Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Małe zwierzęta

Czym wyłożyć dno klatki? Podłoże do klatek i kuwet małych zwierząt

Opublikowane: 14:20 Przeczytasz w: 7 min

Jakie podłoże dla szczura? Czym wyłożyć dno klatki? A Co na podłoże do klatki dla królika? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak wybrać idealną ściółkę dla swojej myszy, królika, czy szczura.

Spis treści

    123rf.com

    Czym wyłożyć dno klatki?

    Właściciele gryzoni i zajęczaków mają do wyboru mnóstwo rodzajów podłoża. Na dnie klatki, czy kuwety może znaleźć się żwirek, trociny lub innego rodzaju wypełnienie. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów? Podpowiadamy!

    Zwierzęta, które dużą część życia spędzają w klatce, muszą mieć do dyspozycji odpowiednie podłoże. Istotny jest nie tylko komfort łapek, ale także możliwość zachowania optymalnej higieny. Należy więc wybierać produkty, które są jednocześnie komfortowe dla zwierzaka i jego opiekuna. Nie bez znaczenia jest również kwestia ekologii i dbałości o środowisko naturalne. Jak się w tym wszystkim połapać i jednocześnie wybrać optymalne podłoże? Postaramy się rozjaśnić wszystkie wątpliwości!

    Dobierz rodzaj podłoża do potrzeb gatunkowych

    Wybierając idealne podłoże do klatki swojego zwierzaka, koniecznie weź pod uwagę jego indywidualne potrzeby gatunkowe. Poszczególne gatunki gryzoni, czy zajęczaków mają bardzo różne zwyczaje i przyzwyczajenia. Właśnie z tego powodu rodzaj ściółki, którą dla nich wybieramy, ma olbrzymi wpływ na ich samopoczucie i dobrostan.

    W przypadku chomików, które w naturze drążą skomplikowane sieci tuneli, najlepiej sprawdzają się trociny. Ich gruba warstwa pozwala zwierzęciu jak najdokładniej odtworzyć właściwe dla jego gatunku zachowanie. Z kolei w przypadku królików trociny są absolutnie niewskazane. Do ich kuwety warto natomiast włożyć naturalny, chłonny i przyjazny dla łapek pellet.

    Świnki morskie uwielbiają miękkie powierzchnie, dlatego stałe chodzenie po twardym pellecie może sprawiać im dyskomfort. Dodatkowo jako gatunek są szczególnie narażone na niektóre schorzenia łapek, na przykład pododermatitis, dlatego trzeba szczególnie dbać o jakość ich podłoża. Możesz zdecydować się na vetbed lub miękkie trociny. Pod nimi powinna znajdować się warstwa chłonnego pelletu.

    To oczywiście tylko przykłady. Pamiętaj, że nie istnieje coś takiego jak uniwersalne podłoże dla zwierzęcia. Zawsze dobieramy je indywidualnych potrzeb gatunkowych pupila.

    Ekologiczne podsypki serii Animax Pets są produkowane w Polsce z wykorzystaniem w 100% naturalnych materiałów, przyjazne środowisku i biodegradowalne. 

    źródło: DORAN GROUP sp. z o.o. sp. k.

    Przedstawiamy Ci naturalny i biodegradowalny pellet Animax Pets, stworzony specjalnie z myślą o małych łapkach Twojego futrzanego przyjaciela! Niezależnie od tego, czy masz królika, świnkę morską, szczura, mysz, chomika, szynszylkę czy myszoskoczka, nasza podsypka zapewni Wam wyjątkowe chwile pełne najlepszych wspomnień. Dlaczego warto ją wybrać?

    Dzięki starannie dobranej frakcji, nasz żwirek nie przylega do puszystego futerka, co oznacza mniej bałaganu. Jest też niezwykle chłonny, potrafiąc wchłonąć nawet czterokrotność swojej wagi, a jednocześnie nie unoszą się z niego pyłki, co docenią wrażliwe noski Twojego pupila. Dodatkowo, tworzymy go z wyselekcjonowanych trocin drzew iglastych w duchu zero waste, co wnosi do Twojego domu delikatny zapach leśnego spaceru w słoneczny dzień. Czyż to nie spełnienie marzeń każdego opiekuna małego futrzaka?

    Jakie podłoże dla gryzoni?

    Żwirek w formie pelletu to rozwiązanie bardzo chętnie wybierane przez opiekunów różnych gatunków zwierząt. Na rynku zoologicznym dostępne są bardzo różne jego rodzaje. Pellety roślinne wykonane są najczęściej z włókien drzewnych. Producenci nie dodają do nich żadnych chemicznych dodatków, dlatego są to materiały całkowicie bezpieczne dla zwierzaków.

