Kot birmański to piękne półdługowłose zwierzę o spokojnym i zrównoważonym charakterze. Doskonale łączy w sobie cechy kota perskiego i syjamskiego, dlatego jest tak ceniony przez miłośników rasy z całego świata. Nic dziwnego. Piękny, elegancki i ułożony ma dodatkowo fascynującą historię. W Polsce koty te nie są szczególnie popularne, dlatego tym bardziej warto poznać wszystkie ich sekrety.
Spis treści
Święty kot birmański – historia
Koty birmańskie mają pochodzić od czworonożnych strażników świątyni bogini Kyan-Kse. Ówczesne koty miały mieć żółte oczy i białe futra. Pewnego dnia w klasztorze doszło do masakry mnichów. Jedna z kotek w przypływie rozpaczy wskoczyła na ciało swojego martwego opiekuna. Interwencja bogini sprawiła, że jej futro zmieniło kolor. Łapki stały się czarne jak ziemia, jedynie białe łapy symbolizowały czystość. Żółte oczy zaś zmieniły barwę na szafirową.
Skąd naprawdę pochodzi kot birmański?
Ile jest prawdy w tych legendach? Prawdopodobnie w birmańskich świątyniach faktycznie rezydowały jakieś koty. Tylko dzięki nim można było trzymać w ryzach populację gryzoni. Dzisiejsze koty birmańskie nie mają jednak wiele wspólnego ze strażnikami lokalnych bóstw. W istocie rasa powstała w XX wieku we Francji pod wpływem skrupulatnej i dobrze zorganizowanej pracy genetyków i hodowców. Kot birmański jest połączeniem kotów syjamskich, perskich oraz licznych dachowców.
Często można spotkać się z opowieścią o tym, że francuscy hodowcy wykradli z birmańskiej świątyni parę kotów, które dały początek rasie. Nie ma ona nic wspólnego z prawdą i powstała w celach czysto marketingowych.
Jak wyglądają koty birmańskie?
Święte birmy uchodzą za jedne z najpiękniejszych ras kotów. Wszystko ze względu na ich gęste półdługie futro i wyjątkowe umaszczenie. To duże, nieco krępe koty o wydłużonej i dobrze umięśnionej sylwetce. Mają szeroką głowę z małymi uszami i dużymi oczami. W rasie występuje dymorfizm płciowy. Jeżeli chodzi o wielkość, płeć kota birmańskiego ma znaczenie. Samce są znacznie masywniejsze od samic.
Szata i umaszczenie kotów birmańskich
Wszystkie koty birmańskie przychodzą na świat całkowicie białe, jednak z czasem pojawiają się u nich tak zwane pointy, czyli kontrastujące z barwą podstawową ciemniejsze punkty. Znajdują się one na głowie, górnej części kończyn i ogonie. Na przednich łapkach występują symetryczne białe skarpetki. Tylne zaś muszą posiadać białe ostrogi.
Umaszczenia pointów na ciele kota birmańskiego mogą być:
- ciemnobrązowe,
- czekoladowe,
- niebieskie,
- rude,
- płowe,
- liliowe,
- szylkretowe,
- pręgowane,
- szylkretowo-pręgowane.
Sierść kota birmańskiego jest półdługa i dwuwarstwowa. Podszerstek jednak nie jest gęsty, dlatego nie ma skłonności do filcowania się.
Czym się różni kot birmański od ragdolla?
Kot birmański i ragdoll to rasy, które często bywają ze sobą mylone. Nic dziwnego. Obydwa koty są dosyć duże, mają półdługą sierść i występują w umaszczeniu color point. Głowna różnica polega jednak na tym, że ragdolle tylko czasami mają na łapkach białe skarpetki. W przypadku kota birmańskiego jest to bardzo ważny element wzorca i nie ma od niego odstępstw.
Prawdziwy charakter kota birmańskiego
Jaki naprawdę jest kot birmański? Charakter tego zwierzaka doskonale łączy w sobie najlepsze cechy syjama i kota perskiego. Po tym pierwszym odziedziczył otwartość, olbrzymie przywiązanie do opiekuna oraz inteligencję. Jego umiarkowany temperament i zrównoważone usposobienie nawiązują jednak do typowych cech persa.
Ten delikatny i czuły zwierzak buduje bardzo głęboką więź z ukochanym człowiekiem. Towarzyszy mu na każdym kroku, niekiedy głośno dopominając się uwagi. Nie jest nadaktywny, nie ma również skłonności do dominacji. Jako drugi kot w domu sprawdza się zazwyczaj bardzo dobrze, ponieważ z natury stroni od konfliktów.
Kot birmański – zdrowie
Kot birmański to stosunkowo zdrowa rasa. Nie ma zbyt wielu chorób genetycznych, które są szczególne właśnie dla niej. Najważniejsza jest diagnostyka kotów hodowlanych pod kątem schorzeń kardiologicznych, przede wszystkim kardiomiopatii. Szacuje się, że nawet 10% wszystkich birm cierpi na choroby serca.
Ile lat żyje kot birmański?
Zastanawiasz się jak długo żyją koty birmańskie? To długowieczne zwierzaki, których średnia długość życia wynosi od 13 do 16 lat. Oczywiście wpływ na nią ma wiele czynników, takich jak:
- profilaktyka weterynaryjna,
- właściwe żywienie,
- zabezpieczanie okien i balkonów,
- czipowanie kota i rejestracja czipa w systemie,
- redukcja stresu.
