REKLAMA
  • Kot
  • Mam kota
  • Życie z kotem

Rasy brachycefaliczne kotów — jakie są i czym się charakteryzują?

Opublikowane: 20:32 Przeczytasz w: 7 min

Co to jest syndrom Brachycefaliczny? Czy koty mogą mieć brachycefalię? Zastanawiając się nad wyborem rasy kota priorytetowa powinna być dla nas jej zdrowotność. Niestety, niektórzy potencjalni opiekunowie nie zwracają na to uwagi podczas rozważań na temat zaadoptowania lub zakupu mruczka. Jednym z tematów, który warto poruszyć w tym kontekście jest syndrom brachycefaliczny kotów. Na czym polega?

Spis treści

    Co to jest syndrom Brachycefaliczny? 

    Pokrój głowy i długość kufy stanowi bardzo ważną cechę rasową. Dotyczy to zarówno psów, jak i kotów. Pożądany kształt czaszki utrwalany jest w hodowli poprzez dobór osobników do rozrodu na podstawie ich eksterioru, czyli wyglądu zewnętrznego. Niestety, nie zawsze zwraca się wówczas uwagę na możliwość szczerzenia się w populacji chorób uwarunkowanych genetycznie i schorzeń wynikających z tzw. przerasownienia. Jednym z nich jest BOAS (ang. brachycephalic airway obstructive syndrome), czyli zespół obturacyjny psów i kotów krótkoczaszkowych.

    W anatomii zwierząt wyróżnia się trzy podstawowe typy czaszek: mezocefaliczne, dolichocefaliczne i brachycefaliczne. Można uznać, że pierwszy z nich jest "najzdrowszy" dla psów i kotów. Głowy mezocefaliczne posiadają odpowiedni stosunek twarzoczaszki do mózgoczaszki. Kufa jest średniej długości. Za przykład ras mezocefalicznych można uznać koty europejskie, maine coony lub sfinksy.

    Cecha głowy dolichocefalicznej dotyczy przede wszystkim hodowli psów. Ich czaszki posiadają bardzo długi pysk o wysklepionych jamach nosowych. Za przykładową rasę psa można podać tu charta borzoja lub bullteriera. Niestety, ten typ budowy głowy predysponuje do wystąpienia grzybicy jam nosowych. Czaszka dolichocefaliczna nie jest powszechną cechą w hodowli kotów.

    Głowa brachycefaliczna charakteryzuje się silnym skróceniem twarzoczaszki psa lub kota. W niektórych, skrajnych przypadkach trudno ją w ogóle wyróżnić. Jest to szczególna budowa anatomiczna niosąca za sobą długofalowe i smutne problemy zdrowotne.

    Niestety, spłaszczony pyszczek to wciąż bardzo pożądana cecha. Dla wielu wygląda on uroczo, przez co popyt na brachycefaliczne rasy kotów jest bardzo duży. Wykorzystują to właściciele pseudohodowli kotów, którzy hodują zwierzęta wyłącznie pod kątem wyglądu zewnętrznego, nie zwracając tym samym uwagi na stan zdrowia zwierzęcia.

    Czy koty mogą mieć brachycefalię?

    Krótka czaszka pociąga za sobą szereg daleko idących konsekwencji. Należą do nich m.in.:

    • zmniejszenie długości i objętości jam nosowych — w znacznym stopniu ogranicza to możliwość oczyszczania i ogrzewania wdychanego powietrza, co predysponuje do chorób górnych dróg oddechowych,

    • przerost skrzydełek nosowych — powoduje zmniejszenie średnicy otworów nosowych, co przyczynia się do zwiększenia oporów w układzie oddechowym, a to przekłada się na zwiększony wysiłek podczas oddychania,

    • przerost podniebienia miękkiego — doprowadza do niedrożności szpary głośni.

    Brachycefaliczne rasy kotów mają również płytkie oczodoły. Ich oczy w znacznym stopniu wystają, co predysponuje je do urazów mechanicznych rogówki.

    Opiekunowie kotów krótkoczaszkowych muszą pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii. Liczne anomalie anatomiczne i funkcjonalne predysponują ich pupili do znacznego niedotlenienia i schorzeń układu oddechowego. Zdarzają się również choroby oczu. Warto mieć tę świadomość przed wyborem rasy kota.

    Który kot jest brachycefaliczny?

    Istnieje bardzo dużo ras kotów brachycefalicznych. Pomimo problemów ze zdrowiem, ich popularność nie maleje na przestrzeni czasu, dlatego, e większość z nich uważa się za najpiękniejsze rasy kotów. Należą do nich m.in.:

     

    Jaka rasa kota jest najładniejsza?