    W sklepach dostępne są naturalne żwirki od bardzo różnych producentów. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając ten najlepszy?

    • Chłonność – pellet absorbuje wilgoć i rozpada się pod jej wpływem na delikatny piasek. Warto wybierać żwirki, które cechują się jak najwyższą chłonnością. W ten sposób zyskasz wygodne w użytkowaniu i wydajne podłoże.
    • Delikatność – miękkie łapki gryzoni, czy zajęczaków wymagają szczególnie miękkich i jak najdrobniejszych pelletów.
    • Frakcja – odpowiednie wykonanie żwirku sprawia, że nie przykleja się on do łapek i brzuszków zwierzaków.
    • Naturalność – odpowiedni pellet, to taki który jest przyjazny nie tylko tobie i twojemu pupilowi, ale także środowisku naturalnemu.

    Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór podłoża, które spełnia na raz wszystkie wyżej wymienione kryteria.

    Najpopularniejsze typy podłoża dla gryzoni

    Oto lista najpopularniejszych typów podłoża dla gryzoni:

    • Granulaty z włókna celulozowego
    • Trociny drzewne
    • Mieszanki podłoża dla małych gryzoni dostępne w sklepach zoologicznych
    • Kawałki papieru
    • Tkaniny
    • Granulat z ziaren kukurydzy
    • Ekologiczne podłoża na bazie celulozy
    • Granulaty z włókna konopnego
    • Granulaty z wapna
    • Granulaty z wiórów kokosowych

     

    Dowiedz się także, jak wybrać żwirek dla kota

    Co na podłoże do klatki dla królika? 

     

    Do klatki dla królika można użyć różnych rodzajów podłoża, w tym siana, trocin, specjalnego podłoża z włókna drzewnego lub granulatów. Ważne jest, aby podłoże było bezpieczne, pochłaniało wilgoć i zapewniało komfort królikowi do wygodnego poruszania się i odpoczynku. Należy unikać stosowania podłoży z kleju, drobnych ziaren czy substancji drażniących, które mogą zagrażać zdrowiu królika.

     

    Jakie podłoże dla myszy? 

     

    Do klatki dla myszy można użyć specjalnego podłoża, takiego jak drobne trociny drzewne, granulaty z włókna celulozowego, bądź specjalne mieszanki podłoża dostępne w sklepach zoologicznych. Ważne jest, aby podłoże było bezpieczne, niepylące, pochłaniające wilgoć i niegroźne dla zdrowia myszy. Unikaj podłoży o zapachu cedru lub cyprysu, które mogą być drażniące dla układu oddechowego myszy.

     

    Jakie podłoże dla szczura?

    Do klatki dla szczura można użyć różnych rodzajów podłoża, takich jak granulaty z włókna celulozowego, specjalne mieszanki podłoża dla małych gryzoni dostępne w sklepach zoologicznych, czy nawet kawałki papieru lub tkaniny. Ważne jest, aby podłoże było bezpieczne, niepylące, pochłaniające wilgoć i zapewniało komfort szczurom do wygodnego poruszania się, kopania i gniazdowania. Unikaj stosowania podłoży, które mogą zawierać substancje chemiczne lub aromaty, które mogą być szkodliwe dla zdrowia szczurów.

     

    Ekologiczne podłoże w klatce pupila

    W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologiczne aspekty wykorzystywanych przez siebie produktów. W przypadku podłoży dla małych zwierząt jest podobnie. Czy naturalne pellety roślinne można uznać za ekologiczne podłoże? Wszystko zależy od tego, czy sposób ich produkcji jest neutralny dla środowiska. Wybieraj procentów, którzy nie ukrywają tego, w jaki sposób pozyskują swoje produkty.

    Drewniane żwirki są przykładem materiałów biodegradowalnych, które zostały wykonane z całkowicie odnawialnych surowców. Ściółka zebrana z klatki królika, czy świnki morskiej (lub jakiejkolwiek innego zwierzaka roślinożernego) może być z powodzeniem umieszczana w kompostowniku i wykorzystywana z czasem jako nawóz do roślin.

    Wybierając podłoże do klatki królika, szynszyla, czy szczura warto zwracać uwagę na kilka bardzo istotnych czynników. Mowa tu przede wszystkim o jakości wykonania oraz dbałości producentów o środowisko naturalne. Nie zapominaj również o tym, że poszczególne gatunki zwierzaków mają różne potrzeby. Rodzaj podłoża zawsze należy dobrać właśnie do nich.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 4,0 | liczba ocen: 1
    0/400
    Polar
    4
    28.05.2024

    Dobry artykuł