Źródło: 123RF
  • Kot
  • Mam kota
  • Akcesoria dla kota

Jakie szelki dla kota wybrać? Jak je dopasować?

Opublikowane: 20.07.202310:07 Przeczytasz w: 6 min

Czy szelki dla kota są mu w ogóle potrzebne? Podpowiadamy, jak je dopasować do swojego pupila. Zwracamy też uwagę, jakich szelek nie kupować.

Spis treści

    Po co kotu szelki?

    Z roku na rok szelki dla kota stanowią coraz częstszy wybór, jeśli chodzi o asortyment przeznaczony do spacerów z mruczkiem. Odpowiednia uprząż jest alternatywą dla transportera w czasie podróży z kotem. Można ją wykorzystać zarówno podczas dłuższej wycieczki autem, bądź innym środkiem transportu, ale też użyć na krótkich dystansach, np. dowożąc czworonoga do weterynarza. Wizyta u lekarza weterynarii będzie przebiegała spokojniej, jeśli będziemy mieli za co chwycić pupila podczas badania. Dzięki szelkom zapewniamy naszemu zwierzakowi bezpieczeństwo podczas wyjścia na dwór. Dopasowane szelki są dla pupila gwarancją, że futrzak się nie zgubi podczas spaceru. Dla wielu zwierząt szelki ułatwią pierwsze wyjście na zewnątrz, poza dobrze znany dom. Dzięki nim kot może powoli oswoić się z nowym środowiskiem, mając przy boku opiekuna.

    Szelki dla kota powinny zawsze wyprzedzić obrożę, ponieważ są od niej dużo wygodniejsze, bardziej bezpieczne, zmniejszają ryzyko ucieczki zwierzaka oraz zaplątania się w jakiś przedmiot, np. siatkę ogrodzeniową. Spacer z kotem w szelkach jest bardziej spokojny. Dzięki nim mamy kontrolę nad mruczkiem.

    Jak przekonać kota, aby chciał nosić szelki?

    Co zrobić, by znasz pupil chciał chodzić w szelkach? Oto 11 wskazówek, które mogą ci się przydać podczas nauki przyzwyczajania kota do szelek:

    1. Wybierz szelki dla kota, które będą odpowiadały potrzebom twojego podopiecznego.

    2. Zwróć uwagę, by szelki były dla czworonoga wygodne i bezpieczne.

    3. Do niczego nie zmuszaj swojego zwierzaka.

    4. Do nowego sprzętu przyzwyczajaj kota pomału. Zakładanie szelek zacznij już w domu.

    5. Jeśli domowy trening z szelkami będzie udany, dopnij smycz.

    6. Stosuj nagrody, np. w postaci smakołyków, czy zabawek dla kota za każdą pozytywną reakcję twojego pupila na szelki i smycz. Używaj też słownych pochwał.

    7. Jeśli kot dobrze czuje się w szelkach w domu, spróbuj wyjść na dwór.

    8. Na pierwszy spacer idź w mało ruchliwe miejsce, gdzie nie występuje hałas.

    9. Pamiętaj, że to kot decyduje gdzie iść, w którym miejscu chce posiedzieć/postać, jak długo itp.

    10. Wykaż się cierpliwością, ale także uważnością. Unikaj przypadkowych spotkań z innymi czworonogami, przede wszystkim psami.

    11. Nie szarp smyczą, nie wykonuj gwałtownych, nerwowych ruchów.

    123RF

    Jakie szelki dla kota wybrać?

    Jeśli nie transporter dla kota ani plecak dla kota, to właśnie szelki i smycz stanowią odpowiedni sprzęt do przemieszczania się ze zwierzęciem. Wybór odpowiedniego modelu szelek jest najważniejszym zadaniem właściciela zwierzęcia wychodzącego. Dobrze dobrane szelki powinny gwarantować kotu swobodę ruchów, a także bezpieczeństwo. Zwierzę nie powinno móc wyślizgnąć się z uprzęży. Zatem szelki dla kota nie powinny być ani zbyt luźne, ani za ciasne.

