźć je można najczęściej w miejscach, w których często przebywają zwierzęta np. w okolicy legowiska, ale także w wykładzinach, dywanach i szczelinach w podłodze. Pchły żywią się krwią człowieka — przy dużej inwazji można zaobserwować również na sobie swędzące ukąszenia.
Czego boją się pchły?
Pchły u kota i psa należy zwalczać za pomocą leków weterynaryjnych. Na te pasożyty działają preparaty zawierające substancje tj. fipronil, moksydektyna, selamektyna czy imidakloprid. Leczeniu należy poddać wszystkie zwierzęta domowe. Niezbędne bywa powtarzanie terapii.
Pomocna może być kąpiel psa czy kota, aby usunąć odchody owadów i złagodzić podrażnienie skóry. Konieczne jest zachowanie odstępu od miejscowego podania preparatu przeciw pchłom. Przy inwazji warto wykonać odrobaczanie psa lub kota w kierunku pasożytów wewnętrznych ze względu na ryzyko zarażenia m.in. tasiemcem psim.
Niezbędne jest dokładne sprzątania i wypranie w wysokiej temperaturze przedmiotów tj. legowiska, zabawki, koce i poduszki. Stosując preparaty biobójcze należy postępować ściśle według wskazówek producenta. Produktów z permetryną nie wolno stosować w domu, w którym mieszkają koty
Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plNaturalne olejki eteryczne bywają stosowane w celu odstraszania pcheł i kleszczy. Aktywność przeciwko tym pasożytom wykazują m.in. olejek cedrowy, lawendowy i geraniowy. Domowe sposoby mają jednak zwykle mniejszą skuteczność, przez co należy je traktować jako wspomaganie. W przypadku stosowania olejków również trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.
Co przyciąga pchły do ludzi?
Pchły reagują na ruch, ciepło wytwarzane przez organizm, zapach potu i wydychany dwutlenek węgla. Pchła kocia i psia rzadko żerują na ludziach, ale przy masywnych inwazjach może się to zdarzać.
Czym grożą ukąszenia pcheł?
Pchły są żywicielami pośrednimi dla chorobotwórczych patogenów. Mogą przenosić groźne choroby, tj. choroba kociego pazura (bartonelloza), tasiemiec psi (Dipylidium caninum) i tasiemiec karłowaty (Hymenolepsis nana). Są zdolne do transmisji tularemii i dżumy, która w średniowieczu wywołała jedną z największych epidemii w dziejach ludzkości. Na szczęście obecnie nie stanowi już takiego zagrożenia.
Pchły nie tylko powodują dyskomfort u naszych pupili, ale mogą także przenosić groźne patogeny, takie jak choroba kociego pazura i różne gatunki tasiemców, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Dr. Cyndi K. Kauffman (USA) lekarka weterynarii, specjalistka z zakresu chorób wewnętrznych psów i kotówJak usunąć z domu pchły — podsumowanie
Pchły są pasożytami zewnętrznymi, których cykl życiowy w znacznej części odbywa się poza żywicielem. Kokony pcheł są odporne na warunki środowiskowe, przez co inwazja może nawracać nawet jeśli zwalczono dorosłe pchły bytujące na zwierzętach. Wskazane jest dokładne sprzątanie i regularne zabezpieczanie psów i kotów przeciwko pasożytom. Inwazja pcheł jest niezwykle uciążliwa dla zwierząt uczulonych na ślinę tych owadów; może skutkować zarażeniem np. tasiemcem psim.
Bibliografia
- Zwalczanie pasożytów zewnętrznych u psów i kotów. Przewodnik ESCCAP 03 - wydanie siódme - styczeń 2022
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.