REKLAMA
 • Pies
 • Mam psa
 • Akcesoria dla psa

Szczotka dla psa do pielęgnacji sierści

Opublikowane: 21:28 Przeczytasz w: 4 min

Szczotka dla psa to niezbędny element wyposażenia każdego domu, w którym mieszkają czworonogi, jednakowo ta do czesania sierści, jak i do mycia zębów. Niestety nie każda szczotka będzie pasować do każdego typu psiego włosa. Zobacz, jaka szczotka dla psa do pielęgnacji sierści będzie najlepsza dla twojego pupila.

Spis treści

  Nie ma jednej uniwersalnej szczotki, która sprawdzi się do każdego typu sierści psa. Czesanie psa krótkowłosego, szczotką dla psów długowłosych nie przyniesie żadnych efektów. Za to psa długowłosego możemy zrazić do czesania i bardzo szarpać jego sierść szczotką dla psów krótkowłosych. Terriery i psy z szorstką sierścią wymagają jeszcze innego rodzaju pielęgnacji, między innymi trymowania.

  Szczotka dla psa długowłosego

  Psy długowłose są niestety najtrudniejsze w pielęgnacji sierści. Wszystko dlatego, że mają zwykle gesty podszerstek, woda ciężej dochodzi do skóry zwierzęcia, a w przypadku braku czesania psa, zamieni się ona w filc. Wtedy zostanie nam tylko wycinanie, bo sfilcowanej sierści raczej nie da się uratować. Pies może też cierpieć na odparzenia skóry. Dlatego psy długowłose czesać musimy szczotką regularnie, co kilka dni, przynajmniej raz w tygodniu.

  Szczotka do długiej sierści powinna rozczesywać bez szarpania, więc najlepsza do tego będzie tzw. "pudlówka". Jest to płaska szczotka z cienkimi ząbkami, o dużej powierzchni. Łatwo rozczesuje się nią skołtunioną sierść i gęsty podszerstek. Posiadacze psów takich ras jak samojed czy szpic miniaturowy muszą mieć taką szczotkę w domu.

  Szczotka do usuwania podszerstka i czesania psa długowłosego

  Do usunięcia podszerstka w okresie linienia u psów długowłosych można użyć również furminatora, przeznaczonego do długiej sierści psa. Ma on szerzej rozstawione ostrza i usuwa jedynie podszerstek, nie naruszając włosa okrywowego. Nada się szczególnie dla np. golden retrievera, alaskan malamute czy owczarka niemieckiego.

   

  Szczotka dla psa krótkowłosego

  Psy krótkowłose nie wymagają regularnego czesania, jednak czworonogi, które przy krótkiej sierści mają też gęsty podszerstek, będą liniały intensywnie zwykle dwa razy do roku. Wtedy potrzebna im będzie szczotka do usuwania gęstego podszerstka, czyli martwego włosa np. furminator. Przy jego zakupie zwracajmy uwagę na rodzaj sierści i wielkość psa- pod tym względem tworzone są rozmiary szczotek.

  Do krótkiej, gęstej sierści bez podszerstka np. gończego polskiego, wyżła weimarskiego czy jamnika krótkowłosego wystarczy szczotka z naturalnego włosia lub gumowa, by nie podrażnić delikatnej skóry zwierzęcia.

  Szorstka sierść psa, czym ją czesać?

  Psy szorstkowłose jak terriery np. jagdterrier, jack russel terrier, jamnik szorstkowłosy powinny być trymowane. Zabieg ten polega na usuwaniu martwego włosa w całości, często wyciągając go ręcznie oraz skracanie okrywy włosowej, bez usuwania cebulek.

  Jak przeprowadzić pielęgnację sierści pudla i labradoodla?

  Pudle i australijskie labradoodle mają bardzo gęsto zbitą sierść, którą trzeba czesać regularnie płaską szczotką typu pudlówka, aby uniknąć tworzenia się filcu. Konieczne będą też wizyty u psiego fryzjera, czyli groomera w celu strzyżenia i pielęgnacji sierści.

  Szczotka do zębów dla psa, jaką wybrać

  Szczotka do zębów dla psa powinna być stałym elementem wyposażenia każdej psiej kosmetyczki. Przede wszystkim dobierz szczotkę do rozmiaru pyska psa, żeby nie zraził się do niej. Gdy pies bardzo boi się szczotki, można użyć specjalnej nakładki na palec zrobionej z materiału. Szczotki do zębów dla psów mogą mieć również dwie głowice, aby dokładniej wejść do wewnętrznej strony uzębienia. Możemy kupić psu również szczotkę do zębów dla ludzi, która ma delikatniejsze włosie.

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.