REKLAMA
  • Kot
  • Mam kota
  • Mały kotek w domu

Mały kotek w domu — jak przygotować dom na przyjęcie kota — poradnik

Opublikowane: 19:03 Przeczytasz w: 9 min

Dowiedz się, gdzie powinien spać mały kotek, jak długo kot przyzwyczaja się do nowego domu i jak często załatwia się mały kotek. Przedstawiamy przewodnik dla początkujących opiekunów kotów.

Spis treści

    Gdzie powinien spać mały kotek? Czy mały kotek może być sam w domu? Jak długo kot przyzwyczaja się do nowego domu? I jak często załatwia się mały kotek? Tego wszystkiego dowiesz się dzisiaj! 

    Wyprawka dla kota 

    Jednymi z podstawowych akcesoriów, w jakie należy się zaopatrzyć, są miseczki na jedzenie i wodę. Niezwykle istotne jest usytuowanie ich z dala od kuwety, ponieważ wiele kotów nie akceptuje ich w tej lokalizacji. Warto ustawić kilka misek z wodą w różnych miejscach mieszkania, z uwagi na to, że koty piją zwykle za mało wody. Ułatwiony do niej dostęp sprzyja większemu pobieraniu płynów. Kolejne ważne kocie akcesorium to kuwety. Ich ilość w domu powinna wynosić o jedną więcej od liczby mieszkających w nim kotów. W celu zachęcenia małego kotka do korzystania z toalety warto zaopatrzyć się w żwirek, którego używał dotychczas. Najlepiej, jeśli będzie to podłoże bezzapachowe, wygodne dla kocich łapek, ponieważ zbyt duże i twarde granulki mogą powodować dyskomfort.

    Oto najważniejsze elementy kociej wyprawki:

    • Karma dla kociąt
    • Miska na jedzenie i wodę
    • Koc lub legowisko
    • Zabawki dla kotów
    • Kocie drapaki
    • Kocie toalety
    • Szczotka do futra
    • Transporter 
    • Klatka transportowa
    • Karma dla kociąt
    • Miska na przekąski
    • Zestaw do czyszczenia
    • Legowisko z podgrzewaniem
    • Gryzaki i zabawki do gryzienia

    Jak karmić małego kota?

    Choć pokarm inny niż mleko matki należy wprowadzać do diety kociąt już od 3. tygodnia życia, to są one przygotowane do samodzielnego jedzenia stałych pokarmów dopiero między 6 a 8 tygodniem życia. Przed upływem tego czasu nie należy odsadzać kociąt od matki. Idealny czas na zmianę opiekuna następuje właśnie po tym okresie. W ciągu pierwszych dni w nowym domu można podawać papkę przygotowaną z mokrej karmy dedykowanej dla kociąt z dodatkiem ciepłej wody lub preparatu mekozastępczego.

    Karmienie małego kota ma znaczenie nie tylko odżywcze, ale także behawioralne. Jest niezwykle istotnym czynnikiem wzbogacającym środowisko i zacieśniającym więzi między maluchem a człowiekiem. Posiłki warto urozmaicać pod względem nie tylko smaku, ale i również formy podania. Do karmienia małego kota można wykorzystać z powodzeniem zabawki, które będą wymagały od niego trochę wysiłku w zdobyciu pokarmu. Powinny być one dostosowane do możliwości czworonoga, aby nie odczuwał frustracji podczas jedzenia połączonego z zabawą.

    Właściwe karmienie małego kota ma wpływ na poprawny rozwój fizyczny zwierzaka, dlatego bardzo ważne jest, aby właściciel wiedział, jak karmić kocięta. Specjalne karmy dedykowane dla najmłodszych wzbogacone są o witaminy i minerały, które wspierają organizm w fazie wzrostu. To, czym żywią się małe koty w pierwszych miesiącach swojego życia ma znaczny wpływ na ich późniejsze zdrowie i rozwój. Karma dla kociąt jest sformułowana w taki sposób, by zapewnić im składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, a co więcej, odpowiada na ich podwyższone zapotrzebowanie energetyczne. Karma dla kotów dorosłych nie jest tak bogata w witaminy i minerały, jak karma dla kociąt. Drugim problemem jest fakt, że karma dla kota dorosłego jest posiłkiem mniej kalorycznym, niż karma dla kociąt — w tym wypadku, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie energetyczne kociąt, trzeba by podać większą porcję karmy, a kocięta mają delikatne i małe żołądki. W 8-10 tygodniu życia maluch powinien otrzymywać pokarm nawet 6 razy dziennie.

    123rf

    Jak przygotować mieszkanie na obecność małego kota? 

    Przestrzeń osobnicza kota żyjącego wyłącznie w mieszkaniu jest bez wątpienia bardzo mała w porównaniu z tą, którą dysponują koty wychodzące. Niemniej jednak właściwe dostosowanie pomieszczeń pozwoli na stworzenie komfortowego miejsca do odpoczynku, zabawy i innych aktywności zarówno małego, jak i już dorosłego kota.

    Ideałem byłoby, gdyby kot miał dostęp do co najmniej dwóch pokoi. Poza niezbędnym minimum dla kota ważniejsza jest jakość, a nie wielkość przestrzeni. Koty można zaklasyfikować jako zwierzęta na wpół nadrzewne, które część czasu spędzają ponad podłogą, na powierzchniach umieszczonych powyżej. Dzięki temu daje im to przewagę w obserwacji tego, co dzieje się wokół nich. Drapak dla kota można wykonać samodzielnie lub kupić w dobrych sklepach z artykułami dla zwierząt.

