• Kot
  • Mam kota
  • Mały kotek w domu

Drugi kot w domu – jak wygląda dokacanie?

Opublikowane: 22.04.202310:22 Przeczytasz w: 7 min

Przyjęciu nowego kota do domu zwykle towarzyszą duże emocje. Aby wprowadzenie kolejnego domownika przebiegło pomyślnie, warto wszystko odpowiednio przygotować.

Spis treści

    Drugi kot w domu – czy to dobry pomysł? 

    Koty są przystosowane do samotnego trybu życia, jednak w toku ewolucji wykształciły umiejętność tworzenia grup społecznych. Większość kotów docenia obecność innych zwierząt. Zwłaszcza młode potrzebują kociego towarzystwa do wspólnych zabaw. Decydując się na przyjęcie nowego kociaka, warto już na samym początku rozważyć adopcję dwóch z jednego miotu

    Indywidualnego rozważenia wymaga sytuacja, gdy chodzi o przyjęcie towarzysza dla starego kota, który większość życia był jedynakiem. Może mieć wtedy trudności z akceptacją nowego kota. Podobnie gdy w przeszłości wykazywał on zachowania agresywne w stosunku do innych zwierząt. 

    Nowy kot w domu – jak się przygotować? 

    Kolejny kot w domu to dużo radości, lecz także koszty i obowiązki. Przed pojawieniem się nowego domownika należy wszystko dokładanie przemyśleć, biorąc pod uwagę swoje możliwości zapewnienia prawidłowej opieki obu kotom. 

    Większość kotów akceptuje życie z innymi przedstawicielami swojego gatunku, pod warunkiem prawidłowego wprowadzenia nowego lokatora i spełnienia wszystkich kocich potrzeb. Warto jednak pamiętać, że koty są zwierzętami terytorialnymi i w niesprzyjających warunkach będą rywalizować o zasoby. 

    Koty najlepiej dobrać pod kątem charakteru i wieku. Dla starszego kota przybycie żywiołowego kociaka może okazać zbyt stresujące. Podobnie zwierzę wykazujące zachowania lękowe będzie zbyt przytłoczone pewnym siebie mruczkiem. Zawsze należy kierować się dobrem kota rezydenta i unikać dokocenia, które mogłoby znacznie pogorszyć jego jakość życia. 

    W razie wątpliwości warto skonsultować się z doświadczonym behawiorystą, który doradzi najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę dobro obu kotów. 

    Wyposażenie dla kotów — czy dwa koty mogą korzystać z jednej kuwety? 

    Dla dobra obu kotów należy zapewnić każdemu odpowiednią ilość zasobów. Zaliczamy do nich m.in. miski, kryjówki, kuwety i zabawki. Zwykle przyjmuje się, że liczba kuwet powinna wynosić: liczba kotów w stadzie + 1, jednak wszystko należy dostosować do potrzeb zwierząt. 

    Koty zwykle wolą spożywać posiłki z dala od siebie. Najlepiej przygotować miski w osobnych pomieszczeniach, w miarę możliwości na podwyższeniu, aby koty mogły swobodnie obserwować okolicę. 

    Każdy kot musi mieć zapewnione zabawki i bezpieczne posłania, w których będzie mógł się zrelaksować. Przed wprowadzeniem nowego kota warto zaopatrzyć się w różne rodzaje zabawek i zaaranżować kilka kryjówek. Układ zwykle trzeba modyfikować w zależności od preferencji kotów. 

    Kot wychodzący z kuwety

    Jak oswoić koty ze swoją obecnością? 

    Podczas dokocenia zwykle przeprowadza się tzw. socjalizację z izolacją. Pozwala to na stopniowe oswojenie się kotów ze sobą i pomaga uniknąć nieporozumień. 

    Izolacja nowego kota 

    Przez pierwsze dwa tygodnie zalecana jest całkowita izolacja obu kotów. Dzięki temu nowy domownik będzie miał czas na oswojenie się z otoczeniem, bez niepokojenia pierwszego kota. Oddzielenie zwierząt podyktowane jest też względami zdrowotnymi - u nowego kota może bezobjawowo rozwijać się choroba, którą może zarazić rezydenta. 

    Jeśli historia medyczna drugiego kota jest niedostępna, okres izolacji to dobry moment na wykonanie podstawowej profilaktyki zdrowotnej i testów w kierunku chorób zakaźnych. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii i w razie potrzeby wydłużyć izolację. 

    Koty prędzej czy później dowiedzą się o swojej obecności - mogą się słyszeć przez zamknięte drzwi i wyczuwać obcy zapach. Izolacji nie należy jednak przerywać, nawet jeśli któryś z kotów staje się niecierpliwy. 

    Kontakt zapachowy 

    Jeśli oba koty są zdrowe, można zacząć kolejny etap socjalizacji. W tym celu wymieniamy akcesoria między zwierzętami, tak, by oswoiły się ze swoim zapachem. Już na tym etapie u któregoś z kotów mogą wystąpić objawy niepokoju. Nowe zapachy warto kojarzyć z przyjemnymi bodźcami np. smaczkami lub zabawą. Do następnego etapu socjalizacji można przejść, gdy oba koty będą czuły się bezpiecznie. 

