Oczy kotów mają dość charakterystyczną budowę różniącą się od anatomii ludzkiego narządu wzroku. A zatem czy nasi mruczący przyjaciele widzą świat lepiej, czy gorzej od nas? Jeśli chcemy się tego dowiedzieć, przyjrzyjmy się baczniej rzeczywistości obserwowanej oczami kota.
Spis treści
Jak zbudowane jest kocie oko?
Oko kota podobnie jak ludzkie posiada rogówkę, tęczówkę, soczewkę i siatkówkę, a jego ochronę stanowią powieki. Jednakże w przeciwieństwie do człowieka kot posiada je trzy. Owa niewidoczna trzecia powieka u kota zwana jest migotką i służy do nawilżania i oczyszczania rogówki. Koty korzystają z niej nieświadomie, głównie podczas snu.
Pod powiekami kotów znajdują się ich oczy zaopatrzone w charakterystyczną błoną odblaskową o nazwie tapetum lucidum. To ona odpowiada za to, jaki obraz przekazywany jest do mózgu, a jej zasługą jest znakomite widzenie w nocy. Odbija ona światło i zwiększa jego ilość dostępną dla komórek fotoreceptorów na siatkówce, co poprawia widzenie w warunkach słabego oświetlenia.
Natomiast źrenice u kotów nie jest okrągłe jak u człowieka, ale eliptyczne a zwężone przybierają kształt szczeliny. Może się ona powiększać i otwierać lub zamykać szybciej niż okrągłe źrenice.
Najważniejsze różnice dzielące kocie i ludzkie oko dotyczą jednak siatkówki, która odpowiada za przetwarzanie impulsów świetlnych na elektryczne. W każdej siatkówce znajdują się dwa rodzaje receptorów światła – czopki i pręciki. Otóż oczy kota posiadają tych czopków znacznie mniej niż u człowieka, natomiast odpowiedzialnych za widzenie w słabych warunkach pręcików — wielokrotnie więcej. Dzięki nim czworonogi zauważają drobne detale z wielką rozdzielczością oraz dostrzegają nawet najmniejszy ruch przy minimalnym oświetleniu, co u polujących drapieżników niezbędne jest do przetrwania.
Jak koty widzą świat?
Warto wiedzieć, że pole widzenia kota jest aż o 20 stopni szersze niż ludzkie i wynosi dokładnie 200 stopni. Sprawia to, że mruczek szybciej od nas zauważy coś, co znajduje się za nim. Dlatego też futrzaki lepiej od nas widzą przedmioty znajdujące się na wprost, powyżej, poniżej i po bokach Jednakże Kot, widzi przed sobą tylko na 6 metrów, a ostry obraz dostrzega jedynie na środku pola widzenia. Natomiast obiekt, który się poruszy, odnotowuje on o wiele szybciej, niż go dostrzeże ludzkie oko.
Ponadto warto wiedzieć, iż widzenie u kotów jest obuoczne, czyli widzą one trójwymiarowo i mają możliwość postrzegania głębi i określania odległości obiektów.
Jak koty widzą kolory?
Wielu naukowców niejednokrotnie pochłaniał problem jak widzi pies. Wkrótce zainteresowano się też wzrokiem mruczków. Chcąc obalić powszechne przekonanie, że koty postrzegają świat w czerni i bieli a są w stanie rozróżnić jedynie odcienie szarości, zbadano również jakie kolory widzą koty. Otóż okazuje się, że widzenie barwne jest dla nich jak najbardziej możliwe i odbierają one świat w tak zwanej trichromii, czyli w odcieniach takich jak: niebiesko-fioletowy, zielony i żółty.
Koty, podobnie jak psy, nie rozróżniają jednak koloru różowego od niebieskiego, a czerwonego nie widzą w ogóle. Odbierają go one jako wyraźny odcień żółtego. Warto o tym pamiętać, kupując do wyprawki dla kota zabawki w mocnych kolorach.
Do ciekawostek o kotach można zaliczyć również fakt, iż, widzą ona kolory, których nie dostrzegają ludzie. Otóż kot jest w stanie zobaczyć pasmo ultrafioletu blokowane przez ludzką soczewkę. Pozwala to futrzakom na dostrzeganie fluorescencyjnych śladów moczu.
Zbliżenie na piękne kocie oczy, selektywne skupienie 123rf.com
Jak koty widzą w ciemności?
Czy rzeczywiście koty widzą lepiej niż ludzie? Faktycznie koci wzrok działa dużo lepiej od naszego i sprawdza się przede wszystkim w nocy. Jednak, aby cokolwiek zobaczyć, mruczki potrzebują, chociażby minimalnego oświetlenia. Przy nim, dzięki czułości siatkówki i działania błony odblaskowej, która jak noktowizor odbija światło, by trafiało najkrótszą drogą do pręcików, kocie oczy mogą dobrze widzieć w słabym świetle niedostatecznym dla człowieka.
Jednak w zupełnym mroku futrzaki nie widzą nic, a do sprawnego poruszania w ciemności służą im znakomicie wykształcone zmysły węchu i słuchu wyostrzające się wraz z rozwojem kota. Niezwykle istotnym receptorem są także wibrysy umożliwiające im aktywne badanie przestrzeni. Posiadają je wszystkie mruczki, również rasy brachycefaliczne kotów takie jak persy lub brytyjczyki.
Jak kot widzi obraz w telewizorze?
Zdaniem naukowców, koty widzą telewizję w kolorze:
- zielonym,
- żółtym,
- pomarańczowym,
- niebieskim.
W przeciwieństwie do ludzi zwykle skupiają one wzrok na ekranie nie dłużej niż kilka minut i łatwiej od nich się dekoncentrują.
Jak koty widzą najbliższe otoczenie.
Choć zakres pola widzenia u kotów jest większy od ludzkiego ich widzenie peryferyczne, nie jest idealne. Są wprawdzie stanie rozróżniać poszczególne zarysy kształtów, ale nie widzą ich tak ostro, jak człowiek.
Ponadto Koty są krótkowzroczne i lepiej widzą z bliska niż z daleka. Przedmioty, które oddalone są na więcej niż 6 metrów, stają się dla nich nieostre.
Jak koty widzą człowieka?
Koty widzą ludzi bardzo ogólnie, Wprawdzie rozpoznają ich sylwetki i charakterystyczne ruchy, ale słabo radzą sobie ze szczegółami. Ze względu na to, że optymalna odległość widzenia kota to kilka metrów, wolą one przyglądać się swoim opiekunom z dystansu.
Podsumowanie — co mówi nauka o widzeniu rodziny kotowatych?
Wieli naukowców interesowało się kocim wzrokiem. Jednym z nich był Nickolay Lamm, który, przez wiele lat badał m.in. kolory, jakie widzą koty. To dzięki niemu wiemy, że fotoreceptory tych zwierząt są najbardziej wrażliwe na długości fal w zakresie niebiesko-fioletowym i zielonkawo-żółtym, a nie reagują na barwy w zakresie czerwono-zielonym. Lamm udowodnił również, iż oczy kota najlepiej widzą obiekty poruszające się szybko, co sprawia, że jest on w stanie dostrzec poruszającą się mysz. Ten naukowiec-artysta analizował również różnice pomiędzy widzeniem ludzkim a kocim. Aby zaprezentować rezultaty swoich odkryć, stworzył on we współpracy z ekspertami w dziedzinie anatomii zwierząt specjalne zdjęcia, na których porównuje obrazy – przypuszczalnie widziane przez koty i ludzi.
Bibliografia
- Izabela Wierzbowska Koty Wydawnictwo Ryszard Kluszczyński 2010
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.