    Najlepsze szelki to takie, które są idealnie dopasowane do naszego kota pod względem jego wieku, rozmiaru, aktywności, czy jego szczególnych zapotrzebowań. Jednak ważne jest także, aby spełniały swoje zadanie. Jeśli więc potrzebujemy sprzętu zabezpieczającego spokojny transport zwierzaka, zdecydujmy się na szelki dopinane do pasów bezpieczeństwa w samochodzie. W sytuacji, gdy posiadamy ruchliwego czworonoga, wybierzmy szelki sportowe. Jeżeli nasz pupil jest płochliwy, warto przyjrzeć się bardziej wytrzymałym produktom, gdzie będzie solidne, mocne zapięcie.

    Wybierając szelki zwróćmy uwagę na wygodę i komfort podopiecznego. Ich zakładanie nie powinno być problematyczne ani długotrwałe. Większość szelek składa się z dwóch obręczy: jednej mocowanej w okolicy szyi, drugiej — na klatce piersiowej. Ważne są też wytrzymałe zatrzaski oraz sam materiał, z którego wykonano uprząż. Paski szelek mogą być wykonane m.in. z nylonu, weluru, specjalnej wodoodpornej siateczki itp. Na rynku zoologicznym występują również modele bardziej zabudowane.

    Jaką smycz dobrać do szelek na spacer z kotem?

    Szelki i smycz to podstawowa wyprawka dla kota spacerującego po dworze. Dla małych kotów, które jeszcze nie osiągnęły pełnego wzrostu, sprawdzają się szelki regulowane. Można powiedzieć, że one rosną razem ze zwierzakiem. Smycze dla kociąt dopinane do szelek powinny być wygodne w użyciu zarówno dla zwierząt, jak i opiekunów wychodzących z nimi na spacery. Ta zasada ma zastosowanie także w przypadku akcesoriów dla dorosłych kotów. Często firmy sprzedające akcesoria zoologiczne do konkretnego modelu szelek produkują dedykowane obroże. Wybór szelek warto skorelować z zakupem obroży, najlepiej zdecydować się na zestaw, czy skompletować oba sprzęty, by pasowały do pupila i do siebie nawzajem. Dobrze, aby zapięcie smyczy znajdowało się na górze, między łopatkami kota. W ten sposób łatwo i szybko będzie można dopiąć smycz do szelek.

    Smycze mogą też być regulowane, dłuższe, krótsze, flexi (czyli wsuwane i wysuwane w razie potrzeby na odpowiednią długość). Różne są tworzywa, z jakich powstają smycze, odmienna może być także kolorystyka, faktura, design. Jaki byśmy produkt nie wybrali, niech będzie dopasowany do szelek dla kota i bezpieczny dla zwierzęcia.

    Jakich szelek nie wybierać na spacery z kotem?

    Nie wybierajmy szelek, które nie są przeznaczone dla kotów, a np. dla psów. Zwierzęta te zdecydowanie różnią się od siebie budową ciała, temperamentem i umiejętnościami fizycznymi, dlatego szelki dla psa nie sprawdzą się w przypadku kota.

    Nie decydujmy się też na szelki zbudowane z bardzo cienkich pasków, mogą być mało wytrzymałe i wrzynać się w ciało kota. Ponadto odłóżmy na bok modele, które nie posiadają solidnego zapięcia, krępują ruchy zwierzęcia, uwierają je, są ciężkie itp.

    Szelki dla kota nie powinny być jakiekolwiek. Powinny być one dopasowane do konkretnego zwierzęcia. Sprawdź, czy wybrane przez ciebie szelki i smycz sprawdzą się na spacerach. Zanim wyjdziesz na zewnątrz, lepiej najpierw przetestować sprzęt w domu.

    Szelki dla kota - podsumowanie

    Podsumowując, szelki dla kota stają się coraz popularniejszym wyborem dla spacerów, zapewniając bezpieczne wyprowadzanie kota. Odpowiednio dobrane szelki gwarantują bezpieczeństwo, kontrolę i wygodę mruczka. Nauka noszenia szelek wymaga cierpliwości i nagradzania pozytywnego zachowania. Wybierając szelki, należy zwracać uwagę na solidność, wytrzymałość i kompatybilność ze smyczą. Unikaj szelek dla psów oraz tych niskiej jakości. Wprowadzając kota na spacer, szelki pozwalają stopniowo oswoić się ze spacerami na świeżym powietrzu.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.