Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Ptaki

Czym karmić kaczki? Co może im zaszkodzić? 

Opublikowane: 13:47 Przeczytasz w: 4 min

Karmienie kaczek chlebem może spowodować poważne problemy zdrowotne u ptaków. Czym karmić kaczki, by nie wyrządzić im krzywdy? Kiedy najlepiej to robić? Dowiedz się wszystkiego o dokarmianiu kaczek.

Spis treści

    Czy powinno się dokarmiać kaczki?

    Kaczki to najpopularniejsze polskie ptaki Mamy do nich sentyment, nic więc dziwnego, że staramy się o nie troszczyć dokarmiając je. Jak robić to mądrze?

    To, czy powinno się dokarmiać kaczki lub inne dzikie ptaki wodne, jest uzależnione przede wszystkim od pory roku i panujących warunków atmosferycznych oraz od rodzaju pokarmu, który ma być zaserwowany zwierzętom.

    Karmienie kaczek, łabędzi i innych zwierząt powinno mieć miejsce wyłącznie zimą, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, a woda w stawie, czy innym zbiorniku wodnym, w którym żyje ptactwo, jest zamarznięta. Ptaki mają wówczas kłopot ze znalezieniem swojego naturalnego pokarmu. Podczas pozostałych pór roku dzikie kaczki powinny same umieć zdobywać pożywienie.

    Kaczki i inne dzikie ptactwo szukają pokarmu samodzielnie w wodzie oraz w jej okolicy. Co jedzą kaczki? Domowe kaczki, jak i dzikie mają podobne upodobania smakowe. Podstawą ich dietyrośliny wodne, a także drobne stworzenia żyjące w wodzie, takie jak ślimaki, larwy owadów, w tym komarów oraz nasiona.

    Czym dokarmiać ptaki?

    Z okresach, gdy dzikie ptactwo ma trudność ze znalezieniem pożywienia, np. przez skute lodem i śniegiem zbiorniki wodne, można zacząć karmić kaczki. Czym karmić kaczki i łabędzie? Oto lista ulubionych i bezpiecznych dla ptaków pokarmów:

    • ziarna zbóż, w tym ziarna kukurydzy;

    • biała kapusta (wcześniej ugotowana), gotowane ziemniaki, marchewka, burak;

    • płatki owsiane i otręby;

    • gotowe mieszanki nasion, zbóż i warzyw, dostępne w sklepach zoologicznych.

    Pamiętajmy, by szykując jedzenie kaczkom, kroić warzywa na małe kawałki, by były łatwiejsze do połknięcia. Nie należy solić ani przyprawiać pożywienia przeznaczonego dla zwierząt.

    Czego nie jedzą kaczki?

    W żadnym razie nie wolno opierać karmienia ptaków na pieczywie. Dokarmianie kaczek chlebem, bułkami, paluszkami, chipsami itp. sprawia, że ich układ pokarmowy zostaje poważnie obciążony. Nie zapominajmy, że sympatyczne i pociesznie wyglądające kaczki to wciąż dzikie zwierzęta. Ptaki spożywając pieczywo mogą nabawić się niebezpiecznej kwasicy żołądka, do której dochodzi w wyniku zakwaszenia systemu pokarmowego kwasem chlebowym. Kwas chlebowy powstaje w czasie trawienia chleba. U kaczek mogą pojawić się schorzenia układu pokarmowego, które osłabiają cały ustrój, a niekiedy doprowadzają do śmierci zwierząt. Niewłaściwy pokarm podawany kaczkom może przyczynić się też do zaburzenia pracy nerek, stłuszczenia żołądka, a także do cukrzycy. Co więcej, chleb może spowodować wystąpienie u ptactwa tzw. anielskiego skrzydła, czyli deformację ostatniego stawu w skrzydle.

    Dokarmianie kaczek — jak robić to dobrze?

    Ważne jest nie tylko to, czym karmić ptaki zimą, ale też w jaki sposób to robić, by zwierzęta były zdrowe, bezpieczne i wciąż pozostawały dzikie. Chodzi o to, by naturalny rytm życia kaczek nie został zaburzony. Warto przestrzegać poniższych zasad dotyczących dokarmiania kaczek:

    1. Dokarmiamy kaczki wyłącznie w okresie największych mrozów, zatem póki temperatury utrzymują się powyżej 0 stopni, zostawiamy kwestię karmienia samym kaczkom.

    2. Pożywienie powinno przypominać naturalny jadłospis kaczek i bazować m.in. na mieszankach zbożowych, warzywach, czy otrębach. Można również podawać specjalną karmę, jednak ważny jest jej skład.

    3. Kaczki domowe, jak i dzikie kaczki, karmimy świeżymi, drobno pokrojonymi warzywami, surowymi lub ugotowanymi.

    4. Nie dawajmy ptakom jedzenia z ręki. Zwierzęta wówczas przestają bać się ludzi, co nie jest dobre dla ich własnego bezpieczeństwa.

    5. Dokarmiać kaczki powinno się nie bezpośrednio w wodzie, ale na brzegu, pilnując, by rzucany pokarm nie dostał się do wody i nie zabrudził zbiornika.

    Jeśli dostrzeżemy, że z dzikim ptactwem dzieje się coś niepokojącego, być może konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii.

    Istotną rolę odgrywa nie tylko rodzaj pokarmu, który podajemy kaczkom, ale także pora roku, w której dokarmiamy zwierzęta i sposób, w jaki to robimy.

    Bibliografia
    1. Anne-Kathrin Gomringer, Kaczki - poradnik początkującego hodowcy, Wydawnictwo Oświatowe Delta W-Z s.c., 2015.
    2. Ryszard Dzięciołowski, Edward Frankiewicz, Dzikie kaczki, Seria Monografia przyrodniczo-łowiecka, Flora i Fauna, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1966.
    3. Jerzy Kożuchowski, Dzikie kaczki, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1951.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.