Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Zrozumieć psa

Chrapanie u psa – niepokojący objaw czy uroczy nawyk?

Opublikowane: 22:58 Przeczytasz w: 7 min

Co zrobić, gdy pies chrapie? Czy chrapanie mojego psa jest normalne? Co zrobić, żeby pies przestał chrapać? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Chrapanie u psa ma miejsce, gdy przepływ powietrza przez jamę nosową, gardło i krtań jest częściowo utrudniony. Wprawione w drgania tkanki jamy ustnej i górnych dróg oddechowych wydają charakterystyczny, doskonale znany każdemu odgłos. To zjawisko najczęściej ma miejsce w czasie snu, kiedy następuje rozluźnienie mięśni. Chrapanie u psa jest zupełnie normalne w przypadku, kiedy śpi on w nienaturalnej pozycji. Natomiast jeśli pojawiło się ono nagle i towarzyszą mu dodatkowe objawy ze strony układu oddechowego, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

    Problem chrapania może dotyczyć każdego psa, jednak w szczególności obserwowany jest wśród ras brachycefalicznych, z uwagi na ich specyficzną anatomię. Do psów krótkoczaszkowych należą m.in. buldogi angielskie, boksery, buldożki francuskie, pekińczyki, shih tzu i boston terriery. Charakterystyczna budowa ciała i obecność przeszkód anatomicznych predysponują do tzw. zespołu brachycefalicznego. W jego przebiegu dochodzi między innymi do upośledzenia wymiany gazowej – objętość wdychanego i wydychanego powietrza jest istotnie mniejsza w porównaniu z psami innych ras. 

    Czy chrapanie mojego psa jest normalne?

    Najczęściej występujące przyczyny chrapania psa obejmują: 

    1. Alergie i infekcje. 
      Psy, podobnie jak ludzie, są bardzo wrażliwe na czynniki drażniące drogi oddechowe. Cząsteczki, takie jak kurz, pyłki i dym papierosowy powodują zapalenie dróg oddechowych, czego efektem jest zwiększona produkcja śluzu. Gromadząca się wydzielina, utrudniająca swobodny przepływ powietrza, odpowiada za charakterystyczny odgłos chrapania. Przy alergii środowiskowej występują również inne objawy, takie jak kichanie czy zaczerwienienie spojówek. Ponadto przyczyną chrapania może być choroba wirusowa górnych dróg oddechowych, której towarzyszy wypływ z nosa, ochrypły odgłos szczekania, a nawet gorączka. 

    2. Obstrukcja dróg oddechowych. 
      Jest to prawdopodobnie najbardziej niepokojąca z przyczyn chrapania. U psa, który nagle zaczął chrapać, a wcześniej tego nie robił, mogła wystąpić obstrukcja dróg oddechowych na skutek obecności ciała obcego lub rozrostu tkankowego. Istniejąca przeszkoda uniemożliwia prawidłowy przepływ powietrza, czego efektem jest głośny oddech i chrapanie. Utknięte ciało obce w górnych drogach oddechowych jest stanem wymagającym niezwłocznej wizyty u lekarza weterynarii. Równie poważnymi przyczynami chrapania mogą być nowotwory jamy nosowej, podniebienia i gardła. Często, choć nie zawsze, powodują one jednostronny lub obustronny wypływ krwi, śluzu lub ropy z przewodu nosowego. 

    3. Otyłość. 
      Otyłość, która jest powiązana z wieloma problemami zdrowotnymi, również ma silny związek z występowaniem chrapania u psów. Tkanka tłuszczowa odkładająca się w okolicy dróg oddechowych często utrudnia swobodny przepływ powietrza. Zarówno poprzez otłuszczenie podniebienia miękkiego, jak i tłuszcz wokół klatki piersiowej, każdy oddech wymaga większej pracy. 

    4. Pozycja do spania. 
      Pozycja, w jakiej śpi pies, ma ogromny wpływ na ruch powietrza przez drogi oddechowe. Kiedy zwierzę śpi na plecach, wiotkie tkanki podniebienia miękkiego dotykają nasady języka, co może powodować głośne chrapanie. 

    5. Zespół brachycefaliczny. 
      Chrapanie oraz bezdechy w czasie snu u ras brachycefalicznych, świadczące o utrudnionym przepływie powietrza, nie stanowią zazwyczaj powodu wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Są niestety traktowane przez opiekunów psów jako charakterystyczne dla rasy. Warto wiedzieć, że wchodzą one w skład objawów zespołu oddechowego ras krótkoczaszkowych, będących następstwem zaburzeń anatomicznych, takich jak zwężenie nozdrzy zewnętrznych, wydłużenie podniebienia miękkiego, wynicowanie kieszonek krtaniowych, zapadnięcia krtani oraz niedorozwój tchawicy. 

