Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Zrozumieć psa

Dlaczego pies liże? Jaki jest tego powód?

Opublikowane: 15:58 Przeczytasz w: 6 min

Psy liżą z wielu powodów, higienicznych czy behawioralnych, a także zdrowotnych. Lizanie to naturalne zachowanie psa, które mówi nam często sporo o jego samopoczuciu czy stanie zdrowia. Lizanie właściciela to również forma komunikacji z nim. Zobacz, co chce Ci powiedzieć pies przez lizanie.

Spis treści

    Co to znaczy jak pies mnie liże?

    Często pies liże swojego właściciela, zwykle są to ręce, nogi, stopy, czy twarz. Ma to znaczenie behawioralne, takie jak komunikacja z opiekunem, może oznaczać chęć odsunięcia albo okazanie sympatii. Niektóre psy liżą aż obsesyjnie, nawet po ubraniach i ciężko je od tego odwieść, kiedy są pobudzone, np. po powrocie opiekuna do domu. Oznacza to wtedy po prostu próbę rozładowania wysokich emocji. Psy między sobą poprzez lizanie pokazują uległość, próbują też odsunąć innego psa poprzez lizanie, zależnie od sytuacji.

    Co oznacza, jak pies liże właściciela po rękach?

    Psy liżą opiekunów po rękach zwykle dlatego, że to ręce w danej sytuacji je głaszczą i dlatego chcą je odsunąć poprzez lizanie i zatrzymać nadmierne pieszczoty. Niestety jest to często błędnie odczytywane przez opiekunów jako sympatia i jeśli takie sygnały stresu u psa nie zostaną prawidłowo odczytane, może on pokazywać inne np. warczenie. Oczywiście każde zachowanie trzeba interpretować w danej sytuacji. Dlatego, jeśli budzimy śpiącego psa, żeby go głaskać i całować, a wtedy pies liżę nas po rękach, oznaczać to będzie chęć odsunięcia nas. Jeśli natomiast pies sam do nas przyjdzie, położy się na naszych kolanach i zacznie np. lizać nasze dłonie, to jest to raczej przyjacielski sygnał.

    Tak samo dzieje się, gdy pies liże człowieka po twarzy, jeśli ten właśnie próbuje całować psa po ciele. Jest to próba przyjaznego odsunięcia twarzy i uzyskania przestrzeni osobistej.

    Daria Porębiak psia behawiorystka, ekspertka zoocial.pl

    Dlaczego pies liże mnie po nogach?

    Pies, liżąc nas po nogach może prosić o uwagę, okazywać sympatie, ale również zbierać informacje zapachowe. Stopy i nogi wydzielają spora ilość zapachu, zarówno gruczoły łojowe wydzielające sebum, jak i gruczoły potowe wydzielające słony smak i produkty przemiany materii. Pies ma niesamowity węch, a poprzez lizanie zbiera zapach jeszcze lepie. Kiedy pies liże człowieka po nogach, może zatem po prostu odczytywać o nim informacje zapachowe.

    Co to znaczy jak psy liżą po uszach?

    W uszach znajduje się dużo wydzieliny, a miejsce za uszami jest nośnikiem wyjątkowego stężenia naszych zapachów, to tam również nakłada się perfumy, by lepiej było je czuć na skórze. Czworonogi o tym wiedzą i często pies liże po uszach lub za nimi, wącha w tamtym miejscu intensywnie. Wtedy po prostu odczytuje informacje zapachowe z naszego ciała. Delikatne lizanie po twarzy i uszach, kiedy pies przychodzi do nas z własnej woli, oznacza sympatię.

    Źródło: 123rf.com

    Pies lizał swoje łapy i brzuch, dlaczego?

    Psy liżą swoje łapy czy brzuch i jest to naturalne zachowanie psa oraz część higieny osobistej. Często jednak, szczególnie gdy sytuacja ta powtarza się częściej, może oznaczać to stres albo ból.

    Jeśli pies liże swój brzuch w nadmierny sposób, może akurat odczuwać ból brzucha. Jeśli widzimy takie zachowanie kilka razy dziennie, szczególnie jeśli jest intensywne i połączone ze spadkiem energii czy niechęcią do jedzenia, biegunką, trzeba udać się do lekarza weterynarii.

    Daria Porębiak psia behawiorystka, ekspertka zoocial.pl

    Takie zachowania psa jak lizanie łap, może oznaczać kilka rzeczy. Jeśli lizanie łap jest przeciągłe, intensywne i trwa długo, być może jest to stres u psa, swędzenie wywołane alergią lub grzybicą, a także objaw bólu łapy czy bólu w innym miejscu ciała. Sporadyczne lizanie łap jest jednak jak najbardziej normalne. Dopiero gdy lizanie staje się zintensyfikowane, udajmy się do lekarza weterynarii.

    Dlaczego pies liże podłogę, ściany albo posłanie?

    Czasem pies liże nietypowe rzeczy jak podłoga, czy swoje posłanie. Kiedy pies liże ściany, często też kończy się to wygryzaniem tynku. Nie jest to zachowanie pozytywne i raczej świadczy o próbie rozładowania stresu u psa. Trzeba zatem przyjrzeć się jak zlikwidować ten stres, a może się on brać np. z lęku separacyjnego. Inną możliwą przyczyną, dlaczego pies liże pościel, podłogę, ściany i posłanie może być ból np. brzucha, związany z refluksem czy zgagą. Jest to próba zniwelowania dyskomfortu w brzuchu w ten sam sposób co zjadanie trawy. Uporczywe lizanie tego typu rzeczy jest sygnałem dla opiekuna, by natychmiast udać się do lekarza weterynarii w celu podjęcia diagnostyki. Lizanie ścian przez psa nie jest zabawne ani normalne.

    Jak oduczyć psa lizania?

    Nie zawsze chcemy oduczać psa lizania, gdyż jest to dla nas sygnał od psa, że odczuwa stres, ból lub np. potrzebuje więcej przestrzeni osobistej. Dlatego w takich wypadkach lepiej niż oduczać psa lizania, lepiej jest samemu nauczyć się jego mowy ciała i poznać powód, dlaczego pies liże człowieka, siebie lub przedmioty.

    Lizanie opiekuna po twarzy, szczególnie gdy jest bardzo wylewne, może być dokuczliwe. Warto odzwyczaić od tego psa sposobem łagodnym i pozytywnym, a nie agresją, gdyż może ona tylko wzmóc w chęć pokazania uległości, stres i wyzwolić jeszcze większą potrzebę lizania opiekuna. Warto w takim wypadku zabrać rękę, ewentualnie wstać czy odwrócić głowę, powiedzieć "nie" i zaproponować psu inny sposób na radzenie sobie z emocjami. Może to być danie psu do pyska zabawki, gryzaka, maty węchowej, czy szybkie zabranie go na spacer, gdzie będzie miał możliwość zrzucić energię.

    Psy mogą lizać powierzchnie jako sposób na złagodzenie niepokoju lub stresu. Ważne jest, aby obserwować ich mowę ciała i ocenić środowisko, aby zidentyfikować potencjalne wyzwalacze

    Dr. Jennifer Coates (USA) lekarka weterynarii, specjalistka z zakresu behawioru zwierząt
    Bibliografia
    1. "Zaburzenia zachowania psów", Joel Dehasse Sabine Schroll

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci