Czy puppy yoga jest korzystna dla ludzi? Czy zajęcia ze szczeniakami są bezpieczne dla psów? Dowiedz się, na czym polega joga ze szczeniętami i oceń, czy to dla ciebie.
Spis treści
Czym jest puppy yoga — czy zajęcia ze szczeniakami są ok? Żródło: 123rf.com
Na czym polega puppy yoga?
Puppy yoga to ćwiczenia jogi, które odbywają się w towarzystwie szczeniąt. Zajęcia jogi ze szczeniakami są popularne na całym świecie, zyskują też coraz więcej zwolenników w Polsce. Niektóre studia jogi decydują się na wprowadzenie tej oferty do swojego grafiku zajęć. Tłumaczą to ciekawą odskocznią od typowej praktyki jogi dla stałych uczestników, ale też formą socjalizacji, która przyda się młodym psom. To świetna okazja, by poobcować ze zwierzakami, choćby wówczas, gdy rozważa się nabycie czworonożnego towarzysza. Ponadto takie spotkanie na macie z pieskami poprawia uczestnikom samopoczucie oraz wpływa na ich zrelaksowanie. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że szczeniaki to żywe istoty, które mają swoje potrzeby. Nie można spowodować, by pojawił się stres u psa.
By wziąć udział w takich zajęciach, nie jest wymagana regularna praktyka jogi, ważna jest otwartość, pozytywne nastawienie do szczeniaczków oraz uważność na dobro zwierząt. Na takim treningu ćwiczy się jogę w delikatniejszy sposób, nie ma tu aż takiego nacisku na poprawność wykonywania asan (czyli pozycji jogi), ponieważ najważniejszy jest kontakt z pieskami. Instruktor tak prowadzi sesję jogi, by móc na bieżąco reagować na sytuacje, które dzieją się na sali.
Jakie rasy psów uczestniczą w puppy yodze?
Rasy psów, które najlepiej sprawdzą się podczas puppy yogi, to przede wszystkim:
- border collie,
- samojed,
- labrador,
- golden retriever.
Ważne jest to, aby szczenięta, które uczestniczą w takiej formie aktywności były w odpowiednim wieku, w którym socjalizacja jest dla nich najbardziej celowa i bezpieczna. Uznaje się, że do 7. tygodnia życia szczenię powinno przebywać w gronie swoich rodziców, braci i sióstr i tam budować swoje relacje. Natomiast do około 12. tygodnia, czyli między skończonym 7. a 12. tygodniem szczeniak jest najbardziej gotowy na kontakt z innymi gatunkami, w tym z ludźmi.
Czego możesz się spodziewać biorąc udział w zajęciach typu puppy yoga?
Uczestnicy zajęć ze szczeniakami mogą się spodziewać ćwiczeń różnych partii ciała, które mają na uwadze rozluźnianie, rozciąganie oraz ich wzmacnianie. Co więcej, cała praktyka okraszona jest dobrą zabawą, dostarczaną przez czworonożne maluchy. Należy mieć jednak świadomość, że kontaktujemy się ze zwierzętami, które mają potrzeby fizjologiczne i inne, takie jak potrzeba wypróżnienia się, napicia wody, snu, odpoczynku, separacji itp. i trzeba to uszanować. Trzeba się liczyć z tym, że spokojne dźwięki muzyki relaksacyjnej mogą być zagłuszone przez szczekanie psa. Ponadto pamiętajmy, że z powodu ząbkowania szczeniak gryzie wszystko, co spotyka na swojej drodze, dlatego miejmy baczenie na swoją matę, czy rzeczy osobiste. Nie można frustrować się, gdy szczeniak coś poszarpie, czy nadgryzie, to błąd człowieka, że właściwie nie zabezpieczył cennych przedmiotów.
Najistotniejsze w trakcie takich zajęć jest to, żeby szczeniaczki przez cały czas czuły się bezpiecznie.
Bezpieczeństwo szczeniąt podczas puppy yogi najważniejsze
W środowisku joginów występują skrajne opinie na temat puppy yogi. Wielu instruktorów oraz szkół jogi jest zdania, że nie należy wykorzystywać zwierzaków w celu promowania własnych zajęć, czy danego obiektu, świadczącego usługi w zakresie zajęć ze szczeniakami. Przywoływane są opinie specjalistów, takich jak choćby Esme Wheeler z organizacji Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals, która twierdzi, że takie sesje nie są korzystne dla prawidłowego rozwoju szczeniąt, a stanowią ich antysocjalizację. Poza tym wykazano, że w wielu placówkach, w których praktykuje się zajęcia z pieskami, nie są one właściwie traktowane. Szczeniętom odmawia się podawania wody z obawy przed posikiwaniem, nie pozwala się im odpoczywać i posypiać, kiedy mają na to ochotę, bo mają dostarczać rozrywki płacącym za nią uczestnikom itp.
Z kolei organizatorzy takich sesji z udziałem piesków zapewniają, że zwierzęta są zaopiekowane, a na pierwszym planie stawia się ich dobrostan. Dlatego uczestnicy zajęć są proszeni m.in. o dezynfekcję rąk, zmianę ubrań przed wejściem na salę ze zwierzętami itp., by zminimalizować ryzyko narażenia na choroby zakaźne u psa, z którym miało się ewentualny kontakt. Ponadto podczas zajęć obecny jest opiekun lub hodowca psów, który ma pieczę nad tym, by szczeniętom było jak najlepiej i reaguje, kiedy tylko pies potrzebuje wsparcia, czy dzieje się coś niepokojącego.
Ile kosztuje puppy yoga?
Pieski na jodze są w stanie bawić, relaksować, ale też podnieść na duchu ludzi, którzy przyszli na takie zajęcia. Taka sesja trwa zwykle około godziny zegarowej. W Warszawie cena za puppy yogę wynosi około 100 zł. W większości obiektów mających w swojej ofercie usługę jogi ze szczeniakami obowiązuje konieczność wcześniejszych zapisów oraz określona maksymalna ilość osób, które mogą wejść na zajęcia.
Czy joga z psami jest ok — podsumowanie
Puppy yoga to z założenia świetna zabawa, rozrywka, odprężenie, a także rodzaj ciekawego doświadczenia. Dobrze, żeby te cele były zaspokojone tak po stronie biorących udział w zajęciach, jak i po stronie psów.
Zwierzaki podczas puppy yogi muszą czuć się komfortowo. Na pewno nie wolno dopuścić, by psy były odwodnione, głodne, czy nie miały możliwości odsapnięcia. Co równie ważne osoby organizujące takie sesje, jak i hodowcy, bądź opiekunowie szczeniąt nie powinni nadwyrężać i przeciążać psich organizmów. Udział piesków w kolejnych zajęciach nie powinien być zbyt częsty oraz za bardzo intensywny.
Bibliografia
- Haffenden Jo-Rosie, Real Dog Yoga, The Pet Book Publishing Company LTD.
- Zofia Zaniewska-Wojtków, Piotr Wojtków, W harmonii z psem, Wojtków szkolenia Piotr Wojtków Zofia Zaniewska-Wojtków Spółka Cywilna, 2023.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.