REKLAMA
  • Inne gatunki
  • Gady i płazy

Co jedzą kameleony? Najważniejsze porady 

Opublikowane: 21:14 Przeczytasz w: 7 min

Co lubi jeść kameleon? Czy kameleon może jeść owoce? I co pije kameleon? Temat hodowli gadów jest bardzo obszerny. Oprócz wiedzy dotyczącej m.in. odtworzenia ich środowiska naturalnego w naszym domu należy dowiedzieć się, czym i jak karmić kameleony jemeńskie oraz każdy inny gatunek kameleona, który zamierzamy hodować.

Spis treści

    Jak hodować kameleona w domu?

    Kameleon jemeński, kameleon lamparci oraz kameleon Jacksona to jedne z najczęściej hodowanych w warunkach domowych kameleonów. Każda z tych jaszczurek posiada odrębne wymagania co do hodowli. Zanim zdecydujesz się na konkretny gatunek kameleona, sprawdź, jakie potrzeby ma dana jaszczurka i czy jesteś w stanie im sprostać. Wówczas będzie jasne, jak duże terrarium należy kupić, czym je wyposażyć, do jakiej temperatury ogrzać pomieszczenie, w którym przebywać będzie twój pupil, w jaki sposób doświetlić terrarium oraz jak zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza. Terrarium dla kameleona powinno być wysokie — jeśli gad należy do gatunku kameleonów nadrzewnych, natomiast dla zwierząt żyjących na ziemi — dno terrarium powinno być rozbudowane i rozległe.

    Wybierając dany okaz, dowiedzmy się, ile kameleony żyją, a także jakie mają zapotrzebowania żywieniowe. Warto też wcześniej wiedzieć, ile kosztuje kameleon!!!, a także jaką kwotę należy odłożyć na konieczne dla tych gadów akcesoria, czyli m.in. terrarium (im pokaźniejszych rozmiarów jaszczurka, tym wymiary terrarium powinny być większe, a koszty wzrastają), grzałki, oświetlenie, odpowiednie podłoże, umieszczane na dnie terrarium, które należy regularnie wymieniać (czyli mi.in. torf kokosowy), dobrą wentylację itd.

    Należy pamiętać, że te zwierzęta wolą mieszkać w pojedynkę. Przebywanie z innymi gadami stresuje je i stanowi podłoże konfliktów. Musisz także wiedzieć, iż fakt posiadania kameleona jemeńskiego czy każdego innego gada, trzeba zgłosić we właściwym urzędzie. Rejestracja kameleona najczęściej odbywa się w wydziale ochrony środowiska urzędu miejskiego albo starostwa powiatowego.

    Co je kameleon domowy?

    Okazuje się, że kameleon słynie z obżarstwa. Gdyby nie panować nad jego dietą, w szybkim tempie obrósłby w tłuszcz, przez który z trudnością by się poruszał. Należy zatem szczególnie zwracać uwagę na skład posiłków, jakie serwujemy kameleonowi.

    Co je kameleon? To zwierzę najbardziej lubi zjadać żywe owady, na które może zapolować. Dlatego najlepiej podawać mu pokarm właśnie w takiej postaci. Długi, sprawny język kameleona jest w stanie w bardzo szybkim czasie pochwycić nawet błyskawicznie przemieszczającą się ofiarę. Większość kameleonów uwielbia świerszcze, które są skoczne, przez co łowy stają się jeszcze bardziej ekscytujące. Drugim uwielbianym przez kameleony jedzeniem są karaczany. Jako przysmak dla większości gadów natomiast traktuje się mącznika młynarka i mole woskowe. Kameleony w naturalnym środowisku, poza owadami, spożywają również pokarm roślinny, czyli liście roślin, słodkie owoce, takie jak banany, truskawki itp. Niektóre gatunki kameleonów, zwłaszcza duże jaszczurki, nie pogardzą też mysimi oseskami. Co nie powinno przerazić nikogo, kto zdaje sobie sprawę, chociażby z tego, co jedzą węże, małe myszy doskonale nadają się jako pożywienie dla ciężarnych samic kameleonów. Z takiego rarytasu ucieszą się także samice, które mają już za sobą złożenie jaj oraz niejeden dorosły samiec.

    Co lubi jeść kameleon?

