Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Gady i płazy

Kameleon lamparci — charakterystyka, terrarium, wymagania

Opublikowane: 15:15 Przeczytasz w: 6 min

Kameleon lamparci to jeden z najbardziej popularnych gadów na świecie. Co wyróżnia go w świecie jaszczurek? Dowiedz się, jakie wymagania ma kameleon lamparci.

Spis treści

    Ile kosztuje kameleon lamparci — cena

    Ile kosztuje kameleon lamparci? Cena tej pięknej jaszczurki jest uzależniona od płci, wieku (można kupić młode zwierzę lub np. dorosłego samca kameleona lamparciego) oraz od odmiany, do której należy. Samice są tańsze od samców. Na koszt kameleona lamparciego ma wpływ rodzaj hodowli, w której pochodzi. Okazy z najbardziej uznanych, profesjonalnych hodowli są najdroższe, a ich cena może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Z drugiej strony mamy pewność skąd pochodzi nasz kameleon lamparci, jaka jest specyfika danego osobnika oraz predyspozycje do ewentualnych schorzeń. Średnio jednak za tego gada płaci się około 300 zł.

    Oprócz wydatków poniesionych na zakup gadziego pupila musimy liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów związanych z terrarium dla kameleona, oświetleniem, ogrzewaniem i innymi niezbędnymi sprzętami dla pupila. Zwierzęciu trzeba też zapewnić stałą podaż pokarmu, co wiąże się ze stałym wkładem pieniężnym.

    Gdzie żyją kameleony lamparcie?

    Kameleon lamparci (łac. furcifer pardalis) naturalnie żyje na Madagaskarze, a także na okolicznych wyspach. Ciekawostką jest, że gady te określane też jako kameleony tygrysie, żyjąc w niedalekiej odległości od siebie potrafią się bardzo różnić od siebie kolorystycznie. Wyróżnia się m.in. następujące odmiany barwne tych jaszczurek:

    • Diego Suarez — wyróżnia go przede wszystkim czerwony kolor, a także pomarańczowy oraz żółty; występuje na północnym skrawku Madagaskaru;
    • Nosy Boraha — samce są najczęściej szare w zielono-niebieskie paski, a samice mają zielony kolor i występują u nich żółto-zielone paski;
    • Nosy Be można je spotkać w barwie turkusowej lub niebiesko-zielonej z plamkami w kolorze żółtym lub czerwonym;
    • Ambilobe — jedne z piękniejszych odmian kameleonów lamparcich, są najczęściej zielone w niebieskie paski, z czerwoną brodą i żółtym odcieniem w okolicach głowy;
    • Nosy Faly posiada białe i niebieskie pasy na całym ciele, z czerwonymi kropkami, zlokalizowanymi na przedniej części ciała, na brzuchu albo na całej długości.

    Jaka jest długość życia kameleonów? Kameleon lamparci, czyli kameleon tygrysi w niewoli żyje 3-5 lat, w zależności od warunków hodowli. Lecz jeśli zapewni mu się dobre możliwości bytowania, może dożyć nawet do 7. roku życia.

     

     

    Źródło: 123rf.com

    Jak duży jest kameleon lamparci?

    Długość ciała kameleonów charakteryzuje się dość dużą rozpiętością. Samce są większe i dłuższe od samic zarazem, potrafią osiągać długość około 55 cm, a samice maksymalnie - 33 cm. W dużej mierze na długość ciała kameleonów składa się ogon, który zawija się w znamienną spiralkę. Kameleon jemeński ma podobne "gabaryty": samce dochodzą do wielkości około 60 cm, a samiczki do około 40 cm. Mniejszy od wymienionych kameleonów jest kameleon Jacksona, który osiąga wielkość od 20 cm (w przypadku płci żeńskiej) do około 35 cm (w przypadku samców).

    Kameleon lamparci — terrarium

    Terrarium dla kameleona lamparciego powinno być przestronne, odpowiednio wysokie, o właściwej wilgotności i przewiewie. Im większe, tym lepiej dla naszej jaszczurki. Minimalne wymiary terrarium dla kameleona wynoszą 60 x 60 x 120 cm (dla przedstawicieli płci męskiej) oraz 45 x 45 x 90 cm (dla samiczek). W terrarium należy zamontować liczne udogodnienia dla gada, by czuł się w nim jak najbardziej komfortowo:

    1. Pojnik kapiący zamiast miski na wodę, ponieważ kameleony dużo piją; krople spływają po szybie, liściach roślin itp., a zwierzę może w każdej chwili się napoić.
    2. Oświetlenie czynne przez co najmniej połowę dobry, np. w postaci lampy UVB.
    3. Ogrzewanie — powinno się oscylować między 18°C w nocy a maksymalnie 32°C w dzień.
    4. Wilgotność na poziomie 50%.
    5. Roślinność — w terrarium mogą znajdować się rośliny zielone, ale przede wszystkim gałęzie, konary, pnie, po których gad będzie mógł się wspinać.
    6. Dno terrarium powinno się wyłożyć torfem zmieszanym z piaskiem, można też wypróbować jako podłoże włókno kokosowe, tylko należy pamiętać, że zwierzęta te bardzo brudzą, dlatego konieczne jest częste sprzątanie.

    Jakie wymagania hodowlane ma kameleon lamparci?

    Co je kameleon lamparci? Pokarm, jakim możemy żywić naszą jaszczurkę, to m.in.:

    • świerszcze;
    • inne duże owady jak mącznik, karaczan, czy drewnojad;
    • mniejsze ssaki, np. oseski mysz.

    Poza regularnym karmieniem kameleona należy go również suplementować, głównie witaminą A i D3.

    Kameleony są bardzo wrażliwymi zwierzętami, dlatego w hodowli należy położyć duży nacisk na spełnienie wymogów bytowych tych gadów. Nieodpowiednia wentylacja terrarium może być przyczyną kłopotów zwierzaka z układem oddechowym. Trzeba także bardzo powoli i ostrożnie przyzwyczajać je do siebie. Jaszczurki z rodziny kameleonowatych pod wpływem stresu mogą nie chcieć jeść, zacząć chorować itp. Dlatego tak ważne jest, aby właściwie przygotować się do posiadania tego egzotycznego zwierzęcia.

    Kameleon lamparci — podsumowanie

    Kameleony lamparcie to gady popularne na całym świecie. Mogą mieć rozmaite kolory, w zależności od odmiany barwnej, np. zielone ubarwienie, ale także czerwono-zielone, niebiesko-zielone, pomarańczowo-żółte itd. Samice są mniejsze i żyją krócej, samce mają większe rozmiary i przeżywają więcej lat. Kameleon lamparci prowadzi dzienny tryb życia, pochodzi z Madagaskaru. W hodowlach powinien mieć zapewnione jak najlepsze warunki, zbliżone do naturalnych, by prawidłowo funkcjonował i długo cieszył się zdrowiem. W niewoli żywi się owadami, od czasu do czasu oseskami myszy. Najlepiej aby hodowaniem kameleonów zajmowały się osoby, które mają w tym zakresie doświadczenie.

    Bibliografia
    1. Marcin Jan Gorazdowski, Michał Kaczorowski, Amatorska hodowla gadów, Multico Oficyna Wydawnicza, 2003. Francois LeBerre, Chameleon Handbook, Sourcebooks Inc., 2009.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.