    Wybór najładniejszej rasy kota jest kwestią subiektywną i zależy od preferencji estetycznych każdej osoby. Niektórzy uważają, że długowłose rasy, takie jak perskie czy maine coony, są piękne ze względu na swoje bujne futro i imponującą wielkość. Inni mogą preferować krótkowłose rasy, jak brytyjczyki czy rosyjskie niebieskie, ze względu na ich elegancję i proporcje. Wreszcie, niektórzy mogą uznać, że najpiękniejsze są rasy niezależnie od ich długości futra, koncentrując się na ich wyrazistych cechach, takich jak kształt oczu czy proporcje ciała.

     

    Kot perski. Źródło: 123rf.com

    Kot perski (pers)

    Persy to koty długowłose, których sierść w dotyku przypomina plusz. Są doskonale znane każdemu z nas. Hodowla kotów perskich sięga swoimi korzeniami dwóch tysięcy lat przed naszą erą, kiedy to ówcześni mieszkańcy obecnego Irany zdecydowali się udomowić te piękne zwierzęta.

    Persy to koty spokojne i stateczne. Nie przepadają za hałasem i chaosem, dlatego nie poleca się ich dla rodzin z małymi i dorastającymi dziećmi. Mały kotek w dom z pewnością również nie przypadnie im do gustu. Doskonale zaś odnajdą się wśród dorosłych opiekunów, do których bardzo mocno się przywiązują.

    Kot brytyjski. Źródło: 123rf.com

    Kot brytyjski krótkowłosy

    Koty brytyjskie to obecnie bardzo popularna rasa czworonogów. Nie ma co się dziwić. Ich piękne futro i cudowny charakter przyciąga rzesze fanów brytyjczyków. Podobnie jak persy, koty brytyjskie słyną ze zrównoważonej osobowości. Cenią sobie ciepło domowego ogniska i rutynę. Oczywiście, znajdują również czas na zabawę z właścicielem.

    Warto pamiętać o tym, że to socjalizacja kota w dużej mierze wpływa na jego charakter. Cechy rasowe jedynie predysponują do danego rodzaju usposobienia.

    Szkocki fold. Źródło: 123rf.com

    Szkocki fold

    Kot szkocki zwisłouchy, inaczej szkocki fold, to stosunkowo nowa rasa, która stale zyskuje na popularności. Ich cechą charakterystyczną są nietypowe, oklapnięte uszy. Ta cecha sprawia, że mruczki wyglądają niczym pluszowe misie i bardzo szybko podbijają serca miłośników kotów na całym świecie.

    Niestety, rasa ta nie jest jeszcze oficjalnie uznawana przez Federation Internationale Féline (FIFe). Wynika to m.in. z predyspozycji do chorób, w szczególności schorzeń stawów. Cecha obwisłych uszu została utrwalona w hodowli szkockich foldów poprzez dobór osobników wykazujących zaburzenia w obrębie kolagenu chrząstek. Defekt ten nie dotyczy jedynie małżowin usznych. Chrząstki stawowe już we wczesnym wieku zaczynają wykazywać cechy zwyrodnienia.

    Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek na temat kotów, zapoznaj się z tym artykułem - 10 najpiękniejszych ras kotów.

    Brachycefaliczne koty rasowe — podsumowanie

    Pomimo uroczego wyglądu, koty i psy brachycefaliczne nie należą do najzdrowszych ras. Ze względu na szczególną budowę anatomiczną czaszki i układu oddechowego towarzyszy im stały dyskomfort i trudności w oddychaniu. Pomimo tego, wiele osób decyduje się na zakup lub adopcję ras brachycefalicznych. Ich przykład wśród psów to mops lub boston terrier. Koty krótkoczaszkowe to m.in. persy, szkockie foldy i brytyjczyki.

    Nieważne na jaką rasę zwierzaka się zdecydujesz — pamiętaj o tym, że twoim obowiązkiem jest zapewnienie mu odpowiedniej opieki weterynaryjnej i pielęgnacji. Koty długowłose będą potrzebować regularnego wyczesywania, a szkockie foldy suplementacji substancji chondroprotektywnych.

    Istnieje wiele kotów, które swoim indywidualnym, a zarazem przyjacielskim charakterem przyciągają rzesze opiekunów. Przed adopcją lub zakupem danej rasy warto jednak zapoznać się z tym, do jakich chorób jest ona predysponowana. Ta wiedza pozwoli na podjęcie świadomej decyzji dotyczącej wzięcia mruczka pod swój dach.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.