    Wymiana pomieszczeń 

    W momencie, gdy koty zaakceptowały swoje zapachy, można pozwolić drugiemu kotu na zwiedzenie całego domu, jeszcze bez obecności rezydenta. Dzięki temu zapozna się z otoczeniem w komfortowych warunkach. 

    Kontakt wzrokowy kotów 

    W następnym etapie koty mogą się zobaczyć. Pierwszy kontakt należy przeprowadzić w odległości i połączyć go z czymś przyjemnym np. przysmakiem, a równocześnie dać każdemu z kotów możliwość wycofania się z sytuacji. Dalsze kroki zależą od reakcji zwierząt - nadmierny stres i komunikaty agresywne, tj. stroszenie sierści, puszenie ogona, syczenie, są sygnałem, że dla dobra obu kotów proces socjalizacji należy zwolnić. 

    Przebywanie na wspólnej przestrzeni 

    Gdy zwierzęta wstępnie się zaakceptowały, można wprowadzić drugiego kota do wspólnej przestrzeni. Warto pamiętać, by znalazło się tam dość zasobów dla obu mruczków. Pierwsze wprowadzenie najlepiej zorganizować, gdy oba koty są spokojne - pora posiłku lub zabawy może dodać niepotrzebnych emocji. Ważne, by każdy kot miał możliwość wycofania się z sytuacji do bezpiecznej kryjówki - zmniejszy to szanse bezpośredniej konfrontacji. 

    Początkowo kotów nie powinno się zostawiać samemu, aby w razie potrzeby móc załagodzić konflikty. Następnie ten czas można stopniowo wydłużać. Wszystko zależy od zachowania kotów i ich wzajemnej relacji. Dobrym symptomem jest, gdy jeden z kotów odpoczywa w trakcie zabaw drugiego - świadczy to o tym, że czuje się bezpiecznie. 

    W przypadku adopcji drugiego kociaka zwykle wszystko przebiega sprawniej. Młode zwierzęta szybko akceptują przybycie nowego kota i rzadziej wykazują agresję. Przeciwnie w przypadku adopcji dzikiego kota, który nie ufa jeszcze człowiekowi i boi się wielu rzeczy. Takie zwierzę potrzebuje więcej czasu, by poczuć się bezpiecznie w swoim domu. 

    Wsparcie farmakologiczne 

    Przybycie nowego kota jest zwykle stresującym wydarzeniem. W celu złagodzenia stresu u kotów można wykorzystać preparaty farmakologiczne. Najczęściej stosuje się suplementy na bazie peptydów mleka, kozłka lekarskiego i tryptofanu. Dostępne są także produkty zawierające syntetyczne feromony, odpowiadające u kotów za poczucie bezpieczeństwa. 

    Suplementacja może stanowić wsparcie prawidłowo prowadzonej socjalizacji kotów. Nigdy nie należy traktować jej jako zamiennika pracy behawioralnej przy wprowadzaniu drugiego kota. 

    Adopcja chorego kota do domu 

    Przyjęcie kolejnego kota do domu staje się trudniejsze, gdy któryś z podopiecznych jest chory. Niektóre schorzenie mogą wymagać jedynie dłuższej izolacji aż do zakończenia terapii, choroby niezaraźliwe - odpowiednio dostosowanego wprowadzenia nowego kota. W przypadku zakażenia wirusami FIV i FeLV patogenu nie da się jednak usunąć z kociego organizmu. Nosicielstwo jest bezobjawowe, zatem kot może zarażać, nawet jeśli jego stan zdrowia nie budzi zastrzeżeń. Wprowadzenie nowego kota — nosiciela jest zwykle niewskazane ze względu na bezpieczeństwo zdrowego kota rezydenta. Wirus FIV przenosi się przez ugryzienie zakażonego zwierzęcia (np. w czasie bójki z innym kotem), natomiast w przypadku FeLV wystarczą kontakty przyjacielskie - wzajemne mycie się i jedzenie z jednej miski. Przyjmując kota z "plusem", nawet tylko jako dom tymczasowy, trzeba dobrze rozważyć ryzyko. 

    Kot siedzący na drapaku

    Co zrobić przed adopcją drugiego kota? 

    Zanim drugi kot pojawi się w domu, warto przygotować całe wyposażenie - dodatkowe miski, kuwety, zabawki i posłania. W początkowym etapie koty należy odizolować w osobnych pomieszczeniach i stopniowo oswajać je ze sobą. Przeciwskazaniem łączenia kotów są wszelkie stany chorobowe - w takiej sytuacji lepiej poczekać do końca leczenia. Aby wprowadzenie do domu drugiego kota przebiegło pomyślnie, można wspomóc mruczki specjalistycznymi preparatami. W razie problemów warto udać się do lekarza weterynarii i skonsultować z doświadczonym behawiorystą

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.