    Chrapanie u psa — diagnostyka 

    Nagłe pojawienie się chrapania u psa powinno zawsze skłonić właściciela do wizyty u lekarza weterynarii, zwłaszcza, jeśli jest on posiadaczem rasy brachycefalicznej. Nierzadko chrapanie może sugerować poważne problemy zdrowotne, które wymagają głębszej diagnostyki. Po wstępnym badaniu klinicznym lekarz weterynarii jest w stanie określić, czy przyczyną chrapania jest zwężenie nozdrzy, czy infekcja górnych dróg oddechowych. Nierzadko niezbędne może okazać się badanie endoskopowe w znieczuleniu ogólnym, które pozwala wykluczyć ewentualne zwężenie dróg oddechowych i ocenić podniebienie miękkie. U niektórych psów wydłużone podniebienie miękkie jest główną przyczyną chrapania. W zależności od zaawansowania zmian w większości przypadków kwalifikuje się ono do korekcji chirurgicznej pod narkozą

     

     

    Co oznacza charczenie przy oddychaniu u psa?

    Charczenie przy oddychaniu u psa może wskazywać na różne problemy zdrowotne:

    1. Infekcje dróg oddechowych: Charczenie może być wynikiem infekcji, takich jak zapalenie gardła, krtani, oskrzeli lub płuc, które powodują nadmierną produkcję śluzu.

    2. Obecność ciała obcego: Jeśli pies przypadkowo połknął lub wdychał coś, co nie powinno znaleźć się w drogach oddechowych, może to spowodować charczenie przy oddychaniu.

    3. Choroby serca lub płuc: Charczenie może być również objawem chorób serca, lub płuc, takich jak zastoinowa niewydolność serca, płyn w płucach lub inne schorzenia, które utrudniają prawidłowe oddychanie.

    Co zrobić, gdy pies chrapie?

    Jeżeli pies chrapie, leżąc na plecach, pomocne może być zachęcanie go do leżenia na boku. Dzięki temu podniebienie miękkie nie będzie dotykać nasady języka. Legowisko z "poduszką na głowę" nierzadko okazuje się trafionym rozwiązaniem problemu chrapania pupila. 

    Co zrobić, żeby pies przestał chrapać?

    Zwierzęta chrapiące z powodu alergii powinny bezwzględnie przebywać w domu wolnym od dymu papierosowego. Odświeżacze powietrza i świece zapachowe również mogą powodować niepożądane reakcje, dlatego należy unikać ich przy wrażliwych psach. W niektórych przypadkach pomocne okazuje się mycie pupila po spacerach w celu usunięcia pyłków roślin. Jeśli to możliwe, spacery powinny się odbywać w porach dnia, w których liczba pyłków jest niska (np. wczesnym rankiem lub wieczorem). Regularne dokładne odkurzanie domu pomoże zminimalizować kurz, który stanowi źródło roztoczy, będących jednym z najczęstszych czynników alergizujących. Suche powietrze działa często niekorzystnie na śluzówkę dróg oddechowych, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Nawilżacz powietrza może mieć pozytywny wpływ na poprawę jego jakości. 

    Jeśli pojawienie się chrapania u psa wiąże się z przyrostem masy ciała, należy wprowadzić dietę o obniżonej zawartości tłuszczu, a także zwiększyć aktywność fizyczną pupila. Te działania pozwolą nie tylko rozwiązać problem chrapania, ale zmniejszają również ryzyko rozwoju chorób, do których predysponuje otyłość. 

    Chrapanie u psa — podsumowanie 

    Jeśli pies zacznie chrapać nagle i towarzyszą temu zjawisku inne niepokojące objawy, takie jak duszność, kaszel, brak apetytu czy nietolerancja wysiłku fizycznego - należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań ustali on przyczynę chrapania i wdroży odpowiednie leczenie. 

    Bibliografia
    1. “Usuwanie najczęstszych przyczyn zespołu brachycefalicznego psów” - dr n. wet. Piotr Sławuta, 
    2. dr n. wet. Jakub Nicpoń, lek. wet. Sylwia Domańska - Magwet 04/2012 
    3. “Diagnostyka kliniczna i endoskopowa zespołu oddechowo-pokarmowego psów krótkoczaszkowych” – okiem praktyków - lek. wet. Sebastian Borowik, lek. wet. Małgorzata Tywoniuk-Markuszewska - Magwet 09/2014 
    4. “Choroby układu oddechowego psów i kotów” - Lynelle R. Johnson, s. 4 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.