    Koty, a zwłaszcza kocięta spędzają większą część dnia, wypoczywając lub śpiąc, więc niezwykle ważne jest, aby zapewnić im dużo miejsc pokrytych przyjemnym materiałem. Chowanie się jest strategią przetrwania często wykorzystywaną przez koty w odpowiedzi na bodźce lub zmiany w otoczeniu. Zachowanie to obserwowane jest najczęściej, kiedy kot pragnie uniknąć interakcji z innymi kotami lub ludźmi. Może to również być reakcja na inne potencjalnie stresujące sytuacje. Z tego względu oprócz otwartych miejsc wypoczynku należy zadbać o miejsca ustronne, gdzie kot mógłby się wycofać i ukryć. Przydać się mogą wysoko usytuowane kocie posłania i pudełka. Niektóre kryjówki powinny znajdować się na wyższym poziomie, np. na półkach, na szafce lub z garderobie. Drapanie ma na celu nie tylko znakowanie, lecz również rozciąganie mięśni oraz utrzymywanie pazurów w dobrej kondycji. Powierzchnie przeznaczone do drapania powinny znajdować się w pobliżu wejść do domu, czyli tam, gdzie pojawiają się nowe, wnoszone zapachy, oraz w pobliżu miejsc, w których koty wypoczywają i śpią, ponieważ często przeciągają się i ostrzą pazury po przebudzeniu.

    Ostatnim elementem, o który należy zadbać, jest zabezpieczenie okien i balkonu. Zwłaszcza okna w pozycji uchylonej stanowią realne zagrożenie. Kot, próbując się wydostać, porusza się w przód i w tył, ale często bezskutecznie. Prowadzi to do uszkodzenia narządów wewnętrznych czy paraliżu kończyn. W sklepach można nabyć specjalne siatki, które zakłada się na tego rodzaju okna.

    Jakie zabawki dla małego kota?

    Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia domu, do którego przybędzie mruczek, są zabawki dla kotów. Zwierzęta te mają różne preferencje dotyczące typów zabawek, którymi lubią się bawić. Ruchome przedmioty o urozmaiconej fakturze powierzchni i imitujące cechy charakterystyczne kocich ofiar są najlepszą gwarancją zabawy. Przedmioty, za pomocą których kot może bawić się sam to piłeczki pingpongowe, sztuczne piórka, inne lekkie przedmioty, myszki wykonane ze sztucznego futra lub zabawki na sprężynie. Kocięta szybko przyzwyczajają się do zabawek, więc należy zapewnić im dużą różnorodność i często zmieniać je na inne. Możliwość eksploracji jest ważnym składnikiem kociego życia. W związku z tym od czasu do czasu warto przynosić przedmioty takie jak pudełka czy duże papierowe torby na zakupy.

     

    Mały kotek w domu — odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania 

    Oto odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane pytania przez początkujących opiekunów mruczków. 

     

    Poznaj także rozwój kota od kocięcia do dorosłości

     

    Gdzie powinien spać mały kotek?

    Mały kotek powinien spać w ciepłym i bezpiecznym miejscu, najlepiej w specjalnym łóżeczku lub legowisku dla kotów, które można umieścić w spokojnym zakątku domu. 

     

    Kiedy kąpać kota? 

     

    Koty zazwyczaj nie potrzebują regularnych kąpieli, ponieważ są zwierzętami bardzo dbającymi o higienę. Kąpanie kota powinno być konieczne tylko wtedy, gdy kot sam nie może zadbać o swoje futro, np. w przypadku znacznego zabrudzenia substancjami toksycznymi lub lepkimi substancjami, które mogą mu zaszkodzić. Przed przystąpieniem do kąpieli kotka warto skonsultować się z weterynarzem, aby dowiedzieć się, czy jest to naprawdę konieczne i jak najlepiej to zrobić, aby uniknąć stresu dla kota.

     

    Czy mały kotek może być sam w domu?

    Mały kotek może być sam w domu przez krótkie okresy czasu, jednak należy zapewnić mu odpowiednie warunki, takie jak dostęp do jedzenia, wody oraz zabawek, aby zapobiec nudzie i niepokojowi. 

     

    Jak długo kot przyzwyczaja się do nowego domu? 

    Kot może potrzebować od kilku dni do nawet kilku tygodni, aby przyzwyczaić się do nowego domu, w zależności od indywidualnego temperamentu i doświadczeń zwierzęcia. 

     

    Jak często załatwiają się małe kotki?

    Mały kotek będzie potrzebował załatwiania się kilka razy dziennie, zwłaszcza po posiłkach i snach, dlatego ważne jest, aby zapewnić mu dostęp do kuwety i regularnie ją czyścić.

     

    Jak często kociak robi kupy?

    Kociak zazwyczaj potrzebuje robić kupę kilka razy dziennie, zwłaszcza bezpośrednio po posiłkach. Częstotliwość wypróżnień może być również zależna od diety, wieku kociaka oraz jego stanu zdrowia. Ważne jest regularne monitorowanie zachowań kocura i jego potrzeb fizjologicznych, aby zapewnić mu odpowiednią opiekę zdrowotną.

     

    Czy czipowanie kota jest obowiązkowe? 

    Chipowanie kotów w Polsce nie jest obowiązkowe, ale zalecane. Jest to dobrowolna praktyka, która pomaga w identyfikacji zwierzęcia i jego właściciela w przypadku zaginięcia lub potrzeby udzielenia pomocy medycznej.

    Podsumowanie 

    Pamiętaj, że odpowiedzialność opiekuna kota obejmuje zapewnienie mu zdrowej diety, regularnej opieki weterynaryjnej oraz odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Ponadto należy także stworzyć bezpieczne otoczenie dla kota w domu, dbając o jego dobrostan i zapewniając mu miłość i uwagę. 

     

     

    Bibliografia
    1. Medycyna behawioralna psów i kotów. s. 48-49

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.