    Oto lista potencjalnych pokarmów, które mogą być lubiane przez kameleony:

    1. Żywe owady — kameleony zazwyczaj preferują żywe owady jako główne źródło pożywienia. Mogą to być świerszcze, szarańczaki, larwy mącznika, muchy owocówki czy mrożonki takie jak skoczogonki.

    2. Witaminy — ważne jest dostarczanie kameleonom odpowiednich witamin i minerałów, dlatego warto również podawać im specjalne preparaty witaminowe dostępne w sklepach zoologicznych.

    3. Warzywa i owoce — niektóre gatunki kameleona mogą chętnie zjadać również niektóre warzywa i owoce, takie jak obrane i pokrojone w kostkę marchewka, jabłko, banan, czy liście roślin jak np. sałata, kapusta czy pietruszka.

    4. Suplementy diety — w sklepach zoologicznych dostępne są również specjalne preparaty suplementów diety dla kameleona, które pomagają zapewnić im odpowiednią ilość składników odżywczych.

    Czy kameleon może jeść owoce? Co je kameleon dorosły, a co młody osobnik?

    Dorosły kameleon najczęściej spożywa świerszcze, stanowiące bazę jego jadłospisu. Często podaje się im też karaczany. Dorosłe samce mogą dostawać mysie oseski, lecz nie za często (nawet raz na kilka tygodni). Częściej można je podawać samicom w czasie składania jaj. Jako przekąskę można traktować takie owady jak mącznik młynarek oraz mole woskowe. To prawdziwa bomba tłuszczowa, dlatego powinna być dawana kameleonom z umiarem. Ciężarna samica kameleona może je jeść częściej.

    Młode kameleony natomiast powinny być karmione małymi świerszczami lub karaczanami. Zbyt duży rozmiarowo owad może doprowadzić do zaczopowania układu pokarmowego niedorosłej jaszczurki. Młode osobniki dobrze dożywiać muszkami owocówkami, które są małe i nie stanowią wyzwania w trakcie polowania.

    Jeśli planujemy serwować kameleonowi menu roślinne, postawmy np. na rozgniecione widelcem maliny, truskawki, kawałki jabłek lub bananów. 

    Pokarm dla kameleona można próbować zbierać, czy nawet hodować samodzielnie albo też zaopatrywać się w niego w sklepach zoologicznych.

    123rf

    Jak często karmić kameleona?

    Większość gatunków kameleonów, które osiągnęły już dorosłość, żywi się 1-2 razy w tygodniu. Inaczej jest w przypadku młodych osobników, które należy karmić dużo częściej, nawet codziennie. Podobnie wygląda sytuacja z samicami ciężarnymi i wysiadującymi jaja — te samice także powinny dostawać pokarm każdego dnia.

    Co pije kameleon?

    Woda stanowi bardzo ważny element dietetyczny u kameleonów. Podaje się ją gadom przez pipetę albo często zrasza terrarium, by zwierzę mogło spijać krople ściekające po liściach, gałęziach i ściankach terrarium.

    Jakie witaminy i preparaty dla kameleona?

    Możesz hodować samodzielnie pokarm dla swojego gadziego pupila. Jednak nie jest to zajęcie dla początkującego terrarysty. Potrzebna jest bowiem spora wiedza i doświadczenie w komponowaniu pożywnego, odżywczego i bogatego w ważne mikro i makroelementy jadłospisu.

    W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie gadów warto dostarczać im witaminy w formie proszku lub inne gotowe preparaty suplementujące istotne dla dobrostanu kameleona substancje. Takie środki bez trudu kupisz w sklepie zoologicznym.

    Idealna dieta dla kameleona — podsumowanie

    To, jak karmić kameleona, w dużej mierze zależy od rodzaju, gatunku, rozmiaru, płci, wieku, a także innych osobniczych cech jaszczurki, którą posiadasz. W każdym przypadku jednak nie należy przekarmiać tych gadów. Wystarczy, że poda się im pokarm 1-2 razy na tydzień. Jeśli nasz kameleon jest jeszcze młody lub mamy ciężarną samicę, można go/ją karmić częściej, nawet codziennie. Obowiązuje także zasada, że mały kameleon je mniejsze owady, dużemu można zaaplikować większe. Pokarm roślinny także powinien pojawiać się w diecie kameleona. Natomiast tłuste pożywienie należy dawać gadom tylko raz na jakiś czas.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.