Źródło: 123rf.com
Jak pielęgnować koty birmańskie?
Każdy opis rasy kot birmański opiera się w dużej mierze na podkreślaniu piękna szaty tych zwierząt. Na szczęście birmany nie są tak problematyczne w pielęgnacji jak ich kuzyni, koty perskie. Wręcz przeciwnie. Utrzymanie ich futra w dobrej kondycji nie powinno być szczególnie problematyczne nawet dla niedoświadczonego opiekuna.
Futerko kota birmańskiego nie filcuje się. Wystarczy raz w tygodniu wyczesać martwe włosy z pomocą szczotki pudlówki. Wyprawka dla kota tej rasy powinna zawierać również grzebień z szeroko rozstawionymi zębami, który pomoże pozbyć się ewentualnych kołtunów. Bardzo ważne jest także regularne obcinanie pazurów u kota i kontrola czystości jego uszu.
Czy kot birmański linieje?
Wiele osób zastanawia się, czy kot birmański gubi włosy. W istocie ten kudłaty zwierzak nie linieje tak mocno, jak sugeruje pierwsze wrażenie. Jego sierść jest nieco podobna do sierści tureckiej angory. Nie ma obfitego podszerstka, dlatego problem z wypadaniem sierści jest stosunkowo łatwy do opanowania.
Żywienie kotów birmańskich
Kot birmański nie ma szczególnych potrzeb żywieniowych. Tak jak inni przedstawiciele gatunku Felis catus jest ścisłym mięsożercą. Jego układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia dużych ilości węglowodanów. Warto więc podawać mu wysokiej jakości mokrą karmę bez zbóż lub indywidualnie skomponowaną dietę BARF.
Karmienie małego kota powinno odbywać się według zasady „jedzenia na życzenie". W wieku około roku dostosowujemy wielkość i ilość porcji do indywidualnych potrzeb zwierzaka.
Hodowla kotów birmańskich
Koty birmańskie nie są rasą szczególnie popularną nad Wisłą. W Polskim Związku Felinologicznym zarejestrowanych jest jednak kilka bardzo dobrych hodowli. Na miot kociaków nierzadko trzeba trochę poczekać. Zdecydowanie nie jest to pretekst do wspierania psudohodowców, którzy zarabiają pieniądze na krzywdzie zwierząt. Socjalizacja kota zaczyna się już w hodowli, dlatego trzeba pamiętać, że maluchy mogą opuszczać grupy rodzinne dopiero po ukończeniu (minimum) dwunastego tygodnia życia.
Ile kosztuje kot birmański?
Cena kota birmańskiego z hodowli zarejestrowanej w Polskim Związku Felinologicznym wynosi około 6 tysięcy złotych. Wiele zależy jednak od indywidualnych czynników, między innymi od wieku kota, czy renomy hodowli.
Dla kogo koty birmańskie będą najlepszym wyborem?
Kot birmański to bardzo uniwersalna rasa, która sprawdzi się zarówno w rodzinach z dziećmi, jak i w mieszkaniu domatora czy osoby starszej. To bardzo zrównoważony i delikatny zwierzak. Nie wymaga szczególnie dużej dawki ruchu. Próżno również szukać w jego charakterze skłonności do dominacji. Jest towarzyski, wygadany, ale przy tym bardzo łagodny.
Oczywiście tak jak wszystkie koty, birma również wymaga codziennej zabawy. Spełnienie jego naturalnych potrzeb nie powinno jednak sprawić opiekunowi szczególnego problemu. Czasami nawet „przedstawienie" z udziałem kilku wędek, zakończone pacnięciem łapą całkowicie birmańczykowi wystarczy.
Czy to wszystko oznacza, że kot birmański jest zwierzęciem dla każdego? W żadnym wypadku! Geny syjama są w tej rasie bardzo silne, co sprawia, że jej przedstawiciele naprawdę nie znoszą samotności. Osoba, która wychodzi z domu codziennie na dziesięć godzin powinna przemyśleć decyzję o kupnie właśnie tego kota. Chyba że zdecyduje się od razu na dwa.
Kot birmański – podsumowanie
Święty kot birmański to w istocie nowa rasa, która została stworzona w Europie. Dostępne w hodowlach zwierzaki nie mają więc nic wspólnego z legendarnymi strażnikami birmańskich świątyń. Mimo wszystko warto rozważyć zakup przedstawiciela właśnie tej rasy. To piękny, zrównoważony i bardzo delikatny zwierzak, który dobrze czuje się w bardzo różnych warunkach. Szybko dostosowuje się do zmian, jest czuły i kochający. Nie sprawia także problemów w pielęgnacji. Żyje długo i zazwyczaj bardzo zdrowo. Warunkiem jest oczywiście zakup faktycznego przedstawiciela rasy. Koty w typie są dostępne za darmo w schroniskach!
Bibliografia
- J. Anne Helgren, "Encyclopedia of Cat Breeds: A Complete Guide to the Domestic Cats of North America", BES PUB, 2013 K. Rosemary, „Birman Cats - The Owner's Guide from Kitten to Old Age", CWP Publishing, 2015.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.